Spis treści

  Każdy, kto reklamuje produkty na Facebooku, zetknął się z katalogiem. Podobnie jak Google Merchant Center dla Google Ads, tak katalog produktów dla Facebooka jest niezbędny, gdy chcemy tworzyć reklamy korzystające z pliku produktowego. Niezależnie czy w Twoim sklepie jest dziesięć, czy tysiąc produktów — powinieneś wiedzieć, czym jest, jak stworzyć i jak korzystać z katalogu produktów na Facebooku. Poniższy artykuł odpowie na wszystkie te pytania, a także przedstawi wiele zalet korzystania z katalogu.

  Katalog produktów na Facebooku

  Czym jest katalog produktów?

  Katalog to miejsce, w którym znajdują się wszystkie informacje o produktach, które sprzedajesz na Facebooku i Instagramie. Niezależnie czy Twoim produktem jest odzież, bilety lotnicze czy posiłki na wynos — musisz korzystać z katalogu. To stąd Twoje kampanie będą pobierały informacje o tym, które produkty wyświetlać na reklamach oraz jaka jest ich nazwa, cena, zdjęcie itd. 

  Aby znaleźć katalog należy po zalogowaniu się na konto biznesowe Facebooka, przejść do menedżera sprzedaży. Jedną z zakładek w lewym menu będzie właśnie “Katalog”. Po rozwinięciu jej zobaczymy listę opcji do wybrania:

  • Przedmioty — miejsce, w którym wyświetlają się wszystkie dodane wcześniej produkty, dostępne do reklamowania. Oprócz nazwy produktu zobaczymy tutaj jego zdjęcie, możliwe warianty oraz dostępność. Możemy też je filtrować wg atrybutów, co ułatwi np. planowanie kampanii.
  • Zestawy — produkty, które dodaliśmy do katalogu, możemy dzielić na zestawy. Robi się to dlatego, że rzadko reklamujemy wszystkie produkty w jednej reklamie. Więcej o zestawach w dalszej części.
  • Problemy — w tej zakładce znajdziemy wszystkie problemy dot. naszego katalogu oraz możliwości ich rozwiązania. Najczęściej pojawią się tutaj braki w atrybutach produktów, niska jakość zdjęć czy produkty odrzucone ze względu na regulamin Facebooka. Znajdziemy tutaj również zakładkę “Możliwości”, która pokaże nam sposoby na poprawienie jakości naszego katalogu.
  • Źródła danych — podobnie jak w Google Merchant Center, produkty możemy dodawać ręcznie lub przy pomocy różnych źródeł. Tutaj wybierzemy interesujący nas sposób oraz skonfigurujemy informacje o produktach. Więcej na temat dodawania produktów napiszę w osobnym akapicie.
  • Wydarzenia — segment połączony ze źródłami zdarzeń. Tutaj wskażemy piksel Meta lub SDK Facebooka, z którego katalog powinien pobierać informacje na temat produktów.

  Jak stworzyć katalog produktów?

  Jeżeli posiadasz już stronę na Facebooku oraz konto w menedżerze firmy, to możesz stworzyć katalog produktów. W tym celu przejdź do menedżera sprzedaży, a następnie do menu “Zasoby”. Gdy to zrobisz, zobaczysz ekran podzielony na kilka segmentów, m.in. “Konta handlowe” czy właśnie “Katalogi”. W segmencie “Katalogi” należy wybrać niebieski przycisk z napisem “Dodaj katalog”. Spowoduje to włączenie kreatora, który poprowadzi nas przez cały proces.

  Pierwszym krokiem będzie wskazanie typu katalogu, który pasuje do naszej firmy. Zależnie od branży wskażemy jeden z sześciu rodzajów:

  • Handel elektroniczny
  • Handel lokalny i dostawa
  • Podróże
  • Nieruchomości
  • Motoryzacja
  • Rozrywka i media

  Tworzenie katalogu dla każdego z typów różni się od siebie pojedynczymi opcjami. Jako że handel elektroniczny jest najczęściej wybieraną opcją, to dalsze kroki będą dotyczyły tej ścieżki.

  Gdy wskażemy już “handel elektroniczny”, następnym etapem będzie konfiguracja ustawień katalogu. Musimy wybrać między przesyłaniem informacji o produktach a powiązaniem katalogu z platformą partnerską. Jeżeli nasz sklep korzysta z platform takich jak Shopify, BigCommerce, WooCommerce (lub innej platformy partnerskiej), to wybierzemy opcję powiązania. W innych przypadkach będziemy chcieli samodzielnie przesyłać informacje o produktach. Poza wskazaniem metody przesyłania musimy jeszcze wskazać właściciela katalogu produktowego oraz nazwać go. Gdy już to zrobimy, katalog będzie gotowy. 

  Jak dodać produkty do katalogu?

  Jeżeli utworzyliśmy katalog bez integracji z platformą partnerską, to będzie on początkowo pusty. Aby zaczął spełniać swoje podstawowe funkcje, należy dodać do niego produkty, które chcemy oferować naszym klientom.

  Zrobimy to, przechodząc do zakładki “Źródła danych”, a następnie wskazując preferowaną metodę dodawania produktów.

  Przesyłanie ręczne

  Opcja ta pozwala nam ręcznie uzupełnić dane o produktach przy wykorzystaniu formularza. Przesyłanie ręczne wykorzystuje się rzadko, głównie, jeżeli mamy mały asortyment i nie jest on często zmieniany. Wybierając tę opcję, będziemy musieli ręcznie przesłać zdjęcie produktu oraz wpisać wszystkie jego atrybuty:

  • tytuł (do 200 znaków),
  • opis,
  • link do produktu w witrynie internetowej,
  • waluta oraz cena,
  • cena na wyprzedaży (opcjonalnie),
  • kategoria produktu wg. Facebooka (wybór z listy),
  • stan produktu,
  • dostępność,
  • status,
  • marka (opcjonalnie),
  • identyfikator zawartości (opcjonalnie).

  Lista produktów dodawanych ręcznie może być dowolnie długa, jednak im więcej będziemy chcieli ich dodać, tym bardziej czasochłonne będzie to zajęcie.

  Zestawienie danych

  Jeżeli produktów w Twoim sklepie jest wiele, a Ty zarządzasz asortymentem przy użyciu Excela lub Arkuszy Google, to “Zestawienie danych” będzie dobrym wyborem. Jedyne, na co trzeba zwrócić uwagę, to poprawne nazewnictwo kolumn i ich zawartości. Nie będzie to trudne, ponieważ Facebook udostępnia szablon wraz z przykładem, w jaki sposób powinien wyglądać plik z zestawieniem danych o produktach. Kiedy przygotujemy taki plik, wystarczy go przesłać na jeden z trzech sposobów:

  • Przesłanie pliku z komputera: plik w rozszerzeniu CSV, TSV lub XML o rozmiarze do 100 MB. Po przesłaniu wszystkie produkty zostaną zweryfikowane, a ewentualne błędy będzie można znaleźć na ekranie podsumowania.
  • Użycie adresu URL: sposób, który często wykorzystywany jest w Google Merchant Center — wystarczy link do poprawnie przygotowanego feedu produktowego wkleić w pole tekstowe, a następnie zaakceptować. Link może prowadzić do dowolnego serwisu hostingowego lub do Twojej witryny internetowej. Ograniczenie to rozszerzenia jak w przypadku przesyłania pliku z komputera oraz maksymalny rozmiar do 8 GB.
  • Przesłanie linku do Arkusza Google: połączenie dwóch powyższych sposobów — wklejamy tutaj link do Arkusza Google, który został przygotowany zgodnie z szablonem. Należy pamiętać o odpowiednich uprawnieniach przy kopiowaniu linku z Arkuszy.

  Jeżeli zdecydujemy się korzystać z adresu URL lub Arkuszy Google, będziemy musieli wyznaczyć harmonogram pobierania zawartości pliku. Zależnie od tego, jak szybko nasz towar rotuje w sklepie, wybierzemy co godzinę lub codziennie. Warto wziąć pod uwagę tutaj godzinę generowania feeda przez nasz system sklepowy, tak żeby zawartość odświeżana przez Facebooka była możliwie najnowsza. Przykładowo: jeżeli nasz system kończy generować feed produktowy o 2:00 w nocy, to tutaj ustawimy godzinę 2:30. 

  Gdy harmonogram będzie już ustawiony, należy przejść dalej i uzupełnić formalności, takie jak nazwa pliku danych czy waluta. 

  Może się zdarzyć, że kolumny w naszym pliku będą nazwane inaczej niż w szablonie. Facebook powiadomi nas o tym i pozwoli wskazać, która kolumna odpowiada, której z szablonu. 

  Teraz wystarczy kliknąć przycisk “Prześlij” i sprawdzić ewentualne błędy, które pojawiają się w sekcji “Problemy”.

  Platforma partnerska

  Facebook umożliwia bezpośrednie połączenie katalogu z niektórymi systemami e-commerce. W większości konfiguracja odbywa się w domenie klienta, gdzie kreator połączenia wymaga różnych działań, zależnie od platformy. Aby utworzyć połączenie, należy wskazać platformę naszego sklepu, a następnie kliknąć w link, który przeniesie nas do dokładnej instrukcji. Jest to najwygodniejszy sposób — dane odświeżane są na bieżąco, przez co nie ma różnic między Facebookiem a sklepem. 

  Piksel

  Piksel Facebooka śledzi i zapisuje zmiany na naszej stronie. Jeżeli jest on poprawnie skonfigurowany, to może także automatycznie dodawać przedmioty z witryny do katalogu. Opcja ta jest zalecana, jeżeli używamy reklam dynamicznych.

  Zestawy produktów w katalogu 

  Kiedy dodamy już wszystkie produkty do katalogu, nie zawsze będziemy chcieli używać ich wszystkich jednocześnie. Prowadząc sklep z ubraniami, niektóre reklamy będą dotyczyły np. tylko swetrów, konkretnych kolekcji czy produktów o danej cenie. Aby taki podział wykorzystywać w reklamach, należy stworzyć odpowiednie zestawy produktów. Robimy to przechodząc do zakładki “Zestawy”, a następnie wybierając przycisk “Utwórz zestaw”. 

  Produkty, które będą w danym zestawie, możemy wskazać ręcznie (jeżeli jest ich niewiele) lub wykorzystać filtry. Jeżeli zdecydujemy się na drugą opcję, Facebook poprosi nas o wskazanie filtrowanego atrybutu produkty (np. marki, koloru, kategorii czy ceny). Warunków może być kilka — zestaw może zawierać np. wszystkie swetry (atrybut: kategoria produktu) o cenie niższej niż 100 zł (atrybut: cena). Możliwe jest też skorzystanie z innych operatorów logicznych, takich jak:

  • dowolne z wymienionych
  • jest inny niż
  • zawiera
  • nie zawiera
  • początek:

  Przy tworzeniu zestawu wskazujemy, czy produkt ma spełniać wszystkie z wymienionych warunków, czy wystarczy tylko jeden.

  Gdy zestawy będą już utworzone, możemy je wybrać w momencie tworzenia kampanii reklamowych.

  Na co pozwala katalog?

  Tak jak wspomniałem na początku — katalog to podstawa, jeżeli chodzi o sprzedaż produktów na Facebooku. Oprócz samej możliwości wyświetlania produktów na Facebooku, umożliwia m.in.:

  • Tworzenie reklam dynamicznych, które samodzielnie pobierają dane o produktach z katalogu i wyświetlają je w formie karuzeli lub kolekcji.
  • Tworzenie reklam ze znacznikami produktów.
  • Tworzenie reklam jako remarketing dynamiczny, dzięki którym użytkownicy, którzy obejrzeli dany produkt, ale nie kupili go, zobaczą go ponownie w formie reklamy.
  • Wyświetlanie produktów na Marketplace oraz w sklepach na Facebooku.
  • Tworzenie wspólnych reklam (np. gdy prowadzisz sklep, w którym są produkty różnych producentów). Producent może udostępnić Twojej firmie część swojego katalogu, z którego możesz korzystać podczas tworzenia reklam.

  Katalog nie jest skomplikowanym narzędziem. Jest znacznie prostszy i nie daje tylu opcji co Google Merchant Center. Reklamy wykorzystujące produkty na Facebooku nie są jeszcze tak rozbudowane, jak w przypadku swoich Googlowych odpowiedników, więc jest to w pełni zrozumiałe. Pozwala on jednak w łatwy sposób dodawać i dzielić produkty, które później możemy wykorzystać w reklamach. Na ten moment inne opcje, takie jak edytowanie feeda, są zbędne — możemy to bez problemu zrobić z poziomu systemu zarządzania sklepem. 

  Podsumowanie

  Pewne jest, że sprzedający na Facebooku zawsze będą mieli styczność z katalogiem. Nie trzeba jednak łapać się za głowę, kiedy trzeba do niego zajrzeć, żeby naprawić błędy, które algorytmy Facebooka wyłapią. Narzędzie to jest na tyle proste, że każdy po przeczytaniu tego artykułu poradzi sobie z najbardziej podstawowymi funkcjami katalogu. Jeżeli jednak napotkasz jakieś problemy, których nie będziesz umieć sam rozwiązać, warto skontaktować się z supportem Facebooka lub agencją digital marketingu.

  Odkryj potęgę kampanii sprzedażowych na Facebooku!

  Razem z nami otwórz drzwi do niesamowitych możliwości zwiększenia sprzedaży Twojej firmy. Wykorzystaj potencjał największej społecznościowych platformy na świecie, docierając do milionów potencjalnych klientów.

  Porozmawiajmy!

  Patryk Żakowicz
  Patryk Żakowicz

  Cześć! Z marketingiem internetowym jestem związany od prawie dwóch lat. Klikam w komputer i wydaje nieswoje pieniądze w taki sposób, by było to najbardziej opłacalne dla właściciela tych pieniędzy : ) Mimo relatywnie krótkiej obecności w branży marketingowej miałem do czynienia z największymi polskimi E-commercami. W UpMore odpowiadam za obsługę projektów m.in. w Google Ads, Facebook Ads oraz Apple Search Ads.