Spis treści

  Płatne reklamy w wyszukiwarce kojarzą Ci się jedynie z wyszukiwarką Google? Wcale się nie dziwię, w końcu Google od wielu lat utrzymuje się na poziomie ponad 90% popularności w porównaniu do innych wyszukiwarek (aktualne dane za listopad 2023 pokazują, że Google jest używane przez 91.54% użytkowników na świecie). Natomiast drugą najpopularniejszą wyszukiwarką na świecie jest właśnie… Bing! Odpowiednikiem Google Ads w typ przypadku jest Microsoft Advertising znane nam wcześniej jako Bing Ads.

  reklamy Microsoft Advertising (Bing Ads)

  To platforma reklamowa należąca do Microsoftu, która umożliwia reklamodawcom wyświetlanie swoich reklam na stronie wyszukiwarki Bing oraz na serwisach partnerskich. Oferuje wyszukiwanie nie tylko po słowach kluczowych, ale również wyszukiwanie wideo, map i obrazów. Według statcounter.com w 2022 roku udział Binga w światowym rynku przeglądarek wynosił 3.19%. Jest on aktualnie najbardziej popularny w Stanach Zjednoczonych i w Chinach, natomiast w Polsce korzysta z niego około 3% użytkowników. Myślisz pewnie, że skoro i tak mało kto korzysta z tej przeglądarki, to nie warto się w niej reklamować. Pokażę Ci, że nic bardziej mylnego!

  Już od dłuższego czasu prowadzisz kampanie w Google Ads i zastanawiasz się, czy nie spróbować reklamować się w drugiej najpopularniejszej przeglądarce na świecie? A może dopiero zaczynasz i stoisz przed wyborem platformy, na której rozpoczniesz swoje działania reklamowe?

  Oba systemy są do siebie bardzo podobne. Kiedy pierwszy raz zobaczysz panel Bing Ads zapewne zszokuje Cię jego podobieństwo do Googlowego giganta. Dla osób na co dzień pracujących w Google Ads będzie to miłe zaskoczenie, natomiast jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z reklamami w przeglądarce, nauka jednego systemu zdecydowanie ułatwi Ci później pracę w drugim.  

  Jakie efekty mogą przynieść kampanie w Bing Ads dla Twojej firmy?

  Sprawdźmy to! Pomożemy Ci skutecznie wykorzystać potencjał Bing Ads, dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu w tej dziedzinie.

  Jakie typy reklam mamy do wyboru w Bing Ads?

  Podobnie jak w Google Ads, nie mamy do wyboru wyłącznie reklam tekstowych, ale kilka ich rodzajów:

  • Reklamy tekstowe

  To najczęściej wybierany i najpopularniejszy format reklam w Bing Ads. Tak samo jak w Google – polega na wyświetleniu nagłówków, tekstów reklamowych oraz linku kierującego do landing page. 

  • Reklamy tekstowe dynamiczne

  To reklamy generowane na podstawie zawartości Twojej witryny, które dopasowują wyświetlane treści do zapytania użytkownika.

  • Reklamy produktowe

  Ich rola jest taka sama jak w pozostałych systemach reklamowych — mają zachęcić do zakupu. Wyświetlają się w postaci zdjęcia produktu, jego nazwy oraz ceny. Mamy tutaj do wyboru dwa typy kampanii:

  • Standard shopping, gdzie wybieramy produkty, strategię ustalania stawek, budżet i kierowanie. Reklamy mogą być wyświetlane w sieci wyszukiwania i Audience Network firmy Microsoft. Ta opcja daje również większą możliwość modyfikacji i kontroli kampanii.
  • Smart shopping, nastawione na maksymalizację zwrotu, przy korzystaniu z automatycznego określania stawek i kierowania w sieci Microsoft Search Network. Inteligentne kampanie produktowe mają pierwszeństwo przed standardowymi kampaniami produktowymi, które są kierowane na ten sam zestaw produktów. Pamiętaj też, że jeśli chcesz prowadzić inteligentną kampanię produktową, potrzebujesz skonfigurować śledzenie konwersji. Jeśli nie wiesz, jak je ustawić, skontaktuj się z agencją marketingową.
  • Reklamy displayowe

  Najczęściej wykorzystywane jeśli zależy nam na działaniach mających na celu budowanie świadomości i rozpoznawalności marki, a także poszerzaniu zasięgu. Tego typu reklamy będą wyświetlać się w sieci Microsoft Audience Network (Bing, Yahoo, MSN).

  • Reklamy remarketingowe

  Jak sama nazwa wskazuje – pozwolą nam dotrzeć do użytkowników, którzy weszli już w interakcję z naszą stroną lub sklepem internetowym. 

  Cele reklamowe dostępne w Bing Ads

  Tutaj również nie będzie dla Ciebie wielkiego zaskoczenia jeśli przesiadasz się z Google Ads na Microsoft Advertising. Cele, które możemy wybierać dla swoich kampanii, są dość intuicyjne i podobne do tego, co już widziałeś w systemach reklamowych. Masz tutaj do wyboru:

  • Visits to my website: jeśli chcesz zwiększyć ruch na swojej stronie.
  • Visits to my business location(s): jeśli chcesz, aby więcej osób odwiedziło Twój sklep stacjonarny lub biuro.
  • Conversions in my website: tutaj skupiamy się na mierzeniu działań, które użytkownicy wykonują w naszej witrynie. 
  • Phone calls to my business: gdy zależy nam na zwiększeniu ilości połączeń telefonicznych. 
  • App installs: jeśli chcemy zwiększyć ilość pobrań naszej aplikacji.
  • Sell products from your catalog: to kampania produktowa. Pamiętaj, że jeśli chcesz z niej korzystać, musisz utworzyć Merchant Centre, gdzie tak jak w Google Merchant Centre będziesz mógł zarządzać 
  • Promote your apps and games: nowy cel kampanii, który może nas zainteresować jeśli chcemy promować swoje aplikacje i gry w Microsoft Store.
  • Video view: również nowy z celów, podobny do reklam wideo

  Jak stworzyć kampanię w Bing Ads?

  Aby zacząć tworzyć swoje pierwsze reklamy w Bing Ads, należy najpierw utworzyć konto reklamowe, podać wszystkie niezbędne dane takie jak nazwa firmy, adres firmy, sposób płatności itp. na stronie Bing Ads. Po zalogowaniu się do konta, należy wybrać kampanię, do której chcemy dodać reklamy lub za pomocą przycisku “+Create”, stworzyć nową.

  Po wybraniu celu reklamowego, przechodzimy do typu reklamy, który chcemy utworzyć. Możemy wybierać spośród takich jak reklamy tekstowe, reklamy graficzne, reklamy wideo i wiele innych wspomnianych powyżej. 

  W przypadku tworzenia reklamy tekstowej należy wpisać tekst reklamy, czyli nagłówek, opis oraz adres URL strony docelowej. W nagłówku umieszczamy najważniejsze informacje o produkcie lub usłudze, które chcemy reklamować, a w opisie przedstawiamy jej zalety. Adres URL powinien prowadzić bezpośrednio do strony docelowej, na której użytkownik może dokonać zakupu lub uzyskać więcej informacji.

  W przypadku reklam graficznych należy przygotować grafikę o wymaganych rozmiarach i w odpowiednim formacie, której treść i wygląd będą zachęcać użytkowników do kliknięcia. Reklamy wideo wymagają przygotowania materiału wideo i wyboru odpowiedniego formatu wyświetlania.

  Kolejnym krokiem jest wybór grupy docelowej, czyli osób, której chcemy pokazać naszą reklamę. Bing Ads oferuje wiele różnych opcji, pozwalających na dokładne określenie grupy docelowej, takie jak wiek, płeć, lokalizacja, zainteresowania, a nawet zachowanie użytkowników w internecie.

  Po utworzeniu reklamy należy zatwierdzić ją i uruchomić kampanię reklamową. Bing Ads oferuje wiele narzędzi do monitorowania i optymalizacji kampanii reklamowych, pozwalających na dokładne śledzenie wyników i dostosowywanie reklam do potrzeb użytkowników.

  Jakość na pierwszym miejscu, czyli skuteczne reklamy w Microsoft Advertising

  O czym musisz pamiętać, tworząc reklamy w systemie Microsoft?

  • Zasada dopasowania 

  Twoja reklama powinna być dopasowana nie tylko do grupy odbiorców, ale do strony docelowej. Zadbaj o spójność między zawartością landing page a tekstami reklamowymi. W przeciwnym wypadku, kiedy obiecamy coś w reklamie, a po kliknięciu w nią użytkownik zobaczy coś innego – tracimy potencjalnego klienta, za którego kliknięcie co gorsza, już zapłaciliśmy.

  • Odpowiednie słowa kluczowe

  Tutaj również istotna jest zasada dopasowania zarówno z treścią reklam jak i zawartością strony. Tak jak w Google Ads tutaj również mamy do wyboru trzy rodzaje dopasowań słów kluczowych: przybliżone (broad), do wyrażenia (phrase) lub dopasowanie ścisłe (exact). 

  • Stosuj CTA w swoich reklamach

  Bez względu na to, z jakiego systemu reklamowego korzystasz, czy to Google Ads, Bing Ads czy Meta Ads, pamiętaj o wezwaniu do działania. Czasami wystarczy nawet krótkie “Zobacz najnowszą ofertę” lub “Skontaktuj się z nami”, a zobaczysz, że pozytywnie wpłynie to na skuteczność Twojej reklamy.  

  Optymalizacja kampanii w Bing Ads

  Działania optymalizacyjne kampanii reklamowych jest kluczowa, jeśli chcemy osiągnąć jak najlepsze wyniki w Bing Ads. Optymalizacja może dotyczyć wielu aspektów kampanii, takich jak dobór słów kluczowych, struktura kampanii czy właściwe ustawienie stawek za kliknięcie.

  Dobór słów kluczowych jest szczególnie ważny, ponieważ pozwala na trafienie w odpowiednią grupę odbiorców. Warto tutaj skorzystać z narzędzi dostępnych w Bing Ads, takich jak Keyword planner, które pozwala na znalezienie najbardziej trafnych i popularnych słów kluczowych dla danej branży.

  Kolejnym ważnym elementem optymalizacji kampanii jest struktura kampanii. Dobrze zaplanowana i dobrze podzielona na grupy reklamowa kampania pozwala na skuteczniejsze dotarcie do wybranej grupy odbiorców. Ważne jest tutaj, aby grupy reklamowe odpowiadały konkretnym produktom czy usługom, co pozwala na lepsze dopasowanie treści reklam do grupy odbiorców.

  Ostatecznie, dobrym sposobem na optymalizację kampanii w Bing Ads jest monitorowanie wyników kampanii. Dzięki temu możemy na bieżąco dostosowywać kampanię do potrzeb grupy odbiorców oraz ulepszać strategię reklamową.

  Dlaczego warto reklamować się w Microsoft Advertising? 

  Jeśli nadal nie jesteś przekonany czy warto zainteresować się tym systemem reklamowym, w ramach podsumowania przygotowałam dla Ciebie kilka zalet, które przemawiają do rozpoczęcia testów w Bing Ads:

  • Zdecydowanie mniejsza konkurencja reklamodawców niż w Google Ads,
  • wynikające z powyższego – niższe CPC,
  • Twoje reklamy pojawią się nie tylko w przeglądarce Bing, ale trafią do też do Yahoo, dzięki czemu rozszerzysz swoją grupę odbiorców,
  • przenoszenie kampanii z Google Ads do Bing Ads, więc odpada Ci konieczność każdorazowego tworzenia nowych kampanii od zera,
  • inne możliwości targetowania – poza standardowym, które znajdziesz również w Google Ads, w systemie Bing Ads możesz kierować reklamy o oparciu o branżę czy też stanowisko użytkowników LinkedIn,
  • Microsoft Advertising to też dobry wybór, jeśli planujesz poszerzyć swoje działania na rynki zagraniczne, w których króluje Microsoft Advertising np. USA,
  • skuteczne działania w sektorze B2B, ponieważ Bing jest domyślną przeglądarką w dużych firmach i korporacjach.

  Porozmawiajmy!

  Dominika Andrejko
  Dominika Andrejko

  Cześć! Nazywam się Dominika Andrejko, a w branży digital marketingu zajmuję się Google Ads oraz analityką. W UpMore dołączyłam do zespołu SEM i chętnie wyjaśnię Ci zawiłości najnowszego GA4 oraz poprowadzę kampanie w Google.