Spis treści

  Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektóre filmy na TikToku zdobywają miliony wyświetleń, podczas gdy inne ledwo przekraczają kilka setek? Odpowiedź kryje się w zaawansowanym algorytmie, który napędza tę popularną platformę krótkich filmów. W tym artykule zgłębimy tajniki funkcjonowania tajemniczego algorytmu i zrozumiemy, dlaczego jest on kluczowym elementem sukcesu tej aplikacji.

  Jakie elementy bierze pod uwagę algorytm platformy?

  Personalizacja i uczenie maszynowe

  Centralnym elementem algorytmu TikToka jest personalizacja zawartości. Aplikacja wykorzystuje zaawansowane technologie uczenia maszynowego do analizy zachowań użytkowników. Na podstawie polubień, udostępnień, komentarzy i czasu spędzonego na danym filmie, algorytm określa preferencje każdego użytkownika. Dzięki temu Twój feed na TikToku jest dostosowany do Twoich indywidualnych zainteresowań.

  Ponadto system jest w stanie analizować każde przesłane video. Przedsiębiorstwo ByteDance, które jest odpowiedzialne za TikToka, przekonuje, że aplikacja potrafi zrozumieć tekst, dźwięk oraz cały kontekst nagrania – wszystko za sprawą sztucznej inteligencji.

  Czas spędzony na oglądaniu

  Nie wszystkie wyświetlenia są równe w oczach algorytmu TikToka. Liczy się nie tylko liczba odtworzeń, ale także czas, jaki użytkownicy spędzają na danym video. Im dłużej oglądasz film, tym większe szanse, że algorytm uwzględni go w Twoim personalizowanym feedzie. Dlatego twórcy contentu starają się publikować materiały, które przykują uwagę widza od pierwszych sekund.

  Co do samych wyświetleń, warto pamiętać o jednej rzeczy – podczas gdy film prawdopodobnie otrzyma więcej wyświetleń, jeśli zostanie opublikowany przez konto, które ma więcej obserwujących, z racji tego, że profil ten zbudował większą bazę followersów, ani liczba obserwujących, ani to, czy konto miało wcześniej filmy o wysokiej skuteczności, nie są bezpośrednimi czynnikami w systemie rekomendacji.

  Interakcje użytkowników

  Kluczowym czynnikiem wpływającym na widoczność filmu na TikToku są interakcje użytkowników. Polubienia, udostępnienia, komentarze – wszystkie te działania sprawiają, że dany film jest uznawany za ciekawy i wartościowy. Algorytm premiuje takie treści, umieszczając je wyżej w feedzie innych użytkowników. Ponadto znaczenie mają tu interakcje osób, które zdają się mieć takie same zainteresowania. Na przykład, jeśli użytkownik A lubi filmy 1, 2 i 3, a użytkownik B lubi filmy 1, 2, 3, 4 i 5, system rekomendacji może przewidzieć, że użytkownikowi A spodobają się również filmy 4 i 5.

  Trendy i wyzwania

  TikTok słynie z szybkiego reagowania na aktualne trendy i wyzwania. Algorytm bacznie śledzi, które treści stają się popularne w danym czasie. Twórcy, którzy chcą zyskać popularność, starają się dostosować do panujących trendów. Algorytm nagradza kreatywność i innowacyjność, co sprawia, że TikTok zawsze jest pełen świeżych, interesujących treści.

  Pamiętaj, że do trendów możemy też zaliczyć utworu i efekty dźwiękowe. TikTok był pionierem wśród aplikacji, jeśli chodzi o tak duży nacisk na to, jaki dźwięk jest wykorzystywany w video. Rozwiązaniem platformy zainspirował się Instagram, który aktualnie używa go w swoich Reelsach.

  Lokalizacja i język

  Algorytm TikToka uwzględnia także lokalizację i język użytkownika. To oznacza, że treści są dostosowywane do regionu, w którym się znajdujesz oraz do języka, którym posługujesz się w aplikacji. Dzięki temu TikTok staje się globalną platformą, jednocześnie oferując lokalnie dostosowane treści.

  Jak się wybić na TikToku?

  Osiągnięcie sukcesu często wymaga zrozumienia, jak działa platforma. Oto kilka cennych wskazówek, które mogą pozwolić Ci dotrzeć do szerszego grona odbiorców:

  • zacznij od zdefiniowania swojej niszy – skoncentruj się na określonej tematyce lub stylu, który będzie charakteryzować Twoje filmy. Tworzenie spójnych treści może przyciągnąć lojalną widownię,
  • bądź na bieżąco z trendami – nagrywaj filmy nawiązujące do aktualnych wyzwań oraz trendów. Pamiętaj jednak, aby nawet do takich treści wnosić coś unikalnego – to pozwoli Ci się wyróżnić na tle innych,
  • korzystaj z popularnych hashtagów – jeśli są dobrze dobrane, mogą znacząco zwiększyć oglądalność Twoich filmów. Wybieraj oczywiście te, które mają związek z treścią video, aby TikTok nie uznał go za spam. Rekomendowana liczba hashtagów to 3-5 przy każdym filmie,
  • rozwijaj współpracę z innymi twórcami – bierz udział we wspólnych projektach, a także twórz TikToki, które będą odpowiedzią na materiały innych użytkowników,
  • optymalizuj opisy – wprowadzaj odpowiednie słowa kluczowe związane z treścią, a jednocześnie zachęcaj do interakcji. W opisie filmu możesz dodać do 2200 znaków.

  Podsumowanie

  Jak widzisz, algorytm TikToka to skomplikowane narzędzie, które bierze pod uwagę wiele czynników. Personalizacja, czas oglądania, interakcje użytkowników, trendy i lokalizacja – wszystko to współtworzy unikalny system, który sprawia, że TikTok jest niezwykle popularny i angażujący. Dla twórców treści to wyzwanie, ale jednocześnie szansa na zdobycie ogromnej widowni poprzez zrozumienie i dostosowanie się do zmiennych reguł tego dynamicznego algorytmu.

  Porozmawiajmy!

  Anna Rogozińska
  Anna Rogozińska

  Jako Senior Social Media Specialist dba o działania marek w mediach społecznościowych - od opracowywania strategii po prowadzenie kampanii reklamowych.