Spis treści

  Zanim zaczniesz – zachęcam do zapoznania się z pierwszą częścią artykułu jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Ułatwi to „przyswajanie” informacji znajdujących się poniżej, poznasz kontekst i czym ogólnie jest kierowanie reklam.

  kierowanie reklam Google Ads

  Segmenty odbiorców o podobnych zainteresowaniach

  Na podstawie naszej aktywności w Internecie zostają nam przypisane konkretne zainteresowania. Może to być nasze hobby, pasja, styl życia, nasze zwyczaje itp. Do wyboru mamy ponad 150 różnego rodzaju zainteresowań i podkategorii zainteresowań.
  Aktualnie wszyscy reklamodawcy Google mogą korzystać z segmentów odbiorców o podobnych zainteresowaniach w kampaniach w sieci wyszukiwania, w sieci reklamowej, kampaniach wideo, discovery czy performance max. Jednak nie we wszystkich typach kampanii będziemy mieli możliwość korzystania z ponad 150 opcji wyboru. Pod tym linkiem możemy znaleźć pełną listę zainteresowań i tego, gdzie możemy je wykorzystywać. 

  Zdarzenia z życia

  Możemy kierować reklamy na użytkowników ze względu na ich „zdarzenia z życia”. Nie są to powszechne wydarzenia, tylko coś, co dzieje się albo raz w życiu (takie jak przejście na emeryturę) albo bardzo rzadko (przeprowadzka, założenie firmy, zakup domu). Są to momenty zwrotne, przełomowe, które mogą się wiązać z wieloma decyzjami zakupowymi, co oznacza często większy zasięg niż w przypadku segmentu na rynku, który odpowiada pojedynczej decyzji o zakupie.

  Tak np. osoba która planuje zakup domu może być zainteresowana kredytem hipotecznym, zakupem nowych elementów wystroju wnętrz, usługami transportowymi i innymi ofertami związanymi z tak poważną decyzją i dużym zakupem.

  Segmenty na rynku

  W tej kategorii trafiamy na odbiorców, którzy są wstępnie zdecydowani na zakup jakiegoś produktu i/lub usługi i wstępnie przeglądali oferty. Ci odbiorcy są już na końcowym etapie ścieżki zakupowej – wiedzą czego chcą. Musimy ich tylko przekonać, że oferowany przez nas produkt to najlepszy wybór. 

  Mamy do wyboru ponad 770 segmentów odbiorców na rynku. Jest w czym przebierać i warto skorzystać z tej opcji kierowania reklam.

  Segmenty niestandardowe

  Segmenty niestandardowe przede wszystkim tworzymy sami. Nie są to gotowe, wybieralne listy, tak jak w przypadku „segmentów na rynku” czy „zdarzeń z życia”. Tworzymy je na podstawie słów kluczowych, adresów URL czy nazw aplikacji związanych z naszym produktem lub usługą.

  Google Ads będzie wyświetlać reklamy w różnych miejscach. Zależnie od tego w której kampanii zastosujemy segmenty niestandardowe. Możemy je wykorzystać w sieci reklamowej, kampaniach Discovery, wideo i Performance Max.

  Kiedyś można było tworzyć segmenty niestandardowe o podobnych zamiarach lub o podobnych zainteresowaniach. Obecnie nie mamy tego wyboru: na podstawie celów kampanii i słów kluczowych algorytm będzie automatycznie interpretować wszystkie sygnały i optymalizował swoje działania. Jeśli wcześniej stworzyliśmy listy kierowane na segmenty niestandardowe o podobnych zamiarach lub o podobnych zainteresowaniach, nie musimy ich przerabiać. Automatycznie przekształcą się w segmenty niestandardowe.

  Segmenty niestandardowe automatycznie wybierają odbiorców, którzy najlepiej odpowiadają potrzebom kampanii. Na podstawie strategii ustalania stawek i celów kampanii system zinterpretuje wszystkie te sygnały i wybierze odbiorców, których cechy przyczynią się do realizacji jednego z tych celów:

  • Zasięg
  • Rozważanie zakupu
  • Skuteczność

  Jak tworzymy segmenty niestandardowe?

  Segmenty niestandardowe tworzymy na podstawie: słów kluczowych związanych z zainteresowaniami lub zamiarem zakupu użytkowników; słów kluczowych, których użytkownicy szukali wcześniej w Google (tylko w przypadku kampanii działających w usługach Google); adresów stron internetowych (adresów URL), które użytkownicy przeglądali; aplikacji, których używali.

  Samo tworzenie grup jest bardzo proste. Wpisujemy słowa kluczowe, adresu URL lub wyszukujemy aplikacje w sklepie Google Play. Nie mamy tutaj jakiejś konkretnej maksymalnej ani minimalnej liczby wartości, które dodamy.

  W pasku po prawej stronie pokarzą nam się oszacowane statystyki segmentu na podstawie danych, które wprowadziliśmy. Otrzymamy informację o średnim tygodniowym zasięgu, płci odbiorców, wieku, a także statusie rodzicielskim. Pamiętajmy, że są to właśnie dane szacunkowe, często po dodaniu segmentów niestandardowych do kampanii, zależnie od naszych ustawień, wyniki mogą się znacząco różnić od podanych tutaj estymacji. Dla bardziej precyzyjnych szacunków możemy dodać kraj, na jaki kierowana będzie kampania, język oraz typ kampanii.

  Niestandardowe segmenty odbiorców o podobnych zamiarach: kategoria utworzona automatycznie (kampanie w sieci reklamowej)

  Jak sama nazwa wskazuje, grupy odbiorców tworzą się automatycznie. Takiego segmentu możemy używać do kierowania reklam na określoną branżę lub stronę docelową. Niestety, są dostępne tylko w przypadku takich języków jak: angielski, francuski, hiszpański, japoński, niemiecki, portugalski, rosyjski i włoski.

  Twoje segmenty danych (znane wcześniej jako remarketing)

  Remarketing tworzą odbiorcy, który mieli już wcześniej kontakt z naszą reklamą/witryną/aplikacją lub którzy wcześniej udostępnili nam swoje dane i możemy do nich wrócić. Google Ads tworzy automatycznie grupy podobnych odbiorców powstałych już grup remarketingowych. W grupach podobnych odbiorców pierwotny segment jest automatycznie wykluczany, dzięki temu nie trafimy dwukrotnie do tego samego odbiorcy. Uwaga! Od 1 maja 2023 roku funkcja Podobni odbiorcy będzie stopniowo wycofywana jako funkcja kierowania.

  Remarketing to dość złożony temat, dlatego na jego temat powstanie już wkrótce nowy, osobny artykuł 😊

  Kierowanie czy Obserwacja?

  Przy wyborze konkretnych odbiorców  w naszej kampanii mamy również wybór czy nasze reklamy mają być na nie „kierowane” czy wybieramy opcję „obserwacja”.
  Co właściwie znaczą te dwie możliwości?

  Informacje o ustawieniu „Kierowanie”

  Gdy wybieramy opcję „Kierowanie”, wskazujemy dokładnie Google Ads, jakim użytkownikom lub na jakich stronach internetowych chcemy wyświetlać reklamy.

  Kiedy z niego korzystać

  Stosujmy opcję „kierowanie” kiedy mamy sprecyzowane grupy odbiorców i miejsca, gdzie nasze reklamy mają się wyświetlać. Trzeba pamiętać, że ta metoda ogranicza zasięg kampanii właśnie przez precyzyjne określanie gdzie i komu wyświetli się nasza reklama.

  Informacje o ustawieniu „Obserwacja”

  Korzystanie z ustawienia „Obserwacja” nie ogranicza nam zasięgu kampanii czy grupy reklam. Nie zmienia ono odbiorców ani miejsc wyświetlania reklam. Dzięki tej opcji możemy monitorować skuteczność naszych reklam, odnosząc się do wybranych przez nas grup odbiorców czy miejsc docelowych.

  Później na podstawie zebranych danych możemy podejmować dalsze działania w kampanii, np. zmienić dostosowanie stawek w przypadku jednej, konkretnej grupy. Możemy też utworzyć nowe grupy reklam z kryteriami kierowania ustalonymi na podstawie obserwacji.

  Kiedy z niego korzystać

  Używajmy ustawienia „Obserwacja”, jeśli nie chcemy zawężać kierowania w kampanii ani grupie reklam, ale zależy nam na monitorowaniu skuteczności wybranych kryteriów podczas wyświetlania reklam.

  Poszerzenie zasięgu odbiorców

  „Poszerzenie zasięgu wśród odbiorców” to opcja, którą możemy wybrać gdy dodajemy odbiorców do naszej kampanii/grupy reklam. Dzięki niej możemy docierać do większej liczby osób podobnych do obecnego segmentu odbiorców. Kampanie z poszerzeniem zasięgu wśród odbiorców mogą przynieść wzrost liczby wyświetleń, obejrzeń, kliknięć i konwersji, ale również może to zwiększyć koszty.

  Raporty o poszerzeniu zasięgu wśród odbiorców

  Raporty o poszerzeniu zasięgu wśród odbiorców możemy znaleźć w panelu Google Ads w zakładce „Odbiorcy” danej grupy reklam. Należy przewinąć stronę „Odbiorcy” do samego dołu tabeli skuteczności, aż zobaczymy wiersz „Łącznie: poszerzenie zasięgu i kierowanie zoptymalizowane”.

  Używanie limitu wyświetleń na użytkownika – Częstotliwość

  Częstotliwość to inaczej maksymalny limit wyświetleń reklamy na jednego użytkownika, który możemy ustawiać. Możemy go używać w kampaniach w sieci reklamowej i kampaniach wideo.

  Limit wyświetleń na użytkownika działa różnie w zależności od typu kampanii.

  Kampanie w sieci reklamowej google ads

  Ustawienie częstotliwości nie jest obligatoryjne. Możemy wybrać ilość wyświetleń reklamy w kontekście dnia, tygodnia lub miesiąca. Przepisać tę wartość można do poszczególnych reklam, grup reklam czy kampanii. W kampaniach w sieci reklamowej do limitu wyświetleń na użytkownika wlicza się tylko wyświetlenia, które były widoczne. Widoczne wyświetlenia to takie, w których użytkownik widział reklamę na ekranie w co najmniej 50% nie krócej niż 1 sekundę w przypadku reklam displayowych.

  Limit wyświetleń na użytkownika w kampanii w sieci reklamowej możemy określić dopiero po jej utworzeniu.

  Kampanie wideo

  W kampaniach wideo częstotliwość na użytkownika możemy ustawiać tylko na poziomie kampanii.

  Możemy tutaj ustawić częstotliwość odnoszącą się zarówno do wyświetleń jak i do obejrzeń w takich samych przedziałach czasowych jak w przypadku kampanii displayowych.

  Jeśli film z danej kampanii jest wykorzystany w innej kampanii wideo, wyświetlenia i obejrzenia z tamtej kampanii wliczają się do limitu wyświetleń na użytkownika w ramach tej kampanii.

  Gdy użytkownik osiągnie wartość limitu wyświetleń, Google przestanie mu pokazywać reklamy. Dotyczy to tylko reklam typu In-Stream i bumperów reklamowych na aukcji. 

  Podsumowanie

  Dla przypomnienia powiem, że dobranie odpowiedniej grupy odbiorców to jeden z najważniejszych etapów tworzenia i późniejszej optymalizacji kampanii. To nasza podstawa podstaw.

  Jak widać mamy bardzo wiele możliwości do wyboru. Możemy nasz zasięg zawężać, poszerzać, testować zależnie od kreacji reklamowej i innych wartości. Ponownie zachęcam do eksperymentów z różnymi wariantami i do późniejszej optymalizacji na podstawie wyciągniętych przez nas wniosków. A jeśli nie wiesz od czego zacząć i jak się za to w ogóle zabrać – to zgłoś się do nas, z największą przyjemnością pomożemy Ci odnaleźć się w tym gąszczu kierowania i dobierzemy Ci przynoszącą najlepsze wyniki grupę odbiorców 😊

  Porozmawiajmy!

  Aneta Siemieniak
  Aneta Siemieniak

  SEM-em zajmuje się od ponad dwóch lat, ciągle intensywnie rozwija swoją wiedzę i pogłębia umiejętności. Bardzo szybki rozwój zawdzięcza samodzielności i odwadze w prowadzeniu projektów klientów z zakresu reklam w Social Mediach i w wyszukiwarkach internetowych. Współpracowała z takimi markami jak np. E.ON czy Vectra.