Spis treści

  W ciągu kilku ostatnich lat wygląd witryny w wynikach wyszukiwania oraz wrażenia użytkownika zdecydowanie zyskały na znaczeniu. 

  W coraz większym stopniu dostosowuje się stronę wizualnie oraz pod kątem funkcjonalności, aby użytkownicy chętnie na nią wchodzili, dokonywali interakcji oraz po czasie wracali w celu ponownych zakupów  produktów i usług lub po nową dawkę informacji. 

  Jak zoptymalizować stronę za pomocą danych strukturalnych aby poprawić swoje wyniki?

  dane strukturalne

  Dane strukturalne – czym są?

  Dane strukturalne (dane uporządkowane, schema) są znacznikami, które możemy umieścić w kodzie strony w celu lepszej optymalizacji witryny. Dzięki ich określeniu roboty wyszukiwarki łatwiej identyfikują zawartość strony oraz wyświetlają je w określony sposób. 

  Jakie dane strukturalne warto zastosować na stronie?

  Obecnie istnieje wiele danych strukturalnych, które możemy wdrożyć na swoją stronę, a ich lista ciągle się powiększa. Aktualną listę można sprawdzić na stronie https://schema.org/docs/schemas.html

  Niektóre z nich są szczególnie istotne i wartościowe z punktu widzenia wrażeń użytkowników oraz wpływu na ich decyzje zakupowe. Są to m.in.

  Breadcrumbs 

  Jest to element, który stanowi ułatwienie nawigacji w serwisie. Dzięki nim użytkownikom łatwiej jest zrozumieć układ witryny i przechodzić na wybrane podstrony serwisu, znajdujące się w ścieżce. 

  “Okruszki” sprawdzają się szczególnie w przypadku dużych serwisów, gdzie drzewo kategorii jest mocno rozbudowane. Menu okruszkowe zazwyczaj jest umieszczone na górze strony, dzięki czemu użytkownik ma do niego łatwy dostęp. 

  Dzięki zastosowaniu danych strukturalnych typu breadcrumbs można wzmocnić linkowanie wewnętrzne na stronie, usprawnić jej indeksowanie oraz ułatwić użytkownikom nawigację. 

  Products

  Są to znaczniki, które umożliwiają podanie i wyświetlanie szczegółowych informacji o produkcie w wynikach wyszukiwania. To rozwiązanie jest używane głównie w przypadku sklepów internetowych lub porównywarek ofert i ma za zadanie przyciągnąć uwagę użytkowników i zachęcić ich do zakupu. 

  Warto pamiętać o aktualizacji danych strukturalnych, szczególnie tych typu Product na stronach produktowych, kiedy nasza oferta ulega zmianie. Pozwoli to na dostarczenie najbardziej aktualnych danych użytkownikom, którzy poszukują danego produktu.

  Recenzje i oceny

  W przypadku e-commerce jest to zdecydowany must have. Potencjalni klienci często opierają swoją decyzję zakupową na opiniach innych użytkowników, dlatego dobrym rozwiązaniem jest pokazanie jak produkt jest przez nich oceniany i co o nim sądzą. 

  Dzięki odpowiedniemu wdrożeniu tego typu danych średnia ocen, ich liczba oraz opinie wyświetlą się użytkownikom już na poziomie wyników wyszukiwania. Przełoży się to bezpośrednio na wzrost ruchu oraz współczynnika konwersji. 

  FAQ

  Aby zaspokoić ciekawość użytkowników warto wdrożyć na swoją stronę dane typu FAQ czyli najczęściej zadawane pytania. Jest to najprostszy sposób, aby odpowiedzieć na wątpliwości konsumentów bez konieczności angażowania działu obsługi. 

  Od 2019 roku tego typu dane są oficjalnie wspierane przez Google, co oznacza, że odpowiednio zaimplementowane mogą wpłynąć na pozycję strony w wyszukiwarce.

  Przygotowując treść FAQ należy dokładnie przeanalizować słowa kluczowe, jakie zapytania związane z naszym produktem najczęściej pojawiają się w pasku wyszukiwarki oraz jeżeli mamy dostęp do takich danych – wątpliwości z jakimi użytkownicy zgłaszają się do działu obsługi klienta. 

  Należy również pamiętać aby odpowiedzi zawarte w FAQ nie były zbyt rozbudowane. Powinny opierać się na konkretnych informacjach i nie przekraczać 3-4 zdań.

  Article

  Nie tylko strony produktowe mają dedykowane dla siebie dane strukturalne. Jeśli prowadzisz bloga nie możesz zapomnieć o danych typu Article. Dzięki nim strony z wpisami mogą pojawiać się w wynikach wyszukiwania w bardziej atrakcyjnym wydaniu. 

  Dane Article pozwalają na wyświetlenie m.in. grafik znajdujących się w artykule oraz logo strony. Dodatkowo wyszukiwarka może umieścić dany artykuł w karuzeli z najważniejszymi artykułami. 

  Poza tym odpowiednio wdrożone dane pomagają wyszukiwarce lepiej zrozumieć i odczytać stronę, wyświetlić datę publikacji oraz tekst nagłówka. 

  Recipe

  Równie ciekawym typem danych strukturalnych jest Recipe. Jest on wykorzystywany przez twórców umieszczających na swojej stronie przepisy kulinarne. 

  Po odpowiedniej implementacji danych w wynikach wyszukiwania użytkownicy otrzymują informację na temat czasu przygotowania potrawy, oceny i opinie innych użytkowników oraz zdjęcie. Zdecydowanie wzbogaca to widok danego przepisu w wynikach wyszukiwania, ułatwia użytkownikom uzyskanie podstawowych informacji i zachęca do wejścia na stronę.

  Formaty danych strukturalnych

  Istnieją różne formaty danych, które umożliwiają umieszczenie danych strukturalnych. Należą do nich JSON-LD, RDF oraz Mikrodane.

  Decydując się na wdrożenie danych strukturalnych sposobem JSON-LD należy umieścić odpowiedni kod JavaScript w tagu <script> w nagłówku lub treści strony. Jest to łatwy sposób, który nie obciąża strony i nie zakłóca działania innych funkcji.

  RDF jest to rozszerzenie, dzięki któremu możemy oznaczyć tagami,która treść w kodzie to dane strukturalne. Umieszcza się go, podobnie jak JSON-LD w sekcji head lub body strony.

  Mikrodane umieszcza się natomiast w głównym kodzie strony, co w niektórych przypadkach może powodować błędy w funkcjonowaniu strony.

  Jak weryfikować dane strukturalne?

  Przed wdrożeniem danych strukturalnych należy dokładnie sprawdzić ich poprawność. 

  Istnieje kilka narzędzi, dzięki którym możemy testować dane, jednak do najbardziej popularnych należy bezpłatne, oferowane przez Google https://search.google.com/test/rich-results oraz https://validator.schema.org/.

  Są one w stanie zweryfikować skrypt oraz poprawność jego wdrożenia na stronie.

  Działają one na podobnej zasadzie. Należy wprowadzić adres URL konkretnej strony, na której sprawdzeniu nam zależy lub fragment kodu, który chcemy przeanalizować.

  Oba narzędzia pozwalają na sprawdzenie dowolnej witryny, dzięki czemu możemy analizować również działania jakie prowadzi konkurencja i uwzględnić to we własnej strategii SEO.

  Jak wykorzystać dane strukturalne do poprawy efektów pozycjonowania

  Dodanie danych strukturalnych do strony pomaga wyszukiwarkom lepiej zrozumieć jej zawartość, co prowadzi do wyświetlania fragmentów rozszerzonych (rich snippets) w wynikach wyszukiwania. To zwiększa klikalność (CTR) i widoczność strony. Możesz dodać dane strukturalne ręcznie w formacie JSON-LD lub korzystając z wtyczek (np. Yoast SEO dla WordPress). Testowanie poprawności oznaczeń za pomocą narzędzi Google, takich jak Rich Results Test i Google Search Console, zapewnia, że dane są prawidłowo interpretowane przez wyszukiwarki, co pośrednio poprawia ranking strony.

  Podsumowanie

  Dane strukturalne stanowią niewątpliwie urozmaicenie w sposobie wyświetlania witryny w wynikach wyszukiwania oraz pozwalają na lepszą identyfikację zawartości strony przez wyszukiwarkę. Należy pamiętać o tym, że Google decyduje o tym czy i jakie dane zostaną pokazane dla danej strony. Jednak warto zadbać o ich odpowiednie wdrożenie, aby zwiększyć szanse na atrakcyjne wyświetlanie witryny w wyszukiwarce.

  Mimo braku bezpośredniego wpływu danych strukturalnych na SEO, poprawiają one wygląd witryny w wynikach wyszukiwania oraz zwracają uwagę użytkowników, co przekłada się na większy ruch na stronie oraz zachęca do podjęcia decyzji zakupowej lub powrotu na stronę.

  Porozmawiajmy!

  Karolina Jastrzebska
  Karolina Jastrzebska

  Autorem wpisu jest Karolina Jastrzębska. Swoją przygodę z SEO rozpoczęła w 2021 roku. Obecnie pracuje jako Specjalistka SEO w Up More.