Spis treści

  Atrybut ALT jest także znany jako alt tag, tekst alternatywny lub alt text. Używa się go w języku HTML do opisania co znajduje się na obrazku lub jaką funkcję pełni dana grafika na stronie internetowej. W kodzie strony jest on umiejscowiony w tagu <img>. Wygląda to tak:

  <img src=”obrazek.jpg” alt=”Opis obrazka”>

  Atrybut ALT obrazka jest kierowany do robotów indeksujących, które nie potrafią odczytać treści obrazka jak ludzie. Potrzebny im jest opis alternatywny obrazka, aby lepiej zrozumieć co dana grafika przedstawia. Ma on bezpośredni wpływ na widoczność obrazka i strony internetowej w wynikach wyszukiwania.

  Atrybut ALT - co to jest? Sprawdź!

  Atrybut ALT obrazka w działaniach SEO

  Pod kątem SEO, tekst alternatywny odgrywa bardzo ważną rolę. Odpowiednio zoptymalizowany ALT pozwala poprawić widoczność obrazka w wynikach wyszukiwania grafik. Co niesie za sobą lepsze wyniki widoczności całej strony internetowej w wyszukiwarce Google.

  Jak powinien wyglądać atrybut ALT?

  • Do skutecznego pozycjonowania grafiki warto dodać taki atrybut ALT, aby był krótki, precyzyjny i opisujący obraz dokładnie.
  • Treść opisu alternatywnego powinna zawierać frazę kluczową, którą przedstawia obrazek. Opis grafiki nie jest miejscem upychania słów kluczowych, aby było ich jak najwięcej. Takie działanie roboty indeksujące mogą uznać za spam wyszukiwarki.

   Przykłady atrybutów ALT: fraza kluczowa | CTA (kliknij tutaj, przeczytaj nasz artykuł)
   frazy kluczowe – Brand
   słowa kluczowe | CTA + Brand

  Atrybut ALT – o czym pamiętać?

  • Atrybut ALT na stronie internetowej przeznaczony jest także do transkrypcji dla osób niepełnosprawnych. Dlatego tworząc ALT pamiętaj, aby treść opisu alternatywnego była naturalna i zgodna z treścią obrazu. Niech Twoja strona będzie dostępna dla każdej osoby.
  • Do adres grafiki nie możesz używać polskich znaków diakrytycznych: ą, ć, ó, ż, ź itp.
  • Brak atrybutów alt obrazka to dla robotów indeksujących brak grafiki!
  • W przypadku problemów z ładowaniem obrazu: Jeśli obraz na stronie nie załaduje się poprawnie (na przykład z powodu problemów z siecią, błędu na serwerze lub jeśli ścieżka do obrazu jest nieprawidłowa), atrybut ALT zostanie wyświetlony na stronie w miejscu obrazu.

  Porozmawiajmy!

  Kamila Dębska
  Kamila Dębska

  She has been in marketing for 3 years. She feels most confident in the area of SEO and UX. At Up&More, as an SEO Specialist, she is in charge of increasing the visibility of our clients.