Spis treści

  Pozycjonowanie stron to strategia, która wymaga cierpliwości i w tym zakresie pojawienie się ChatGPT nic nie zmieniło. Jednak chociaż na efekty SEO wciąż trzeba poczekać, to jednak zastosowanie sztucznej inteligencji sprawia, że wiele niezbędnych działań można przyspieszyć, jednocześnie zwiększając ich wydajność. Z pewnością zastosowania ChatGPT w SEO się opłaca, ale jak to zrobić, by nie stracić włosów z głowy, za to zyskać realne efekty i korzyści? Czy są obszary SEO, które pozostaną poza możliwościami sztucznej inteligencji? Sprawdźmy.

  Co to jest ChatGPT?

  ChatGPT to zaawansowany model języka naturalnego opracowany przez firmę OpenAI. Jego głównym zadaniem jest generowanie tekstów, które naśladują ludzka komunikację, umożliwiając prowadzenie płynnych konwersacji na różne tematy. Model ten został wytrenowany na ogromnym zbiorze danych z internetu, dzięki czemu posiada szeroką wiedzę ogólną oraz zdolność do nauki na podstawie kontekstu dostarczonego w dialogu.

  ChatGPT może być wykorzystywany w różnych obszarach – od automatycznej obsługi klienta, przez generowanie treści i zdjęć dla stron internetowych, po wsparcie w pisaniu kodu programistycznego. Jego zdolność do zrozumienia i generowania języka naturalnego w sposób, który jest zbliżony do ludzkiego, otwiera przed nim szerokie perspektywy zastosowań.

  Model ten jest także zdolny do ciągłego uczenia się i dostosowywania do nowych informacji, co umożliwia mu udzielanie odpowiedzi na bieżące pytania i adaptowanie się do zmieniających się wymagań użytkowników. Narzędzie ma jednak pewne ograniczenia, takie jak:

  • Zrozumienie kontekstu i niuansów — mimo że ChatGPT jest zdolny do generowania koherentnych i często wysoko zaawansowanych odpowiedzi, może mieć trudności z prawidłowym interpretowaniem subtelności językowych, takich jak ironia, sarkazm czy bardzo szczegółowe niuanse kulturowe.
  • Aktualność informacji —jako model wytrenowany na danych dostępnych do pewnego momentu ChatGPT może nie być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami, trendami czy odkryciami. Jego wiedza jest aktualna do momentu ostatniego treningu, co oznacza, że niektóre informacje mogą być przestarzałe. W przypadku modelu ChatGPT 3.5 dane pochodzą sprzed września 2021, natomiast dla nowszego ChatGPT 4 sprzed kwietnia 2023. Jeśli wykorzystujemy interfejs przez przeglądarkę to narzędzie może pobierać informacje z internetu, uzupełniając na bieżąco swoją wiedzę.
  • Rzetelność informacji — ChatGPT, podobnie jak inne modele językowe, może generować treści, które wydają się przekonujące, ale nie opierają się na rzetelnych źródłach lub są całkowicie fikcyjne. Jest to szczególnie istotne przy generowaniu informacji specjalistycznych lub naukowych.
  • Bezpieczeństwo i prywatność — generowanie treści przez AI, zwłaszcza w kontekście interakcji z użytkownikami, rodzi pytania dotyczące bezpieczeństwa i prywatności danych. Ważne jest, aby wdrożenia ChatGPT były zgodne z obowiązującymi przepisami o ochronie danych.
  • Zależność od danych wejściowych — jakość i precyzja odpowiedzi ChatGPT są w dużej mierze zależne od jakości i dokładności zadawanych pytań lub dostarczanych danych wejściowych. Nieprecyzyjne lub wieloznaczne zapytania mogą prowadzić do generowania mniej trafnych odpowiedzi.

  Dlaczego warto zastosować ChatGPT w SEO?

  Zastosowanie sztucznej inteligencji ChatGPT w SEO przynosi szereg korzyści na różnych płaszczyznach strategii marketingowej. Jedną z nich jest możliwość generowania treści zoptymalizowanych pod kątem SEO, które są nie tylko unikalne i wartościowe dla czytelników, ale także bogate w odpowiednie słowa kluczowe. Dzięki zaawansowanemu zrozumieniu języka naturalnego ChatGPT potrafi tworzyć artykuły, opisy produktów czy posty na blogi, które naturalnie wplatają frazy kluczowe, zwiększając szanse na wysokie pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania.

  Sztuczna inteligencja oferuje także wsparcie w budowaniu naturalnych linków wewnętrznych i zewnętrznych. ChatGPT może sugerować, gdzie wartościowe byłoby umieszczenie linku do innej części serwisu lub zewnętrznej strony, co stanowi istotny czynnik rankingowy dla algorytmów wyszukiwarki. Biznesowe korzyści z wdrożenia ChatGPT do pozycjonowania strony obejmują również:

  • zwiększenie wydajności w zakresie content marketingu — ChatGPT znacząco przyspiesza proces tworzenia treści na potrzeby Twojej strony. W tym samym czasie z pewnością stworzysz więcej treści. Narzędzie przyda się na przykład do tworzenia powtarzalnych treści na ten sam temat, różniących się szczegółami (np. strony ofertowe na miasta, produkty różniące się kolorem);
  • usprawnienie analizy konkurencji — dzięki zdolnościom przetwarzania języka naturalnego ChatGPT może analizować treści konkurentów, identyfikując luki i możliwości dla unikalnych treści, które mogą wyróżnić stronę na tle innych;
  • optymalizacja czasu i kosztów — zastosowanie ChatGPT może znacząco zredukować czas i koszty związane z tworzeniem i optymalizacją treści, co pozwala zasobom ludzkim skoncentrować się na bardziej strategicznych aspektach SEO.

  ChatGPT w SEO, czyli jak podkręcić efekty pozycjonowania dzięki AI?

  Czy tego chcemy, czy nie, sztuczna inteligencja na dobre zagościła w marketingu internetowym. Możemy na tę rzeczywistość narzekać, a możemy wykorzystać ją do swoich celów. Jak zatem pracować z ChatGPT w SEO i w jakich obszarach go wykorzystywać, by podrasowac swoją strategię?

  1. Szukaj pomysłów na treści z AI w pozycjonowaniu

  Marketing treści i SEO często idą w parze, a jednym z pierwszych kroków strategii marketingu treści SEO jest wymyślenie pomysłów na posty na blogu i inne zasoby. Jeśli od jakiegoś czasu pracujesz nad strategią optymalizacji treści, wymyślenie nowych tematów, które przypadną do gustu Twoim odbiorcom, może być trudne. Narzędziem, które zdecydowanie poprawi Twoją kreatywność w zakresie pomysłów na treści SEO, jest ChatGPT. Za jego pomocą możesz znaleźć pomysły na różne formaty treści (nie tylko blogi, ale także webinary, newslettery, podcasty, wideo itp.). By efektywnie korzystać z ChatGPT w zakresie poszukiwania tematów, zadbaj o:

  • określenie grupy docelowej,
  • określenie, czym się zajmujesz,
  • zdefiniowanie celu treści (edukacja, informacja, rozrywka, a może promocja produktu),
  • dodanie fraz kluczowych, wokół których chcesz budować treści,
  • uwzględnienie preferencji dotyczących stylu i tonu wypowiedzi, języka,
  • dodanie specjalnych wymagań i ograniczeń.
  Prompt ChatGPT na pomysły na artykuły
  Przykładowy prompt, który można wykorzystać do poszukiwania pomysłów na treści w ChatGPT
  1. Twórz różnego rodzaju treści z ChatGPT w SEO

  Z jednej strony tworzenie treści nigdy nie było prostsze niż obecnie, z zastosowaniem ChatGPT. Z drugiej strony wcale nie oznacza to, że specjaliści ds. contentu stracą pracę (przynajmniej na obecnym etapie rozwoju AI). Zobacz, jakie możliwości oferuje ChatGPT w zakresie tworzenia treści:

  • Generowanie konspektów artykułów.
  • Tworzenie title i description.
  • Generowanie pojedynczych akapitów treści, w tym wstępów i podsumowań.
  • Generowanie sekcji FAQ.
  • Tworzenie opisów produktów i opisów kategorii produktowych.
  • Optymalizacja i opracowywanie nagłówków.
  • Optymalizacja treści pod kątem fraz kluczowych.
  • Tłumaczenie treści.
  • Parafrazowanie treści.
  1. Jak analizować słowa kluczowe z ChatGPT i czy to konieczne?

  Aż kusi, by wykorzystać ChatGPT do analizy słów kluczowych, ale czy to w pełni dobre rozwiązanie? Nie do końca. W analizie słów kluczowych można zastosować ChatGPT, ale lepiej tylko wspomagać się narzędziem, wciąż stawiając na narzędzia do wyboru słów kluczowych, takie jak Google Keyword Planner, Senuto czy Surfer. Wszystko dlatego, że informacje o słowach kluczowych w ChatGPT są ograniczone — narzędzie nie będzie w stanie określić np. średniej miesięcznej liczby wyszukiwań, konkurencyjności, tak jak robią to znane dotychczas narzędzia, które też wykorzystują sztuczną inteligencję do analizy, ale nie mają charakteru konwersacyjnego. Co więcej, często frazy generowane przez ChatGPT są zbyt rozbudowane, skomplikowane i nie odzwierciedlają sposobu, w jaki polscy użytkownicy generują zapytania (hasłowo). Prędzej frazy te mogłyby się sprawdzić dla wyszukiwania głosowego, ale to w Polsce nie zdobyło popularności. W takim razie w jakich obszarach warto wdrożyć ChatGPT do analizy słów kluczowych w SEO?

  • Do podziału fraz kluczowych według intencji wyszukiwania.
  • Do budowania klastrów tematycznych (są to kategorie powiązanych tematów połączonych z jednym centralnym tematem „filarowym”. Pomagają użytkownikom poruszać się po Twoich treściach i sygnalizują wyszukiwarkom, że Twoja witryna ma wysoki poziom autorytetu w tej dziedzinie).
  • Do podziału fraz na ogólne i long tail.
  • Do uporządkowywania fraz w formie tabeli.
  • Do generowania pomysłów treści na podstawie listy słów kluczowych.
  • Do generowania słowniczków, pytań powiązanych z danym zagadnieniem,
  • Do identyfikacji synonimów i powiązanych fraz.

  Pamiętaj: Jeśli decydujesz się na analizę słów kluczowych SEO z ChatGPT, wygenerowane słowa zweryfikuj w narzędziach do analizy słów kluczowych oraz w wyszukiwarce Google.

  Zobacz więcej informacji o słowach kluczowych w pozycjonowaniu i narzędziach do analizy fraz

  Lista słów kluczowych wraz z ich intencjami - ChatGPT
  Frazy kluczowe opracowane przez ChatGPT w formie tabeli, podzielone według intencji wyszukiwania w oparciu o prompt: Opracuj listę fraz kluczowych dla zagadnienia: roboty sprzątające i podziel słowa kluczowe według intencji wyszukiwania. Dane ujmij w formie tabeli
  1. Twórz title i description z ChatGPT

  Tworzenie przyciągających uwagę i zoptymalizowanych pod kątem SEO metadanych, takich jak tytuł (title) i opis (description) strony, jest kluczowe dla poprawy widoczności w wynikach wyszukiwania oraz zachęcania użytkowników do kliknięcia. Elementy te z powodzeniem może tworzyć ChatGPT. Jakie strategie promptowania wykorzystać, by meta dane SEO z ChatGPT odpowiadały naszym oczekiwaniom?

  W zakresie tytułu strony:

  • Twój cel — chcesz, żeby tytuł był krótki, zawierał słowa kluczowe i przyciągał uwagę użytkowników.
  • Określ limit znaków — 50-70 znaków ze spacjami i zanim wykorzystasz zaproponowany tytuł, sprawdź, czy ChatGPT uwzględnił wskazówki (często tego nie robi i tytuły są dłuższe).
  • Dodaj frazę kluczową, którą chcesz użyć.
  • Wskaż, że chcesz, by tytuł wskazywał CTA, korzyść dla czytelnika itp.
  • Wygeneruj kilka wariantów i wybierz ten, który najlepiej pasuje do Twojej strony. Możesz je także połączyć, wykorzystując różne człony z 2-3 propozycji. Samodzielnie dostosuj tytuł tak, by pasował do stylu Twojej marki.

  W zakresie opisu strony:

  • Dodaj informację o limicie znaków (150-160 znaków ze spacjami) i sprawdź, czy ChatGPT zastosował się do limitu.
  • Poproś o uwzględnienie wezwania do działania, krótkie streszczenie danej strony i dodanie informacji, które wyróżniają Twoją firmę.

  Przykład title i description dla jednego z adresów URL w upmore.pl

  1. Generuj dane strukturalne z ChatGPT w pozycjonowaniu

  ChatGPT wykazuje zdolność nie tylko do tworzenia treści, ale także do generowania kodu HTML na potrzeby SEO. Możesz wykorzystać te umiejętności ChatGPT do opracowania danych strukturalnych (znaczników Schema.org). Dane strukturalne to dodatkowe elementy, które możesz umieścić w kodzie strony, by polepszyć swoje wyniki organiczne i uzupełnić je o tzw. elementy rozszerzone (rich snippets). Obejmują one np. informacje o firmie lokalnej, wydarzeniach, produktach (np. ocena, cena) itp. Zamiast ręcznie napisać taki kod, możesz oddelegować to zadanie SEO ChatGPT. W ten sam sposób wygenerujesz także kod hreflang służący do oznaczania różnych wersji językowych stron. Dowiedz się więcej o różnych wersjach językowych stron w pozycjonowaniu.

  Dane strukturalne - kod z ChatGPT
  Przykład kodu HTML do oznaczenia danych strukturalnych w SEO na stronie, wygenerowany przez ChatGPT
  1. Pisz atrakcyjne nagłówki w SEO z ChatGPT

  Średnio 8 na 10 osób przeczyta nagłówki w Twojej treści, ale tylko 2 przeczytają pozostałą treść (https://copyblogger.com/magnetic-headlines/). To kluczowy powód, dla którego powinieneś zadbać o jakość nagłówków na Twojej stronie. Jak zrobić to skutecznie z ChatGPT?

  • Określ limit znaków dla konkretnego nagłówka.
  • Uwzględnij słowo kluczowe, które powinno znaleźć się w nagłówku.
  • Dodaj szczegółowe podpowiedzi w prompcie, np. by nagłówki budowały zaangażowanie odbiorców.
  • Samodzielnie ulepsz nagłówki, dodając coś od siebie lub na przykład łącząc ze sobą propozycje ChatGPT.
  Nagłówki H1 wygenerowane przez ChatGPT
  Przykłady nagłówków H1 wygenerowanych przez ChatGPT dla artykułu o zastosowaniu ChatGPT w SEO
  1. Generuj sekcję FAQ na potrzeby SEO

  Strona z często zadawanymi pytaniami jest nie tylko przydatna dla użytkowników, ale co więcej, może wzmocnić Twoje SEO. By przyspieszyć generowanie sekcji FAQ, warto wykorzystać ChatGPT w pozycjonowaniu. By uzyskać satysfakcjonujące wyniki, najpierw zapytaj ChatGPT, jakie są najczęstsze pytania związane z danym zagadnieniem. Następnie poproś o udzielenie odpowiedzi na nie. Możesz także:

  • sam opracować listę pytań i konwersować z Chatem tylko w celu uzyskania odpowiedzi,
  • zorganizować pytania w kategorie, aby ułatwić użytkownikom nawigację — kategorie mogą być oparte na rodzaju produktu, rodzaju problemu, procesie zakupowym itp.

  Pamiętaj jednak, żeby obok ChatGPT do generowania sekcji FAQ wykorzystać także wyszukiwarkę Google (np. podpowiedzi czy podobne wyszukiwania) oraz narzędzie Answer the Public. Sprawdź także, jak zoptymalizować stronę FAQ.

  1. Rozwijaj możliwości pozyskiwania linków z ChatGPT w SEO

  ChatGPT otwiera nowe, efektywne drogi do rozwoju strategii link buildingu. Jak możesz wykorzystać moc narzędzia do pozyskiwania linków przychodzących w SEO?

  • Analizuj linki konkurencji — ChatGPT może wspierać proces badania strategii link buildingu konkurencji, identyfikując, skąd pochodzą ich linki zwrotne i jakie treści najczęściej przyciągają uwagę. Ta wiedza pozwoli na dostosowanie własnych działań, aby skuteczniej konkurować o linki.
  • Automatyzuj i personalizuj treści maili wysyłanych w celu pozyskiwania linków — proces nawiązywania kontaktów z właścicielami stron, blogerami czy influencerami w celu zdobycia linków jest czasochłonny. ChatGPT może tworzyć lepsze komunikaty, tworząc przekonujące i indywidualnie dostosowane wiadomości, które zwiększają szanse na pozytywną reakcję.
  • Szukaj z ChatGPT w SEO kreatywnych pomysłów na viralowe treści, do których użytkownicy będą sami chętnie linkować.
  • Analizuj stan linków przychodzących — ChatGPT może wspierać w analizie obecnego profilu linków strony, sugerując potencjalne źródła nowych linków i identyfikując te, które mogą być szkodliwe dla SEO.
  1. Utwórz wskazówki indeksowania dla pliku robots.txt z ChatGPT

  Plik robots.txt informuje roboty Google, które adresy URL powinny indeksować, a które wręcz przeciwnie, są wyłączone z indeksowania (są to np. strony regulaminów, polityki prywatności, strony koszyka itp.). Za pomocą ChatGPT możesz edytować plik robots.txt i tworzyć reguły indeksowania. Tworząc plik robots.txt, pamiętaj o tym, co blokujesz. Nie chcesz przypadkowo blokować wyszukiwarkom dostępu do ważnych stron, co pogorszy widoczność Twojej witryny. Poinformuj ChatGPT, jakie strony w SEO mają być indeksowane, a które wyłączone z indeksowania i w jakich wyszukiwarkach (tylko w Google,czy np. także w Bing). Zawsze sprawdzaj także składnię i lokalizację pliku. Nawet małe błędy mogą znacząco wpłynąć na sposób, w jaki boty indeksują Twoją witrynę. Sprawdź także, jakie znaczenie ma poprawne indeksowanie strony w Google.

  Plik robots.txtx z narzędzia ChatGPT
  Plik robots.txt wygenerowany dla przykładowej, nieistniejącej strony przez ChatGPT
  1. Przygotuj mapę witryny na potrzeby SEO z ChatGPT

  Mapa strony to zestawienie wszystkich adresów URL dostępnych w ramach jednej witryny, które ułatwia robotom indeksowanie zawartości strony (i docieranie do adresów URL np. w sytuacji, gdy do konkretnego adresu nie prowadzi żaden link na stronie). Jest to plik, np. w formacie XML, który zawiera zestawienie linków. Chcąc utworzyć mapę witryny z ChatGPT, musisz przesłać do narzędzia listę linków ze swojej witryny. ChatGPT powinien zwrócić mapę strony wraz z wyjaśnieniem, co oznacza każdy element. W takiej mapie znajdą się również informacje np. o tym, kiedy ostatnio strona była aktualizowana. Sprawdź koniecznie, jaki wpływ na pozycjonowanie ma sitemapa.

  Przykład kodu mapy strony w formacie XML przygotowanej z ChatGPT:

  <?xml version=”1.0″ encoding=”UTF-8″?>

  <urlset xmlns=”http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9″>

      <url>

          <loc>http://www.twojadomena.pl/</loc>

          <lastmod>2024-03-20</lastmod>

          <changefreq>daily</changefreq>

          <priority>1.0</priority>

      </url>

      <url>

          <loc>http://www.twojadomena.pl/o-nas</loc>

          <lastmod>2024-03-15</lastmod>

          <changefreq>monthly</changefreq>

          <priority>0.8</priority>

      </url>

      <url>

          <loc>http://www.twojadomena.pl/sklep/meble</loc>

          <lastmod>2024-03-18</lastmod>

          <changefreq>weekly</changefreq>

          <priority>0.6</priority>

      </url>

      <url>

          <loc>http://www.twojadomena.pl/sklep/oswietlenie</loc>

          <lastmod>2024-03-18</lastmod>

          <changefreq>weekly</changefreq>

          <priority>0.6</priority>

      </url>

      <url>

          <loc>http://www.twojadomena.pl/sklep/dekoracje</loc>

          <lastmod>2024-03-18</lastmod>

          <changefreq>weekly</changefreq>

          <priority>0.6</priority>

      </url>

      <url>

          <loc>http://www.twojadomena.pl/blog</loc>

          <lastmod>2024-03-19</lastmod>

          <changefreq>weekly</changefreq>

          <priority>0.5</priority>

      </url>

      <url>

          <loc>http://www.twojadomena.pl/faq</loc>

          <lastmod>2024-03-10</lastmod>

          <changefreq>monthly</changefreq>

          <priority>0.5</priority>

      </url>

      <url>

          <loc>http://www.twojadomena.pl/kontakt</loc>

          <lastmod>2024-03-05</lastmod>

          <changefreq>monthly</changefreq>

          <priority>0.4</priority>

      </url>

  </urlset>

  Podsumowanie

  Podsumowując, wykorzystanie ChatGPT w celu podniesienia efektywności strategii SEO otwiera nowe możliwości dla marketerów, właścicieli stron internetowych oraz twórców treści. Integracja zaawansowanych algorytmów generowania języka naturalnego może znacząco wpłynąć na jakość i oryginalność produkowanego contentu, co jest kluczowe w kontekście SEO. ChatGPT, dzięki swojej zdolności do tworzenia spójnych, angażujących i wysoko spersonalizowanych tekstów, może przyczynić się do zwiększenia widoczności w wynikach wyszukiwania, poprawy wskaźników zaangażowania użytkowników oraz budowania autorytetu danej marki w internecie. Istotne jest jednak, aby pamiętać o ciągłej optymalizacji i dostosowywaniu strategii SEO do zmieniających się algorytmów wyszukiwarek oraz preferencji i zachowań użytkowników. Wykorzystanie narzędzi takich jak ChatGPT powinno iść w parze z analizą danych, testowaniem A/B oraz monitorowaniem trendów SEO, aby zapewnić maksymalną skuteczność podejmowanych działań

  Title: Jak poprawić SEO dzięki ChatGPT?

  Description: Ręczne SEO? To już przeszłość! Zobacz, jak wykrozystać AI, by poprawić widocznośc i ruch z Google!

  Artykuły powiązane:

  Porozmawiajmy!

  Piotr Starzyński
  Piotr Starzyński

  Witam serdecznie! Mam na imię Piotr Starzyński i miło mi Cię spotkać w branży pozycjonowania. W SEO pracuję oficjalnie od 2006 roku, zaś analityką zajmuję się od kilku lat. Mam na koncie około 400 wdrożeń analityki dla stron klientów, setki projektów SEO oraz kilkadziesiąt projektów analityki dla aplikacji mobilnych. W Up&More odpowiadam za pracę zespołu Search Engine Optimization oraz Analityki internetowej. Jeśli masz ochotę współpracować ze mną, zapraszam Cię do kontaktu!