Spis treści

  Mamy obecnie dostępnych wiele różnych platform social mediowych, gdzie możemy tworzyć reklamy dla naszych firm. Wśród tych różnorodnych platform jest też LinkedIn, który wyróżnia się jako miejsce, gdzie skupia się profesjonalna społeczność skupiona bardziej na tematach biznesowych niż stricte na rozrywce i zdjęciach. Dla przedsiębiorców, przedstawicieli sprzedaży oraz specjalistów z różnych branż, jest to pole do budowania relacji, generowania leadów oraz wzmocnienia marki. 

  LinkedIn oferuje różnorodne narzędzia reklamowe, dzięki którym firmy mogą dotrzeć do swojej docelowej grupy odbiorców w skuteczny sposób. Jak na każdy system reklamowy przystało, tutaj również można wybrać wiele rodzajów kampanii, aby z sukcesem zrealizować założone cele marketingowe. Aby było Ci łatwiej odnaleźć się w tym świecie, opowiem Ci nieco z czym się łączą poszczególne rodzaje kampanii na Linkedin.

  Co to jest LinkedIn?

  LinkedIn zasłynął jako profesjonalna platforma społecznościowa, która stanowi nie tylko przestrzeń do budowania sieci zawodowej, ale również skuteczne narzędzie do prowadzenia działań biznesowych. Zainaugurowana w 2003 roku, stworzona specjalnie dla profesjonalistów umożliwia użytkownikom tworzenie i zarządzanie profesjonalnym profilem zawodowym, nawiązywanie kontaktów biznesowych, udostępnianie treści związanych z branżą oraz uczestnictwo w różnych dyskusjach. LinkedIn to także miejsce, gdzie firmy mogą budować swój wizerunek, prowadzić kampanie marketingowe, poszukiwać nowych pracowników czy pozyskiwać potencjalnych klientów. Dzięki charakterystyce zawodowej i biznesowej, LinkedIn oferuje możliwość skutecznego tworzenia relacji biznesowych, wymiany wiedzy oraz promocji zawodowej ścieżki. Mimo, że nikt na początku tak nie myślał, to z czasem LinkedIn okazał się nie tylko siecią społecznościowa, ale też strategicznym narzędziem dla przedsiębiorców, specjalistów i firm, które aspirują do sukcesu w świecie biznesu.

  Czy LinkedIn jest darmowy?

  LinkedIn oferuje zarówno darmowe, jak i płatne opcje korzystania z platformy. Można założyć bezpłatne konto i korzystać z wielu funkcji, takich jak tworzenie profilu, nawiązywanie kontaktów, przeglądanie treści oraz udział w dyskusjach. Jednakże, istnieje również model płatny, który umożliwia dostęp do dodatkowych funkcji i narzędzi.

  Usługi Premium LinkedIn, takie jak LinkedIn Premium Career, LinkedIn Premium Business, czy Sales Navigator, oferują dodatkowe korzyści, takie jak większa liczba InMaili (wiadomości do osób spoza swojej sieci), dostęp do statystyk oglądalności profilu, możliwość przeglądania profili anonimowo czy lepsze narzędzia do wyszukiwania pracy lub klientów w przypadku Sales Navigator.

  Koszty korzystania z usług Premium są zazwyczaj miesięczne i zależą od wybranej opcji. Darmowe konto LinkedIn jest jednak w pełni funkcjonalne i dla przeciętnego Kowalskiego nadal pozwala na korzystanie z wielu możliwości oferowanych przez tę platformę społecznościową.

  Dlaczego warto prowadzić działania na LinkedIn?

  Przeprowadzanie kampanii płatnych na LinkedInie może obejmować różnorodne aspekty, które pomogą realizować Twoje cele biznesowe. Poprzez zaangażowanie się w tego rodzaju działania, Twoja firma może osiągnąć m.in korzyści takie jak:

  • Zwiększenie swojej widoczności i rozpoznawalności, co przekłada się na większą świadomość marki, produktów lub usług wśród użytkowników platformy.
  • Generowanie większego ruchu na własnej stronie firmowej lub innej stronie docelowej, co może wspierać budowanie relacji z potencjalnymi klientami.
  • Poszerzenie grona odbiorców treści, takich jak wpisy i materiały wideo, co umożliwia dotarcie do większej liczby osób zainteresowanych daną tematyką.
  • Pozyskanie nowych klientów poprzez skierowanie kampanii do określonej grupy docelowej, co zwiększa szanse na zdobycie nowych klientów.
  • Zwiększenie konwersji, dzięki motywowaniu użytkowników do podjęcia określonych działań, na przykład odwiedzenia strony internetowej czy pobrania materiałów informacyjnych.
  • Skuteczne poszukiwanie kandydatów na wolne stanowiska w firmie. LinkedIn umożliwi Ci znalezienie odpowiednich, kompetentnych osób do obsadzenia ważnych pozycji w firmie.

  W skrócie, kampanie na LinkedInie mają potencjał służenia różnorodnym celom, wspierając rozwój i działania firmy. Jednymi słowy – warto dać szansę tej platformie społecznościowej.

  Cele reklamowe na LinkedIn

  • Świadomość Marki

  Ten cel zakłada zwiększenie rozpoznawalności marki wśród użytkowników platformy. Poprzez strategiczne umieszczenie treści promocyjnych, artykułów czy reklam w strumieniu aktualności, firma dąży do tego, aby więcej osób dowiedziało się o jej istnieniu oraz zaczęło kojarzyć ją z określonymi wartościami, produktami czy usługami. Kluczowym wskaźnikiem sukcesu w tym przypadku jest wzrost liczby użytkowników, którzy kojarzą markę z daną branżą lub ofertą.

  • Zainteresowanie

  Najczęściej takie kampanie mają na celu wywołanie pozytywnych reakcji i aktywnego uczestnictwa użytkowników w interakcjach z marką. To może obejmować kliknięcia w treści reklamowe, udostępnianie wpisów, komentowanie lub kliknięcia w linki prowadzące do strony internetowej firmy lub też obejrzenie wideo. W przypadku zainteresowania, firma dąży do angażowania użytkowników w sposób, który pozwala im lepiej zrozumieć ofertę marki i budować bardziej pozytywne relacje.

  • Konwersje

  Cel konwersje na LinkedIn skupia się na motywowaniu użytkowników do podjęcia konkretnej akcji, która przekłada się na osiągnięcie określonych celów biznesowych. To może obejmować np. zakup produktu, wypełnienie formularza kontaktowego, zapisanie się na newsletter czy inne działania, które są kluczowe dla sukcesu firmy. Kluczowym wskaźnikiem sukcesu w tym przypadku jest ilość użytkowników, którzy wykonali pożądaną akcję w odpowiedzi na kampanię reklamową.

  Wzmocnij swoją obecność na LinkedIn z Agencją Digital!

  Dostosujemy strategię reklamową do Twoich celów, zapewniając widoczność, generowanie leadów i wzmacnianie marki. Wykorzystaj potencjał tej profesjonalnej społeczności – z nami Twoje działania online staną się jeszcze bardziej skuteczne!

  Rodzaje reklam na LinkedIn

  Platforma oferuje różnorodne formaty reklamowe, obejmując zarówno te podstawowe, jak i te specyficzne tylko dla LinkedIn, co umożliwia przeprowadzanie efektywnych i zróżnicowanych kampanii. Możesz tu znaleźć takie rodzaje reklam jak: 

  • Pojedyncze zdjęcie (to chyba najpopularniejsza forma reklamy na LinkedIn. Składa się z jednej grafiki i tekstu. Wyświetla się na głównej tablicy i przekierowuje odbiorcę bezpośrednio do konkretnej strony docelowej)
  • Karuzela (składa się z dwóch lub więcej obrazów prezentowanych w formie karuzeli)
  • Reklama wideo (są to reklamy wideo o długości od 3 sekund do 3 minut, zaleca się jednak krótsze filmy, nie przekraczające 15-20 sekund. Reklama zawiera nagłówek, krótki tekst i CTA)
  • Reklamy tekstowe (wyświetla się jedynie na komputerach i składa się z tekstu do 100 znaków i obrazu. Pojawia się w prawej kolumnie lub na górze portalu)
  • Reklamy typu spotlight (format unikalny dla LinkedIn, dostosowuje się do konkretnego użytkownika, korzystając z informacji z jego profilu. Pojawia się tylko na komputerze i kieruje użytkownika do określonej strony docelowej)
  • Reklama w wiadomości (to reklamy natywne wyświetlane w skrzynce odbiorczej użytkowników LinkedIn. Reklamy w formie wiadomości zawierają pojedynczy przycisk CTA i wyświetlają się zarówno na komputerze, jak i urządzeniach mobilnych)
  • Rozmowa (kolejny format reklamowy dedykowany wyłącznie LinkedIn. Pojawia się w skrzynkach odbiorczych i ma wygląd standardowej wiadomości)
  • Wydarzenie (po utworzeniu wydarzenia na LinkedIn możesz promować swoje wydarzenie wśród docelowych odbiorców za pomocą kampanii reklamowej wydarzenia)
  • Oferty pracy (dzięki temu formatowi, który należy do reklam typu treści sponsorowane, możesz promować pojedynczą ofertę pracy, która została opublikowana na LinkedIn. Pamiętaj, że ten rodzaj jest dostępny tylko w przypadku gdy wybieramy cel Kandydaci przy ofertach pracy).

  Podsumowanie

  LinkedIn to istotne narzędzie w świecie zawodowym, oferujące szereg możliwości dla profesjonalistów i firm. To miejsce, gdzie możesz skoncentrować się na budowaniu swojego zawodowego wizerunku, nawiązywaniu wartościowych kontaktów branżowych, poszukiwaniu nowych możliwości zatrudnienia lub rekrutacji pracowników. Poprzez udostępnianie doświadczeń i osiągnięć, możesz budować swoją ekspertyzę w danej dziedzinie. Dla firm to szansa na promocję produktów, pozyskiwanie klientów i korzystanie z narzędzi marketingowych. LinkedIn oferuje także platformę edukacyjną, dzięki której można rozwijać umiejętności zawodowe. W dzisiejszym świecie biznesu, obecność na LinkedIn staje się istotnym elementem budowania kariery zawodowej i skutecznego prowadzenia działań biznesowych.

  Porozmawiajmy!

  Dominika Andrejko
  Dominika Andrejko

  Cześć! Nazywam się Dominika Andrejko, a w branży digital marketingu zajmuję się Google Ads oraz analityką. W UpMore dołączyłam do zespołu SEM i chętnie wyjaśnię Ci zawiłości najnowszego GA4 oraz poprowadzę kampanie w Google.