Spis treści

  Plan marketingowy to jeden z najważniejszych elementów biznes planu. Jest tworzony przez właściciela, współwłaścicieli, agencje marketingu online, managerów lub specjalistów marketingu, często przy wsparciu członków innych działów. Określa cele marketingowe, sposoby ich realizacji, wpływ na cele biznesowe projektu, wykorzystane narzędzia, otoczenie konkurencyjne, a to wszystko w określonym przedziale czasu i warunkach rynkowych. Plan marketingowy to pojęcie węższe niż strategia marketingowa.

  Dobrze napisany plan marketingowy pozwala ułożyć harmonogram działań, odnosić się do celu, śledzić odpowiednie metryki i reagować w czasie w konkretnym otoczeniu rynkowym. Działania bez planu marketingowego często są chaotyczne, a podejmowane decyzje pozbawione twardych danych. Nie oznacza to jednak, że raz napisana strategia marketingowa jest zawsze aktualna. Wręcz przeciwnie, w obecnym świecie marketingu kluczowymi umiejętnościami jest zwinne reagowanie, testowanie i eksplorowanie nowych kanałów.

  plan marketingowy

  Analiza rynku i konkurencji

  Każdy biznes działa w określonym otoczeniu rynkowym. Nawet jeśli sprzedajesz innowacyjny, nowy produkt, Twoim konkurentem będzie e-commerce oferujący podobne produkty, lub nawet produkty dla tej samej grupy odbiorców. Zacznij więc od identyfikacji swojej grupy docelowej. Do kogo chcesz dotrzeć ze swoimi produktami? Jakie są ich potrzeby i preferencje? Przyjrzyj się bliżej swoim potencjalnym klientom. Czy są to osoby w wieku 18-25 lat, które interesują się modą i najnowszymi trendami? A może są to osoby w wieku 35-45 lat, które szukają praktycznych rozwiązań do domu? Zrozumienie grupy docelowej jest kluczowe dla sukcesu w e-commerce. Im lepiej poznasz swoich klientów, tym łatwiej będzie Ci dostosować swoje produkty i strategie marketingowe do ich potrzeb. 

  Kolejnym krokiem jest analiza konkurencji. Sprawdź, jacy są liderzy na rynku e-commerce w Twojej branży, jakie strategie marketingowe stosują i jakie mają mocne i słabe strony. Możesz do tego wykorzystać narzędzia takie jak SEMrush, Senuto czy Brand24. Pomogą Ci w identyfikacji najlepszych rywali na rynku i odkryją taktyki przez nich stosowane. Przeprowadź dogłębne ich badanie, aby poznać produkty, ceny, promocje i sposoby dotarcia do klientów. Pamiętaj, że analiza konkurencji nie polega tylko na zbadaniu ich działań w internecie. Warto również np. odwiedzić sklepy stacjonarne, a być może wdać się w rolę tajemniczego klienta, aby lepiej zbadać stosowane strategie. Obserwuj, jak są zorganizowane, jakie mają wyposażenie i jakie wrażenie robią na klientach. To wszystko może dostarczyć cennych informacji na temat ich strategii sprzedaży i sposobów przyciągania klientów. Analiza konkurencji pomoże Ci zrozumieć, jak się wyróżnić i skupić na unikalnych cechach Twojego biznesu. Możesz odkryć niszę, na którą konkurencja jeszcze nie zwróciła uwagi, lub znaleźć sposób na poprawę istniejących produktów i usług. Musisz posiadać jasne i czytelne wyróżniki, aby odnieść sukces w e-commerce.

  Cele marketingowe

  Kolejnym bardzo istotnym elementem dobrego planu marketingowego dla e-commerce jest zdefiniowanie celów marketingowych. Jakie cele powinien mieć Twój plan marketingowy? Przede wszystkim muszą być konkretnie sformułowane i mierzalne i osadzone w czasie. Nie wystarczy powiedzieć “chcę zwiększyć sprzedaż”. Musisz konkretnie wiedzieć, o ile procent chcesz ją zwiększyć, do jakiego poziomu, kiedy, jak to zmierzyć i jakich będzie to wymagać inwestycji. Ważne jest także, aby cele były realistyczne i osiągalne. Każdy kocha ambitne cele, ale mogą one zacierać obraz rzeczywistości. Pamiętaj również o tym, że cele powinny być zgodne z misją i wartościami Twojego biznesu, które określiłeś wcześniej w dokumencie strategicznym (lub przynajmniej być neutralne w tym kontekście). 

  Jednym z celów marketingowych może być również zwiększenie świadomości marki wśród potencjalnych klientów. Możesz osiągnąć to poprzez działania reklamowe, takie jak kampanie w mediach społecznościowych, reklamę display, formaty video, ale także poprzez udział w targach i konferencjach branżowych. Być może w Twojej branży sprawdzi się content marketing, czyli tworzenie wartościowych treści, które przyciągną uwagę odbiorców i pozwolą im poznać Twoją markę. 

  Pamiętaj także, że zadowoleni klienci często polecają Twoją markę innym, co może przyczynić się do dalszego wzrostu liczby klientów. Retencja, czyli utrzymanie klientów to ważny element marketingu. Możesz ją zwiększyć na przykład poprzez interakcję z nimi na różnych platformach, takich jak media społecznościowe, blog firmowy czy livechat. Często wykorzystuje się do tego systemy marketing automation jak np. salesmanago czy edrone. Odpowiadaj na komentarze i pytania klientów, organizuj konkursy i akcje promocyjne, które angażują ich emocjonalnie. Im większe zaangażowanie klientów, tym większa szansa na lojalność i długoterminową współpracę.

  Zbuduj z nami nowy plan marketingu online i zwiększ swój zwrot z inwestycji!

  Każde działanie powinno rozpoczynać się od analizy, planowania i strategii. Im lepiej zbudowany plan, tym większe szanse na sukces biznesowy. Zoptymalizuj z nami swoje działania online.

  Kanały i metody pozyskiwania  

  Gdy masz sprecyzowane cele marketingowe, znasz otoczenie rynkowe i rozumiesz swoją pozycję, czas na wybór mediów, czy kanałów pozyskania. W zależności od celu możesz wybrać reklamę w wynikach wyszukiwania, która z reguły zapewnia najwyższy zwrot z inwestycji, zwłaszcza z wykorzystaniem reklam produktowych lub Performance Max. Warto uzupełnić plan marketingowy o content marketing, która polega na dostarczaniu wartościowych treści klientom oraz strategię e-mail marketingu, która polega na budowaniu relacji poprzez regularne wysyłanie newsletterów. Kluczem jest wybranie strategii, która najlepiej pasuje do Twojego biznesu oraz preferencji Twojej grupy docelowej.

  Istotnym elementem zwiększania sprzedaży w e-commerce jest influencer marketing, która opiera się na współpracy z popularnymi osobami celu promowania Twojej marki. Dla mniejszych marek warto przemyśleć tzw. micro-influencerów, czyli osoby z mniejszym zasięgiem, ale za to świetnie dopasowane tematycznie do danego projektu. Mniejszy budżet i bardziej jakościowa grupa odbiorców, bez przepełnienia reklamami, będzie tutaj plusem. Kolejnym kanałem, który możesz rozważyć, jest marketing afiliacyjny. Polega on na wynagradzaniu partnerów za przyciąganie nowych klientów do Twojego sklepu internetowego, lub po prostu wypłacaniu prowizji za wygenerowaną sprzedaż. 

  Nie zapominaj również o remarketingu, który polega na docieraniu do osób, które wcześniej odwiedziły Twoją stronę internetową, ale np. nie dokonały zakupu. Dzięki remarketingowi możesz przypomnieć im o swojej marce i zachęcić do powrotu i dokonania transakcji. Warto wykorzystać elementy personalizacji, które dostosowują treści i oferty do indywidualnych preferencji klientów. Dzięki temu możesz zwiększyć zaangażowanie klientów i skuteczność działań marketingowych.

  Ostateczny wybór strategii marketingowej zależy od wielu czynników, takich jak branża, konkurencja, budżet i grupa docelowa. Ważne jest, aby przemyśleć wszystkie dostępne opcje i wybrać strategię, która pomoże osiągnąć Twoje cele marketingowe i przyniesie najlepsze rezultaty dla Twojego e-commerce.

  Jaki budżet potrzebujesz do realizacji planu marketingowego?

  Budżet marketingowy to kolejny niezbędny element dobrego planu marketingowego dla e-commerce. Jak określić budżet na marketing? Przede wszystkim musisz uwzględnić dostępne zasoby finansowe (w tym możliwość dodatkowego finansowania, warunki finansowania i długość linii kredytowej). Dodatkowe narzędzia jak planner słów kluczowych lub planer kampanii Google Ads pozwolą Ci określić wstępne założenia do pozyskania ruchu oraz konwersji. Meta Ads podpowie Ci jakiego budżetu potrzebujesz, aby dotrzeć do określonej liczby odbiorców. 

  Jak efektywnie zarządzać budżetem marketingowym? Ważne jest monitorowanie wyników i dostosowywanie wydatków w zależności od efektywności działań. W planie marketingowym każdy kanał mediowy będzie miał swój budżet i oczekiwany zwrot z inwestycji. Metryki powiedzą Ci, jak efektywny jest dany kanał, co na dalszym etapie pozwoli na korzystne przesunięcia budżetowe.

  W przypadku e-commerce, budżet marketingowy powinien zawsze być odpowiedzią na wyznaczone cele. Zakładając dany poziom budżetu, powinieneś mieć przekonanie, że będzie on wystarczający do realizacji zawartych tam celów. Dodatkowo, warto mieć założone ok. 20% budżetu rezerwowego na nieprzewidziane wydatki jak np. materiały do dodatkowej kampanii, konieczność dodatkowych rabatów (mniejsza uzyskana marża) czy zlecenie prac analitycznych.

  Monitorowanie realizacji planu marketingowego

  Napisanie planu marketingowego to jedno, ale jeszcze bardziej ważne jest jego wdrożenie i monitorowanie skuteczności. Jak monitorować wdrożenie planu marketingowego? Przede wszystkim analizuj dane i metryki, takie jak ruch na stronie internetowej, współczynnik konwersji, koszt pozyskania nowego klienta, wartość sprzedaży czy zwrot z wydatków reklamowych. Możesz do tego wykorzystać narzędzie do wizualizacji danych jak np. Google Looker, aby stworzyć tam raporty marketingowe. To pozwoli Ci ocenić, czy Twoje działania są efektywne i jak je ewentualnie poprawić, aby osiągnąć zamierzone cele. 

  Aby napisać dobry plan marketingowy dla e-commerce, musisz zrozumieć rynek e-commerce, przeprowadzić analizę konkurencji, zdefiniować cele marketingowe, wybrać odpowiednią strategię, określić budżet oraz wdrożyć i monitorować zaplanowane działania. Pamiętaj, że plan marketingowy to dokument, który powinien być aktualizowany i dostosowywany do zmieniających się warunków rynkowych. Śledź konkurencję wykorzystując narzędzia do monitorowania social media jak np. Brand24, widoczności SEO jak np. Senuto czy analizy ruchu jak np. SEMrush.

  Warto eksplorować również nowe obszary marketingu jak na przykład AI. Automatyzacja marketingu to wiele korzyści, które pozwolą zaoszczędzić czas na bardziej kreatywne i strategiczne elementu biznesu. Pomyśl o tym, że mógłbyś wykorzystać wirtualnego asystenta do obsługi Twoich klientów, a za pomocą danych proponować stałym klientom dodatkowy, powiązany asortyment. Eksploruj nowe obszary marketingowe, testuj wiele wariantów, bądź otwarty na rozwiązania, które mają szansę otworzyć biznes na nowych klientów.

  Porozmawiajmy!

  Tomasz Starzyński
  Tomasz Starzyński

  Prezes zarządu i managing partner w Up&More. Odpowiada za rozwój agencji oraz koordynuje pracę działów SEM/SEO i paid social. Nadzoruje wprowadzanie nowych produktów i narzędzi reklamowych w firmie oraz automatyzację procesów.