Spis treści

  Jeśli masz stronę internetową i Twoim celem jest uzyskanie jak najwyższej pozycji w wyszukiwarce z pewnością zastanawiasz się na jakiej podstawie Google ustala pozycje i jakimi zasadami się kieruje. Jak myślisz, co łączy Google z Pandą, Kolibrem lub Pingwinem? Wszystko wyjaśniamy w dzisiejszym artykule.

  algorytmy google

  Jak działa wyszukiwarka i co to jest algorytm?

  Z definicji algorytm jest pewnym sposobem postępowania, który umożliwia rozwiązanie danego zadania. Jak to się odnosi do działań SEO? 

  Co jakiś czas Google wypuszcza nowy algorytm, który jest zbiorem formuł i zasad, określających jakie elementy muszą być spełnione , żeby strona została uznana za wartościową i godną uwagi. Jeśli witryna spełnia wymagania algorytmu wyświetla się użytkownikom w wynikach wyszukiwania jako odpowiedź na ich zapytanie. Algorytmy i ich aktualizacje są publikowane z różną częstotliwością, jednak kilka z nich miało szczególny wpływ na pozycję stron w wyszukiwarce.

  Algorytm Panda

  Algorytm wprowadzony w 2011 roku, ku zadowoleniu zwolenników dobrego contentu, całkowicie zmienił podejście właścicieli stron internetowych do publikowanych na nich treści.

  Głównym założeniem algorytmu było dopasowanie contentu do oczekiwań użytkowników.

  Analizując teksty pod kątem jakości oraz unikalności Panda skutecznie wyeliminowała strony z treściami, które były mało wartościowe lub zduplikowane. Jak więc tworzyć content zgodnie z wymaganiami Pandy?

  • unikaj duplikacji – tworzenie oryginalnych tekstów to postawa. Zwróć uwagę zarówno na powielanie treści wewnętrznie w obrębie serwisu, jak i zewnętrznie na innych domenach. O tym jak nie wpaść w pułapkę duplikatów pisaliśmy w artykule o zjawisku duplicate content
  • stosuj odpowiednie nasycenie słowami kluczowymi – algorytm Panda skutecznie wyeliminował zjawisko keyword stuffing, czyli w wolnym tłumaczeniu upychania słów kluczowych w treści. Warto zwrócić uwagę na taką zawartość fraz, która naturalnie zwróci uwagę użytkownika na dany temat, ale nie będzie nachalna i przesadzona
  • odpowiadaj na intencje użytkownika – każdy kto wpisuje w pasek wyszukiwarki pytanie czy zagadnienie szuka odpowiedzi lub informacji na dany temat. Treści umieszczane na stronie powinny zaspokajać ciekawość odbiorców i być dostosowane tak, aby odpowiadać na konkretne intencje zapytań. Strony, które nie przekazują wartościowych informacji i są słabe jakościowo (tzw. thin content) nie spełniają reguł algorytmu i nie zajmują wysokich pozycji w wyszukiwarce

  Algorytm Pingwin

  Po określeniu zasad dla contentu przyszedł również czas na link building. Pingwin został wprowadzony w 2012 roku i jest algorytmem, który ocenia jakość i profil linków prowadzących do danej strony.   

  Swego czasu popularnym sposobem na pozyskiwanie odnośników do strony były farmy linków oraz spamerskie serwisy. Google postanowiło wyeliminować tego typu działania i oczyścić wyszukiwarkę ze stron, które w ten sposób chcą zwiększyć swoją widoczność.

  Początkowo Pingwin analizował dotychczasowe poczynania domen w kwestii linkowania, natomiast od 2016 roku działa w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że algorytm analizuje i monitoruje pozyskiwane linki oraz reaguje na niedozwolone działania na bieżąco, obniżając lub podnosząc pozycję stron w zależności od oceny linkowania. 

  Jak prowadzić działania link buildingowe, żeby uniknąć kary i obniżenia pozycji przez algorytm Pingwin? 

  • wykonaj analizę działań konkurencji oraz określ swój budżet i na tej podstawie przygotuj strategię link buildingową
  • staraj się unikać pozyskiwania linków z odległych krajów (np. linki z Azji kierujące do polskiej strony)
  • pozyskuj linki z domen powiązanych tematycznie z Twoją stroną
  • rozłóż działania w czasie – zbyt duża liczba linków pozyskana w ciągu kilku dni może być traktowana jako spam lub działanie botów

  Więcej na temat tego jak dobrze pozyskiwać linki w SEO pisaliśmy w poprzednim artykule o Link Buildingu.

  Algorytm Koliber

  Koliber jest kolejnym pomysłem Google, który miał dostosować wyniki wyszukiwania do odbiorców i jak najbardziej ułatwić im korzystanie z wyszukiwarek. Tak też się stało.

  W 2013 roku, po wprowadzeniu algorytmu, wyniki prezentowane w Google zaczęły być bardziej dopasowane do oczekiwań i intencji zapytań użytkowników. Czyli główne założenie Kolibra zostało spełnione.

  Co dokładnie zyskaliśmy dzięki wprowadzeniu Kolibra?

  Przede wszystkim jego zadaniem miała być analiza intencji i kontekstu zapytań użytkowników. Wcześniej Google wyświetlając wyniki wyszukiwania skupiało się osobno na pojedynczych słowach podanych w pasku wyszukiwarki. Po wprowadzeniu algorytmu Google zaczęło uwzględniać zależności między frazami i wyświetlać wyniki, które odpowiadają na potrzebę użytkownika. 

  Dodatkowo w wyszukiwarce zaczęły pojawiać się wyniki ‘zero-click’, które umożliwiają odczytanie krótkiej odpowiedzi na zapytanie bez konieczności przechodzenia na stronę internetową. 

  Jak dopasować stronę do zasad algorytmu Koliber?

  • twórz treści, które są łatwe w odbiorze i odpowiadają na zapytania użytkowników
  • zadbaj o to, aby treści na stronie były jakościowe i merytorycznie poprawne
  • przemyśl i zaplanuj odpowiednie nasycenie słowami kluczowymi, pamiętając o stosowaniu synonimów

  Algorytm Gołąb

  Algorytmy Panda, Pingwin i Koliber wiele zmieniły w postrzeganiu tworzenia treści i optymalizacji stron internetowych. Warto jednak wspomnieć o jeszcze jednym zwierzaku w kolekcji Googla – algorytmie Gołąb. 

  Pozycjonowanie lokalne ma na celu ułatwienie użytkownikom odnalezienia usługi lub produktu na danym obszarze. Z punktu widzenia właścicieli stron internetowych działania local SEO pozwalają na podniesienie pozycji witryny dla zapytań użytkowników, które odnoszą się do konkretnego miejsca lub regionu. 

  W lipcu 2014 roku Google postanowiło określić zasady oraz usprawnić proces pozycjonowania lokalnego i wypuściło algorytm Gołąb.

  Połączenie wyników wyszukiwania z mapami, znacznie poprawiło pozycję serwisów, które już wcześniej zadbały o pozycjonowanie na frazy związane z lokalizacją.

  Jak dostosować stronę pod lokalne wyniki wyszukiwania zgodnie z zasadami Gołębia?

  • utwórz i dobrze zoptymalizuj wizytówkę Google Moja Firma. Zadbaj o to, aby znalazły się w niej aktualne dane teleadresowe oraz inne ważne informacje o Twojej firmie
  • ustal frazy kluczowe związane z lokalizacją, na które chcesz być widoczny w wynikach wyszukiwania
  • jeśli masz w swoim serwisie podstrony dedykowane konkretnym lokalizacjom lub miastom pamiętaj o zoptymalizowaniu Title i Description, uwzględniając nazwę danego miejsca

  Więcej o optymalizacji serwisu pod pozycjonowanie lokalne przeczytasz w naszym artykule Pozycjonowanie lokalne – co można zyskać i od czego zacząć?

  Jak ważne są algorytmy w SEO?

  Algorytmy i ich aktualizacje odgrywają ogromną rolę w procesie pozycjonowania. Każdy nowo wprowadzony algorytm dotyczy konkretnego aspektu tworzenia i funkcjonowania stron, tak aby jak najbardziej dostosować wyniki wyszukiwania do potrzeb użytkownika. 

  Stałe monitorowanie update’ów  Google oraz optymalizacja stron pod ich kątem to niezbędne czynności w drodze do zwiększania widoczności swojej witryny. 

  Porozmawiajmy!

  Karolina Jastrzebska
  Karolina Jastrzebska

  Autorem wpisu jest Karolina Jastrzębska. Swoją przygodę z SEO rozpoczęła w 2021 roku. Obecnie pracuje jako Specjalistka SEO w Up More.