Spis treści

  Facebook jest najbardziej rozbudowaną powierzchnią reklamową ze wszystkich produktów firmy Meta. Lata zbierania danych na temat użytkowników pozwalają nie tylko skutecznie kierować reklamy, ale także wyświetlać je w miejscach, w których uzyskanie kliknięcia jest najbardziej prawdopodobne w przypadku danej osoby. Jednak algorytmy nie zawsze się sprawdzają i wiele osób wciąż woli wybierać umiejscowienia reklam ręcznie. O tym, jakie możliwości wyświetlania reklam daje Facebook, dowiesz się po przeczytaniu tego artykułu.

  Umiejscowienia reklam na Facebooku

  Umiejscowienie reklam w produktach firmy Meta — czym są i gdzie je ustawić?

  Podczas tworzenia kampanii reklamowej na Facebooku, jednym z etapów jest wybranie miejsca, w którym nasze reklamy będą się wyświetlać. Facebook takie miejsca nazywa “umiejscowieniami”. Ich wybór zależy przede wszystkim od celu reklamowego, jaki chcemy osiągnąć. Nie wszystkie umiejscowienia sprawdzą się w przypadku chęci pozyskiwania kontaktów, zaangażowania czy ruchu (kliknięcia w link). Ponadto warto pamiętać, że nie wyświetlimy każdego rodzaju reklamy w każdym możliwym umiejscowieniu — część miejsc po prostu nie nadaje się np. do wyświetlania filmu czy reklamy produktowej.

  Meta udostępnia nam możliwość umieszczania reklam na Facebooku, Instagramie, Messengerze i w Meta Audience Network. Każdy z tych produktów oferuje podział na konkretne umiejscowienia, które możemy wskazać lub wykluczyć podczas tworzenia kampanii reklamowej. 

  Aby to zrobić, należy na etapie tworzenia zestawu reklam przejść do segmentu “Umiejscowienia”, a następnie wybrać opcję “Umiejscowienia Advantage+” (o czym więcej w dalszej części artykułu) lub “Ręczne umiejscowienia”. Wybierając pierwszą opcję, to algorytm zdecyduje, gdzie będzie można zobaczyć nasze reklamy. “Ręczne umiejscowienia” pozwolą nam wybrać samodzielnie miejsca wyświetlania reklam. 

  Poza umiejscowieniami możemy wskazać urządzenia, na których chcemy się reklamować. Domyślne (i zalecane) jest wybranie wszystkich urządzeń — ograniczenia np. wyłącznie do komputerów można wykorzystać w przypadku przebudowy strony mobilnej (w przypadku kampanii na ruch) lub reklam aplikacji mobilnych. 

  Rodzaje umiejscowień reklam 

  Umiejscowienia reklam można podzielić według kilku kryteriów: kategorii miejsc wyświetlania, rodzajów reklam, które obsługują czy serwisów, w których się pojawią. Wybrałem ostatnią opcję i wyszczególniłem umiejscowienia z podziałem na Facebooka, Instagrama oraz Messengera. Wcześniej wspomniałem, że możliwe jest jeszcze wykorzystywanie Meta Audience Network oraz aplikacji mobilnej Oculus, jednak te kanały są mniej popularne i wciąż nie aż tak skuteczne, jak trzy główne. W tej części artykułu skupię się na Facebooku, druga obejmie Instagram oraz Messengera.

  Umiejscowienia reklam na Facebooku

  Włączając Facebooka, jesteśmy zalewani reklamami z każdej strony. Nie są to reklamy przeszkadzające w korzystaniu z serwisu. Nie ma wyskakujących okienek czy kolorowych banerów. Widzimy tutaj natomiast posty sponsorowane, reklamy produktów czy niewielkie reklamy w prawej kolumnie. Facebook oferuje najwięcej umiejscowień ze wszystkich produktów firmy Meta. Wśród znajdziemy przeznaczone specjalnie dla reklam wideo czy produktowych. Jednak najczęściej wybieranym placementem są “Aktualności”.

  W większości umiejscowień Facebook pozwala wybrać konfigurację pojedynczego obrazu lub filmu, karuzeli albo kolekcji. Obrazy powinny być w formacie kwadratowym (1:1), a filmy w pionowym prostokątnym (4:5). Część umiejscowień wymaga jednak spełnienia dodatkowych warunków lub nakłada ograniczenia dotyczące konfiguracji, o czym wspomnę przy opisywaniu placementów.

  Aktualności

  Aktualności to wszystkie posty, zdjęcia, zmiany statusów i informacje o wydarzeniach i polubieniach, które wyświetlają się w głównym “feedzie” po zalogowaniu do Facebooka. Użytkownik, przeglądając je, co jakiś czas natrafia na reklamę. 

  To umiejscowienie pozwala nam korzystać z każdego dostępnego celu marketingowego kampanii reklamowej — jedynie w przypadku kampanii na ruch nie możemy wybrać opcji “aplikacja”.

  Marketplace Facebooka

  Facebook Marketplace to platforma, która pozwala sprzedawać i kupować przedmioty od innych użytkowników. Mimo że jest znacznie mniej popularna od np. Allegro czy OLX, to ma swoich zwolenników. Przechodząc do zakładki “Marketplace” w pierwszej kolejności widzimy produkty, które według algorytmów Facebooka, mogą nas zainteresować. Wśród nich znajdziemy treści sponsorowane, czyli po prostu reklamy. Nie zawsze są to reklamy produktowe — zdarzają się też reklamy graficzne, karuzele i filmy.

  Facebook nie pozwala na wykorzystywanie konfiguracji “kolekcji” w przypadku reklam w Marketplace.

  Cele dostępne dla umiejscowienia to: rozpoznawalność, ruch (bez aplikacji), aktywność (bez aplikacji, a w przypadku aktywności w reklamie możemy użyć wyłącznie filmu), kontakty, promocja aplikacji oraz sprzedaż.

  Źródła wideo

  Są to miejsca na Facebooku, w których wyświetlają się wyłącznie filmy. Klikając w wideo na Facebooku, otrzymamy podpowiedzi innych materiałów podobnych tematycznie. Jeżeli zdecydujemy się je przewinąć, to przejdziemy w tryb podobny do Reelsów na Instagramie czy TikToków. W przypadku aplikacji mobilnej nazwano to “Facebook Watch”. Wśród filmów umieszczanych przez użytkowników, możemy umieścić swoje reklamy.

  Konfiguracja reklam jest ograniczona w przypadku reklam z celem aktywność. Nie wykorzystamy tutaj obrazu, karuzeli czy kolekcji.

  Dla źródeł wideo dostępne są wszystkie cele kampanii reklamowych poza aktywnością w aplikacji i uzyskiwaniem kontaktów (w aplikacji i jako połączeń).

  Prawa kolumna

  Często pomijany placement. Ze względu na swoje małe rozmiary nie wszystkie obrazy są na nim wystarczająco czytelne. Wykorzystuje się go jako jedno z umiejscowień, mało kto decyduje się wyświetlać reklamy wyłącznie w prawej kolumnie. Prawa kolumna wyświetla się jedynie w przypadku korzystania z komputera. 

  Umiejscowienie nie jest dostępne w przypadku celów: rozpoznawalność, aktywność, kontakty, promocja aplikacji.

  Facebook Business Explore

  Rzadko wykorzystywane umiejscowienie — reklamy wyświetlają się użytkownikom, którzy klikną nagłówek posta firmy lub jej komentarz wyświetlony w aktualnościach (na urządzeniach mobilnych). 

  Dostępne cele kampanii: ruch (poza połączeniami i aplikacją), aktywność dot. aplikacji i witryny, kontakty w witrynie i przez aplikację, promocja aplikacji i sprzedaż. W przypadku niektórych celów niedostępna jest konfiguracja karuzeli. W żadnym przypadku nie można skorzystać z “kolekcji”.

  Relacje na Facebooku

  Format Stories został skopiowany z Instagrama i chodzi w nim przede wszystkim o wyświetlanie prostych kafelków ze zdjęciem lub filmem w trybie pełnoekranowym. Użytkownik, przewijając relacje swoich znajomych czy polubionych stron, co jakiś czas natrafia na treści sponsorowane.

  Format reklam jest tutaj domyślny (1:1 – obraz, 4:5 – film), a z celów kampanii wykluczone są jedynie kampanie na ruch (połączenia), aktywność (w aplikacji i na stronie na Facebooku) oraz kontakty i sprzedaż w aplikacji.

  Rolki

  Kolejny format krótkich filmików dodawanych przez użytkowników. Także wśród nich znalazło się miejsce na treści sponsorowane. Preferowany format reklamy to film, jednak w większości przypadków można wykorzystać także pojedynczy obraz. 

  Reklamy umieścimy w tym miejscu w przypadku kampanii, których celem jest rozpoznawalność, ruch (kierowany na witrynę lub Messengera), aktywność w reklamie, niektóre rodzaje kontaktów, promocja aplikacji i sprzedaż w witrynie.

  Wideo in-stream

  Tutaj mówimy o dłuższych formach wideo na Facebooku. Będą to treści wideo bardziej obszerne niż rolki lub transmisje na żywo. Reklamy będą składały się wyłącznie z filmu lub (w niektórych przypadkach) pojedynczego obrazu. Nie wykorzystamy tutaj konfiguracji kolekcji lub karuzeli.

  Umieścimy tutaj reklamy, których cele nie obejmują interakcji z aplikacjami oraz stroną na Facebooku.

  Wyniki wyszukiwania

  Opcja działa w przypadku Marketplace oraz standardowych wyników wyszukiwania. W momencie, kiedy użytkownik szuka konkretnego profilu lub produktu, to treści sponsorowane pojawiają się w sąsiedztwie wyników wyszukiwania. 

  Wszystkie cele kampanii, poza tymi związanymi z aplikacją, umożliwiają umieszczanie reklam w wynikach wyszukiwania.

  Umiejscowienia reklamy na Facebooku — o czym warto pamiętać?

  Wszystkie wyżej wymienione miejsca po prostu działają. Jednak nie zawsze i nie w każdym przypadku. Zależnie od treści naszej reklamy, grupy docelowej i celu kampanii reklamowej, wybierzemy inne placementy. Przy wybieraniu umiejscowienia naszej reklamy, warto wziąć pod uwagę, że:

  1. Aktualności to prawie zawsze dobry wybór. Niezależnie od tematu reklamy chcemy, by zajmowała ona centralne miejsce ekranu komputera lub smartfona. 
  2. Trudno korzystać z np. prawej kolumny czy Facebook Business Explore jako jedynego placementu. Warto wykorzystać je jako jedno z wielu umiejscowień.
  3. Przygotowując kreację, należy zaplanować miejsce jej wyświetlania. Grafiki wyświetlane w prawej kolumnie powinny być prostsze i bardziej wyraźne, ze względu na mały rozmiar tego placementu.
  4. Reklamy w formacie wideo warto wykorzystywać w placementach do tego przeznaczonych — źródłach wideo, rolkach czy w wideo in-stream. Filmy sprawdzają się tutaj lepiej niż pojedyncze obrazy.
  5. Dla reklam produktowych preferowanym umiejscowieniem (poza aktualnościami) jest marketplace Facebooka. 
  6. Warto dopasować miejsce wyświetlania reklamy do jej tematyki — reklama domu maklerskiego czy kancelarii adwokackiej nie powinna wyświetlać się wśród rolek, których tematyka jest zazwyczaj luźniejsza.

  Facebook — podsumowanie

  Teraz już wiesz, do czego służy opcja “umiejscowienie” ustawiana na poziomie zestawu reklam. Odnosi się ona przede wszystkim do sposobu, w jaki reklamy są wyświetlane w różnych miejscach w obrębie samej platformy Facebooka oraz zewnętrznych witrynach i aplikacjach, które współpracują z Facebookiem.

  Gdy mówimy o reklamowaniu się w produktach firmy Meta, mamy na myśli przede wszystkim Facebooka. Kampanie reklamowe są tutaj najbardziej rozbudowane i pozwalają na większą liczbę konfiguracji niż w przypadku Instagrama i Messengera. Dotyczy to również możliwości umiejscowień reklam. Liczba miejsc wyświetlania reklam, które są dostępne, stale się powiększa, a algorytmy coraz bardziej poznają użytkowników. Może się okazać, że placement, który jest aktualnie najskuteczniejszy w przypadku kampanii sprzedażowej, za jakiś czas będzie jedynie dodatkiem do nowego miejsca, które dopiero się pojawi. Należy mieć to na uwadze podczas aktualizacji naszych kampanii. Warto również testować różne umiejscowienia i ich kombinacje. Może się okazać, że Twoja kreacja w połączeniu z odpowiednią grupą docelową, będzie na tyle atrakcyjna, że klienci klikną w nią, nawet jeżeli zobaczą ją w prawej kolumnie.

  Wybierając umiejscowienia kieruj się celem kampanii, grupą docelową oraz treścią reklamy. Pamiętaj, aby testować różne możliwości, a także sprawdź automatyczne umiejscowienia reklam Advantage+. 

  Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o umiejscowieniach reklam w social mediach, sprawdź drugą część artykułu, dotyczącą Instagrama oraz Messengera.

  Dobra miejscówka to kluczowa sprawa nie tylko w kinie!

  Jeżeli po przeczytaniu artykułu nadal nie wiesz, “które siedzenie będzie najwygodniejsze” dla Twoich reklam, pozostaw tę decyzję nam! Sprawdzimy, przetestujemy i znajdziemy najlepsze rozwiązanie!

  Porozmawiajmy!

  Patryk Żakowicz
  Patryk Żakowicz

  Cześć! Z marketingiem internetowym jestem związany od prawie dwóch lat. Klikam w komputer i wydaje nieswoje pieniądze w taki sposób, by było to najbardziej opłacalne dla właściciela tych pieniędzy : ) Mimo relatywnie krótkiej obecności w branży marketingowej miałem do czynienia z największymi polskimi E-commercami. W UpMore odpowiadam za obsługę projektów m.in. w Google Ads, Facebook Ads oraz Apple Search Ads.