Spis treści

  Jakie są typowe błędy w content marketingu?

  Content marketing zdobywa coraz większą popularność jako narzędzie budowania marki i zdobywania klientów. Jednak nie każda firma odnosi sukces, a wiele z nich boryka się z problemem braku wzrostu sprzedaży. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie błędy są najczęściej popełniane i jak możemy je naprawić.

  #1 Brak spójnej strategii content marketingowej

  Niekiedy, przedsiębiorstwa wdrażają content marketing bez wyraźnie zdefiniowanej strategii. Bez zrozumienia swojego celu, odbiorcy i planu działania, wszelkie próby zwiększenia sprzedaży za pomocą content marketingu są skazane na niepowodzenie.

  #2 Niewłaściwe zarządzanie danymi i brak analizy wyników

  Pomijanie analizy danych i KPIs prowadzi do niewłaściwego zrozumienia, co działa, a co nie. Bez dokładnej analizy i optymalizacji, nawet najbardziej wartościowe treści mogą okazać się nieskuteczne w osiąganiu celów biznesowych.

  #3 Zbyt duża koncentracja na sprzedaży, a nie na wartości

  Podążanie za sprzedażą zamiast dostarczania wartości prowadzi do tworzenia treści, które są odbierane jako nachalne i sprzedażowe, co może odstraszać potencjalnych klientów. Dostarczanie wartości powinno być priorytetem, co naturalnie prowadzi do wzrostu sprzedaży.

  #4 Brak interakcji z odbiorcami

  Nieodpowiadanie na komentarze, ignorowanie pytań i brak interakcji z odbiorcami sprawia, że Twoja marka może być postrzegana jako dystansująca się i niezainteresowana swoją społecznością. Interakcja z odbiorcami buduje relacje i lojalność wobec firmy.

  #5 Niewłaściwe wykorzystanie potencjału mediów społecznościowych

  Media społecznościowe są potężnym narzędziem w content marketingu, jednak niewłaściwe ich wykorzystanie może spowodować więcej szkody niż pożytku. Opublikowanie niewłaściwej treści, brak regularności lub interakcji mogą zaszkodzić reputacji marki.

  #6 Słaba jakość treści

  Jakość treści ma kluczowe znaczenie. Błędy, brak wartościowego przekazu, brak wyróżnienia ważniejszych fragmentów tekstu, pisanie w jednym akapicie – to wszystko sprawia, że odbiorca traci zaufanie do marki i jej produktów.

  #7 Nieregularne tworzenie contentu

  Dodawanie artykułów raz na pół roku lub 3 miesiące nie jest najlepszym rozwiązaniem. W dzisiejszym świecie informacji, konsumenci są przyzwyczajeni do stałego dostępu do nowości. Nieregularność w publikacji treści sprawia, że tracisz ich uwagę i lojalność. Jeżeli pojawiasz się raz na jakiś czas, klient może uznać Cię za niewiarygodnego. Dlatego stwórz harmonogram publikacji, ponieważ planowanie zawartości są kluczowe, aby utrzymać spójność i regularność.

  #8 Brak określenia buyer persony

  Zrozumienie i dopasowanie treści do grupy docelowej jest fundamentem skutecznego content marketingu. To narzędzie marketingowe, które pozwala zidentyfikować i zrozumieć idealnego klienta, jego potrzeby, preferencje i motywacje. Pozwala to tworzyć treści, które są bardziej spersonalizowane i trafione.  Aby stworzyć dobrą buyer personę odpowiedz na pytania:

  • dane ogóle – imię, zdjęcie i miejsce zamieszkania,
  • dane demograficzne – zawód, płeć, wiek, wykształcenie,
  • jej cele i wartości,
  • problemy, 
  • jej zainteresowania.

  #9 Sprawdzenie fraz kluczowych

  Dobrze przeprowadzone dobrnie słów kluczowych pokazuje, jakie tematy są dla odbiorców interesujące i jakie informacje szukają online. Pozwala to tworzyć treści, które są bardziej zgodne z oczekiwaniami i potrzebami odbiorcy. 

  #10 Content nie odpowiada intencji użytkownika

  Dostarczenie odpowiedniej treści w odpowiednim czasie jest kluczowe. Trzeba dostosować komunikat do etapu, na którym potencjalny klient znajduje się w lejku sprzedaży. Jeśli potencjalny klient dopiero chce się rozeznać w danym temacie, forma artykułu na dany temat jest odpowiednia. Jeśli zamiast takim tekstem, będziesz chciał zainteresować go od razu stroną z ofertą, to nie oczekuj rezultatu w postaci zakupu.

  #11 Brak wezwania do działania

  Zachęcanie do działania, czy to poprzez CTA (call to action) w postaci zapisu na newsletter, pobrania materiału, czy dokonania zakupu, jest niezbędne. Brak jasnych wezwań do działania sprawia, że tracisz potencjalne konwersje.

  #12 Stosowanie jednego typu treści

  Różnorodność form treści jest istotna dla zainteresowania odbiorcy. Artykuły, blogi, e-booki, filmy, podcasty – różne formaty przyciągają różne grupy odbiorców i zaspokajają różne potrzeby informacyjne. Jeden typ treści nie pozwala na dotarcie do szerszego grona klientów.

  #13 Promowanie contentu

  Produkcja wartościowej treści to połowa sukcesu. Druga połowa to skuteczna dystrybucja. Bez promocji, Twoja treść może pozostać niezauważona. Wykorzystanie mediów społecznościowych, e-mail marketingu, SEO i reklamy płatnej może znacznie zwiększyć zasięg Twoich treści.

  Podsumowując..

  Błędy w content marketingu mogą prowadzić do braku wzrostu sprzedaży. Kluczem jest regularność, zrozumienie odbiorcy, różnorodność form treści, stworzenie harmonogramu działań oraz efektywna dystrybucja i promocja. Odpowiednie strategie i narzędzia pomogą uniknąć błędów i zbudować silną markę online. 

  Porozmawiajmy!

  Kamila Dębska
  Kamila Dębska

  She has been in marketing for 3 years. She feels most confident in the area of SEO and UX. At Up&More, as an SEO Specialist, she is in charge of increasing the visibility of our clients.