Spis treści

  CMS (content management system) – systemy zarządzania treścią stron internetowych, które nie wymagają znajomości języków programowania. Jest to oprogramowanie do tworzenia strony www, zarządzania sklepem internetowym, zdjęciami, blogiem czy linkami.

  CMS - co to jest? | Up&More

  Jak działa system CMS?

  System Zarządzania Treścią (CMS) działa na zasadzie warstwy pośredniczącej pomiędzy użytkownikiem a serwerem, na którym hostowana jest strona internetowa. Oto, jak to działa w typowym przypadku:

  1. Interfejs użytkownika: CMS zapewnia graficzny interfejs użytkownika (GUI), który umożliwia tworzenie, edytowanie i organizowanie treści bez konieczności pisania kodu. Użytkownicy mogą przeciągać elementy, wybierać opcje z menu, wprowadzać tekst itd.
  2. Przetwarzanie treści: Gdy użytkownik zapisuje swoje zmiany, CMS przetwarza te dane i konwertuje je na odpowiedni kod HTML, CSS czy JavaScript, który może być interpretowany przez przeglądarkę internetową.
  3. Baza danych: Większość systemów CMS przechowuje treści w bazie danych. Obejmuje to teksty, linki do zdjęć, informacje o użytkownikach i wiele innych. Gdy użytkownik dokonuje zmian, CMS aktualizuje odpowiednie rekordy w bazie danych.
  4. Szablony i wtyczki: CMS często korzysta z szablonów, które określają ogólny wygląd strony. Wtyczki i rozszerzenia można dodawać, aby zwiększyć funkcjonalność strony, np. dodając formularze kontaktowe, galerie zdjęć itp.
  5. Publikacja: Gdy użytkownik jest gotów, może opublikować swoje zmiany. CMS wtedy generuje statyczne pliki HTML, które są dostępne dla odwiedzających stronę przez przeglądarkę internetową.
  6. Dostęp dla wielu użytkowników: Wielu systemów CMS umożliwia pracę wielu użytkownikom, którzy mogą mieć różne poziomy dostępu i uprawnień. Na przykład, niektórzy mogą mieć uprawnienia tylko do edytowania treści, podczas gdy inni mogą zarządzać całym systemem.
  7. Bezpieczeństwo i aktualizacje: Dobre systemy CMS zawierają również narzędzia do zarządzania bezpieczeństwem i aktualizacjami, pomagając w ochronie przed zagrożeniami takimi jak ataki typu SQL Injection czy XSS.

  Rodzaje systemów CMS

  1. Według licencji:
   • Open Source CMS: Ich dostęp do kodu źródłowego jest publiczny i można go modyfikować. Do open source’owych systemów CMS należą WordPress, Joomla, Drupal.
   • Komercyjne CMS: Taki system zarządzania jest sprzedawany na licencji, a ich kod jest własnością i nie jest ogólnie dostępny. Przykładem jest Adobe Experience Manager.
   • Autorski system CMS: Taki system zarządzania treścią stworzony jest na zamówienie dla konkretnej organizacji lub projektu, dostosowany do indywidualnych potrzeb i wymagań. Może oferować unikalne funkcjonalności i integracje, ale jest to kosztowne w utrzymaniu i rozwijaniu.
  2. Według zastosowania:
   • CMS do Zarządzania Treścią Strony (WCM): Są to systemy używane głównie do zarządzania treściami stron internetowych. Przykład: WordPress.
   • CMS do Zarządzania Sklepem (eCommerce): Te systemy są zoptymalizowane do tworzenia i zarządzania sklepami internetowymi. Przykład: Magento, Shopify.
   • CMS do Zarządzania Wiedzą (KMS): Skoncentrowane na zarządzaniu i udostępnianiu wiedzy i dokumentacji w organizacji. Przykład: Confluence.
  3. Według platformy:
   • Samodzielne CMS: Te systemy są hostowane na własnym serwerze i wymagają ręcznej instalacji i konfiguracji. Przykład: Drupal.
   • Chmurowe CMS: Są to systemy hostowane przez dostawcę i dostępne jako usługa. Przykład: Wix, Squarespace.

  Najpopularniejsze systemy CMS

  • WordPress: To jest najpopularniejszy system CMS na świecie. Jest to otwarte oprogramowanie, które można dostosować do wielu różnych rodzajów stron internetowych, od blogów po strony biznesowe i sklepy internetowe.
  • Joomla: To jest kolejny popularny, otwarty system CMS. Jest nieco bardziej skomplikowany niż WordPress, ale oferuje wiele zaawansowanych funkcji i opcji.
  • Drupal: To jest bardzo potężny i elastyczny system CMS open source. Jest idealny dla dużych i skomplikowanych stron, ale wymaga pewnego poziomu umiejętności technicznych do jego wykorzystania.
  • Magento: Jest to platforma CMS skoncentrowana na e-commerce. Magento jest stosunkowo skomplikowane, ale oferuje bardzo rozbudowane funkcje sklepu internetowego.
  • Shopify: Inny system CMS skupiony na e-commerce, ale jest to usługa płatna. Shopify jest prosty w użyciu, a jednocześnie oferuje pełny zestaw narzędzi do prowadzenia sklepu internetowego.
  • Squarespace: To jest system CMS oparty na chmurze, który jest łatwy w użyciu dla osób bez dużego doświadczenia technicznego. Oferuje on szereg szablonów i jest idealny dla małych stron i blogów.
  • Wix: Podobnie jak Squarespace, Wix to chmurowy system CMS, który jest łatwy w użyciu i oferuje wiele szablonów.
  • PrestaShop: Jest to bezpłatna platforma e-commerce, która jest łatwa w konfiguracji i użyciu, oferując wiele funkcji sklepu internetowego.
  • Typo3: Jest to zaawansowany open source CMS, który jest idealny dla korporacyjnych i wielojęzycznych stron.
  • Contentful: To jest popularny headless CMS, który pozwala zarządzać i dostarczać treści na różne platformy i urządzenia.

  Zalety korzystania z systemu zarządzania treścią

  • Prosta obsługa: Wiele systemów CMS jest zaprojektowanych z myślą o prostocie użytkowania, nawet dla osób bez technicznego doświadczenia. Wiele z nich oferuje interfejs WYSIWYG (What You See Is What You Get), co umożliwia łatwe tworzenie i edycję treści bez konieczności znajomości kodu HTML i PHP, wiedzy programistycznej i kodowania.
  • Dostępność szablonów: Większość systemów CMS oferuje szeroki wybór gotowych szablonów, które można łatwo dostosować do swoich potrzeb. Dzięki temu możesz szybko i łatwo stworzyć atrakcyjną i profesjonalną stronę internetową.
  • Rozszerzalność: System zarządzania CMS jest bardzo elastyczny i można go łatwo rozbudować za pomocą wtyczek lub dodatków. To oznacza, że możesz dodać nowe funkcje lub zmienić wygląd swojej strony, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Przykładem wtyczki do WordPressa jest WooCommerce, który pozwala ze zwykłe strony www do zaawansowanych sklepów internetowych.
  • Zarządzanie wieloma użytkownikami: Panel administracyjny systemów CMS często umożliwia wielu użytkownikom pracę nad tą samą stroną internetową. Dzięki temu możesz przydzielić różne role i uprawnienia, co pomaga w efektywnym zarządzaniu zespołem i systemem CMS.
  • SEO: Większość systemów CMS ma wbudowane narzędzia do optymalizacji pod kątem wyszukiwarek, co pomaga poprawić widoczność strony w wynikach wyszukiwania. Intuicyjny panel administracyjny, w którym znajdziesz wytyczne dla Twojej strony internetowej na pewno ułatwi jej pozycjonowanie. Tworzenia blogów z zoptymalizowanymi artykułami czy dodanie meta tagów i atrybutów ALT do grafiki już nie jest takie trudne!
  • Mobilność: Ważną zaletą systemu CMS jest oferowanie responsywnych szablonów stron www, które dobrze wyglądają na wszystkich urządzeniach, od komputerów stacjonarnych po smartfony. Łatwość obsługi witryny na różnych urządzeniach jest ogromnie ważna pod kątem SEO jak i użytkowników.
  • Bezpieczeństwo: Duże, uznane systemy CMS są regularnie aktualizowane i mają silne mechanizmy bezpieczeństwa, co pomaga chronić stronę www przed zagrożeniami cybernetycznymi.

  Porozmawiajmy!

  Kamila Dębska
  Kamila Dębska

  She has been in marketing for 3 years. She feels most confident in the area of SEO and UX. At Up&More, as an SEO Specialist, she is in charge of increasing the visibility of our clients.