Spis treści

  Narzędzia dla content marketingu

  Do stworzenia produktu konieczne jest użycie dedykowanego narzędzia. To samo dotyczy content marketingu. Właściwy zestaw narzędzi pozwoli Ci nie tylko zaoszczędzić czas, ale także zautomatyzować procesy, zwiększyć zasięg swoich treści i osiągnąć zamierzone cele biznesowe. Oto lista narzędzi, które mogą okazać się nieocenione w Twojej codziennej pracy.

  Narzędzia do organizacji pracy

  Content marketing wymaga uporządkowanych działań. Najlepszymi narzędziami do zarządzania projektami są:

  • Trello,
  • Monday.

  Trello

  Trello to narzędzie, które zrewolucjonizowało zarządzanie projektami w wielu firmach. Jego prostota i intuicyjność sprawiają, że jest niezwykle przyjazne dla użytkownika. Pozwala na organizowanie zadań w postaci kart, które można przeciągać między różnymi kolumnami reprezentującymi etapy prac. Możliwość dodawania etykiet, ustalania terminów oraz przypisywania kart do konkretnych członków zespołu sprawia, że zarządzanie nawet skomplikowanym projektem staje się przejrzyste i efektywne.

  Monday

  Monday.com to bardziej zaawansowane narzędzie do zarządzania projektami, które pozwala na dostosowanie widoku do indywidualnych potrzeb zespołu. Z łatwością można tworzyć różnorodne tabele, diagramy Gantta czy kalendarze, które pomogą w lepszym zrozumieniu postępów prac. Zintegrowane funkcje komunikacji ułatwiają współpracę i szybki przepływ informacji między członkami zespołu.

  Gromadzenie Waszych pomysłów

  • Notatki w Iphone i na Mac, 
  • Evernote,
  • Google Keep,
  • Excel.

  Notatki w iPhone i na Mac

  Aplikacja Notatki dostępna na urządzeniach Apple to prosty, ale potężny sposób na zapisywanie pomysłów w biegu. Synchronizacja między urządzeniami w ekosystemie Apple sprawia, że Twoje notatki są zawsze pod ręką, niezależnie od tego, czy pracujesz na telefonie, tablecie czy komputerze.

  Evernote

  Evernote to klasa sama w sobie, jeśli chodzi o zapisywanie notatek i organizowanie informacji. Możliwość tworzenia notatek, zeszytów, tagowania, dodawania załączników i wielu innych funkcji sprawia, że jest to narzędzie, które z powodzeniem może zastąpić tradycyjne foldery z dokumentami.

  Google Keep

  Google Keep oferuje prosty i intuicyjny interfejs, który pozwala na szybkie zapisywanie myśli, pomysłów lub ważnych informacji. Możliwość dodawania przypomnień, kolorowania notatek oraz dzielenia się nimi z innymi osobami to funkcje, które z pewnością doceni każdy marketer.

  Excel

  Microsoft Excel, choć kojarzony głównie z analizą danych, to również świetne narzędzie do zapisywania pomysłów, zwłaszcza jeśli chodzi o planowanie strategii content marketingowej. Możliwość tworzenia tabel, wykresów i list kontrolnych sprawia, że jest to potężne narzędzie do organizacji pracy. To dobrze narzędzie do stworzenia content planu!

  Programy z danymi do rankingów, raportów i whitepapers

  • Senuto,
  • Google Trends.

  Senuto

  Tu można się pokusić o link wewnętrzny albo przy innym akapicie o Senuto.

  Senuto to platforma, która oferuje bogaty zestaw danych niezbędnych do przygotowania profesjonalnych raportów i analiz. Możliwość analizy słów kluczowych, monitorowania pozycji oraz analizy konkurencji to funkcje, które z pewnością przydadzą się każdemu.

  Google Trends

  Google Trends jest nieocenionym narzędziem, jeśli chodzi o analizę trendów i zrozumienie, co aktualnie jest popularne w sieci. Dane z Google Trends mogą być cennym źródłem informacji przy tworzeniu raportów, rankingów czy whitepapers, pozwalając na ukazanie zmian w zainteresowaniach użytkowników w czasie.

  Narzędzia do wyszukiwania tematów

  • Baza słów kluczowych w Senuto, 
  • analiza widoczności Senuto,
  • Feedly.

  Baza słów kluczowych w Senuto

  Znalezienie odpowiednich słów kluczowych to podstawa wyszukiwania tematów. Senuto oferuje bogatą bazę słów kluczowych, która pomoże Ci zidentyfikować frazy, na które warto zwrócić uwagę. Analizując popularność poszczególnych zapytań oraz to, jak trudno będzie się z nimi rywalizować, możesz wybrać te tematy, które będą miały największy wpływ na Twoją strategię content marketingową.

  Analiza widoczności w Senuto

  Zrozumienie, jak Twoja strona lub strony konkurencji radzą sobie w wyszukiwarkach, może również pomóc w wyborze tematów do eksploracji. Analiza widoczności w Senuto pozwala na ocenę, jakie tematy są już dobrze pokryte, a które mogą jeszcze wymagać Twojej uwagi.

  Feedly

  Feedly to narzędzie do agregacji treści, które pozwala na śledzenie artykułów i postów z wybranych źródeł. Dzięki temu możesz na bieżąco monitorować, jakie tematy są popularne w Twojej branży oraz zainspirować się pracami innych. Możliwość tworzenia własnych kolekcji tematycznych oraz śledzenie trendów to funkcje, które mogą znacząco ułatwić proces wyszukiwania tematów.

  SEO copywriting, czyli pisanie tekstów SEO

  • Google Docs,
  • Grammarly,
  • Yoast SEO,
  • Google Trends, 
  • Senuto,
  • SurferSeo,
  • BuzzSumo,
  • Ahrefs.

  Google Docs

  Google Docs to nie tylko platforma do współpracy online, ale także potężne narzędzie do pisania tekstów SEO. Dzięki różnorodnym dodatkom i rozszerzeniom, Google Docs może pomóc w optymalizacji tekstu, analizie słów kluczowych czy sprawdzaniu czytelności tekstu. Współpraca w czasie rzeczywistym z zespołem oraz możliwość komentowania i sugerowania poprawek sprawia, że proces redakcyjny staje się sprawniejszy i bardziej zorganizowany.

  Grammarly

  Grammarly to niezastąpione narzędzie dla każdego, kto tworzy treści w języku angielskim. Dzięki zaawansowanej analizie lingwistycznej, Grammarly nie tylko poprawia błędy gramatyczne i ortograficzne, ale także sugeruje stylistyczne poprawki, co może znacząco podnieść jakość Twoich tekstów. Ponadto, narzędzie to oferuje funkcję sprawdzania plagiatu, co jest niezwykle ważne w świecie marketingu treści, gdzie unikatowość i autentyzm są na wagę złota. Integracja z różnymi platformami i edytorami tekstu sprawia, że Grammarly jest niezwykle wygodne w użyciu, a jego sugestie często okazują się nieocenione w procesie redakcyjnym. Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym copywriterem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z pisaniem, Grammarly może znacząco przyspieszyć i ułatwić Twoją pracę.

  Yoast SEO

  Yoast SEO to plugin do WordPressa, który oferuje szereg funkcji wspomagających optymalizację SEO. Analiza czytelności tekstu, pomoc w optymalizacji meta tagów, generowanie mapy strony oraz wiele innych funkcji sprawia, że Yoast SEO jest niezbędne dla każdego zajmującego się stroną firmową.

  Google Trends

  W kontekście badania trendów i zrozumienia, co aktualnie jest na topie, Google Trends jest niezbędne. Umożliwia analizę popularności różnych zapytań w czasie, co może być kluczowe dla ustalania tematyki Twoich treści.

  Senuto

  Senuto to kompleksowe narzędzie SEO, które pozwoli Ci na dogłębną analizę słów kluczowych, monitorowanie pozycji oraz badanie widoczności Twojej strony w porównaniu z konkurencją. Narzędzie oferuje obszerną bazę słów kluczowych, która pomoże Ci znaleźć te frazy, które są najbardziej wartościowe dla Twojej branży i Twoich odbiorców.

  Surfer SEO

  Optymalizacja Twoich treści pod SEO jest kluczowa, a Surfer SEO jest jednym z narzędzi, które może w tym pomóc. Dzięki niemu zoptymalizujesz swoje treści tak, aby miały szansę na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Możesz napisać nowe, w pełni zoptymalizowane dzięki Content Editor lub zaudytować te napisane.

  BuzzSumo

  Dla copywriterów SEO, BuzzSumo jest cennym źródłem informacji o tym, co aktualnie jest popularne wśród odbiorców. Pozwala to na tworzenie treści, które nie tylko są optymalizowane pod kątem słów kluczowych, ale także odpowiadają na bieżące zainteresowania i potrzeby publiczności. Dodatkowo, narzędzie to oferuje funkcję analizy backlinków, która pozwala zrozumieć, jakie treści są wartościowe z punktu widzenia SEO, oraz gdzie i jak są linkowane w sieci.

  Ahrefs

  Dla copywriterów SEO, Ahrefs jest nieocenionym narzędziem do badania słów kluczowych, analizowania konkurencji oraz monitorowania swoich rankingów w wyszukiwarkach. Funkcje takie jak analiza zawartości konkurencji, sugerowanie słów kluczowych oraz analiza profilu linkowania, dają możliwość zrozumienia, jakie działania są potrzebne, aby treści osiągały wysokie pozycje w wyszukiwarkach. Dzięki temu, copywriterzy mogą tworzyć bardziej skuteczne i optymalizowane treści, które nie tylko zaspokoją potrzeby odbiorców, ale także zwiększą widoczność strony w wynikach wyszukiwania.

  Narzędzia do tworzenia prostych grafik i wideo

  • Canva,
  • Recordit,
  • LUMEN 5.

  Canva

  Canva to narzędzie, które zrewolucjonizowało tworzenie grafik w marketingu. Dzięki temu narzędziu, nawet osoby bez doświadczenia w projektowaniu graficznym mogą tworzyć atrakcyjne obrazy, infografiki, prezentacje czy materiały reklamowe. Bogaty zestaw szablonów, obrazów i elementów graficznych sprawia, że proces tworzenia jest prosty i przyjemny.

  Recordit

  Recordit to narzędzie do tworzenia szybkich nagrań wideo z ekranu komputera. Może być niezwykle przydatne, gdy chcesz stworzyć tutorial lub pokazać, jak działa jakaś funkcja na Twojej stronie internetowej czy w aplikacji.

  LUMEN 5

  LUMEN 5 to narzędzie, które pozwala na tworzenie wideo na podstawie tekstu. Idealnie nadaje się do tworzenia wideo prezentacji, animowanych infografik czy prostych klipów reklamowych. Bogaty zestaw szablonów oraz intuicyjny interfejs sprawiają, że nawet osoby bez doświadczenia w montażu wideo mogą tworzyć atrakcyjne materiały wizualne.

  Narzędzia do organizacji webinarów

  • Zoom, 
  • WebEx,
  • GoToWebinar,,
  • Microsoft Teams.

  Zoom

  Zoom to jedno z najpopularniejszych narzędzi do organizacji webinarów i spotkań online. Dzięki prostemu interfejsowi użytkownika oraz stabilnej jakości połączenia, Zoom zdobył uznanie wśród przedsiębiorstw oraz edukatorów. Funkcje takie jak rejestracja uczestników, ankiety na żywo, czat oraz możliwość dzielenia ekranu, sprawiają, że Zoom jest wyjątkowo funkcjonalny. Ponadto, narzędzie to oferuje opcje nagrywania sesji, co pozwala na udostępnienie materiału uczestnikom po zakończeniu webinaru.

  WebEx

  Cisco WebEx to kompleksowe rozwiązanie do organizacji spotkań i webinarów online. Z bogatymi funkcjami bezpieczeństwa i zarządzania, WebEx jest często wybierany przez korporacje i większe organizacje. Narzędzie to oferuje funkcje takie jak zarządzanie uczestnikami, narzędzia do współpracy w czasie rzeczywistym, nagrywanie i transkrypcja oraz analiza i raportowanie po wydarzeniu, co pomaga w ocenie skuteczności webinaru.

  GoToWebinar

  GoToWebinar to narzędzie stworzone specjalnie z myślą o organizacji webinarów. Oferuje szereg funkcji, które ułatwiają planowanie, promocję oraz przeprowadzanie webinarów. Funkcje takie jak niestandardowe formularze rejestracyjne, zautomatyzowane przypomnienia email, narzędzia do analizy i raportowania oraz biblioteka nagranych webinarów, sprawiają, że GoToWebinar jest doskonałym wyborem dla firm chcących zautomatyzować proces organizacji webinarów.

  Microsoft Teams

  Microsoft Teams to platforma współpracy, która również oferuje funkcje do organizacji webinarów. Zintegrowana z pakietem Microsoft 365, Teams pozwala na łatwą organizację, planowanie i przeprowadzanie webinarów w środowisku korporacyjnym. Funkcje takie jak notebooki OneNote zintegrowane, aplikacje i narzędzia trzecich stron oraz zaawansowane opcje bezpieczeństwa, sprawiają, że Teams jest dobrym wyborem dla firm, które już korzystają z rozwiązań Microsoft.

  Wyszukiwanie grafik do contentu

  • Banki zdjęć: Strony takie jak Shutterstock, Adobe Stock czy iStock oferują ogromny wybór profesjonalnych zdjęć i grafik, które można wykorzystać w swoich treściach.
  • Darmowe zasoby graficzne: Istnieje wiele stron oferujących darmowe zasoby graficzne, takie jak Unsplash, Pexels czy Pixabay.
  • Narzędzia do wyszukiwania grafik: Narzędzia takie jak Google Images czy Bing Images oferują funkcje zaawansowanego wyszukiwania, które pozwalają na filtrowanie wyników według rozmiaru, typu, koloru czy licencji.
  • Narzędzia do wyszukiwania infografik: Platformy takie jak Visual.ly lub Canva oferują możliwość wyszukiwania gotowych infografik lub tworzenia własnych na podstawie szablonów.
  • Wyszukiwanie grafik wektorowych: Strony takie jak VectorStock czy Freepik oferują bogaty wybór grafik wektorowych, które można dostosować do swoich potrzeb.
  • Wyszukiwanie ikon: Strony takie jak Iconfinder czy Flaticon oferują tysiące ikon, które mogą uatrakcyjnić Twoje treści.

  Porozmawiajmy!

  Kamila Dębska
  Kamila Dębska

  She has been in marketing for 3 years. She feels most confident in the area of SEO and UX. At Up&More, as an SEO Specialist, she is in charge of increasing the visibility of our clients.