Spis treści

  Senuto to polskie narzędzie wspierające działania marketingu online, ze szczególnym uwzględnieniem działań pozycjonerskich oraz content marketingowych. Śmiało możemy stwierdzić, że jest to jedno z najlepszych polskich rozwiązań służących do analizy danych dotyczących organicznych wyników wyszukiwania Google. 

  senuto

  Działania marketingowe online mają szczególne możliwości optymalizacji dzięki szerokiemu dostępowi do różnorodnych danych o zachowaniach użytkowników – zdecydowanie większe niż w przypadku innych rodzajów marketingu. O ile na temat ruchu i jego źródeł na naszej własnej witrynie możemy dowiedzieć się wszystkiego za pomocą Google Analytics, to jeśli chcemy przeprowadzić konkretną analizę naszej konkurencji – tutaj musimy już skorzystać ze wsparcia zewnętrznego. W tej sytuacji z pomocą przychodzi nam Senuto. 

  Jakie dane możemy sprawdzić za pomocą Senuto?

  Za pomocą Senuto możemy sprawdzić szereg danych dotyczących wyników wyszukiwania Google, ich wyglądu, słów kluczowych oraz ich pozycji, konkurencji w poszczególnych branżach, kanibalizacji contentu czy sezonowości witryny. Warto zaznaczyć, że dużą część danych możemy sprawdzić „na dziś”, ale także historycznie. Samo narzędzie jest stale rozwijane i wprowadzane są coraz to nowsze rozwiązania do przetestowania w wersji beta. 

  Analiza widoczności domeny

  Dzięki tej funkcji Senuto możemy sprawdzić widoczność organiczną w Top10 każdej domeny (na ten moment dotyczy to domen polskich, czeskich, słowackich oraz szwedzkich). Otrzymujemy tutaj dane takie jak:

  • Ilość słów kluczowych w Top3
  • Ilość słów kluczowych w Top10
  • Ilość słów kluczowych Top50
  • Szacowany ruch – określany na podstawie widoczności fraz w Top10 i ich współczynnika kliknięć.
  • Ekwiwalent Google Ads – czyli ile szacunkowo trzeba byłoby wydać w na kampanię Google Ads, aby zapewnić sobie taką samą ilość ruchu na stronie.
  • Wykres widoczności w czasie – obrazujący rozkład widoczności strony od początku jej istnienia, na wykresie możemy wybrać interesujące nas zakresy dat, zakresy pozycji, rodzaje słów kluczowych (długi, krótki ogon, brand, non brand), możemy też sprawdzić, ile adresów url znajduje się w wynikach wyszukiwania oraz na ile słów widoczny jest dany url.
  • Zmiany pozycji – w dalszej części analizy możemy zobaczyć największe wzrosty i spadki pozycji danej witryny, wraz z parametrami słów kluczowych (np. potencjał miesięcznych wyszukiwań, cpc, trudność czy szacowany ruch z danej frazy).
  • Frazy kluczowe – jest to sekcja, w której dokładniej możemy przyjrzeć się słowom kluczowym prowadzącym do danej strony, ponownie ich potencjałowi, historii pozycji, cpc, trudności, adresowi url do którego prowadzą, szacunkowemu ruchowi jaki generują. Ta sekcja zawiera także słupkowy wykres rozkładu ilości słów kluczowych dla poszczególnych pozycji w Top50.
  • Wykres sezonowości witryny – na którym możemy zobaczyć, jak rozkłada się średnia miesięczna liczba wyszukiwań dla słów powiązanych z witryną w poszczególnych miesiącach roku oraz jakie mamy w nich odchylenie.
  • Pozyskane/utracone słowa kluczowe – możemy tutaj sprawdzić jakie słowa pojawiły się jako widoczne dla naszej domeny w danym okresie, a jakie z tej widoczności utraciliśmy.
  • Konkurencja – otrzymujemy tutaj wykres z informacjami o tym jakie serwisy możemy uznać za konkurencyjne (na podstawie zbliżonej tematyki i fraz kluczowych). W sekcji analizy konkurencji, oprócz wykresu widzimy także tabelę przedstawiającą największych konkurentów oraz min. dane dotyczące wspólnych z nami słów kluczowych, szacowanego ruchu na domenie, ekwiwalentu google ads, widoczności Top3-50 oraz pozycji w rankingu widoczności danej kategorii tematycznej. 
  • Kanibalizacja – w tej sekcji możemy sprawdzić jakie adresy url w ramach jednego serwisu są widoczne dla tych samych słów kluczowych.
  • Sekcje – tutaj możemy sprawdzić, jak rozkłada się ruch organiczny oraz widoczność dla poszczególnych subdomen, ścieżek czy adresów url dla danej strony.
  • Cechy fraz – ostatnią sekcją analizy widoczności domeny są cechy fraz, na które składają się min. dane o trudności słów kluczowych w ujęciu ogólnym, ich średniej miesięcznej ilości wyszukiwań, ich wygląd w wynikach wyszukiwania (czy są to np. zdjęcia, graf wiedzy, mapy, odpowiedzi na górze wyników, direct answers etc.), typy fraz kluczowych, trendy wyszukiwań w poszczególnych miesiącach oraz liczba wyrazów w danym słowie kluczowym. 

  Tak ogromna ilość szczegółowych danych pozwala nam dokładnie przyjrzeć się temu jak wygląda widoczność danej strony w organicznych wynikach wyszukiwania, jak działało jej dotychczasowe pozycjonowanie oraz otoczenie konkurencyjne. Dzięki temu na etapie ofertowania możemy zaplanować dla klienta odpowiednią strategię oraz pokazać mu jego mocne i słabe strony. Na etapie prowadzenia działań SEO, analiza widoczności SENUTO pomaga nam weryfikować efekty naszej pracy i szybko wyłapywać ewentualne obszary do poprawy.

  Baza słów kluczowych SENUTO 

  Analiza widoczności witryny to niejedyne co oferuje nam narzędzie SENUTO, kolejną bardzo przydatną funkcją jest baza słów kluczowych, która stanowi wsparcie w doborze i analizie słów kluczowych do pozycjonowania lub tworzenia contentu. Wybrane dzięki niej frazy możemy wykorzystać w naszych działaniach oraz dodać je do monitoringu. 

  W tym przypadku Baza słów kluczowych nie ogranicza nas tylko do 4 krajów, możemy wybrać w niej jeden ze 178 dostępnych krajów i dla niego analizować potencjalnie interesujące nas frazy. Aby uzyskać pierwsze rekomendacje, musimy podać do maksymalnie 5 fraz powiązanych z tematyką jaka nas interesuje. Otrzymamy wtedy tabelę zawierającą wiele słów kluczowych, które możemy filtrować według wybranych parametrów.

  Dla przedstawionych słów kluczowych otrzymamy takie informacje jak uśredniona ilość wyszukiwań, uśrednione cpc oraz na kiedy przypada ich niski i wysoki sezon. Możemy też dobrać stopień powiązania przedstawianych nam fraz z tymi, które wpisaliśmy do Bazy pierwotnie. 

  Przygotowaną w ten sposób Bazę możemy filtrować i sortować według naprawdę wielu różnych parametrów takich jak między innymi: ilość wyszukiwań, cpc, ilość odmian/wariacji, długość słów kluczowych, popularność i stawki Google ads. Dodać możemy także swoje własne filtry. Wszystkie dane z Bazy słów kluczowych możemy oczywiście eksportować do CSV lub pliku Excel. 

  W ramach Bazy słów kluczowych pojawiają nam się jeszcze 3 sekcje:

  • Pytania – czyli lista słów kluczowych powiązanych ze wskazanymi przez nas stanowiących pytania wpisywane w wyszukiwarkę
  • Słowa zależne – czyli listę fraz powiązanych ze sobą wzajemnie
  • Grupy słów – czyli podział słów kluczowych na grupy tematyczne wraz z podsumowaniem ilości wyszukiwań miesięcznych dla każdej grupy oraz ich cpc

  Stały monitoring wybranych przez nas witryn

  Trzecią bardzo istotną częścią SENUTO jest monitoring stron internetowych, w ramach którego możemy dodać prowadzone przez nas projekty i w każdej chwili mieć dostęp do danych na ich temat. W monitoringu będziemy widzieć wszystkie elementy dostępne w ramach analizy widoczności witryny, plus informacje dotyczące widoczności w czasie wskazanych przez dla danego projektu słów kluczowych, zaprezentowane w przejrzystej tabeli, gdzie dokładnie widzimy zmianę w czasie. Dodatkowo możemy sprawdzić, ile oraz jakie wyniki rozszerzone pojawiają się w wyszukiwarce Google dla monitorowanej przez nas strony. 

  Analiza SERP

  Jest to analiza wyników wyszukiwania dla wskazanego przez nas słowa kluczowego. W ramach tej analizy SENUTO wskaże nam dla danej frazy następujące informacje:

  • Ilość miesięcznych wyszukiwań
  • CPC
  • Liczbę konkurentów – czyli liczbę konkurentów na pozycjach 1-20 dla powiązanych słów kluczowych
  • Wyniki rozszerzone
  • Długość contentu – czyli kto oraz ile stworzył contentu powiązanego z daną frazą
  • Ilość nagłówków h1 i h2 powiązanych z daną frazą oraz z jakich stron one pochodzą
  • Wyniki SERP – czyli listę pierwszych 10 stron pojawiających się jako wynik wyszukiwania dla danej fraz wraz z informacjami na ich temat (np. długość contentu, tytuł, nagłówki H)
  • Powiązane słowa kluczowe wraz z podziałem na ich rodzaje oraz informacją o ilości wyszukań

  Content Suite 

  Czyli ostatnia i najnowsza sekcja SENUTO, wciąż oznaczona jako wersja beta. Jest to narzędzie, które ma stanowić wsparcie w tworzeniu contentu. W ramach Content Suite można skorzystać z trzech elementów:

  • Content planner – narzędzie do tworzenia content planów z uwzględnieniem topical authority. Aby skorzystać z tego narzędzia musimy podać adres url strony, słowa kluczowe oraz naszych konkurentów. Jako efekt otrzymamy listę tematów artykułów, z których możemy wybrać te najbardziej nam odpowiadające. 
  • Content writer – narzędzie do tworzenia treści zoptymalizowanych pod pozycjonowanie, w ramach narzędzia piszemy treść otrzymując na bieżąco wskazówki jak ją ulepszać tak aby osiągała wysokie pozycje. 
  • Monitoring – dzięki, któremu na bieżąco możemy sprawdzać widoczność stworzonej przez nas treści na konkretnie wskazane słowa kluczowe 

  Czy narzędzie SENUTO jest płatne?

  Senuto jest narzędziem o bardzo szerokich możliwościach i dostarczającym nam ogromnej ilości danych. Naturalnie jest więc ono płatne. Możemy wykupić dostęp w ramach pakietów odpowiadającym naszym zapotrzebowaniom. Znajdziemy tutaj takie pakiety jak:

  • Essential – dla właścicieli małych firm, którzy chcą prowadzić działania online na własną rękę
  • Standard – dla copywriterów i małych ecommerce
  • Premium – dla większych ecommerce i małych agencji digital marketingu
  • Professional – dla dużych agencji, dużych portali oraz dużych sklepów internetowych

  Czy warto wykupić pakiet SENUTO?

  Jeśli prowadzimy jakiekolwiek działania marketingowe powiązane z organicznymi wyszukiwaniami Google, zdecydowanie warto. Senuto daje nam dostęp do ogromnej ilości danych, które możemy przełożyć na naszą strategię, co pozwoli uzyskiwać jeszcze lepsze efekty. Obecnie skuteczny marketing online wymaga pracy na danych, a Senuto serwuje je nam w sposób przyjazny oraz przystępny.

  Porozmawiajmy!

  Adrianna Napiórkowska
  Adrianna Napiórkowska

  Posiada 11-letnie doświadczenie zawodowe, karierę rozpoczynała w agencji Emarketing Experts jako młodszy specjalista SEO. Oprócz pozycjonowania stron, zajmowała się prowadzeniem projektów marketingu 360° jako Account Manager w They.pl. Pracowała dla firm z sektora finansowego (Bank Millennium, Bank Meritum, Finai S.A.), e-commerce (np. Black Red White, Autoland, Mumla). W Up&More odpowiada między innymi za projekty SEO dla Panek Car Sharing, Amerigas, Interparking, H+H czy Autoplaza.