Spis treści

  Google Ads jest jednym z najpopularniejszych narzędzi marketingowych, które dzięki reklamom dają możliwość przedsiębiorcom dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Jednak pamiętaj, że połowa sukcesu Twoich działań reklamowych zależy od skutecznego i trafnego tekstu reklamowego. Jak dobrze go napisać i jakimi zasadami się kierować? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

  Jak napisac skuteczny tekst reklamowy w kampaniach Google Ads?

  Elementy reklamy w Google Ads

  W systemie Google reklamy różnią się od siebie nieco w zależności od tego, jaki typ kampanii wybierzemy. Najczęściej wybieraną jest elastyczna reklama w wyszukiwarce. Dobre praktyki stosowane w przypadku tej reklamy możesz spokojnie odnieść do pozostałych typów. Z czego w takim razie składa się elastyczna reklama w wyszukiwarce?

  • Końcowy adres URL: to miejsce, gdzie podajesz adres strony docelowej, na którą ma trafić użytkownik po kliknięciu w reklamę.
  • Ścieżka wyświetlania: zawiera 2 pola po 15 znaków każdy i warto zamieścić tam hasła, które utwierdzą potencjalnego klienta w przekonaniu, że trafia na odpowiedniego reklamodawcę. Przykładowo jeśli reklamujesz swoją markę i prowadzisz szkolenia, Twój adres URL może brzmieć “www.jankowalski.pl” i wówczas do ścieżki wyświetlania warto dodać “szkolenia”/”marketingowe”.
  • Nagłówki: dostępnych jest 15 pół, każdy po 30 znaków. Dobra rada – wykorzystaj je wszystkie! 🙂 
  • Teksty reklam: 4 pola, każde do uzupełnienia po 90 znaków
  • Komponenty (dawniej rozszerzenia): dobra praktyka mówi, aby wykorzystać wszystkie możliwe, które nadają się do Twojego biznesu. O tym dlaczego warto to robić, przeczytasz w dalszej części artykułu. 

  Dlaczego tekst reklamowy jest tak ważny w kampaniach Google Ads?

  Tekst reklamowy to jedna z pierwszych rzeczy, które widzi użytkownik w wynikach wyszukiwania w Google. Jest to pierwszy kontakt Twojego potencjalnego klienta z Twoją marką i te pierwsze kilka sekund decydują o tym, czy zainteresuje się on Twoją ofertą i kliknie w reklamę. Zanim przystąpisz do działania, weź pod uwagę kilka elementów, które warto przeanalizować.

  Chcesz zwiększyć widoczność i skuteczność swoich reklam Google Ads?

  Wiemy jak Ci pomóc! Skontaktuj się z nami, a zajmiemy się Twoimi reklamami kompleksowo i wypracujemy efekty, na których Ci zależy!

  Zdefiniowanie celów Twojej kampanii reklamowej

  Żeby napisać dobry tekst, który przyciągnie uwagę, musisz wiedzieć, co chcesz tym osiągnąć. Czy chcesz zwiększyć liczbę sprzedaży, generować zapytania ofertowe czy zwiększyć świadomość Twojej marki? Określenie tych celów pomoże Ci dostosować treść reklamy do oczekiwań i potrzeb potencjalnych klientów.

  Pamiętaj o potrzebach Twojej grupy docelowej

  Kieruj się zasadą, że tekst Twojej reklamy powinien odpowiadać na potrzeby i problemy potencjalnego klienta. Stwórz personę marketingową i zastanów się, z jaką sprawą może się borykać, czego taka osoba może szukać w internecie. Niech Twój tekst reklamowy będzie odpowiedzią na jej pytanie!

  Przedstaw unikalne cechy Twojego produktu lub usługi

  W internecie jest bardzo dużo treści, każdy biznes ma też swoja konkurencję. Mówienie o tym, o czym mówi konkurencja, nie jest rozwiązaniem (nawet jeśli macie ten sam produkt czy usługę). Twoim zadaniem na tym etapie jest wybicie się poza to, co już jest w internecie, ponieważ inaczej nie przykujesz uwagi klienta. Warto poświęcić odrobinę więcej czasu na ten punkt i zastanowienie się co unikalnego możesz zaoferować, czego nie robi ktoś inny. A nawet jeśli konkurencja już to robi, to pomyśl, jak możesz to zakomunikować w inny sposób, niż wszyscy. 

  Nagłówki mają moc!

  Tutaj warto nawiązać trochę do poprzednich dwóch punktów. Kiedy poznasz swoją personę i kiedy będziesz wiedział, jakie może mieć pytania i problemy – wykorzystaj to w nagłówkach! Nagłówki to element reklamy, który w pierwszej kolejności przykuwa wzrok odbiorcy. Dodatkowo jeśli zamieścisz w nagłówku hasła kluczowe, wyświetlą się one jako pogrubione i bardziej rzucą się w oczy. Warto regularnie robić przegląd słów kluczowych w Twoich reklamach i aktualizować swoje reklamy i hasła, jakie wpisują użytkownicy (oczywiście jeśli Twój produkt lub usługa dostarcza takiego rozwiązania). Dzięki temu jeśli kolejny raz użytkownik wpisze tę frazę do wyszukiwarki, a Ty zastosujesz ją w swoich reklamach, zwiększa to szanse, że ta reklama się wyświetli. 

  Stosuj zasadę dopasowania

  O co w niej chodzi? Najogólniej – o zachowanie spójności. Reklama jest zapowiedzią tego, co spotka użytkownika na dalszych etapach interakcji z Twoją marką. Jeśli chcesz sprzedać buty trekkingowe, Twoja reklama musi mówić o butach trekkingowych, a nie np. o butach na obcasach. Użytkownik zachęcony reklamą, pomyśli, że znalazł to, co szuka, a po kliknięciu w reklamę zobaczy co innego. Jaki będzie tego rezultat? Klient zirytowany szybko wyjdzie ze strony, Ty zapłaciłeś za jego kliknięcie, które nie przerodziło się w żadną wartościową konwersję, więc w efekcie mamy przepalony budżet i niezadowolonego klienta. Tyczy się to nie tylko nagłówków, ale również samych tekstów reklam i kierowania na strony docelowe. Jeśli mówisz w reklamie o 50% obniżce na kolekcję wiosenną, to taka sama informacja powinna się pojawić na landing page. Pamiętaj również, że musi być ona dobrze widoczna. Nie stwarzaj sytuacji, kiedy potencjalny klient będzie musiał czegoś na stronie szukać, bo w większości przypadków, nie będzie tego robił. Wyjdzie ze strony i pójdzie do konkurencji. 

  Nie owijaj w bawełnę – ludzie lubią konkret

  Nie stwarzaj sytuacji, kiedy Twój odbiorca musi się domyślać, o co chodzi w reklamie i co reklamujesz. Wyrzuć ze swoich reklam ogólniki i puste, nic niedające słowa. Prawdopodobnie używa ich wielu innych reklamodawców, a Twój odbiorca zdążył się już na nie uodpornić. Teksty “Najlepsza oferta”, “Wyjątkowy produkt”, “Jedyna okazja” nie sprzedają, a co więcej jest ich zdecydowanie za dużo. Sam pewnie możesz wskazać ilu reklamodawców z takimi tekstami widziałeś już w tym tygodniu. Odwołam się tutaj do punktu trzeciego i tego, co zapewne mówiła mama w dzieciństwie – “Nie jesteś jak wszyscy” 🙂 Podanie odbiorcy na starcie konkretnych zalet Twojego produktu lub usługi, ma też jeszcze jeden plus. Szybko odfiltruje ruch, który nie jest potencjalnym klientem, dzięki czemu nie stracisz budżetu za wykonane kliknięcie.  

  CTA to obowiązkowy element Twojej reklamy

  W nawiązaniu do poprzedniego punktu – powiedz użytkownikowi, co ma zrobić, czego od niego oczekujesz. Na początku może wydawać Ci się to sztywne i niepasujące, ale uwierz mi, konkretne komunikaty zdają egzamin. Dodatkowo, gdy w nagłówkach lub tekstach reklam zawrzesz takie informacje, Twój wyniki skuteczności reklamy podskoczy do góry. Czasami wystarczy proste “Skontaktuj się z nami” lub “Zadzwoń do nas”, a wpłynie to pozytywnie na ocenę reklamy przez Google, dając Ci większą szansę na wyświetlenie. 

  Wypełnij maksymalną ilość pól 

  Na początku artykułu przybliżyłam Ci elementy, z których składa się reklama, wskazując przy tym ilość pól i znaków. Wbrew pozorom, 30 i 90 znaków, to wcale nie tak mało, aby przekazać odpowiednie i skuteczne informacje o Twoich produktach lub usługach. 

  Im więcej komponentów, tym lepiej

  Podobnie jak w punkcie powyżej – wykorzystaj maksimum możliwości, jakie daje Ci narzędzie do tworzenia reklamy Google Ads. Dzięki komponentom możesz zawrzeć po reklamami dodatkowe informacje o Twojej firmie, usługach, które oferujesz lub wymienić istotne wartości Twoich produktów. Ponadto zdecydowanie warto dodać komponenty z linkami do podstron w Twojej witrynie, na które także warto kierować ruch. Mogą to być podstrony z kategoriami różnych produktów, lub np. najciekawsze artykuły na Twoim blogu. Na temat komponentów reklam znajdziesz u nas osobny artykuł, ale z wielu, które warto dodać do reklamy jest komponent z numerem telefonu. Ma to szczególnie przydatne zastosowanie kiedy Twoja reklama wyświetla się na urządzeniach mobilnych, ponieważ użytkownik może od razu kliknąć w numer i zadzwonić do Ciebie. 

  Komponenty reklam mają jeszcze jedno świetne zastosowanie – zwiększają powierzchnię reklamową w Google! Więc jeśli do ich stworzenia zastosujesz wymienione w tym artykule wskazówki, zwiększasz prawdopodobieństwo pozyskania potencjalnego klienta. Pamiętaj tylko o tym, że rozszerzenia nie wyświetlają się za każdym razem, gdy wyświetla się reklama, a opłata za rozszerzenie jest naliczana dopiero w momencie kliknięcia. 

  Testowanie reklam 

  Stworzyłeś dwie lub trzy świetne reklamy i nie wiesz, która lepiej się sprawdzi i pozyska większe zainteresowanie? Przetestuj to! Google Ads daje możliwość tworzenia eksperymentów, dzięki którym sprawdzisz, która kreacja reklamowa sprawdza się lepiej dla Twojego potencjalnego klienta. Warto przeprowadzać takie testy A/B i wprowadzać w życie zmiany, bo w końcu nikt lepiej nie “powie” Ci, jaki przekaz reklamowy jest lepszy, niż wskaźnik CTR i zrealizowane konwersje. 

  Podsumowanie

  Podsumowując, pamiętaj, że pisanie skutecznych tekstów reklamowych w kampaniach Google Ads jest kluczowym elementem sukcesu Twoich kampanii, a co za tym idzie, również pozytywnie odbija się na Twoim biznesie. Ważne jest skupienie się na mocnych nagłówkach, jasnym przekazie korzyści, optymalizacji słów kluczowych i personalizacji treści. Skuteczny tekst reklamowy angażuje użytkowników, zachęca do działania i przekazuje wartość marki. Przy tworzeniu tekstów reklamowych nie bój się eksperymentować i dostosowuj treści do grupy docelowej, a na koniec nie zapominaj o analizie wyników i wprowadzeniu zmian, które według testów A/B są bardziej skuteczne.

  Porozmawiajmy!

  Dominika Andrejko
  Dominika Andrejko

  Cześć! Nazywam się Dominika Andrejko, a w branży digital marketingu zajmuję się Google Ads oraz analityką. W UpMore dołączyłam do zespołu SEM i chętnie wyjaśnię Ci zawiłości najnowszego GA4 oraz poprowadzę kampanie w Google.