Spis treści

  Google nieustannie pracuje nad nowymi funkcjami w swoich interfejsach. W 2021 zawitały do nas kampanie Performance Max, które obecnie w 2022 poddawane obróbce zyskują coraz nowe funkcjonalności. Nie dało przegapić się odejścia rozszerzonych reklam Search. Google dostrzegł i postanowił wykorzystać potencjał kampanii hotelowych. Więcej nowości i szczegółów  w poniższym tekście. 

  nowości w Google Ads w 2022r

  Nowe funkcjonalności Performance Max

  Do jednych z najważniejszych zmian należą nowe możliwości, jakie dają, kampanie Performance Max (wprowadzone w 2021). Marketerzy coraz częściej czują się w obowiązku nie tylko odpowiadać na aktualne potrzeby klientów, ale również wyprzedzać szybko zmieniające się trendy konsumenckie. Bardziej zaawansowana automatyzacja kampanii w ekosystemie Google sprzyja tym dążeniom. Droga użytkownika do zakupu nierzadko wymaga kilkunastokrotnej styczności z produktem, która ma miejsce w różnych kanałach i na różnych urządzeniach, i wysoko zautomatyzowane kampanie są w stanie coraz lepiej śledzić ścieżkę konsumenta. Wraz z realizacją kampanii, Performance Max ma za zadanie znaleźć jak najlepszą kombinację zasobów reklamowych i formatów, co za tym idzie wpływać na lepszą realizację kampanii.

  Google Ads daje możliwość łatwej i szybkiej migracji kampanii produktowych do Performance Max. Po  przejściu z kampanii PLA do Performance Max wystarczy uzupełnić zasoby kampanii oraz targetowanie kampanii.

  Kampanie Performance Max mają za zadanie efektywniej docierać do nowych klientów. Można ustawić wyższe stawki dla nowych użytkowników lub skoncentrować się tylko i wyłącznie na nowych użytkownikach. Identyfikacja tychże będzie przebiegała przy pomocy list kierowania na listę klientów, konfiguracji tagów konwersji lub dzięki automatycznemu wykrywaniu Google’a.

  Statystyki kampanii dają możliwość zrozumienia korelacji między zasobami kampanii a  poszczególnymi segmentami klientów, np.: czy użytkownicy lepiej reagują na reklamę, w której widzimy ubranie na modelu czy na reklamę, która pokazuje tylko i wyłącznie ubiór; podobnie w przypadku sklepów sportowych – statystyki umożliwią wskazanie, czy np.: większość użytkowników lepiej reaguje na kreacje, na których widnieją tenisiści czy na takie, które prezentują wyłącznie sprzęt.

  Pod koniec marca Google wprowadził możliwość obsługi kampanii Performance Max poprzez Edytor Google Ads, dzięki czemu obecnie można łatwo tworzyć i edytować kampanie bezpośrednio w tym pomocnym marketerom narzędziu.

  Już od roku Google przygotowywał nas na wyłączenie rozszerzonych reklam tekstowych. Od 30 czerwca 2022 elastyczne reklamy w wyszukiwarce to jedyny format z możliwością tworzenia i edycji. Rozszerzone reklamy nie znikną z kont, nadal mamy możliwość ich wstrzymywania i wznawiania, jednak bez możliwości edycji i tworzenia nowych.

  W kampaniach elastycznych, które pozostały po wyłączeniu rozszerzonych, warto połączyć słowa kluczowe w dopasowaniu przybliżonym z inteligentnym określaniem stawek, co jak zapewnia Google, wpływa pozytywnie na zwiększenie liczby konwersji w kampaniach.

  Produkty podróżne

  Podróże – ważny składnik życia, zostały zauważone przez Google jako potencjalny kierunek rozwoju, po tym, gdy zauważono boom na produkty turystyczne w 2022 w porównaniu 2019. Nowości Google sprawią, że łatwiej będzie połączyć informacje o hotelu z Google, dzięki wsparciu przez Giganta protokołów zgodnych ze standardami branżowymi. Hotel w łatwy sposób będzie mógł wyświetlić informację online o dostępności oraz stawki i zasoby reklamowe. Uproszczono procesy wdrożeniowe stawek i dostępności do profilu firmy Google. Pojawiają się również zmiany w panelu Google Ads. Obecny jest już nowy typ kampanii: reklamy hoteli. Reklamodawcy w Google Ads będą mogli wyświetlać reklamy w witrynie hotelu, korzystając z ustalonych przez Google stawek. Reklamodawcy hotelowi będą mogli korzystać z kampanii Performance Max, co za tym idzie, znacznie efektywniej promować swoje obiekty we wszystkich kanałach w ramach jednej kampanii: Wyszukiwarka, YouTube, Sieć Reklamowa, Discover, Gmail, Mapy.

  Kampanie obiektów hotelowych tworzy się szybko dzięki temu, że Performance Max wstępnie wypełnia grupy zasobów dla każdego obiektu hotelowego z automatycznie generowanymi obrazami, opisami i  filmami, które można łatwo przeglądać i edytować. 

  Lepsze reklamy Search dzięki nowym rozszerzeniom reklam

  Po włączeniu rozszerzeń automatycznych, Google Ads będzie mógł je tworzyć i  wyświetlać wraz z reklamą automatycznie, jeśli system algorytmów uzna, że wpłyną na poprawę skuteczności reklamy. Do tej pory dynamiczne linki do podstron, dynamiczne objaśnienia i dynamiczne rozszerzenia informacji nie były wyświetlane w reklamie, jeśli wprowadzono ręcznie utworzone linki do podstron, objaśnienia i rozszerzenia informacji. Od marca automatyczne rozszerzenia mogą wyświetlać się obok ręcznie utworzonych rozszerzeń. Dzięki temu w Google Ads można łatwo łączyć ręcznie tworzone linki do podstron z  dynamicznymi.

  Dodatkowa zmiana jest taka, że linki do podstron, objaśnienia i rozszerzenia informacji można teraz dodawać na poziomie grupy reklam, kampanii lub konta. Wcześniej rozszerzenia reklam na bardziej szczegółowym poziomie uniemożliwiały wyświetlanie rozszerzeń wyższego poziomu.

  Od marca linki do podstron, objaśnienia i rozszerzenia informacji z wyższych poziomów konta mogą wyświetlać się razem z rozszerzeniami tego samego typu z niższych poziomów. Dzięki tej zmianie system będzie mógł wybrać spośród najlepszych rozszerzeń na Twoim koncie, i to wszystko w celu znalezienia najciekawszej dla użytkownika kombinacji reklam. 

  Łatwiejsze kierowanie na listę klientów 

  Funkcja Customer Match staje się łatwiejsza w zastosowaniu. Dostęp do niej uzyskali prawie wszyscy reklamodawcy (warunkiem jest 90-dniowa historia konta i wydatki na poziomie 50 tys. USD). Oprócz zwiększenia dostępności Customer Match staje się łatwiejsze dzięki wprowadzeniu narzędzia do podglądu przesyłania. Wszelkie problemy z formatowaniem zobaczymy w interfejsie i tam też będziemy mieć możliwość wprowadzenia poprawek zgodnie z zaleceniami Google.

  Łatwiejsze eksperymentowanie

  Dawniej, aby utworzyć eksperyment konieczne było utworzenie wersji roboczej kampanii, którą później testowaliśmy w eksperymencie. Obecnie można błyskawicznie wybrać kampanię i następnie stworzyć dla niej eksperyment niestandardowy. Podczas konfiguracji określamy, jak długo ma trwać eksperymentalna kampania oraz jaką część ruchu i budżetu powinnna wykorzystywać. Skuteczność działań można podglądać na nowej stronie Eksperymenty. Jeśli nasz test osiąga pożądane rezultaty można błyskawicznie zastosować zmiany w oryginalnej kampanii.

  Synchronizacja jest domyślnie włączona podczas tworzenia nowego eksperymentu, dzięki czemu nasza testowa kampania jest automatycznie aktualizowana o wszelkie zmiany wprowadzone w oryginalnych kampaniach (np. słowa kluczowe). 

  Nowe sposoby na niestandardowe kolumny

  Nowe kolumny niestandardowe cechuje większa elastyczność. Jeśli np. potrzebujesz Conversion Rate tylko dla urządzeń mobilnych albo tylko dla komputerów – możesz stworzyć taką kolumnę niestandardową. Masz możliwość wykonywania czynności takich jak: uwzględnianie funkcji arkusza kalkulacyjnego, obliczanie i  porównywanie danych w różnych zakresach dat czy odwoływanie się do innych kolumn niestandardowych w formule. Możesz stosować wiele filtrów do jednej formuły, filtrować pod kątem konwersji według zmiennych niestandardowych czy dodawać do formuły większą ilość kolumn niezwiązanych z danymi. 

  Nowości w skryptach

  Dzięki skryptom masz możliwość np.: kierowania strategią ustalania stawek, która obejmuje pełną obsługę strategii ustalania stawek, również takich, które wymagają dodatkowego parametru, takiego jak docelowy ROAS lub docelowy udział w wyświetleniach.

  Po najnowszych zmianach z 2022 będzie można przetwarzać więcej jednostek w tym samym czasie. Poprawiony został również proces walidacji skryptów. 

  Przejście kampanii lokalnych w Performance Max

  Narzędzie do samodzielnego uaktualniania kampanii lokalnych jest dostępne dla kwalifikujących się reklamodawców i będzie wprowadzane etapami w sierpniu i wrześniu. Będziesz mieć dostęp do niego przed rozpoczęciem automatycznych aktualizacji. Jeśli zdecydujesz się nie skorzystać z narzędzia do samodzielnego uaktualniania, otrzymasz powiadomienie w Google Ads na kilka tygodni przed automatycznym uaktualnieniem Twoich kampanii, które pomoże Ci się przygotować do migracji kampanii.

  Większe zaangażowanie odbiorców w kampaniach Discovery

  Aby usprawnić wdrażanie zasobów i odbiorców w kampaniach Discovery oraz pomóc w tworzeniu skuteczniejszych reklam, Google przebudowało proces wdrażania. Podczas tworzenia reklamy zobaczysz bardziej szczegółowe wskazówki dotyczące zasobów, na przykład komunikaty, aby dodać niepowtarzalne nagłówki lub dodatkowe wymiary kreacji. Istnieje już teraz możliwość dodawania zasobów graficznych z nakładkami tekstowymi, aby zapewnić mocniejszy Call to Action. Reklamy Discovery oferują teraz jeszcze więcej statystyk kampanii, które są dostępne w Google Ads.

  W dotarciu do idealnego klienta za pomocą reklam Discovery powinna pomóc strona ze Statystykami kampanii, gdzie sprawdzisz, które segmenty odbiorców mają największy wpływ na Twój biznes. Połączenie wskazówek z raportów o zasobach z możliwością skorzystania z  zoptymalizowanego kierowania, które ma na celu budowanie większego zasięgu, da Ci szansę na zebranie większej liczby konwersji w kampanii.

  Edytor Google Ads i interfejs pomogą zarządzać kampaniami Discovery na dużą skalę.

  Podsumowanie

  Nic nie jest tak pewne jak ciągłe zmiany w systemach Google, z niecierpliwością czekamy zatem na nowe funkcjonalności. Jakimi zmianami zaskoczy nas Gigant w 2023? 

  Implementacja analityki w Google Analytics jest ściśle powiązana z dobrą realizacją kampanii w Google Ads. Ekscytującym tematem, choć nie zaskoczeniem, będzie zapowiadane już od dłuższego czasu przejście na Google Analytics 4, na które firmy mają czas do czerwca 2023, kiedy to Analytics Universal zacznie być wygaszany. 

  Wielką zmianą będzie też wycofanie plików cookie stron trzecich, które będzie miało wpływ na ustawienia kampanii Google Ads, a które zostało ogłoszone jeszcze w 2021. Jest to odpowiedź na nowe przepisy i regulacje, które wchodzą w grę.

  Porozmawiajmy!

  Agata Gąsior
  Agata Gąsior