Spis treści

  W jednym z naszych poprzednich wpisów wskazaliśmy WordPressa jako jednego z najczęściej wybieranych przez właścicieli stron internetowych, systemów zarządzania treścią. Łatwy w obsłudze panel administracyjny, szeroki wybór wtyczek (nie tylko dotyczących SEO) oraz szablonów zachęcają do wybrania tego CMSa.

  Poniżej przedstawimy kilka wskazówek, które ogrywają kluczowe role w procesie optymalizacji WordPressa.

  Pozycjonowanie WordPress - jak to zrobić?

  Czym jest WordPress? Platforma WordPress a pozycjonowanie strony internetowej 

  WordPress pod kątem swoich możliwości i funkcjonalności stanowi potężne narzędzie dla działań SEO, mających znaczący wpływ na pozycjonowanie stron www. Jako system zarządzania treścią (CMS), WordPress oferuje szeroką gamę funkcji i wtyczek, które są przyjazne dla wyszukiwarek internetowych, co czyni go popularnym wyborem dla twórców stron internetowych zainteresowanych optymalizacją SEO. Jego elastyczność i łatwość dostosowania do indywidualnych potrzeb pozwalają na skuteczne wpływanie na pozycję strony w wynikach wyszukiwania, co jest kluczowe w strategiach marketingu cyfrowego.

  Zacznij od audytu SEO strony!

  Rozpoczęcie audytu SEO dla strony na platformie WordPress obejmuje kilka kluczowych etapów, które pomogą w zwiększeniu widoczności strony w wyszukiwarkach. Oto główne kroki:

  1. Analiza wydajności obecnej strony – Skorzystaj z narzędzi analitycznych, aby zrozumieć, jak obecna optymalizacja strony wpływa na ruch i zaangażowanie użytkowników. Dodatkowo porównasz strategię SEO ze swoimi konkurentami.
  2. Sprawdzenie kodu strony i struktury strony – Przeanalizuj strukturę strony, w tym URL i mapę strony XML, pod kątem ich logicznego ułożenia i dostosowania do SEO.
  3. Analiza treści strony – Oceń, czy treści strony są unikalne, wartościowe i zoptymalizowane pod kątem słów kluczowych.
  4. Optymalizacja mobilna – Przetestuj stronę pod kątem dostosowania do urządzeń mobilnych, co jest ważne z punktu widzenia SEO.
  5. Szybkość ładowania strony – Wykorzystaj narzędzia do analizy szybkości ładowania strony, co jest kluczowe dla optymalizacji strony.
  6. Sprawdzenie linków wewnętrznych i zewnętrznych – Zapewnij, że linki na stronie są sprawne i wspierają pozycjonowanie stron internetowych.
  7. Analiza obrazów – Upewnij się, że obrazy na stronie są odpowiednio zoptymalizowane.

  Po wykonaniu tego audytu będziesz miał jasny obraz tego, co działa dobrze i co wymaga poprawy. Następnie możesz opracować plan działania, aby zoptymalizować swoją stronę pod kątem SEO. Pamiętaj, że SEO to proces ciągły, więc regularne przeprowadzanie audytów i aktualizowanie strategii jest kluczowe.

  Hosting

  Wybór hostingu powinien być dyktowany pod potrzeby twojej strony internetowej. W tym przypadku warto sprawdzić informację czy hostingodawca będzie dobrze integrować się z WordPressem – niektóre firmy w swojej ofercie informują o tym, że dobrze współpracują z tym CMSem. Inne równie ważne cechy to: zespół wsparcia technicznego, krótki czas ładowania witryny, dostępna ilość miejsca na dysku, czas przechowywania kopii zapasowych no i opinie oraz recenzje. Kiedy wybierzemy już odpowiedni dla nas hosting możemy rozpocząć przygodę z WordPressem.

  Motyw

  Po zainstalowaniu WordPress na serwerze pora na wybór motywu. Tutaj też wybór nie może być losowy – ważnym jest, aby spojrzeć na parametry wydajności. Zbędny kod motywu może spowolnić całą stronę internetową. Warto przy tym pamiętać, że szybkość ładowania strony może przeważyć na decyzji korzystania z usług czy zakupów potencjalnego klienta. Czerwone flagi to duża ilość wtyczek i skryptów, które ci się nie przydadzą. Często twórcy motywów oznaczają je jako „SEO friendly”.

  Ustawienia indeksowania

  Podczas uzupełniania witryny o atrakcyjne treści – bogate we frazy kluczowe opisy produktów i kategorii, lekkie niczym piórko obrazki z odpowiednimi atrybutami, pierwsze profesjonalne wpisy blogowe i odpowiednio skonstruowane meta dane – strona powinna być wyłączona z indeksowania. Wersje deweloperskie czy po prostu szkice witryn nie są wartościowe dla robotów google dlatego dopiero po ukończeniu prac należy uruchomić możliwość widoczności dla przeglądarek. Opcja umożlwiająca ściągnięcie tagu noindex z WordPress znajduje się w module Ustawienia>Czytania. Bez odznaczenia tej opcji wszelkie działania związane z pozycjonowaniem nie będą przynosić skutków.

  pozycjonowanie wordpress - ustawienia indeksowania

  Zielona kłódka – certyfikat SSL

  W celu zapewnienia bezpieczeństwa danych należy zainstalować certyfikat SSL, który zaszyfruje połączenie i uchroni dane użytkowników (np. dane podawane przy dokonywaniu płatności online). Ważny certyfikat jest priorytetem dla sklepów, jego brak jest częstym powodem rezygnacji z zakupów. Gdzie i jak go wykupić? Powinien być w ofercie dostawcy hostingu. Pamiętać należy, aby po zakupie go włączyć! Niektórzy o tym zapominają 😊

  Wtyczki SEO WordPress – Yoast SEO i inne

  Wtyczki w WordPressie to najczęstsza zaleta podawana w tym CMSie. Znajdziesz je w zakładce WTYCZKI, w panelu administracyjnym. Wśród dostępnym darmowych wtyczek znajdują się również te, które pomogą w procesie pozycjonowania. Najczęściej używane to YOAST SEO, All in One SEO Pack czy RankMath. Pozwalają one na takie działania jak: dodanie meta danych (meta title, meta description), implementację GSC, generowanie sitemap.xml, rekomendację tekstów pod katem czytelności i nasycenia fraz kluczowych.

  Optymalizacja tekstów na stronie

  Optymalizacja treści na stronie WordPress jest kluczowym elementem skutecznego pozycjonowania w wyszukiwarkach. Użycie wtyczki Yoast SEO może znacząco ułatwić ten proces. Oto jak można zoptymalizować treści:

  1. Wybór odpowiednich słów kluczowych – Przed pisaniem treści, zidentyfikuj odpowiednie słowa kluczowe, które odzwierciedlają temat i cel strony.
  2. Optymalizacja tytułu strony – Tytuł powinien być przyciągający uwagę i zawierać główne słowo kluczowe. Yoast SEO pomoże ocenić skuteczność tytułu pod kątem SEO.
  3. Optymalizacja opisu strony (meta opisu) – Napisz krótki i zwięzły opis strony, włączając w niego wybrane słowa kluczowe. Meta opis powinien zachęcać użytkowników do kliknięcia w wynik wyszukiwania.
  4. Użycie nagłówków – Podziel treść na czytelne sekcje za pomocą tagów nagłówków (H1, H2, H3), zawierając w nich słowa kluczowe.
  5. Optymalizacja treści – Upewnij się, że treść jest wartościowa, dobrze napisana i zawiera słowa kluczowe w naturalny sposób. Yoast SEO może pomóc w ocenie czytelności i gęstości słów kluczowych.
  6. Linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne – Użyj linków wewnętrznych do powiązania treści na Twojej stronie oraz linków zewnętrznych do wiarygodnych źródeł, co zwiększa wartość treści i jej wiarygodność.
  7. Optymalizacja obrazów – Dodaj opisowe tagi alt do obrazów i upewnij się, że są one zoptymalizowane pod kątem szybkości ładowania.
  8. Regularne aktualizacje – Regularnie aktualizuj treści, aby były aktualne i relewantne.

  Optymalizacja grafik i zdjęć

  Optymalizacja grafik w WordPressie pod kątem SEO jest kluczowa dla poprawy wydajności strony i jej pozycji w wynikach wyszukiwania Google. Oto kilka sposobów, jak to zrobić:

  1. Kompresja obrazów – Przed dodaniem grafik na stronę, należy je skompresować, aby zmniejszyć ich rozmiar, nie tracąc przy tym na jakości. Narzędzia takie jak TinyPNG lub wtyczki WordPressa jak Smush mogą być w tym pomocne.
  2. Optymalizacja formatu obrazu – Używaj formatów obrazów, które są efektywne pod względem rozmiaru, takich jak JPEG dla zdjęć i PNG dla grafik z przeźroczystością.
  3. Dodawanie tagów ALT – Tagi ALT nie tylko pomagają w dostępności strony, ale także są ważne dla SEO. Opisują one zawartość obrazu, co pomaga wyszukiwarkom lepiej zrozumieć kontekst grafiki.
  4. Optymalizacja nazw obrazów – Używaj opisowych, słowo-kluczowych nazw plików, które odzwierciedlają zawartość obrazu.
  5. Lazy loading – Umożliwia ładowanie obrazów dopiero wtedy, gdy są one widoczne dla użytkownika, co poprawia czas ładowania strony.
  6. Ograniczenie liczby obrazów – Zbyt wiele obrazów na stronie może spowolnić jej ładowanie, dlatego ważne jest, aby ograniczyć ich liczbę do niezbędnego minimum.

  Mapa witryny

  Aby dodać mapę strony w WordPressie, zainstaluj wtyczkę SEO, taką jak Yoast SEO lub All in One SEO Pack, która automatycznie generuje mapę witryny. Po zainstalowaniu i aktywacji, skonfiguruj wtyczkę włączając funkcję mapy witryny w jej ustawieniach. Sprawdź poprawność mapy witryny, wpisując jej adres URL (np. twojadomena.com/sitemap.xml) w przeglądarce. Następnie, dodaj adres URL mapy witryny do Google Search Console, aby ułatwić wyszukiwarkom, takim jak Google, indeksowanie Twojej strony, co może przyczynić się do lepszej widoczności w wynikach wyszukiwania.

  Monitoring – Google Search Console, GA4, …

  Monitorowanie pozycjonowania strony opartej na WordPress w wynikach wyszukiwania Google wymaga zastosowania określonych metod, które wspierają efekty SEO i optymalizację pod kątem SEO:

  1. Google Analytics – Instalacja Google Analytics na stronie WordPress pozwala na śledzenie ruchu i zachowań użytkowników, co jest niezbędne do zrozumienia efektywności obecnych działań SEO.
  2. Google Search Console – Narzędzie to jest kluczowe do monitorowania wyświetleń strony w Google i identyfikacji potencjalnych problemów z indeksowaniem, które mogą wpływać na jej widoczność.
  3. Wtyczki SEO dla WordPressa – Wtyczki takie jak Yoast SEO oferują bogate funkcje do monitorowania i ulepszania optymalizacji pod kątem SEO na stronie WordPress, w tym analizę słów kluczowych i czytelności treści.
  4. Narzędzia do monitorowania pozycji kluczowych słów – Narzędzia takie jak SEMrush czy Ahrefs są nieocenione w śledzeniu, jak kluczowe słowa Twojej strony radzą sobie w wynikach wyszukiwania, co jest istotne dla oceny efektów SEO.
  5. Regularne przeglądy SEO – Regularne audyty SEO są niezbędne do identyfikacji i naprawy błędów na stronie, które mogą przeszkadzać w osiąganiu najlepszych efektów pozycjonowania.

  Pozycjonowanie WordPress

  WordPress jest jednym z najbardziej przyjaznych obsłudze CMSów. Prosta obsługa pozwala początkującym na samodzielne przeprowadzenie wielu optymalizacji, które mogą wpłynąć na dobre wyniki w wyszukiwarkach. Świadomy wybór motywu i wtyczek pozytywnie wpłynie na pozycję twojej strony w wyszukiwarce Google. Na SEO strony wpływa negatywnie Black Hat SEO, dlatego należy pamiętać o stosowaniu tylko dozwolonych technik pozycjonowania stron. WordPress to jeden z najbardziej popularnych CMS’ów, gdzie stworzenie strony internetowej jest przyjazne SEO i dla osób początkujących. 

  Aktualizacja: 19.01.2024r.

  Porozmawiajmy!

  Joanna Osiecka
  Joanna Osiecka