Spis treści

  SERP (search engine results page) – czyli strona wyników wyszukiwania. Jest to strona, która wyświetla zapytanie użytkownika (słowa kluczowe) w określonej kolejności w wyszukiwarce Google, Bing czy Yahoo. SERP wyświetla wyniki, które najbardziej odpowiadają na intencję wyszukiwanego hasła.

  SERP - co to jest?

  Jak wygląda search engine results page?

  Wynik SERP posiada tytuł strony i adres url.

  Przykłady SERP z Google

  Przykład SERP z wyszukiwarki Google – reklamy i organiczne wyniki:

  SERP - przykład Google | Up&More

  Organiczne wyniki i snippety:

  Wyniki SERP | Up&More

  Jakie wyniki wyszukiwania może podać SERP Google?

  Google stara dobrać trafność wyszukiwania pod dane słowa kluczowe. Dlatego w zależności od frazy strona wyników wyszukiwania mogą mieć różne elementy, jak np.:

  • organiczne wyniki wyszukiwania – czyli bezpłatne wyniki wyszukiwania, do których należą najbardziej istotnych w wyszukiwarce dla użytkownika (nie licząc płatnych reklam). Aby adresu url konkretnej strony wyświetlił się w SERP, ważne jest wzięcie pod uwagę wytycznych Google pod kątem optymalizacji strony. Jednymi z przykładowych czynników rankingowych dla Google SERP są backlinki, szybkość ładowania strony i jej struktura oraz wiele innych.
  • reklamy PPC (płatne wyniki) – pojawiają się one w wynikach wyszukiwania na samej górze, poprzedzając organiczne wyniki wyszukiwania. Aby pojawić się w tym miejscu wyszukiwarki, należy zapłacić za taką reklamę. Wtedy pojawia się ona z dopiskiem sponsorowane lub reklama.
  • wizytówki firm – dla fraz kluczowych związanych z lokalnym wyszukiwaniem, mogą wyświetlić mapę z pobliskimi firmami, które odpowiadają na zapytanie użytkownika.
  • Snippety wyróżnione – to krótkie odpowiedzi w wynikach SERP, które pojawiają się zazwyczaj w formie listy, tabeli, definicji.
  • Reszta elementów SERP – w zależności od zapytania, strony wyników wyszukiwania SERP mogą również zawierać wiele innych elementów, takich jak obrazy, filmy, wiadomości, odpowiedzi na pytania (People Also Ask), boxy z wiedzą (grafy wiedzy), opinie i wiele innych.

  Czy SERP ma znaczenie dla SEO?

  SERP ma bardzo duże znaczenie dla pozycjonowania stron. Oto kilka powodów:

  • w SEO liczą się najwyższe miejsce w SERP – wtedy zyskują najwięcej uwagi użytkowników i kliknięć w dany adres url
  • analiza wyników na SERP pomaga zrozumieć, czego użytkownicy szukają oraz jakie treści i strony są uważane za istotne przez algorytmy wyszukiwarek,
  • monitorowanie pozycji strony na SERP pozwala ocenić skuteczność działań SEO i dostosować strategię do zmieniających się trendów i standardów.

  Porozmawiajmy!

  Kamila Dębska
  Kamila Dębska

  She has been in marketing for 3 years. She feels most confident in the area of SEO and UX. At Up&More, as an SEO Specialist, she is in charge of increasing the visibility of our clients.