Spis treści

  Żyjemy w świecie, w którym wszystko przeniosło się do internetu, a jeśli jakiejś marki nie ma w sieci, to tak, jakby nie było jej wcale. To sprawia, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na współpracę z profesjonalnymi agencjami digital odpowiadającymi za kompleksowy marketing internetowy dla firm. Jak wybrać najlepszą agencję digital (agencję 360), by nie żałować decyzji? Sprawdźmy wskazówki, które pozwolą Ci postawić na profesjonalną agencję digital, która wyniesie Twój marketing na wyższy poziom.

  Co to jest agencja digital?

  Agencja digital to firma specjalizująca się w świadczeniu kompleksowych usług z zakresu marketingu internetowego i reklamy w sieci dla klientów biznesowych. Jej głównym celem jest promowanie marek, produktów i usług poprzez wykorzystanie różnych kanałów cyfrowych. Agencje digitalowe oferują szeroki zakres usług, które mogą obejmować m.in.:

  • Pozycjonowanie stron i sklepów (SEO) — działania mające na celu poprawę widoczności strony internetowej w organicznych wynikach wyszukiwania, co przyczynia się do zwiększenia ruchu na stronie.
  • Marketing w mediach społecznościowych (Social Media Marketing) — zarządzanie obecnością marki w mediach społecznościowych, tworzenie i publikowanie treści, angażowanie odbiorców oraz prowadzenie kampanii reklamowych.
  • Reklamy płatna (PPC) — kampanie reklamowe w modelu płatności za kliknięcie, które mogą być wyświetlane w wyszukiwarkach, na stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych, np. Google Ads, Facebook Ads.
  • Content marketing — strategie tworzenia i dystrybucji wartościowych, istotnych i spójnych treści, mających na celu przyciągnięcie i zaangażowanie określonej grupy odbiorców.
  • E-mail marketing — komunikacja z odbiorcami i klientami za pomocą e-maili, w celu promocji produktów lub usług, budowania lojalności, zaufania lub świadomości marki.
  • Influencer marketing i marketing afiliacyjny — skuteczność influencer marketingu opiera się na dobraniu odpowiednich influencerów, którzy pasują do wartości marki i mają zasięg w docelowej grupie odbiorców klienta. Agencje digital w tym zakresie mogą pomóc firmie w obsłudze współpracy, generowaniu umów czy pośredniczyć w kontakcie z influencerem.
  • Web design i rozwój — projektowanie i tworzenie stron internetowych, które są estetycznie przyjemne, funkcjonalne oraz zoptymalizowane pod kątem użytkownika i wyszukiwarek.
  • Analitykę internetową — jest to analiza danych dotyczących zachowań użytkowników na stronie internetowej, w celu optymalizacji strategii marketingowych i poprawy doświadczeń użytkowników.

  Dlaczego warto współpracować z agencją digital marketingową?

  Jakie korzyści wiążą się z inwestycją we współpracę z agencją digital? Sprawdźmy to na praktycznych przykładach:

  Zwiększenie zasięgu i świadomości marki

  Przykład: Firma X, lokalny producent zdrowej żywności, zdecydowała się na współpracę z agencją digital, aby zwiększyć rozpoznawalność swojej marki. Dzięki skutecznej strategii content marketingu i promocji w mediach społecznościowych w ciągu kilku miesięcy udało się podwoić liczbę obserwujących na Instagramie i Facebooku, co przyczyniło się do wzrostu świadomości marki wśród konsumentów zainteresowanych zdrowym odżywianiem.

  Dostęp do specjalistycznej wiedzy i narzędzi

  Przykład: Małe przedsiębiorstwo B, oferujące usługi księgowe, zleciło agencji digital przeprowadzenie kampanii PPC (pay-per-click), aby przyciągnąć więcej klientów biznesowych. Agencja wykorzystała swoje doświadczenie i zaawansowane narzędzia do analizy słów kluczowych oraz optymalizacji lądowania, co skutkowało 40% wzrostem konwersji z reklam online w porównaniu do poprzednich, samodzielnych prób firmy.

  Optymalizacja kosztów marketingowych

  Przykład: Start-up C, rozwijający aplikację mobilną, miał ograniczony budżet marketingowy. Współpracując z agencją digital, zdecydowano się na celowaną kampanię e-mail marketingową oraz aktywność w wybranych mediach społecznościowych. Dzięki precyzyjnemu targetowaniu i optymalizacji kosztów kampania osiągnęła 3-krotnie wyższy ROI (zwrot z inwestycji) w porównaniu do wcześniejszych, bardziej ogólnych działań reklamowych.

  Zwiększenie konwersji i sprzedaży

  Przykład: E-commerce D, sklep internetowy z odzieżą, zauważył spadek sprzedaży pomimo wysokiego ruchu na stronie. Agencja digital zastosowała zaawansowane techniki SEO i UX (User Experience), aby poprawić widoczność strony w wyszukiwarkach i ułatwić nawigację użytkownikom. Wprowadzenie poprawek i optymalizacja procesu zakupowego skutkowały 30% wzrostem konwersji w ciągu pierwszych dwóch miesięcy po implementacji zmian.

  Dostęp do nowych technologii i trendów

  Przykład: Firma E specjalizująca się w produkcji sprzętu sportowego, chciała wykorzystać nowe technologie do promocji swoich produktów. Agencja digital zaproponowała wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości (VR) do stworzenia interaktywnych doświadczeń produktowych dla klientów online. Kampania ta nie tylko wyróżniła firmę na tle konkurencji, ale także znacząco zwiększyła zainteresowanie produktami i sprzedaż online.

  5 cech skutecznych agencji digital marketingowych

  Nie wiesz, jak wybrać agencję digital? W naszym artykule nie tylko dowiesz się, jak sprawdzić agencję 360 przed podjęciem decyzji biznesowej, ale także poznasz cechy dobrych agencji digital. Co wyróżnia najlepsze agencje 360 w kraju?

  1. Skuteczna strona internetowa agencji digital

  Agencja digital ma dbać o marketing Twojej firmy w internecie, w tym w wyszukiwarce Google. Skoro pracują w niej eksperci w zakresie SEO czy Google Ads, strona internetowa agencji powinna być nie tylko przejrzysta, ale także widoczna w Google. Dlatego szukając agencji 360, warto przeprowadzić szybki research w wyszukiwarce i sprawdzić, jakie agencje pojawiają się na pozycjach w top10. Jeśli potrafią skutecznie promować swoją własną stronę, prawdopodobnie podobne efekty mogą osiągnąć w przypadku Twojej witryny. Jednak samo pozycjonowanie sklepu czy strony to nie wszystko. Dobre agencje digital mają także intuicyjne i przejrzyste strony www (pod kątem menu, nawigacji itp.), co sprawia, że łatwo znajdziesz interesujące Cię informacje, case studies czy historie sukcesu Twoich klientów.

  1. Różnorodny zespół agencji 360

  Siła agencji digital tkwi w ich różnorodności. Dlatego też w agencjach 360 znajdziesz specjalistów z różnych dziedzin — od SEO, przez Google Ads, aż po ekspertów od designu i User Experience czy User Interface, e-mail marketingu czy influencer marketingu. Ta różnorodność sprawia, że w ramach jednej agencji możesz korzystać z wielu różnorodnych usług. Dobre agencje digital mogą pochwalić się współpracę z ekspertami mającymi certyfikaty potwierdzające ich umiejętności, np. z zakresu prowadzenia różnych formatów kampanii Google Ads.

  1. Szeroka oferta narzędzi i umiejętność ich wykorzystania

  Najlepsze agencje digital nie mogą sobie pozwolić na działanie po omacku, dlatego korzystają ze specjalistycznych narzędzi, które pomagają w mierzeniu efektywności różnorodnych kampanii marketingowych. Są to zarówno narzędzia do realizacji kampanii SEO (Ahrefs, Senuto, Surfer i inne), jak i narzędzia z zakresu e-mail marketingu (np. MailChimp, SALESmanago) czy do analizy mediów społecznościowych (np. SproutSocial). Dzięki nim agencje 360 zyskują wgląd w zaawansowane dane na temat kondycji marketingowej Twojej firmy w sieci.

  1. Bogate doświadczenie w różnych obszarach i branżach

  Dobra agencja digital powinna wykazywać się szerokim doświadczeniem, zdobytym podczas pracy nad różnorodnymi projektami. Ważne jest, aby agencja miała wiedzę nie tylko teoretyczną, ale przede wszystkim praktyczną, zdobytą podczas realizacji kampanii w różnych branżach. Takie doświadczenie pozwala agencji na lepsze zrozumienie specyfiki różnych rynków i dostosowanie strategii marketingowych do konkretnych celów biznesowych klientów. Oprócz ogólnego doświadczenia warto zwrócić uwagę na specjalizację agencji w określonych obszarach marketingu internetowego, takich jak SEO, SEM, content marketing, marketing w mediach społecznościowych czy reklama mobilna. Specjalizacja w konkretnym obszarze może świadczyć o głębokiej wiedzy i zaawansowanych umiejętnościach, co jest szczególnie ważne przy realizacji skomplikowanych projektów. Sprawdzone agencje SEO zapewniają potencjalnym klientom możliwość zapoznania się z case studies czy portfolio klientów, udostępniając je w procesie negocjacji lub na przykład publikując historie sukcesu i marki, z którymi współpracują, na swojej stronie. Dobre studia przypadków powinny pokazywać konkretne liczby, takie jak wzrost ruchu na stronie, poprawa pozycji w wyszukiwarkach, wzrost konwersji czy ROI. Analiza case studies pozwala nie tylko ocenić umiejętności agencji, ale także zrozumieć, w jaki sposób pracuje ona nad projektami i jak mierzy sukces.

  1. Edukacja agencji digital

  Najlepsze agencje digital na rynku edukują swoich klientów zupełnie za darmo, zazwyczaj za pomocą bloga. I chociaż wydaje się, że siła treści tekstowych maleje, to jednak strony internetowe, pozbawione treści blogowych, ograniczają swoje szanse na budowanie widoczności na wiele wartościowych fraz (poradnikowych i edukacyjnych, fraz w formie pytań). Jeśli agencja 360 sama prowadzi poczytny blog i dzieli się wiedzą, zapewne w podobny sposób zadba o Twoją stronę i we współpracy z Twoją firmą stworzy atrakcyjne i wartościowe oraz merytoryczne treści na Twój firmowy blog. Zobacz także: 

  1. Zakres oferowanych usług

  Niektóre agencje digital specjalizują się w konkretnych usługach, np. kampaniach Google Ads, pozycjonowaniu, zarządzaniu mediami społecznościowymi czy content marketingu. Szukając agencji digital, musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czego oczekujesz. Ważnym aspektem w procesie podejmowania decyzji powinna być kompleksowość usług. W ten sposób zaoszczędzisz czas poświęcany na kontakt z ekspertami, ponieważ prawdopodobnie będziesz mieć ze strony agencji osobę do kontaktu, która opiekuje się Twoim projektem. Ograniczysz także czas konieczny na generowanie i wysyłanie faktur.

  1. Spójna kultura organizacji

  Jeśli dobrze wybierzesz agencję digital, być może będziesz z nią współpracował przez wiele lat. To oznacza, że będziesz mieć także ścisły kontakt z zespołem agencji digital. Dlatego wybierając agencję 360 dla swojej firmy, przyjrzyj się prezentowanej kulturze organizacji. Zadbaj o swoje dobre samopoczucie i przyjazne relacje w procesie współpracy. Poszukaj agencji digital i ludzi, którzy będą traktować nie jak klienta, ale jak partnera do współpracy, o którego zadbają tak jak o swój własny biznes. Zwróć także uwagę, czy członkowie zespołu dobrze się ze sobą czują w trakcie spotkań z Tobą — jeśli tak, jest duża szansa, że będą także dobrze i efektywnie współpracować w procesie realizacji usług dla Twojego biznesu.

  Jak wybrać agencję digital dla Twojej firmy, by nie żałować?

  Wiemy już, co robi agencja digital i dlaczego warto z nią współpracować. By jednak wybrać właściwą agencję 360, musisz dowiedzieć się jeszcze więcej. Sprawdź, jakie kroki podjąć, by wybrać agencję digital, z którą będziesz współpracował przez długi czas.

  1. Określ swoje cele digital marketingowe

  Określenie celów jest fundamentalnym krokiem przed rozpoczęciem współpracy z agencją digital marketingową. Pozwala to na zdefiniowanie oczekiwanych rezultatów i dopasowanie strategii marketingowej do potrzeb Twojej firmy. Cele powinny być konkretne, mierzalne, osiągalne, realistyczne i ograniczone czasowo (metoda SMART).

  Przykład praktyczny: 

  Załóżmy, że prowadzisz sklep internetowy oferujący ekologiczne produkty spożywcze. Twoim głównym celem jest zwiększenie sprzedaży o 20% w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Aby to osiągnąć, określasz następujące cele szczegółowe:

  • Zwiększenie ruchu na stronie o 30% poprzez optymalizację SEO i kampanie reklamowe w mediach społecznościowych.
  • Poprawienie wskaźnika konwersji na stronie o 5% przez optymalizację ścieżki zakupowej i testowanie różnych wersji stron produktowych.
  • Budowanie bazy subskrybentów newslettera o 25% w celu zwiększenia powtarzalności zakupów przez regularne kampanie e-mail marketingowe.

  Określenie takich celów pozwoli agencji digital marketingowej na opracowanie spersonalizowanej strategii, która skupia się na konkretnych działaniach mających przynieść oczekiwane rezultaty. Współpraca z agencją stanie się bardziej ukierunkowana i efektywna, co umożliwi osiągnięcie zakładanych celów biznesowych.

  1. Sprawdź doświadczenie i portfolio agencji digital

  Sprawdzenie doświadczenia i portfolio agencji digital jest niezbędne, aby ocenić, czy jej kompetencje i styl pracy są zgodne z Twoimi oczekiwaniami oraz czy ma ona udokumentowane sukcesy w realizacji projektów podobnych do Twojego. Jakie kroki powinieneś podjąć, by zweryfikować doświadczenie agencji digitalowej 360?

  • Przeanalizuj portfolio — wejdź na stronę internetową agencji i przejrzyj ich portfolio lub sekcję z case studies. Zwróć uwagę na różnorodność projektów, branże klientów i stosowane rozwiązania. Szukaj projektów, które są podobne do Twojego planowanego zadania, zarówno pod względem branży, jak i celów marketingowych.
  • Poszukaj szczegółowych case studies (lub poproś o nie) — znajdź szczegółowe opisy realizacji (case studies), które prezentują konkretne wyzwania klientów, zastosowane strategie oraz osiągnięte wyniki. Analiza takich studiów przypadku pozwoli Ci zrozumieć, jak agencja podchodzi do problemów, jakie techniki marketingowe stosuje i jak mierzy efektywność działań.
  • Zapytaj o doświadczenie agencji digital w Twojej branży – to szczególnie ważne, jeśli działasz w konkurencyjnej bądź mało znanej w branży.
  1. Zapoznaj się z opiniami o agencjach 360

  Masz już wstępną listę agencji 360, z którymi rozważasz współpracę? Świetnie! Teraz sprawdź, czy klienci są zadowoleni z ich usług. W tym celu zapoznaj się z opiniami i referencjami w internecie. Możesz prześledzić profile firmowe w Google, profile w mediach społecznościowych czy portale branżowe. Odwiedź także blog agencji digital – być może znajdziesz tam marki, z którymi współpracowała dana firma, historie sukcesu oraz wypowiedzi klientów. Możesz także poprosić przedstawiciela agencji o kontakt do byłych lub obecnych klientów i porozmawiać z nimi.

  1. Poznaj metody raportowania i komunikacji agencji digital

  Aby mieć pewność przejrzystości współpracy, musisz poznać sposoby raportowania i komunikacji stosowane przez daną agencję digital. Stały kontakt umożliwi szybkie reakcje na zmiany oraz bieżące monitorowanie wyników. Elementy, które warto rozważyć, podejmując współpracę z agencją digital, to:

  • Częstotliwość raportowania — określ, jak często agencja będzie dostarczać raporty — czy będą to raporty tygodniowe, miesięczne, czy kwartalne.
  • Format raportów — zwróć uwagę, czy raporty będą dostarczane w formie pisemnej, jako prezentacje, czy być może będą omawiane podczas regularnych spotkań online lub bezpośrednich.
  • Wskaźniki KPI upewnij się, że agencja skupia się na kluczowych wskaźnikach efektywności (KPI), które są najbardziej istotne dla Twoich celów biznesowych.
  • Narzędzia do śledzenia i analizy — dowiedz się, jakie narzędzia i oprogramowanie agencja wykorzystuje do monitorowania wyników i czy masz dostęp do tych danych w czasie rzeczywistym.
  • Dostępność i komunikację — ustal, jak łatwo można skontaktować się z agencją w przypadku pytań czy potrzeby szybkiej reakcji na zmieniające się warunki rynkowe. Dobre agencje digitalowe oferują bezpośredni kontakt z opiekunem projektu / kampanii telefoniczny i mailowy.
  1. Porównaj ofertę cenową agencji digital

  Jak wybrać agencję digital? Rozważ propozycje cenowe, ale pamiętaj, że cena nie powinna być głównym wyznacznikiem decyzji. Stosowany przez agencję 360 model cenowy powinien być transparentny, elastyczny i dostosowany do Twoich potrzeb oraz możliwości budżetowych. Jak wybrać agencję digital mądrze i w określonym przez Ciebie budżecie?

  • Sprawdź, jaką strukturę opłat stosuje agencja. Możliwe formy rozliczenia to:
   • Stała opłata miesięczna — sprawdź, czy agencja digital oferuje płatności stałe za kompleksową obsługę marketingową. Taki model jest przewidywalny budżetowo, ale upewnij się, że wiesz, co dokładnie jest wliczone w stałą opłatę.
   • Opłata za projekt —dla jednorazowych projektów, takich jak tworzenie strony internetowej lub kampania reklamowa, agencje 360 często stosują opłaty projektowe. Zapytaj o szczegółowy zakres usług i ewentualne dodatkowe koszty.
   • Płatność za wyniki -— niektóre agencje digitalowe mogą oferować model opłat oparty na wynikach, np. procent od generowanej sprzedaży lub liczby leadów. Jest to atrakcyjne, ponieważ płacisz za realne efekty, ale ważne jest, aby dokładnie zrozumieć kryteria i sposób pomiaru wyników.
   • Godzinowa stawka — w tym modelu płacisz za faktycznie przepracowane godziny. Może to być dobre rozwiązanie dla mniejszych zadań, ale wymaga ścisłego monitorowania czasu pracy agencji.
  • Zadawaj pytania — nie bój się pytać o wszelkie szczegóły dotyczące opłat, dodatkowych kosztów (np. za narzędzia zewnętrzne, licencje) czy warunków zmiany zakresu projektu. Im więcej informacji zdobędziesz, tym lepiej będziesz mógł ocenić, czy model cenowy jest dla Ciebie korzystny.
  • Porównaj oferty — zbierz oferty od kilku agencji i porównaj je pod kątem ceny i zakresu usług. Pamiętaj, że najtańsza oferta nie zawsze oznacza najlepszy wybór. Skup się na stosunku jakości do ceny i dopasowaniu oferty do Twoich potrzeb.
  • Negocjuj warunki — jeśli znajdziesz agencję digital, która idealnie odpowiada Twoim potrzebom, ale jej model cenowy nieco przekracza Twój budżet, spróbuj negocjować. Czasami możliwe jest dostosowanie zakresu usług lub warunków płatności.

  Dowiedz się także, czy agencja digital oferuje skalowalność usługi. Być może dziś nie potrzebujesz niektórych usług, ale w przyszłości będziesz chciał uzupełnić o nie ofertę.

  1. Zapytaj agencję digital o narzędzia i technologie

  Narzędzia i technologie, z których korzysta agencja digital, mogą wpływać na efektywność działań i cza poświęcany na konkretne zadania. Poznanie zestawu narzędzi pozwala na lepsze zrozumienie, jak agencja zbiera dane, analizuje wyniki i optymalizuje działania. W procesie rozmów zapytaj o:

  • narzędzia stosowane do pozycjonowania strony – Popularne rozwiązania to np. SEMrush, Ahrefs, Moz,
  • narzędzia do zarządzania obecnością w mediach społecznościowych, planowania postów, monitorowania zaangażowania i analizy sentymentu (najpopularniejsze są rozwiązania, takie jak Hootsuite, Buffer czy Sprout Social),
  • platformy do automatyzacji marketingu (np. HubSpot, Marketo, Salesforce Marketing Cloud) umożliwiające efektywne zarządzanie leadami, kampaniami e-mailowymi i personalizacją treści,
  • narzędzia analityczne wykorzystywane do śledzenia ruchu na stronie, konwersji i zachowań użytkowników (Google Analytics 4, Google Data Studio). Wiedza na temat metod raportowania pomoże ocenić, czy agencja dostarcza dane w sposób zrozumiały.

  Potrzebujesz nowego podejścia do marketingu online?

  Opowiedz nam o swoich celach i wyzwaniach, a my przygotujemy propozycję działań.

  Podsumowanie. Najlepsza agencja digital

  Wybór odpowiedniej agencji digital to proces wymagający przemyślanej analizy i zrozumienia własnych potrzeb biznesowych. Kluczowe jest określenie celów, które chcesz osiągnąć dzięki współpracy, a następnie dokonanie selekcji na podstawie doświadczenia, kompetencji i narzędzi, jakimi dysponuje potencjalny partner. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na model cenowy, sposób raportowania i komunikacji, co będzie miało bezpośredni wpływ na przejrzystość i efektywność współpracy. Ważne jest również, aby wybrać agencję, która nie tylko rozumie specyfikę Twojej branży, ale także podziela Twoje wartości biznesowe i jest elastyczna wobec zmieniających się potrzeb Twojej firmy. Podejmując decyzję, kieruj się nie tylko kosztami, ale przede wszystkim potencjałem do budowania trwałych wartości i osiągania realnych wyników, które przyczynią się do rozwoju Twojego biznesu.

  Porozmawiajmy!

  Tomasz Starzyński
  Tomasz Starzyński

  Prezes zarządu i managing partner w Up&More. Odpowiada za rozwój agencji oraz koordynuje pracę działów SEM/SEO i paid social. Nadzoruje wprowadzanie nowych produktów i narzędzi reklamowych w firmie oraz automatyzację procesów.