Spis treści

  Szykujesz się do premiery swojej aplikacji mobilnej? Appka śmiga i spełnia Twoje oczekiwania? Nie możesz już doczekać się, aż pierwsze instalacje zaczną spływać?

  To świetnie! Ale czy przygotowałeś już tytuły, podtytuły i opisy aplikacji do sklepów Google Play i App Store? Jeśli nie, bądź jeśli chcesz upewnić się, że teksty napisane są w sposób, który gwarantuje Ci wysoką widoczność w sklepach – czytaj dalej! Poniżej znajdziesz przydatne wskazówki, które pomogą Ci w pełni wykorzystać potencjał tekstów przedstawiających Twoją aplikację mobilną!

  Znaczenie tytułów i opisów w sklepach z aplikacjami

  Sklepy z aplikacjami, takie jak Google Play i App Store, są pełne setek tysięcy konkurencyjnych aplikacji, co sprawia, że rywalizacja o uwagę potencjalnych użytkowników staje się z dnia na dzień coraz bardziej zacięta. Tytuł i opis aplikacji stanowią kluczowe narzędzia do przyciągnięcia uwagi użytkowników i zachęcenia ich do dalszego interakcji z aplikacją. Dlatego nie można bagatelizować roli, jaką odgrywają w sukcesie marketingowym każdej aplikacji. W końcu to one są pierwszym kontaktem z potencjalnymi użytkownikami i kluczowym elementem w budowaniu wrażenia oraz zainteresowania.

  Warto pamiętać, że tytuł i opis to nie tylko narzędzia przyciągania uwagi, ale również kluczowe elementy optymalizacji ASO (App Store Optimization). Dobrze zoptymalizowane tytuły i opisy mogą znacząco poprawić pozycję aplikacji w wynikach wyszukiwania sklepów z aplikacjami, co przekłada się na większą widoczność i tym samym – większą liczbę pobrań oraz zdarzeń wewnątrz aplikacji mobilnej.

  Czujesz, że przygotowane przez Ciebie teksty potrzebują “podrasowania”, lub po prostu nie wiesz od czego zacząć i jak je przygotować? W takim razie czytaj dalej – poniżej znajdziesz przydatne wskazówki oraz specyfikacje dotyczące tekstów w sklepach z aplikacjami Google Play i App Store.

  Skuteczny tytuł i podtytuł aplikacji – sklep Google Play

  W sklepie Google Play, obok ikony, tytuł i podtytuł aplikacji to pierwsze, co potencjalni użytkownicy zauważają, gdy przeglądają stronę aplikacji, bądź po prostu scrollują przez wyniki wyszukiwań, czy rekomendowane aplikacje. Dlatego warto poświęcić szczególną uwagę tworzeniu tych elementów, ponieważ to one stanowią kluczową wizytówkę i okazję do przyciągnięcia uwagi użytkowników. 

  W przypadku tytułu maksymalna liczba znaków wynosi 30. Mimo bardzo małego limitu musimy zmieścić w nim jak najwięcej informacji, która jednocześnie będzie przyciągać uwagę i klarownie przedstawiać istotę aplikacji. Każde słowo powinno być przemyślane, a przestrzeń jest ograniczona, co sprawia, że kreatywność jest kluczowa. Wybierając słowa do tytułu, warto również pamiętać nie tylko o frazie brandowej, ale także o uwzględnieniu słów kluczowych, które mogą pomóc w pozycjonowaniu aplikacji w wynikach wyszukiwania. 

  Podtytuł w sklepie Google Play jest bardziej obszerny, ale nadal ograniczony do 80 znaków. To znaczy, że mamy tutaj więcej przestrzeni do przedstawienia dodatkowych informacji na temat aplikacji, takich jak jej unikalne cechy, korzyści dla użytkowników, czy cel, jaki ma spełniać. Wykorzystanie jak największej dostępnej części limitu znaków jest kluczowe, ponieważ podtytuł może wzbogacić wrażenie użytkownika i pomóc w zrozumieniu, dlaczego warto zainstalować daną aplikację. Dodatkowo, wykorzystanie jak największej liczby znaków wpływa pozytywnie na wynik ASO.

  Skuteczny opis aplikacji – Google Play

  Opis aplikacji w sklepie Google Play to miejsce, w którym deweloperzy mają dużo więcej przestrzeni do przedstawienia swojego produktu. To tutaj mogą bardziej wnikliwie opisać, co sprawia, że ich aplikacja jest wyjątkowa, jakie korzyści niesie dla użytkowników, oraz jakie funkcje oferuje. Jednak, mimo że opis może zawierać znacznie więcej znaków niż tytuł i podtytuł, to nadal obowiązuje ograniczenie – maksymalnie 4000 znaków. Warto wykorzystać ten limit jak najpełniej.

  Jednym z najbardziej istotnych aspektów tworzenia skutecznego opisu jest wykorzystanie słów kluczowych. Słowa kluczowe to frazy, które potencjalni użytkownicy wpisują w oknie wyszukiwania sklepu Google Play, aby znaleźć aplikacje związane z ich zainteresowaniami. Włączenie odpowiednich słów kluczowych w opis aplikacji może znacząco wpłynąć na jej pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania. Aby dobrać właściwe frazy kluczowe do pozycjonowania aplikacji, możemy skorzystać np.: z narzędzia Apptweak. 

  Oprócz uwzględniania słów kluczowych, warto w opisie skupić się na przekazaniu istotnych informacji o aplikacji i jej funkcjach. Dlaczego warto ją pobrać? Jakie problemy rozwiązuje? Jakie korzyści przynosi użytkownikom? Jakie są jej unikalne cechy? Jasność i klarowność są tu kluczowe.

  W opisie aplikacji w sklepie Google Play możemy także wykorzystać emoji, które urozmaicą charakter tekstu i zobrazują istotne dla nas elementy. Warto także korzystać z list punktowanych, przedstawiając funkcje aplikacji, jako że przykuwają one uwagę lepiej, niż po prostu długie akapity pełne tekstu.

  Pisanie tekstów to nie temat dla Ciebie?

  Potrzebujesz wsparcia w napisaniu tekstów do sklepów z aplikacjami? Daj znać, pomożemy!

  Skuteczny tytuł i podtytuł aplikacji – sklep App Store

  Skupmy się teraz na sklepie App Store, w którym znajdziemy aplikacje na urządzenia z systemem iOS. Tytuł i podtytuł aplikacji w sklepie stanowią wizytówkę i okazję do przyciągnięcia uwagi potencjalnych użytkowników. 

  W przypadku tytułu aplikacji w App Store mamy limit 30 znaków – tak samo jak w przypadku Google Play. Możemy zatem skorzystać z tej samej nazwy w obydwu przypadkach, jednak nie jest to absolutnie konieczne. Warto zawrzeć w tytule frazę brandową i, jeśli starczy nam miejsca, w kreatywny sposób wpleść frazy kluczowe sugerujące funkcjonalność aplikacji. Podtytuł w sklepie App Store jest równie istotny, choć ograniczony do 30 znaków (a nie 80 jak w przypadku Google Play). To z kolei oznacza, że ponownie mamy ograniczoną przestrzeń, aby przedstawić dodatkowe informacje na temat aplikacji, które pomogą użytkownikom zrozumieć jej wartość. Wykorzystanie jak największej dostępnej części limitu znaków jest kluczowe, ponieważ podtytuł może wzbogacić wrażenie użytkownika i pomóc w zrozumieniu, dlaczego warto zainstalować daną aplikację. Zarówno tytuł i podtytuł powinien być chwytliwy i kreatywny. 

  Skuteczny opis aplikacji – App Store

  Opis aplikacji w sklepie App Store stanowi kluczowy element w przekonywaniu potencjalnych użytkowników do pobrania jej. Deweloperzy mogą za jego pomocą bardziej szczegółowo opisać swoją aplikację, przedstawiając jej unikalne cechy, korzyści oraz funkcje. Maksymalna liczba znaków dla opisu wynosi 4000, co daje deweloperom stosunkowo dużą przestrzeń na przekazanie istotnych informacji. Warto dążyć do wykorzystania jak największej dostępnej części tego limitu. Im bardziej szczegółowy, przemyślany i atrakcyjny będzie opis, tym większa szansa na przyciągnięcie uwagi potencjalnych użytkowników. Warto opisać, dlaczego aplikacja jest wyjątkowa, jakie problemy rozwiązuje, jakie korzyści przynosi użytkownikom, a także przedstawić jej kluczowe cechy.

  Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do Google Play, w sklepie App Store słowa kluczowe wgrywane są osobno jako lista, a nie są związane z zawartością opisu. Lista słów kluczowych powinna zawierać maksymalnie 100 znaków, zatem musimy skupić się na absolutnie najważniejszych dla nas frazach. Pozycjonowanie aplikacji w App Store bazuje na tych słowach kluczowych oraz innych czynnikach, takich jak liczba pobrań, oceny i recenzje. Dlatego deweloperzy nie muszą się aż tak martwić o umieszczanie słów kluczowych w opisie. Skoncentrowanie się na przekazywaniu wartości i istotnych informacji w opisie jest kluczowe.

  Skuteczny tekst promocyjny – App Store

  Oprócz tytułu, podtytułu, słów kluczowych i opisu aplikacji, sklep App Store oferuje jeszcze jedno istotne narzędzie – tekst promocyjny. Ten krótki komunikat, ograniczony do 170 znaków, stanowi cenny dodatek, który umożliwia informowanie odwiedzających sklep o nowościach i aktualizacjach związanych z Twoją aplikacją, bez konieczności dokonywania gruntownych zmian w całym opisie. To znaczy, że w szybki i efektywny sposób możesz poinformować potencjalnych użytkowników o najważniejszych zmianach, nowych funkcjach lub innych istotnych aktualizacjach.

  Tekst promocyjny ma dodatkową zaletę – pojawia się nad Twoim opisem w sklepie App Store, co sprawia, że jest widoczny od razu dla osób korzystających z urządzeń z systemem iOS 11 lub nowszym oraz Mac OS 10.13 lub nowszym. Jest to idealna okazja do przekazania kluczowych informacji o Twojej aplikacji i zachęcenia potencjalnych użytkowników do pobrania lub aktualizacji aplikacji.

  Dlatego warto zadbać o treść tego krótkiego komunikatu i wykorzystać jego potencjał w celu promocji aplikacji oraz budowania świadomości użytkowników o nowych funkcjach i możliwościach. To narzędzie pozwala na efektywną komunikację i może znacząco wpłynąć na zainteresowanie Twoją aplikacją wśród klientów sklepu App Store.

  Zadbaj o teksty!

  Skorzystaj z naszych wskazówek dotyczących skutecznych tytułów, podtytułów i opisów w sklepach Google Play i App Store. Dzięki nim będziesz miał pewność, że Twoja aplikacja jest odpowiednio wyeksponowana, a jej potencjał – w pełni wykorzystany. Zaplanuj starannie każdy z przytoczonych wyżej elementów, dbaj o klarowność przekazu, wykorzystaj słowa kluczowe i bądź kreatywny! To inwestycja czasu, która z pewnością zwróci się w postaci większej liczby użytkowników i zdarzeń w aplikacji.

  Pamiętaj, że sukces aplikacji nie może być zbudowany na podstawie samej jej jakości. Dobrze napisane tytuły, podtytuły i opisy to klucz do tego, aby potencjalni użytkownicy dowiedzieli się więcej o Twojej aplikacji, zaciekawili się nią i zdecydowali się ją pobrać. Poza tym są one istotnym elementem ASO, którego nie należy pomijać, wypuszczając aplikację na rynek. Dlatego poświęć czas na ich optymalizację i zyskaj przewagę nad konkurencją.

  Teraz kiedy masz już narzędzia, aby w pełni wykorzystać potencjał swojej aplikacji, nie pozostaje Ci nic innego, jak przystąpić do działania. Dzięki odpowiednio przygotowanym tytułom, podtytułom i opisom Twoja aplikacja może osiągnąć sukces, na który zasługuje. Życzymy Ci powodzenia w promocji Twojej aplikacji i zachęcamy do kontaktu z naszą agencją digital, jeśli potrzebujesz wsparcia w pozyskiwaniu użytkowników!

  Porozmawiajmy!

  Martyna Malepszy
  Martyna Malepszy

  Z Up&more związana od kwietnia 2021 roku. Na codzień zajmuje się przede wszystkim prowadzeniem i optymalizacją kampanii zachęcających do instalacji aplikacji mobilnych, ale nie tylko.