Spis treści

  Marketing afiliacyjny jest modelem partnerskim, który w wielu przypadkach stanowi istotną gałąź działań marketingowych. W tym modelu afiliaci, czyli osoby lub firmy promujące produkty lub usługi, współpracują z reklamodawcami w celu zwiększenia widoczności i sprzedaży ich ofert. Dzięki marketingowi afiliacyjnemu firmy mogą zwiększyć zasięg swoich produktów i usług oraz generować większe zyski, podczas gdy afiliaci mają szansę na zarabianie prowizji za swoje wysiłki promocyjne.

  Na czym polega marketing afiliacyjny

  Na czym polega marketing afiliacyjny?

  U podstaw marketingu afiliacyjnego leży prosty model partnerski. Istnieją trzy główne strony zaangażowane w tym procesie: reklamodawcy, partnerzy (inaczej afiliaci) i klienci. Reklamodawcy to firmy lub osoby oferujące produkty lub usługi, które chcą promować. Afiliaci to osoby lub podmioty, które zgodziły się promować ofertę reklamodawcy i docierają z nią do szerokiego grona odbiorców w zamian za wynagrodzenie. Natomiast klienci to finalni nabywcy, którzy dokonują zakupów lub wykazują zainteresowanie ofertą.

  Jak działa marketing afiliacyjny?

  Kluczowym elementem marketingu afiliacyjnego jest unikalny link afiliacyjny. To specjalny link zawierający identyfikator afiliata, który pozwala śledzić działania użytkowników po kliknięciu. Gdy użytkownik kliknie taki link i podejmie określoną akcję, taką jak zakup produktu lub zarejestrowanie się, system śledzi to zdarzenie. Dzięki temu reklamodawca może dokładnie określić działania, którego z partnerów przyczynił się do danej konwersji. Następnie na podstawie tych informacji, oblicza się prowizję dla takiego partnera. 

  Jak i gdzie szukać partnerów do strategii marketingu afiliacyjnego? 

  Szukanie odpowiednich partnerów afiliacyjnych to kluczowy krok jeśli chcemy budować skuteczną strategię marketingu afiliacyjnego. To, jakich partnerów wybierzemy ma ogromny wpływ na efektywność kampanii i nasze wyniki. Poniżej zamieszczę Ci kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę przy poszukiwaniach partnerów do współpracy w marketingu afiliacyjnym:

  1. Określ swoją grupę docelową

  Zanim przystąpisz do poszukiwań, zdefiniuj dokładnie swoją grupę docelową. To pomoże Ci znaleźć partnerów, którzy mają kontakt z odpowiednią grupą klientów i potencjalnie są zainteresowani Twoją ofertą. Dzięki temu, ich odbiorcy również mogą być Twoimi przyszłymi klientami.

  1. Wykorzystaj platformy afiliacyjne

  Jednym z najłatwiejszych sposobów na znalezienie partnerów afiliacyjnych jest skorzystanie z platform afiliacyjnych. Takie platformy, jak ShareASale, CJ Affiliate czy ClickBank, łączą reklamodawców z potencjalnymi partnerami. Dodatkowo możesz przeglądać ich profile, doświadczenie, specjalizacje i historię osiągnięć.

  1. Szukaj partnerów w mediach społecznościowych

  Przykładem może być LinkedIn, gdzie można śledzić grupy dotyczące marketingu afiliacyjnego i stamtąd pozyskiwać partnerów. Poza tym warto zrobić research wśród influencerów i blogerów związanych z Twoją branżą. W ostatnim czasie okazuje się, że to właśnie ta grupa osób ma świetny potencjał na partnerów afiliacyjnych. Mają już rozbudowaną społeczność i zaufanie swojej publiczności, co może wpłynąć na skuteczność promocji Twoich produktów lub usług (pamiętaj tylko, aby wybierać influencerów z głową! :))

  1. Kontynuuj współprace z których jesteś zadowolony

  To również bardzo fajna i wdzięczna ścieżka do budowania sieci afiliacji. Aktualni klienci lub partnerzy biznesowi, którzy są zadowoleni z Twoich produktów lub usług, mogą być zainteresowani promowaniem ich jako afiliaci. 

  1. Wyszukuj partnerów online i twórz dla nich atrakcyjną ofertę 

  Wyszukiwanie w Google może również przynieść cenne rezultaty. Warto wówczas używać fraz związanych z Twoją branżą i do tego z terminami takimi jak “afiliacja” czy “partnerstwo afiliacyjne”. Jeśli natrafisz już na osobę, która wydaje Ci się odpowiednia do współpracy, warto poświęcić nieco czasu i stworzyć atrakcyjną ofertę afiliacyjną. Oprócz oczywistej prowizji, możesz oferować różne, dodatkowe benefity, takie jak premie za osiągnięcie określonych wyników czy narzędzia marketingowe ułatwiające promocję.

  Czy marketing afiliacyjny jest skuteczny?

  Niezależnie od tego, czy prowadzisz sklep internetowy z odzieżą, oferujesz usługi finansowe czy dostarczasz oprogramowanie, zawsze na pewnym etapie rozwoju biznesu, warto rozważyć marketing afiliacyjny. 

  Warto przetestować marketing afiliacyjny np. w branży mody, podróży, zdrowia i urody, technologii, finansów, e-learningu, żywności, e-commerce i wielu innych. W każdej z tych branż afiliacja może być skutecznym narzędziem promocji, dzięki czemu firmy mogą zwiększyć zasięg swoich produktów lub usług, a afiliaci mogą zarabiać prowizje za ich promocję. Kluczem do sukcesu jest dostosowanie strategii do specyfiki danej branży oraz współpraca z partnerami, którzy posiadają dostęp do odpowiedniej grupy docelowej.

  Jak wybrać platformę afiliacyjną? 

  Wzrost popularności marketingu afiliacyjnego spowodował powstanie specjalnych platform, które ułatwiają zarządzanie tym procesem. Reklamodawcy i afiliaci mogą korzystać z tych platform, aby znaleźć odpowiednich partnerów lub oferty do promocji. Przykłady to Amazon Associates, gdzie afiliaci mogą promować produkty dostępne na platformie Amazon, ShareASale, która łączy różnych reklamodawców i afiliatów, oraz ClickBank, specjalizujący się w produktach cyfrowych.

  Platform afiliacyjnych jest w internecie wiele, można wręcz powiedzieć – do wyboru, do koloru. Jak zatem wybrać najlepszą dla nas i naszego biznesu?

  1. Określ cele i potrzeby

  Przed rozpoczęciem poszukiwań zastanów się, jakie cele chcesz osiągnąć za pomocą marketingu afiliacyjnego. Czy zależy Ci na zwiększeniu sprzedaży, budowaniu marki czy pozyskiwaniu leadów? Określenie celów pomoże Ci wybrać platformę, która najlepiej sprosta Twoim potrzebom.

  2. Rozważ rodzaj produktów lub usług

  Niektóre platformy afiliacyjne specjalizują się w konkretnych branżach lub rodzajach produktów/usług. Na przykład, jeśli prowadzisz sklep z produktami cyfrowymi, warto rozważyć platformę skoncentrowaną na tej tematyce. Upewnij się więc, że platforma ma partnerów afiliacyjnych, którzy pasują do Twojej oferty.

  3. Sprawdź dostępność partnerów afiliacyjnych

  Przeglądaj dostępnych partnerów na platformie. Im większa i bardziej zróżnicowana baza afiliatów, tym większa szansa na znalezienie partnerów, którzy dobrze wpisują się w Twoje potrzeby.

  4. Zorientuj się w opłatach i prowizjach

  Rozważ model opłat i prowizji oferowany przez platformę. Czy są to opłaty stałe, procentowe prowizje od sprzedaży czy hybrydowe rozwiązania? Upewnij się, że koszty są akceptowalne w kontekście potencjalnych zysków.

  5. Poszukaj opinii i jeśli masz taką możliwość, przetestuj kilka platform

  Poszukaj opinii innych reklamodawców korzystających z danej platformy afiliacyjnej. Recenzje i referencje mogą dostarczyć cennych wskazówek na temat jakości usług i efektywności platformy. Warto spojrzeć chociażby na YouTube, gdzie jest przynajmniej kilka filmów na temat większości z najbardziej popularnych platform afiliacyjnych. 

  Analiza danych i śledzenie wyników kampanii afiliacyjnych

  W marketingu afiliacyjnym kluczowe jest monitorowanie wyników i analiza danych. Dzięki narzędziom dostępnym na platformach afiliacyjnych oraz śledzeniu konwersji na swojej stronie internetowej, możesz dokładnie monitorować efektywność kampanii. Analiza danych pozwoli Ci zidentyfikować, którzy afiliaci przynoszą najlepsze wyniki, jakie kanały generują najwięcej konwersji oraz jakie produkty lub usługi cieszą się największym zainteresowaniem. Na podstawie tych informacji możesz optymalizować swoje kampanie, dostosowując strategię do rzeczywistych wyników.

  Ponadto dla utrzymania zaufania afiliatów, kluczowe są systematyczne raporty oraz przejrzysta komunikacja związana z wynikami kampanii. W efekcie pozwala to na budowanie zaufania i utrzymanie długotrwałej współpracy.

  Chcesz wiedzieć jak analizować dane swoich strategii marketingowych?

  Mamy na pokładzie specjalistów, którzy kompleksowo zajmą się analityką w Twojej firmie! Daj nam znać, czego potrzebujesz!

  Łączenie marketingu afiliacyjnego z innymi strategiami

  Marketing afiliacyjny może też być skutecznie łączony z innymi strategiami marketingowymi. Na przykład, współpraca z influencerami może połączyć potencjał marketingu afiliacyjnego z osobami mającymi już dużą bazę wiernych obserwatorów. 

  Możesz również wykorzystać content marketing. Jako reklamodawca możesz współpracować z afiliatami, którzy tworzą wartościowe treści związane z ich produktami lub usługami. Blogerzy, YouTuberzy czy autorzy artykułów mogą włączać linki afiliacyjne w swoje treści, co pozwala na subtelne promowanie produktów w kontekście interesujących materiałów. Podobnie wygląda strategia łączenia marketingu afiliacyjnego z email marketingiem. Reklamodawcy dostarczają afiliatom materiały do promocji, takie jak np. gotowe treści mailowe, które afiliaci mogą wysyłać do swojej bazy subskrybentów. To efektywny sposób na docieranie do potencjalnych klientów za pośrednictwem sprawdzonych kanałów komunikacji.

  Zachęcam, abyś spróbował rozszerzyć swoją strategię o marketing afiliacyjny. Bez względu na to, jaki biznes prowadzisz, myślę, że znajdziesz coś dla siebie. To samo dotyczy odwrotnej sytuacji – jeśli chciałbyś sprawdzić się po drugiej stronie, jaki afiliant, śmiało testuj różne platformy i rozmawiaj z potencjalnymi reklamodawcami. Jeśli tylko masz wątpliwości, zawsze możesz skonsultować je ze specjalistami digital marketingu

  Powodzenia!

  Porozmawiajmy!

  Dominika Andrejko
  Dominika Andrejko

  Cześć! Nazywam się Dominika Andrejko, a w branży digital marketingu zajmuję się Google Ads oraz analityką. W UpMore dołączyłam do zespołu SEM i chętnie wyjaśnię Ci zawiłości najnowszego GA4 oraz poprowadzę kampanie w Google.