Spis treści

  Wszyscy wiemy, że ten kto pyta nie błądzi. Gdzie jednak znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane przez nas pytania? Czy potencjalni klienci Twojego sklepu internetowego wiedzą gdzie mogą szukać informacji na nurtujące ich kwestie? Jak stworzyć stronę FAQ, która spełni oczekiwania użytkowników?

  faq seo

  Co to jest FAQ?

  FAQ czyli Frequently Asked Questions to pytania, które najczęściej pojawiają się w konwersacjach z klientami. Jeśli jesteś właścicielem sklepu lub witryny internetowej zapewne zdajesz sobie sprawę jak dużo czasu zajmuje wyjaśnienie klientom podstawowych kwestii i jak często te pytania się powtarzają. Podobnie jest z punktu widzenia użytkownika – znalezienie odpowiedzi na proste pytanie zajmuje czasami więcej niż sam zakup produktu lub usługi. 

  Jak więc ułatwić ten proces zarówno klientom jak i właścicielom sklepów?

  Utworzenie podstrony, która jest dedykowana najczęściej zadawanym pytaniom to świetne rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej sklepów internetowych i stron oferujących usługi. Jest to nie tylko dobry sposób na szybszą komunikację ale również świetne miejsce na umieszczenie wartościowego contentu, który z pewnością spodoba się robotom wyszukiwarek. 

  Jak przygotować dobre FAQ?

  Przygotowując FAQ warto zastanowić się nad kilkoma istotnymi kwestiami. Ile pytań i odpowiedzi powinno znajdować się na stronie? Jak dobrać pytania? Jaka będzie optymalna długość odpowiedzi?

  Pytania do FAQ

  Dobór pytań powinien być oparty na analizie potrzeb i oczekiwań klientów. Przed stworzeniem bazy pytań warto zwrócić uwagę na korespondencję mailową oraz pytania kierowane do pracowników biura obsługi klienta, aby dowiedzieć się o co najczęściej pytają klienci i z jakimi wątpliwościami się zgłaszają. 

  Dodatkowo możesz przeanalizować tematyczne grupy na portalach społecznościowych lub skorzystać z narzędzi służących do analizy fraz kluczowych.

  Planer słów kluczowych oraz Google Trends to aplikacje od Google, dzięki którym dowiesz się jaki potencjał zapytań ma dane hasło oraz jak rozkłada się zainteresowanie zagadnieniem na przestrzeni roku. 

  Pomocne może okazać się również narzędzie Answer the Public, które automatycznie dopasuje i zasugeruje gotowe pytania jakie możemy użyć na stronie z FAQ. 

  Bardziej specjalistycznym narzędziem, które możemy wykorzystać jest Senuto

  W zakładce Baza słów kluczowych, Senuto oferuje opcję Pytania, gdzie po wpisaniu interesującej nas frazy, wyświetla powiązane z nią zagadnienia, które mają największy potencjał wyszukiwania. Dzięki temu wiemy, na jakie pytania i z jakim natężeniem odbiorcy szukają odpowiedzi. Możemy również przeanalizować jakie strony odpowiadają na dane zapytanie i które z nich zajmują najwyższe pozycje w wyszukiwarce.

  Odpowiedzi do FAQ

  Przygotowując content w dowolne miejsce naszej strony musimy pamiętać o kilku zasadach. Dotyczą one również treści odpowiedzi znajdujących się na stronie FAQ.

  • unikalne treści to podstawa – zjawisko duplicate content działa mocno na naszą niekorzyść i powoduje spadek pozycji strony w wynikach wyszukiwania
  • optymalne nasycenie treści słowami kluczowymi – warto najpierw stworzyć wytyczne do treści, korzystając z dostępnych narzędzi np. planer słów kluczowych lub SurferSEO, aby umieścić w nich odpowiednią, naturalną ilość fraz kluczowych
  • dbałość o merytorykę i poprawność odpowiedzi – formułując odpowiedź na dane pytanie powinniśmy zasięgnąć opinii eksperta w danej dziedzinie, aby tekst był zgodny z aktualną sytuacją oraz merytorycznie poprawny
  • odpowiadanie na intencje użytkownika – odpowiedzi jakie zamieszczamy na stronie powinny zaspokajać wątpliwości klientów i jasno precyzować informacje, których poszukują. Jeśli na naszej stronie lub na blogu znajdują się artykuły odpowiadające na zapytanie użytkownika, warto podlinkować je w tekście FAQ. Nie tylko zaspokoi to ciekawość klientów ale również poprawi linkowanie wewnętrzne w obrębie serwisu
  • stosuj w treści komunikaty Call to action – dodatkowe zachęcanie użytkownika do przejścia na inne podstrony lub do zakupu towaru albo usługi z pewnością zwiększy ruch na stronie i wpłynie na decyzje zakupową 

  Jak powinna wyglądać strona z FAQ?

  W dobie optymalizacji stron pod kątem UX, czyli doświadczeń użytkowników ważne jest wizualne i funkcjonalne dostosowanie strony FAQ.

  Ilość pytań umieszczonych na stronie z pewnością zależy od branży oraz zainteresowania użytkowników danym tematem. Należy jednak pamiętać, aby skupić się na pytaniach, które często powtarzają się w rozmowach z klientami i dotyczą ogólnych informacji o naszych produktach lub usługach. 

  Jeśli baza pytań, do których tworzysz odpowiedzi jest rozbudowana i dotyczy różnych tematów, warto podzielić ją na bloki tematyczne. Każda kategoria powinna być oznaczona odpowiednim nagłówkiem, a ich hierarchia powinna być zachowana w obrębie całej strony. Dobrą opcją jest również umieszczenie pola wyszukiwania, aby użytkownicy jak najszybciej mogli znaleźć to, czego szukają. 

  Odpowiedzi na pytania powinny być konkretne i rzeczowe.  

  Pamiętaj o dostosowaniu języka do potencjalnej grupy odbiorców Twoich towarów lub usług, tak aby treść zawarta w odpowiedziach była dla nich zrozumiała i czytelna. Optymalna długość tekstu to 400-800 znaków na jedno pytanie i odpowiedź. 

  Dopasuj wizualnie stronę do pozostałych podstron, tak by sekcja FAQ stanowiła spójną całość z resztą witryny. Odpowiedzi na pytania mogą być umieszczone na stronie jako elementy rozwijane, co dodatkowo wpłynie pozytywnie na czytelność strony. 

  Jeśli w obrębie strony FAQ znajdują się grafiki lub filmy, nie zapomnij o ich optymalizacji pod kątem SEO. Każdy obraz powinien mieć określony atrybut ALT i TITLE, odpowiedni rozmiar oraz format nowej generacji. Więcej o tym jak powinna wyglądać dobra optymalizacja grafik pisaliśmy w poprzednim artykule.

  Jak w przypadku każdej podstrony serwisu, musisz pamiętać o podstawowych elementach SEO. Wykonaj analizę słów kluczowych i wstaw odpowiednie meta Title oraz Description. Dzięki temu, zarówno użytkownicy jak i roboty Google będą wiedzieć czego mogą spodziewać się na stronie i czego dotyczy jej zawartość.

  Jeśli chcesz, aby Twoje odpowiedzi na pytania były widoczne w wynikach wyszukiwania, nie zapomnij o dodaniu danych strukturalnych do strony FAQ. Pozwoli to wyszukiwarce nie tylko szybciej dostarczyć użytkownikom odpowiedzi na zadawane przez nich pytania, ale również wyróżni Twoją stronę w SERPie. 

  Czy strona z FAQ wpływa na SEO?

  Nie wszyscy właściciele witryn decydują się na stworzenie strony z najczęściej zadawanymi pytaniami. Czasami decyzja wynika ze specyfiki branży, jednak najczęściej z braku świadomości jak FAQ może wpłynąć na SEO. 

  Utworzenie sekcji lub dedykowanej podstrony dla FAQ jest świetnym rozwiązaniem dla stron, niemal z każdej dziedziny. Dobrze wykonana i zoptymalizowana strona jest w stanie znacznie wpłynąć na ruch i widoczność serwisu w wyszukiwarce

  Jeśli Twoja witryna nadal nie ma sekcji FAQ, z pewnością jest to odpowiedni moment, żeby się na nią zdecydować.

  Porozmawiajmy!

  Karolina Jastrzebska
  Karolina Jastrzebska

  Autorem wpisu jest Karolina Jastrzębska. Swoją przygodę z SEO rozpoczęła w 2021 roku. Obecnie pracuje jako Specjalistka SEO w Up More.