Spis treści

  Jeśli spędzasz dużo czasu np. na Instagramie w poszukiwaniu fotograficznych inspiracji, pewnie nie jest Ci obca jeszcze jedna platforma o podobnej tematyce, a mianowicie – Pinterest. Postaram się przybliżyć Ci dzisiaj działanie i fenomen tej platformy.

  Pinterest – co to jest?

  Pinterest to platforma społecznościowa, która umożliwia użytkownikom odkrywanie, zbieranie i udostępnianie inspirujących treści w formie wizualnych zakładek, znanych jako “pinezki”. Główną różnicą między Pinterest a innymi mediami społecznościowymi jest to, że Pinterest opiera się głównie na obrazach i grafikach. Użytkownicy mogą sobie stworzyć tablice, na których gromadzą pinezki związane z różnymi tematami, takimi jak moda, wnętrza, gotowanie, podróże, projektowanie, czy wiele innych. Podobną opcję wprowadził jakiś czas temu Instagram, ale mimo to, jest to nierozerwalny element Pinteresta, z którym to użytkownicy kojarzą tą platformę. 

  Dodatkowo algorytm Pinteresta działa w sposób wręcz błyskawiczny. Wystarczy, że obejrzymy kilka pinów od innych użytkowników i już chwilę później na naszej tablicy będzie pełno inspiracji z tej tematyki. Algorytm tej aplikacji świetnie sobie więc radzi z dopasowywaniem contentu do użytkowników, dzięki czemu na Pinterest można spędzić naprawdę długie godziny!

  Już podczas zakładania konta użytkownik jest pytany o określenie swoich zainteresowań, a jeśli w trakcie używania aplikacji będziesz chcieć znaleźć jakieś inspiracje lub pomysły, to świetnie działa również wyszukiwarka. 

  Użytkownicy na Pinterest

  Użytkownicy na Pinterest to stale rosnąca grupa osób, która przyczynia się do sukcesu tej platformy społecznościowej. Istnieje więc kilka kluczowych aspektów, które warto wziąć pod uwagę, jeśli zastanawiamy się, czym charakteryzują się użytkownicy na Pinterest:

  • Przede wszystkim – wzrost liczby użytkowników: Liczba użytkowników na Pinterest nadal rośnie. To oznacza, że platforma przyciąga coraz więcej osób, które poszukują inspiracji, pomysłów i wskazówek z różnych dziedzin życia, takie jak moda, wnętrza, gotowanie, projektowanie, podróże i wiele innych. Ten wzrost może świadczyć o tym, że Pinterest jest atrakcyjny dla różnych grup wiekowych i zainteresowań.
  • Źródło inspiracji: Pinterest jest miejscem, gdzie użytkownicy mogą znaleźć setki tysięcy zdjęć, grafik i pomysłów na praktycznie każdy temat. To doskonałe źródło inspiracji, które przyciąga zarówno osoby szukające kreatywnych projektów DIY, jak i tych, którzy szukają pomysłów na prezent, przepisy kulinarne czy stylizacje modowe. Ta różnorodność treści przyciąga użytkowników z różnych środowisk i zainteresowań.
  • Wysoki poziom satysfakcji klienta: Pinterest może pochwalić się najwyższym wskaźnikiem ACSI (Amerykański Indeks Satysfakcji Klienta) w okresie od lipca 2021 roku do czerwca 2022 roku. To oznacza, że użytkownicy są bardzo zadowoleni z jakości usług i doświadczenia, jakie oferuje platforma. To ważny czynnik, który przyciąga nowych użytkowników i utrzymuje lojalność tych już obecnych.
  • Baza potencjalnych klientów: Z uwagi na rosnącą liczbę użytkowników i wysoki poziom satysfakcji klienta, Pinterest staje się atrakcyjnym miejscem dla firm poszukujących nowych klientów. Firmy związane z branżami, takimi jak moda, design, kulinaria czy podróże, mogą znaleźć swoją docelową grupę odbiorców na tej platformie. Reklamy i kampanie marketingowe mogą być skierowane do konkretnych segmentów użytkowników, co zwiększa skuteczność działań promocyjnych.
  • Różnorodność rynków: Pinterest przyciąga użytkowników z różnych części świata, co oznacza, że firmy mają szansę dotrzeć do globalnej publiczności. Dla przedsiębiorstw działających na rynkach międzynarodowych, obecność na Pinterest może być strategią skutecznego dotarcia do różnorodnych kultur i preferencji konsumentów.
  • Inspiracja jako kluczowy element: Dla firm, których produkty lub usługi opierają się na kreatywności i inspiracji, Pinterest staje się nie tylko miejscem promocji, ale także budowania marki. Tworzenie ciekawych i inspirujących treści może przyciągać uwagę użytkowników, budując pozytywny wizerunek marki i zachęcając do interakcji.

  Jak działa reklama na Pinterest?

  Na Pinterest, jak w innych mediach społecznościowych, też możemy tworzyć reklamy! Reklama na Pinterest działa również na podobnej zasadzie co w innych systemach reklamowych, takich jak Facebook, Google, Linkedin czy TikTok. Platforma ta jest stosunkowo intuicyjna, zwłaszcza dla tych, którzy są już zaznajomieni z innymi narzędziami reklamowymi. Proces tworzenia kampanii na Pinterest dzieli się na trzy główne poziomy:

  • Kampania: To pierwszy poziom, gdzie określasz cel swoich działań reklamowych. Może to być zwiększenie świadomości marki, generowanie ruchu na stronie internetowej, promocja konkretnego produktu lub zwiększenie zaangażowania użytkowników. Możesz także zdefiniować ogólny budżet na kampanię oraz określasz czas trwania.
  • Grupa reklam: Na tym poziomie ustalasz szczegółowe parametry kampanii, takie jak umiejscowienie reklam, dzienny lub całkowity budżet, czas trwania kampanii oraz grupę docelową. Możesz precyzyjnie dostosować, kiedy i gdzie Twoje reklamy będą wyświetlane, aby efektywnie dotrzeć do zamierzonej grupy odbiorców.
  • Reklama (Pin): To miejsce, gdzie dodajesz materiały reklamowe, zwane również Pinami. Może to być zdjęcie, grafika, lub nawet krótka animacja. Dodajesz także adres URL strony docelowej, na którą użytkownicy zostaną przekierowani po kliknięciu w reklamę. Możesz dostosować treść, opis i kategorie, aby przyciągnąć uwagę konkretnego segmentu odbiorców.

  Jaki cel kampanii wybrać?

  To pierwsze miejsce, gdzie w trakcie tworzenia kampanii prawdopodobniezatrzyma się na dłuższe przemyślenie. I bardzo słusznie, bo Pinterest oferuje różne rodzaje celów reklamowych:

  • Kreowanie świadomości marki – w tej grupie mamy dwie opcje do wyboru. Po pierwsze Świadomość marki rozliczaną w modelu CPM (czyli koszt za 1000 wyświetleń) oraz jako druga opcja, Wyświetlenia wideo, które rozliczane są w modelu CPV (czyli za koszt obejrzenia). Korzystaj z tego celu jeśli chcesz zwiększyć widoczność swojej marki na Pinterest, a także zadbać o lepszą widoczność Twoich produktów lub usług. 
  • Rozważenie zakupu – wcześniej ten cel funkcjonował jako Ruch. Jest rozliczany w najbardziej znanym marketingowo modelu CPC (czyli za koszt kliknięcia w reklamę) i rekomenduje się go stosować, jeśli zależy Ci na zwiększeniu ruchu na Twojej stronie internetowej. 
  • Konwersja – mamy tutaj dwa modele rozliczeń. Pierwszy – CPA dotyczy działań użytkownik na stronie. Drugi z kolei daje możliwość wypromowania produktów za pomocą reklam produktowych i jest rozliczany w modelu CPC lub CPM. 

  Strategia marketingowa szyta na miarę!

  Profesjonalne podejście, zrozumienie mechanizmów reklamy na danej platformie oraz kreatywne podejście, tylko pomoże w Twojej strategii marketingowej. Jako agencja digital oferujemy kompleksowe podejście! Skontaktuj się z nami!

  Formaty reklam w Pinterest Ads

  Tak jak każda inna platforma reklamowa, Pinterest również ma swoje formaty, które są oparte na Pinach i można je wykorzystać do wcześniej wybranych celów reklamowych. 

  Pin promowany – to kwadratowy obraz lub pionowy prostokąt (w formacie .jpg lub.png, max. 10MB). Daje on możliwość zwiększenia widoczności pinów na tablicy. Po kliknięciu w taką reklamę, użytkownik zostaje przekierowany na stronę docelową. Jest też możliwość zapisania sobie takiego pina na własnej tablicy i wówczas zamienia się on w pin organiczny (czyli traci etykietkę reklamy). Możesz pomyśleć, że to gorsza opcja, jednak nic bardziej mylnego. 

  Dlaczego Pinterest stał się istotny dla digital marketingu?

  Pinterest to doskonałe narzędzie dla sprzedawców detalicznych, którzy pragną pozyskać nowych klientów. Dlaczego tak jest? Ponieważ przyciąga on uwagę osób, które są na bieżąco w aktualnych trendach i mają wysoką świadomość estetyki, a równocześnie, często są zainteresowane zakupami. 

  Jednym z głównych atutów Pinteresta dla digital marketingu jest możliwość tworzenia profesjonalnie wyglądających witryn. Przy pomocy aplikacji, przedsiębiorstwa mogą zaprezentować swoje produkty w atrakcyjny sposób, przyciągając uwagę potencjalnych klientów. Funkcje takie jak katalogi produktów, inspiracyjne tablice czy interaktywne Pin-y pozwalają firmom w sposób kreatywny eksponować swoje oferty.

  Dodatkowo, intuicyjny i estetyczny interfejs Pinteresta stanowi istotny element sukcesu platformy. Użytkownicy łatwo poruszają się po aplikacji, co sprzyja eksploracji różnych treści i produktów. To sprawia, że marki mają możliwość dotarcia do swojej docelowej grupy odbiorców w sposób przemyślany i efektywny.

  Warto również podkreślić, że Pinterest jest miejscem, gdzie ludzie szukają inspiracji do zakupów, planowania projektów czy odkrywania nowości. Dla firm, udział w tym kreatywnym ekosystemie może przynieść korzyści poprzez budowanie świadomości marki i zwiększanie zaangażowania klientów.

  Pinterest to nie tylko platforma społecznościowa, ale dynamiczne środowisko inspiracji, zdolne przyciągać różnorodne grupy użytkowników zainteresowanych modą, wnętrzami, gotowaniem czy podróżami. Jego rosnąca baza użytkowników, wysoki poziom satysfakcji klienta i skuteczność reklam uczyniły go istotnym narzędziem w digital marketingu. Dla firm pragnących dotrzeć do nowych klientów, zbudować świadomość marki i pobudzić sprzedaż, Pinterest staje się nieodzownym elementem strategii marketingowej. Z jego pomocą, inspiracje zamieniają się w konkretną akcję, co sprawia, że wartościowy content przekłada się na sukces w świecie e-commerce.

  Porozmawiajmy!

  Dominika Andrejko
  Dominika Andrejko

  Cześć! Nazywam się Dominika Andrejko, a w branży digital marketingu zajmuję się Google Ads oraz analityką. W UpMore dołączyłam do zespołu SEM i chętnie wyjaśnię Ci zawiłości najnowszego GA4 oraz poprowadzę kampanie w Google.