Spis treści

  Ile razy spotkała Cię sytuacja, że potrzebowałeś szybko stworzyć kilkanaście kampanii w obrębie jednego konta? Albo chciałeś pracować i wprowadzać zmiany w Twoich kampaniach, a jak na złość nie działał Internet i nie miałeś dostępu do wifi?

  Jeśli takie doświadczenia jeszcze przed Tobą, to wyjdź im na przeciw i czym prędzej zapoznaj się z darmowym narzędziem od Google – Edytorem Google Ads. To aplikacja do zarządzania zmianami na koncie Google Ads w sprawny i szybki sposób. Możliwość zbiorczego wprowadzenia zmian sprawi, że zaoszczędzisz mnóstwo czasu w trakcie codziennej pracy, a co najlepsze – dużą zaletą tego narzędzia jest możliwość korzystania z niego w trybie offline.

  google ads editor - przydatne funkcje

  Do czego służy edytor Google Ads?

  Nie musisz posiadać specjalnych uprawnień czy odpowiedniej wielkości konta Google Ads, aby korzystać z Edytora. Jest on dostępny za darmo dla każdego, a najłatwiej pobrać go z oficjalnej strony. Najbardziej przyda Ci się w przypadku:

  • konieczności szybkiego wprowadzania wielu zmian
  • eksportu i importu plików z kont, aby udostępnić wprowadzone zmiany lub ich propozycje
  • przeglądania statystyk wszystkich Twoich kampanii lub ich części
  • zarządzania i edycji wieloma kontami naraz
  • potrzeby wyszukiwania i zamieniania tekstów w grupach reklam lub w reklamach
  • gdy potrzebujesz kopiować lub przenosić elementy między kampaniami lub grupami reklam
  • wprowadzania zmian w wersji roboczej jeszcze przed przesłaniem na konto

  Interfejs edytora Google Ads

  Główny panel edytora podzielony jest na kilka głównych sekcji. Są to:

  1. Menu aplikacji: znajduje się u góry interfejsu – znajdziesz tam takie opcje jak: konto, edytuj, narzędzia, dane oraz pomoc.
  2. Pasek narzędzi: zaraz poniżej Menu aplikacji. W tym miejscu masz możliwość pobierać wybrane konto Google Ads, sprawdzać najnowsze zmiany, publikować wprowadzone wcześniej zmiany na Twoim koncie oraz sprawdzać statystyki.
  3. Widok drzewa: u góry po lewej stronie możesz wybrać jaką kampanię lub grupę reklam/grupę zasobów chcesz wyświetlić lub edytować.
  4. Lista typów: znajduje się poniżej widoku drzewa. Znajdziesz tam wszystkie elementy w wybranej przez Ciebie kampanii (grupy reklam, reklamy, słowa kluczowe, kierowanie reklam, rozszerzenia, a także rekomendacje).
  5. Widok danych: stanowi główną, środkową część interfejsu. To właśnie tutaj znajdują się wszystkie elementy, które zostały wybrane z “listy typów”.
  6. Panel edycji: to kolejny (i równocześnie ostatni) duży blok w Edytorze Google Ads. W tym miejscu masz możliwość edytowania wybranych wcześniej elementów z “widoku danych”.

  Praca z edytorem Google Ads – jak zacząć?

  Aby rozpocząć jakiekolwiek działania w aplikacji Edytora musisz pobrać konto, na którym będziesz wprowadzać zmiany. Aby to zrobić, kliknij w “Konta” na w pasku narzędzi, a następnie w opcję “Dodaj“. Teraz zaloguj się do panelu Google Ads za pomocą jednej z dwóch możliwości: przez przeglądarkę lub przez aplikację.

  Po zalogowaniu będziesz mieć do wyboru listę kont podpiętych do adresu e-mail za pomocą którego się zalogowałeś. Kiedy już wybierzesz odpowiednie konto do zaimportowania, pojawi się opcja wyboru kampanii: “wszystkie kampanie“, “kampanie pobrane” i “wybrane kampanie“.

  Czym to się różni i jaką opcję wybrać? “Wszystkie kampanie” pobierasz, jeśli chcesz mieć wgląd do całego konta Google Ads. “Kampanie pobrane” wykorzystasz w sytuacji kiedy pobrałeś już jakieś dane i równocześnie nie były dodawane nowe kampanie w panelu online. Natomiast ostatnia opcję możesz wybrać, gdy obsługujesz bardzo duże konto i masz na nim wiele kampanii, a chcesz pracować tylko na kilku nie spowalniając pracy Edytor Google Ads całą resztą.

  Pamiętaj, że na pobranych kontach możesz spokojnie pracować offline, ale jeśli od momentu pobrania konta (lub wybranych kampanii z konta) zostały wprowadzone jakieś zmiany w panelu Google Ads w przeglądarce, to ponownie musisz zaimportować dane klikając w pasku narzędzi w opcję “Pobierz najnowsze zmiany“.

  Tworzymy pierwszą kampanię!

  Znasz już podstawy, teraz przyszła pora na praktykę – stworzysz swoją pierwszą kampanię w Edytorze.

  W tym celu wybierz “Kampanie” z listy typów, a w widoku danych kliknij na “+ Dodaj nową kampanię“. Możesz wybrać od razu typ – jeśli tego nie zrobisz, domyślnie utworzy się kampania w sieci wyszukiwania. Teraz uzupełnij wszystkie potrzebne ustawienia swojej kampanii.

  Dodaj grupę reklam – z listy typów wybierz “Grupy reklam” i kliknij “+ Dodaj grupę reklam“. Tak jak w przypadku kampanii – tutaj również, w panelu po prawej stronie należy skonfigurować ustawienia grupy reklam: stawki, harmonogram reklam itp. Dokładnie tak samo postępujesz chcąc utworzyć reklamy w Twojej kampanii. Na liście typów kliknij “Reklamy“, wybierz jaki typ reklamy chcesz utworzyć i kliknij przycisk “Dodaj“. Następnie w panelu edycji możesz uzupełniać każdy element reklamy.

  Następnie, analogicznie określasz metody kierowania. Z listy typów możesz wybrać: słowa kluczowe, odbiorców, lokalizacje i miejsca docelowe. Kolejno, w widoku danych znajdź ikonkę z plusem oraz nazwą elementu i kliknij aby go dodać. Następnie przejdź do panelu edycji aby edytować ten element (tak samo postępuj w przypadku grup reklam i kampanii).

  Teraz zostało Ci tylko dodanie rozszerzeń reklam do Twojej kampanii. Ponownie wróć kursorem na listę typów, kliknij “Rozszerzenia reklam” i następnie wybierz interesujące Cię rozszerzenie. W widoku danych kliknij “+ Dodaj” i uzupełnił wymagane pola dla wybranego rozszerzenia.

  Pewnie zauważyłeś już pewną analogię w postepowaniu kolejnych kroków, prawda? Za każdym razem tworząc kampanię i elementy wewnątrz niej, postępujesz dokładnie tak samo:

  1. W panelu listy typów wybierasz element, który chcesz dodać (kampania, grupa reklam, reklama itd.)
  2. Przechodzisz do widoku danych, gdzie klikasz znak “+” i dodajesz odpowiedni element
  3. Na koniec, w panelu edycji konfigurujesz wszystkie ustawienia wybranego elementu

  Brawo! Twoja kampania utworzona w Edytorze Google Ads jest już gotowa! Na koniec warto jeszcze wykorzystać opcję “Sprawdź zmiany“, która znajduje się w pasku narzędzi. Dzięki temu system zweryfikuje, czy wszystkie wprowadzone przez Ciebie elementy są w porządku.

  Jeśli wszystko się zgadza i jesteś zadowolony ze swojej kampanii, to teraz wystarczy wybrać z paska narzędzi opcję “Publikuj” i opublikować wprowadzone zmiany na koncie Google Ads w przeglądarce.

  Przegląd przydatnych funkcji edytora

  1. Kopiowanie elementów z kampanii

  To jedna z funkcji, której zapewne będziesz używać najczęściej 🙂 Takie rozwiązanie sprawdzi się idealnie gdy np. potrzebujesz stworzyć na koncie identyczną kampanię do tej, którą już masz, ale z reklamami kierowanymi na inną lokalizację. Przykładowo – mamy kampanię salonu fryzjerskiego kierowaną na Gdańsk, ale klient otwiera nowy salon w Toruniu. Zamiast tworzyć wszystko od nowa, w Edytorze Google Ads za pomocą kilku kliknięć możesz skopiować istniejącą już kampanię i zmienić w niej potrzebne elementy. Ponadto funkcje edytora umożliwiają nam też kopiowanie harmonogramów reklam.

  Przecież to nic nowego” – pomyślisz. Pewnie, możesz w dalszym ciągu robić to w panelu Google Ads, ale z naszego doświadczenia możemy Ci doradzić, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest Edytor. Zrobisz to znacznie szybciej i bez obaw, że w trakcie kopiowania panel odmówi posłuszeństwa.

  2. Zbiorcze wprowadzanie zmian

  Dzięki funkcji “Znajdź i zamień” mamy możliwość w skopiowanej kampanii wprowadzić zbiorcze zmiany na interesującym nas elemencie. Wróćmy tutaj do wspomnianego powyżej salonu fryzjerskiego. Skopiowaliśmy kampanię, ale widzimy, że ma ona siedem grup reklam, w każdej po dwie – trzy reklamy, a my musimy poprawić nazwy grup reklam, edytować zestawy słów kluczowych oraz same reklamy zmieniając wszędzie naszą lokalizację. Gdyby nie Edytor Google Ads, już dawno pożegnalibyśmy się z co najmniej godziną pracy, ale mając pod ręką to narzędzie, wystarczy skorzystać z funkcji “zamień tekst” i każdy “Gdańsk” zamieniamy na “Toruń”.

  3. Eliminacja duplikatów słów kluczowych

  Zduplikowane słowa kluczowe mogą negatywnie odbić się na jej skuteczności oraz widoczności, ponieważ będą ze sobą konkurować, a to znacznie wpłynie na koszt kliknięcia. Aby temu zapobiec, Edytor pomoże nam zadbać o ich optymalizację, szczególnie w przypadku dużych kont lub kont przejmowanych od klienta albo po poprzednich agencjach. Wystarczy, że skorzystamy z opcji “Znajdź duplikaty” i możemy wybrać, czy aplikacja ma nam przeszukać tą samą grupę reklam w której jesteśmy, tą samą kampanię czy inne, wybrane przez nas kampanie. Pozostałe opcje dotyczące znajdywania duplikatów, które możemy wybrać to: kolejność słów oraz typy dopasowania (w tym nawet dopasowanie wykluczające).

  4. Możliwość filtrowania po typie oraz stanie kampanii

  Funkcja przydatna kiedy korzystasz z konta, na którym jest bardzo dużo różnych typów kampanii, a duża część z nich jest już np. wstrzymana. W pasku wyszukiwania w widoku danych, po kliknięciu w “utwórz filtr” rozwinie Ci się wówczas długa lista z elementami, według których możesz przefiltrować swój zestaw kampanii (możesz również stosować filtr na grupach zasobów). Bardzo pomocną funkcją okazuje się też być sortowanie – możesz od razu posortować widok według stanu lub według nazwy kampanii. Aby skorzystać z możliwości posortowania wystarczy w widoku drzewa (na górze po lewej stronie) kliknąć trzy kroki i wybrać sposób sortowania na jakim nam zależy.

  5. Przydatne skróty, które musisz znać

  Korzystając z aplikacji Edytora warto znać kilka skrótów klawiszowych, które znacznie przyśpieszą Twoją pracę. Odnoszą się one do podstawowych opcji i komend w programie, np:

  • Ctrl + N (dodaj nowy element)
  • Ctrl + A (zaznacz wszystko)
  • Ctrl + C (kopiuj zaznaczone elementy)
  • Ctrl + V (wklej)
  • Ctrl + X (wytnij zaznaczone elementy)
  • Ctrl +Z (cofnij zmiany)
  • Ctrl + Shift + Z (ponów)
  • Ctrl + T (pobierz zmiany)
  • Ctrl + P (publikuj wprowadzone zmiany na koncie)

  6. Czytelny przegląd statystyk

  Kolejny przykład jak można ułatwić sobie pracę! Wystarczy, że w Edytorze Google Ads klikniemy w “statystyki“, następnie wybierzemy dane, istotny dla nas zakres dat oraz informacje, które chcemy zawrzeć w statystykach i klikniemy “ok“.  Pokaże się nam zestawienie wszystkich, najistotniejszych informacji, a co najlepsze – jeśli wcześniej pobierzemy dane, to będziemy w stanie pracować nawet w trybie offline. 

  7. Import gotowych kampanii z Excela (lub z Google Sheets) 

  Korzystając z Edytora warto zaprzyjaźnić się również z Excelem. Dzięki temu będziemy mogli za pomocą kilku kliknięć “kopiuj – wklej” zbudować strukturę kampanii i zaimportować ją do Google Ads.

  W Edytorze Google Ads wybierz odpowiednią kampanię, a następnie reklamę. Skopiuj reklamę używając skrótu “Ctrl + C” i wklej do arkusza Excel lub Google Sheets. Wszystkie kolumny będą od razu nazwane elementami, na które składa się Twoja kampania, co znacznie ułatwi Ci dalszą pracą. Jeśli przykładowo potrzebujesz w obrębie jednej kampanii utworzyć 20 grup reklam, wystarczy, że przeciągniesz wiersz “grupa reklam 1” o dziewiętnaście kolejnych wierszy w dół. Następnie uzupełniasz wszystkie kolumny wpisując nagłówki, teksty reklam itd. Zaznaczasz stworzony przez Ciebie arkusz, przechodzisz do Edytora i lewym górnym rogu klikasz “konto“, następnie “importuj” i “wklej tekst“. W oknie, które Ci się pojawi naciśnij “wklej ze schowka“, a później “przetwórz” i gotowe! Za pomocą “kopiuj – wklej” stworzyłeś rozbudowaną strukturę reklamy! 

  Edytor Google Ads znacznie skróci czas Twojej pracy!

  Nasi eksperci korzystają z Edytora na co dzień, przez pracujemy wydajniej, a kampanie przynoszą równie świetne efekty. Skontaktuj się z nami już dziś, a pomożemy Ci w pełni wykorzystać potencjał Twoich kampanii w Google Ads.

  Mam nadzieję, że nawet jeśli na początku nie byłeś przekonany do tego narzędzia, to po tym krótkim poradniku lepiej poznałeś podstawy i zauważyłeś jak możesz ułatwić sobie codzienną pracę korzystając z Edytora Google Ads. Bez względu na to czy pracujesz z kampaniami prywatnie w domowym zaciszu czy razem ze swoim zespołem w agencji, wielokrotnie napotkasz to narzędzie na swojej drodze, więc zdecydowanie warto potrafić się nim posługiwać.

  Porozmawiajmy!

  Dominika Andrejko
  Dominika Andrejko

  Cześć! Nazywam się Dominika Andrejko, a w branży digital marketingu zajmuję się Google Ads oraz analityką. W UpMore dołączyłam do zespołu SEM i chętnie wyjaśnię Ci zawiłości najnowszego GA4 oraz poprowadzę kampanie w Google.