Spis treści

  Chcesz zwiększyć liczbę instalacji swoje aplikacji mobilnej, ale nie wiesz od czego zacząć? Jeśli Twoja aplikacja jest obsługiwana przez system iOS to na pewno warto rozważyć wypromowanie jej za pomocą platformy Apple Search Ads. Oferuje ona różne formaty reklamowe, które pomogą Ci osiągnąć lepszą widoczność w sklepie Apple App Store. W tym artykule skupimy się na najpopularniejszym z nich, a mianowicie na formacie Search Results. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak skonfigurować i poprowadzić skuteczną kampanię tego typu, a także poznać istotne wskazówki, które pomogą Ci osiągnąć sukces reklamowy. 

  Czym jest format Search Results? 

  Zacznijmy od początku, czyli od definicji tego formatu reklamowego oraz przedstawienia możliwości, jakie oferuje. 

  Search Results to format reklamowy dostępny na platformie Apple Search Ads, który umożliwia wyświetlanie reklam powyżej standardowych wyników wyszukiwania. Jest to skuteczne narzędzie, które pozwala docierać do potencjalnych użytkowników w momencie, gdy są aktywnie zaangażowani w proces wyszukiwania na App Store.

  Jedną z kluczowych cech kampanii Search Results jest możliwość dopasowywania reklam do konkretnych wyszukiwań przy użyciu słów kluczowych. Słowa te są bardzo istotnym elementem strategii reklamowej, umożliwiając precyzyjne targetowanie i dotarcie do właściwej grupy odbiorców. Reklamodawcy mają tu dwie opcje: samodzielnie wybierać słowa kluczowe odpowiadające tematyce ich aplikacji, bądź skorzystać z propozycji Apple Search Ads, które są generowane na podstawie zawartości strony aplikacji mobilnej. Więcej o tym, jak skutecznie dobrać słowa kluczowe do kampanii reklamowej przeczytasz w kolejnej części artykułu.

  Warto jednak zaznaczyć, że skuteczne wykorzystanie słów kluczowych wymaga także uwzględnienia negatywnych słów kluczowych. Dodając je do kampanii, reklamodawca może zabezpieczyć się przed wyświetlaniem reklam w niepożądanych kontekstach lub w odpowiedzi na pewne zapytania. To istotny element tworzenia kampanii, który pozwala zoptymalizować wydajność reklam i zwiększyć ich skuteczność.

  Dzięki właściwie skonfigurowanym reklamom Search Results, marketingowcy mają możliwość efektywnego promowania swoich aplikacji poprzez wyeksponowanie ich nad standardowymi wynikami wyszukiwania. To doskonałe narzędzie do zwiększenia widoczności i zdobycia uwagi potencjalnych klientów w kluczowym momencie ich poszukiwań. 

  Domyślna reklama typu Search Results jest automatycznie generowana na podstawie strony aplikacji. Ta funkcja umożliwia szybkie i efektywne uruchomienie kampanii reklamowej bez konieczności ręcznego tworzenia treści reklamowej. Jednak równie istotną opcją jest możliwość tworzenia niestandardowych wariantów reklam poprzez kierowanie ich na Custom Product Pages skonfigurowanych w App Store Connect.

  Jak dobrać słowa kluczowe do kampanii Search Results w Apple Search Ads?

  Właściwy dobór słów kluczowych do kampanii to kwestia… kluczowa 😉. Jest to dynamiczny proces, który powinien być oparty na analizie i optymalizowany podczas trwania kampanii w razie potrzeby. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które ułatwią Ci proces doboru fraz kluczowych do swoich kampanii Search Results.

  1. Zdefiniuj typ fraz, pod którymi chcesz się pokazać:
  • Określ, co chcesz osiągnąć dzięki kampanii Search Results. Czy chcesz wypozycjonować aplikację na frazy brandowe, generyczne, a może chcesz, by Twoja reklama pojawiła się po wyszukaniu nazwy aplikacji konkurencji? Warto, by każdy typ fraz znajdował się w osobnej kampanii. Dzięki temu łatwiej będzie Ci dopasowywać stawki, monitorować wyniki i działania konkurencji. 
  1. Wykorzystaj narzędzia do słów kluczowych:
  • Skorzystaj z dostępnych narzędzi do analizy i generowania słów kluczowych, takich jak Google Keyword Planner czy narzędzia wbudowane w platformę Apple Search Ads. Mogą ona dostarczyć pomysłów na efektywne frazy kluczowe.
  1. Monitoruj trendy i sezonowość:
  • Bądź świadomy trendów w branży i sezonowych zmian, które mogą wpłynąć na popularność pewnych słów kluczowych. Dostosuj swoją listę słów kluczowych w zależności od zmieniających się tendencji.
  1. Używaj negatywnych słów kluczowych:
  • O tym, jak istotny jest ten element, wspominaliśmy już nieco wcześniej. Koniecznie zidentyfikuj słowa kluczowe, które są niewłaściwe lub nie przynoszą wartości, i dodaj je do listy negatywnych słów kluczowych, aby uniknąć wyświetlania się reklam w niepożądanych kontekstach.
  1. Testuj różne dopasowania słów kluczowych
   • Przy dodawaniu słów kluczowych do kampanii Search Results do wyboru masz dopasowanie ścisłe, dopasowanie przybliżone oraz dopasowanie do wyszukiwania. W zależności od tego, czy chcesz, by Twoja aplikacja pokazywała się jedynie pod konkretnymi frazami, czy może chcesz dopuścić jej ukazanie pod kombinacjami i odmianami danych słów – dobierz właściwe dopasowanie. 

  Jak optymalizować kampanię Search Results w Apple Search Ads?

  Optymalizacja kampanii Search Results w Apple Search Ads jest kluczowym aspektem skutecznego zarządzania reklamami. Proces ten obejmuje szereg kroków mających na celu zwiększenie efektywności reklam, minimalizację kosztów i osiągnięcie lepszych wyników.

  Pierwszym kluczowym elementem optymalizacji jest analiza słów kluczowych. Regularnie monitoruj skuteczność używanych fraz, bazując na wskaźnikach takich jak współczynnik klikalności (CTR) czy konwersje. Eliminuj słowa kluczowe generujące niską jakość ruchu i dostosuj strategię do rzeczywistych zainteresowań użytkowników.

  Testowanie wariantów reklam to kolejny kluczowy element optymalizacji. Przeprowadzaj testy A/B, oceniając skuteczność różnych wersji reklam na podstawie czynników takich jak harmonogram ich emisji, lokalizacja, czy wykorzystanie Custom Product Pages. Dostosuj kampanię na podstawie wyników testów, wybierając najbardziej efektywne rozwiązania.

  Optymalizacja strony produktu aplikacji jest równie istotna. Upewnij się, że jest atrakcyjna i przekonująca, co wpłynie pozytywnie na skuteczność kampanii. Jeśli czujesz, że strona Twojej aplikacji wymaga poprawy, rozważ zlecenie przeprowadzenia audytu ASO, który nie tylko pomoże Ci obniżyć koszt kampanii, ale także organicznie wypozycjonuje Twoją aplikację. 

  Skup się także na budżecie i kosztach za bid. Regularnie monitoruj ich efektywność i dostosuj stawki w razie potrzeby. Pomogą Ci w tym sugestie ze strony Apple. Przy dodawaniu słów kluczowych zaproponuje on optymalne stawki, a po jakimś czasie emisji reklam oznaczy je odpowiednio kolorem żółtym, lub czerwonym w zależności od tego, czy potencjał frazy kluczowej jest blokowany przez zbyt niski wyznaczony przez Ciebie tCPT. 

  W rezultacie regularna optymalizacja kampanii Search Results umożliwia utrzymanie ich wysokiej efektywności i dostosowanie się do dynamicznych warunków rynkowych, co przekłada się na lepsze wyniki reklamowe.

  Chcesz stworzyć kampanię Search Results?

  Skontaktuj się z ekspertami! Chętnie pomożemy w skonfigurowaniu i poprowadzeniu skutecznej kampanii ASA!

  Jak utworzyć kampanię Search Results?

  Poniżej znajdziesz instrukcję przedstawiającą jak krok po kroku skonfigurować kampanię Search Results w Apple Search Ads. Zanim zatem przystąpisz do jej tworzenia, upewnij się, że jesteś gotowy do podjęcia poniższych działań, aby przesyłanie reklamy odbyło się sprawnie i bezproblemowo. 

  1. Zaloguj się na swoje konto Apple Search Ads:
   1. Przejdź do strony Apple Search Ads i zaloguj się przy użyciu swojego Apple ID.
  2. Kliknij na przycisk “Create Campaign”:
   1. Po zalogowaniu się, znajdź i kliknij na przycisk “Create Campaign”, który znajdziesz w panelu administracyjnym kampanii.
  3. Wybierz aplikację i format reklamowy:
   1. Wybierz aplikację, którą chcesz reklamować, a następnie wybierz format reklamowy jako “Search Results”.
  4. Wybierz lokalizację:
   1. Określ lokalizację, w której chcesz emitować reklamy. Możesz wybrać regiony geograficzne, aby skierować kampanię do konkretnych obszarów.
  5. Dodaj nazwę kampanii i dzienny budżet:
   1. Nadaj kampanii nazwę i określ dzienny budżet, który chcesz przeznaczyć na reklamy.
  6. Ustawienia grupy reklam:
   1. Wyznacz ustawienia grupy reklam, takie jak nazwa i pożądana stawka CPT. Możesz skorzystać z sugerowanej stawki CPT, którą przedstawia Apple.
  7. Opcja Search Match:
   1. Zdecyduj, czy chcesz skorzystać z opcji Search Match. Usługa ta automatycznie dopasowuje reklamy do odpowiednich wyszukiwań w sklepie App Store, wykorzystując różne zasoby, takie jak metadane opisu aplikacji czy dane wyszukiwania.
  8. Dodaj słowa kluczowe i negatywne słowa kluczowe:
   1. Dodaj słowa kluczowe, które są związane z treścią Twojej aplikacji. Skorzystaj w tym celu z porad, które zamieściliśmy w poprzedniej części artykułu. Dodatkowo, dodaj negatywne słowa kluczowe, aby uniknąć wyświetlania reklam w niepożądanych kontekstach.
  9. Wybierz grupę odbiorców:
   1. Określ, do jakiej grupy odbiorców chcesz kierować swoją kampanię. Możesz dostosować kryteria, aby dotrzeć do określonej grupy użytkowników.
  10. Wybierz destynację reklamy:
   1. Zdecyduj, czy chcesz skorzystać z domyślnej strony aplikacji, czy też wykorzystać niestandardową stronę produktową (Custom Product Page) jako destynację reklamy.
  11. Prześlij kampanię:
   1. Po dokładnym skonfigurowaniu kampanii, prześlij ją do recenzji i aktywacji. Po zatwierdzeniu Twoja kampania Search Results będzie gotowa do emisji.

  Gotowe! Teraz Twoja kampania Search Results na Apple Search Ads jest aktywna i gotowa do promowania Twojej aplikacji w wynikach wyszukiwania App Store.

  Zacznij działać!

  Kampania Search Results w Apple Search Ads to kluczowy krok w procesie promowania aplikacji i zwiększania jej widoczności w tłumie konkurencyjnych produktów. Jednak skuteczność kampanii nie kończy się na jej uruchomieniu. Optymalizacja i stałe dostosowywanie strategii są równie ważne, aby utrzymać wysoką skuteczność reklamową. Pamiętaj także o dynamicznej naturze rynku aplikacji mobilnych. Trendy zmieniają się, konkurencja rośnie, a oczekiwania użytkowników ewoluują. Dlatego warto bacznie obserwować te zmiany i dostosowywać strategię do nowych wyzwań i możliwości. Dzięki praktykom i wskazówkom, które przedstawiliśmy w tym artykule, nie tylko zwiększysz widoczność swojej aplikacji, ale także zdobędziesz lojalność i zaufanie użytkowników, co przyczyni się do długoterminowego sukcesu Twojego produktu na rynku aplikacji mobilnych.

  Porozmawiajmy!

  Martyna Malepszy
  Martyna Malepszy

  Z Up&more związana od kwietnia 2021 roku. Na codzień zajmuje się przede wszystkim prowadzeniem i optymalizacją kampanii zachęcających do instalacji aplikacji mobilnych, ale nie tylko.