Spis treści

  Pozycjonując stronę internetową musimy wziąć pod uwagę zarówno czynniki znajdujące się w obrębie strony (On site) jak i te zewnętrzne. Oba rodzaje działań są tak samo ważne i pracując nad nimi jednocześnie możemy uzyskać zadowalające nas wyniki związane z pozycją strony w wyszukiwarce. Czym dokładnie są działania Off site?

  elementy off site

  Co zaliczamy do działań Off site w SEO?

  Wszystkie działania, które dzieją się poza obszarem witryny zaliczamy do elementów Off site. Są to głównie aspekty związane z promowaniem strony w sieci. 

  Zaliczamy do nich działania link buildingowe, wizerunkowe oraz optymalizację wizytówki w Google Moja Firma, a także szeroko pojęta analiza konkurencji. 

  Link building

  Działania link buildingowe opierają się na pozyskiwaniu wartościowych linków zwrotnych do naszej domeny. Ich głównym celem jest przejęcie link juice z domen linkujących, które mają dobre parametry i są wartościowe z punktu widzenia Google. 

  Pozyskując wartościowe linki poprawiamy ogólną ocenę strony oraz podnosimy wartość parametrów informujących o jakości profilu linków. 

  Głównymi parametrami na jakie powinniśmy zwrócić uwagę jest Trust Flow, Domain Rating oraz Domain Authority. 

  Trust Flow jest wskaźnikiem, który możemy zweryfikować w narzędziu Majestic SEO. Mówi on o wiarygodności i zaufaniu do domeny określanym na podstawie linków przychodzących. Minimalną wartością, jaką Google uważa za dobrą jest 20, jednak im wyższy wynik tym lepiej. 

  Domain Rating jest parametrem, który został opracowany i zdefiniowany przez twórców narzędzia Ahrefs. Na jego wartość wpływa link juice oraz rodzaj i różnorodność pozyskanych linków. 

  Na wskaźnik Domain Authority wpływa wiele czynników, jednak głównym z nich jest ilość pozyskanych linków. Oprócz tego, chcąc zwiększyć DA należy zadbać o ogólną optymalizację strony pod kątem SEO oraz dobrze wykonane linkowanie wewnętrzne w obrębie serwisu.

  Link building jest jednym z ważniejszych działań Off site w procesie pozycjonowania witryny. Dobrze przygotowana strategia linkowania zewnętrznego może przynieść wiele korzyści stronie i podnieść jej pozycję w wyszukiwarce. 

  Wizytówka Google Moja Firma

  Jeśli prowadzisz swój biznes również stacjonarnie, ważne jest utworzenie i zoptymalizowanie wizytówki w Google Moja Firma

  Zakładając wizytówkę należy uzupełnić podstawowe dane kontaktowe i lokalizacyjne oraz dodać informacje, które mogą być istotne z punktu widzenia potencjalnych klientów. Należą do nich dane dotyczące produktów dostępnych w sklepie, aktualnych promocji oraz udogodnień dla klientów stacjonarnych. 

  Dodatkowo warto zamieścić również odnośniki do popularnych lub nowych artykułów, jeśli prowadzisz bloga firmowego. Dobrze przygotowanie grafiki także będą zachętą dla użytkowników do wejścia na stronę lub odwiedzenia sklepu stacjonarnie. 

  Analiza konkurencji

  Zbadanie tego jakie działania podejmuje nasza konkurencja oraz jakie miejsce zajmuje w wyszukiwarce mogą pomóc w wybraniu odpowiedniej strategii SEO. Dzięki analizie profilu linków oraz domen linkujących do serwisów konkurencyjnych możemy w łatwy sposób zauważyć, linki z których domen warto pozyskać oraz znaleźć alternatywne sposoby linkowania. 

  Jednym z najistotniejszych elementów pozycjonowania są frazy kluczowe. Z pomocą narzędzi SEO (np. SENUTO, Planer słów kluczowych) warto przeanalizować na jakie frazy widoczna jest nasza konkurencja oraz jakie zapytania przynoszą największy ruch. 

  Analiza i dobór słów kluczowych stanowi podstawę do określenia strategii działań SEO.

  Dodatkowo warto przeanalizować content publikowany na stronie konkurenta oraz pozostałe działania On site. Częstotliwość i tematyka artykułów blogowych oraz rozwiązania zastosowane przez inne serwisy mogą dostarczyć nam inspiracji i pomysłów na rozwój naszej strony. 

  Działania wizerunkowe 

  Optymalizację strony pod kątem SEO warto połączyć z działaniami w Social Media oraz kampaniami PPC. Obecnie takie zintegrowane usługi oferują Agencje Digital 360. Jest to świetna opcja żeby holistycznie podejść do działań w obrębie strony i połączyć wszystkie kanały w jedną współpracę. 

  Posiadanie kont w social mediach, na portalach takich jak Facebook czy Linkedin nie jest czynnikiem rankingowym, jednak pozytywnie wpływa na odbiór i rozpoznawalność marki w Internecie. Przekłada się to na większy ruch na stronie oraz pozytywnie wpływa na konwersję w przypadku sklepów internetowych.

  Działania Off site a pozycjonowanie strony

  Chcąc aby strona zajmowała wysokie pozycje w wyszukiwarce musimy skupić się na jej odpowiedniej optymalizacji. Nie możemy jednak zapominać o działaniach poza serwisem, które również mają wpływ na widoczność serwisu. 

  Elementy Off site takie jak pozyskiwanie wartościowych linków, budowanie wizerunku czy analiza konkurencji składają się na kompleksowe podejście do procesu pozycjonowania. Łącząc je z działaniami On site możemy uzyskać świetne wyniki i budować coraz większą widoczność strony w wyszukiwarkach internetowych. 

  Porozmawiajmy!

  Karolina Jastrzebska
  Karolina Jastrzebska

  Autorem wpisu jest Karolina Jastrzębska. Swoją przygodę z SEO rozpoczęła w 2021 roku. Obecnie pracuje jako Specjalistka SEO w Up More.