Spis treści

  By odpowiednio wyznaczyć cele marketingowe, zacznij od identyfikacji swoich celów biznesowych. Musisz zrozumieć, jakie są Twoje ogólne cele biznesowe, takie jak zwiększenie sprzedaży, zwiększenie zasięgu marki czy zwiększenie zaangażowania klientów. Pamiętaj, że cele marketingowe powinny być elastyczne i mogą się zmieniać w miarę rozwoju Twojego biznesu.

  Następnie zdefiniuj swoją grupę docelową. Określ, kto w niej jest i co go interesuje. To pomoże Ci skupić się na działaniach marketingowych.

  Następnie ustal priorytety. Nie możesz skupiać się na wszystkim naraz, dlatego ważne jest, aby ustalić priorytety i skupić się na kilku kluczowych celach marketingowych.

  Monitoruj i mierz postępy. Aby sprawdzić, czy osiągasz swoje cele marketingowe, musisz mieć sposób, by je mierzyć i monitorować swoje postępy. Możesz to zrobić za pomocą narzędzi do analizy danych, takich jak Google Analytics, czy też poprzez badania rynku.

  Jak poradzić sobie z każdym z tych etapów?

  Jak ustalić optymalny budżet kampanii marketingowej – KPI

  Określenie budżetu marketingowego stanie się wiele prostsze, gdy będziemy wiedzieli, co chcemy za pośrednictwem tego budżetu osiągnąć. Ważne jest, aby regularnie sprawdzać postępy i dostosowywać cele, jeśli to konieczne. Wyobraź sobie, że Twoje kampanie internetowe to swego rodzaju test – będzie miał on sens tylko wtedy, kiedy w klarowny sposób będziesz mógł ocenić zawarte w nim odpowiedzi. Dlatego wyznacz sobie konkretne cele, jakie chcesz osiągnąć, np. w pierwszym kwartale 2023 oraz w całym 2023 roku. To pomoże Ci dopasować sposoby docierania do klientów, a także orientacyjną wysokość budżetu.

  Twój cel powinien być: konkretny, mierzalny, osiągalny, relewantny oraz określony w czasie. Zatem “zwiększenie sprzedaży” to słabo wyznaczony cel – osiągniesz go nawet wtedy, gdy zwiększysz sprzedaż o 1%, ale czy taki wynik będzie dla Ciebie zadowalający? Za to “zwiększenie sprzedaży o 10% w ciągu Q1 2023” brzmi już sensownie.

  Przykładowe, odpowiednio wyznaczone cele:

  • zwiększenie liczby polubień strony o 50 w ciągu tygodnia
  • pozyskanie 25 nowych kontaktów do newslettera w ciągu miesiąca
  • pozyskanie 100 nowych klientów w Q1 2023

  Kiedy jasno określisz cele, łatwo ocenisz swoje postępy marketingowe, a także skuteczność poszczególnych kanałów w osiąganiu tych celów. Wyznaczenie celów przybliży Cię również do oszacowania budżetu, jaki będzie Ci potrzebny do ich zrealizowania. 

  Budżet marketingowy – grupa docelowa i pokrycie rynku

  Zanim zaczniesz wyświetlać reklamy, zbadaj potencjał swojej grupy docelowej. Brzmi to trochę enigmatycznie, ale chodzi tylko o to, by zrozumieć, jak szeroka jest baza odbiorców, do których chcesz trafić. To kluczowa informacja, która pozwoli Ci ustalić, ilu potencjalnych klientów jest na rynku. Przydatnym na tym etapie narzędziem jest planer słów kluczowych Google Ads.

  Służy on do wyszukiwania słów kluczowych i fraz, które mogą być użyte w kampanii reklamowej. Narzędzie to pozwala na sprawdzenie popularności poszczególnych słów kluczowych oraz na zobaczenie, jakie frazy są najczęściej wyszukiwane przez użytkowników. Planer słów kluczowych Google Ads umożliwia również sprawdzenie, jaki jest średni koszt kliknięcia (ang. cost-per-click, CPC) dla poszczególnych słów kluczowych, co pozwala na lepsze zaplanowanie budżetu reklamowego.

  Możemy zatem w prosty sposób sprawdzić, jakim zainteresowaniem cieszą się ważne dla nas frazy. To pozwoli nam oszacować, jak szeroka jest nasza grupa docelowa i ilu odbiorców interesuje się oferowanymi przez nas produktami lub usługami. Uzyskamy dzięki temu informacje, na której możemy oprzeć naszą estymację. Załóżmy, że CPC naszego słowa to 2 zł, a miesięczna częstotliwość jego wyszukiwania to 10 000. W takiej sytuacji, by pokryć cały rynek, potrzebowalibyśmy budżetu reklamowego w wysokości ok. 20 000 zł.

  Jeśli już prowadziłeś lub prowadzisz kampanie reklamowe w Google Ads, to niezależnie od tego, jaki jest ich budżet reklamowy, na Twoim koncie może pojawić się możliwość sprawdzenia analizy aukcji. Jej obecność sprawdzisz w zakładce “Przegląd”. Możesz sprawdzić analizę aukcji dla wybranej kampanii, ale też całego konta. Znajdujące się tam informacje pomogą Ci estymować, jakie budżety reklamowe posiada konkurencja oraz to, w jakim stopniu Twoje reklamy obecnie pokrywają rynek. W tabelce do wyboru kilka statystyk, pod kątem których możesz analizować rynek: udział w wyświetleniach, udział wygranych aukcji, pokrywające się aukcje, współczynnik wyświetleń na górze strony oraz współczynnik wyższej pozycji. Biorąc pod lupę te dane, możesz z łatwością ocenić obecne wysycenie rynku przez Twoje działania. Jeśli zatem Twoim celem marketingowym będzie pokrycie jakiejś części rynku w wynikach wyszukiwania, to właśnie w tym miejscu w prosty sposób sprawdzisz, na ile udaje Ci się ten cel osiągnąć.

  Budżet reklamowy – kanały docierania do użytkowników

  Dzisiejsze środki marketingowe (szczególnie te internetowe) pozwalają na precyzyjne dotarcie do grup docelowych za pomocą kanałów, w których owe grupy spędzają wirtualny czas. Nie ma więc sensu korzystanie z wszystkich kanałów z nadzieją, że akurat tam pożądani przez nas odbiorcy trafią na nasz komunikat.

  Dobór odpowiednich kanałów promocji w internecie to jeden z elementów strategii marketingowej. Pomoże Ci dotrzeć do odpowiedniej grupy odbiorców i osiągnąć swoje cele biznesowe. Pole do manewru jest tutaj naprawdę szerokie: afiliacja, aplikacje, blogi, strony internetowe, newslettery, social media, reklamy w TV, video, Google Ads, Facebook Ads, relacje prasowe, kody QR, chatboty, webinary, reklamy drukowane, reklamy w radiu, katalogi, ulotki, broszury, SMSy, eventy PR, SEO. Od tylu możliwości może zakręcić się w głowie. Jak wybrać te, które będą najskuteczniejsze?

  Wybór kanałów powinniśmy oprzeć na celu, jaki sobie wyznaczyliśmy. To trochę tak, jak z wbijaniem gwoździa. Cel sam w sobie nie jest trudny, ale by wykonać takie zadanie, musimy wybrać odpowiednie narzędzie. I o ile śrubokręt jest niezastąpiony przy wkręcaniu śrubek, o tyle nie okaże się zbyt przydatny, gdy będziemy chcieli nasz gwóźdź wbić. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku mediów internetowych. Mając jasno określone cele, będziemy mogli wybrać odpowiednie kanały, które przybliżą nas do ich osiągnięcia.

  Do budowania świadomości marki możemy wykorzystać np. Google Display Ads, Google Discovery, Facebook Reach&Frequency czy kampanie zasięgowe LinkedIn Ads. Narzędziami pozwalającymi pozyskać wartościowy ruch będą kampanie wyszukiwarkowe w Google Ads czy Facebook Carousel / Link Ads. Cele leadowo-sprzedażowe osiągniemy przy użyciu kampanii brandowych oraz generycznych w Google Search Ads, remarketingu, Google Performance Max, LinkedIn Ads (Lead Form), Facebook Lead Ads czy mailingów. Najczęściej wybieranymi kanałami są naturalnie te, które znajdują się na końcu lejka sprzedażowego i mają za zadanie zwiększać sprzedaż. Pamiętaj jednak o tym, że żeby skompletować drużynę piłkarską, która wygra Ligę Mistrzów, nie wystarczą sami światowej klasy napastnicy – tak samo jest w przypadku działań mediowych. Żeby generować sprzedaż, powinniśmy podchodzić do kwestii promocji kompleksowo, starając się docierać do użytkowników na wszystkich etapach kontaktu z produktem – od kampanii wizerunkowych i zasięgowych, po remarketing.

  Jak zaplanować budżet marketingowy na podstawie obrotu

  To prosta metoda, która sprawdzi się w przypadku firm, które nie mają zaplecza marketingowego oraz analitycznego. Budżet możemy wyznaczyć na podstawie osiąganych przez naszą firmę wyników finansowych. Musimy pamiętać jednak o tym, że używając niektórych kanałów mediowych, warto jest posiadać budżet minimalny, który pozwoli na skuteczną optymalizację reklam. Jeśli Twoja firma jest na wczesnym etapie rozwoju i nie generuje dużych przychodów, może okazać się, że wydzielając budżet marketingowy, powstałe w wyniku zastosowania tej metody kwoty, nie będą umożliwiały skutecznych działań – np. dlatego, że algorytm Google Ads skupi się na pozyskiwaniu bardzo tanich kliknięć, żeby uzyskać ich określoną liczbę w danym budżecie, co przełoży się na jakość ruchu trafiającego na stronę. Może się wtedy okazać, że użytkownicy odwiedzający stronę będą rzadko dokonywać zakupów, a współczynnik konwersji będzie niezadowalający. 

  Estymacje budżetu reklamowego

  Budżet kampanii reklamowej warto określać na podstawie podjętych wcześniej działań i wyników, jakie osiągnęły. Najłatwiej zaplanować budżet naszej kampanii w wyszukiwarce Google , gdyż mamy tam informacje nt. wyświetlania reklam, koszty reklamy, budżet dzienny, wzrost ruchu czy budżet reklamy dla wybranych słów kluczowych. Mając dostęp do takich informacji, z łatwością możemy ocenić efektywność kampanii i działań reklamowych. Dlatego, jeśli nie wiesz od czego zacząć planowanie mediów, dobrze będzie zrobić to właśnie od sieci wyszukiwania. Koszty tworzenia są niewielkie, możesz wydawać środki w kontrolowany sposób oraz pozyskiwać nowych odbiorców na terenie całego kraju.

  Jeśli chcesz w profesjonalny sposób zbadać możliwości budżetowe swojej marki oraz wybrać odpowiednie kanały promocji, możesz skorzystać z usług Agencji Digitalowej. Agencja zajmuje się przede wszystkim planowaniem oraz realizacją działań marketingowych online, które mogą polegać na budowaniu marki, reklamie w wyszukiwarkach, public relations, tworzeniu komunikacji marketingowej, optymalizacji kampanii internetowych czy analityce danych. Dział marketingu agencji oceni podział budżetu, zarekomenduje rozwiązania w reklamie ppc oraz wprowadzi ewentualne zmiany na stronie www.

  Odpowiedni budżet to podstawa w procesie pozyskania klienta. Wystarczająco duże nakłady na reklamę w poszczególnych mediach pozwolą Twojej firmie osiągnąć odpowiednio wysoki współczynnik klikalności w kampaniach.

  Budżet kampanii możesz skonsultować ze specjalistami z agencji.

  Pomożemy Ci dobrać odpowiednie kanały promocji oraz podpowiemy jaką część budżetu przeznaczyć na działania marketingowe.

  Porozmawiajmy!

  Krystian Karasiński
  Krystian Karasiński

  Strateg marketingowy oraz specjalista SEM, posiadający doświadczenie w zarządzaniu zespołem. Od kilku lat związany z performance marketingiem. Jego ulubiony obszar zainteresowań to analiza danych.