Spis treści

  Prowadząc działania reklamowe, niezależnie od kanału, chcemy być dobrze widoczni. Co z tego, że reklama składa się z pomysłowej kreacji i angażującego tekstu, jeśli nie wyświetla się właściwym osobom, lub jeśli zupełnie przyćmiewa ją konkurencja? Aby przeanalizować to, czy w przypadku naszych reklam w kanale Apple Search Ads pozostajemy w cieniu konkurencyjnej marki możemy wykorzystać metrykę Impression Share. Czytaj dalej, a dowiesz się, czym jest Impression Share, jak sprawdzić ten wynik dla swoich kampanii Apple Search Ads oraz jak go poprawić w wypadku, gdy ten nie spełnia naszych oczekiwań.

  Impression Share w kampaniach ASA – czym jest?

  Impression Share, zwany również udziałem wyświetleń, jest miarą, która pomaga zrozumieć, jak skutecznie reklama jest dostarczana użytkownikom w odpowiedzi na konkretne wyszukiwane frazy lub słowa kluczowe. Innymi słowy, jest to sposób określenia, w jakim stopniu dana reklama jest widoczna dla potencjalnych odbiorców w porównaniu do całkowitej liczby wyświetleń dla tych samych zapytań lub słów kluczowych, uwzględniając te same lokalizacje. Procentowy udział wyświetleń jest prezentowany jako zakres, na przykład 0-10%, 11-20%, i tak dalej. Zatem zakres 0-10% sugeruje, że reklama jest bardzo mało widoczna, a zakres 21-30% wskazuje na nieco większą widoczność. Wzrost zakresu Impression Share oznacza, że reklama sięga większej liczby użytkowników po wyszukaniu danej frazy. 

  Jak sprawdzić wynik Impression Share?

  Metryka ta nie jest dostępna w standardowym panelu Apple Search Ads, w którym znajdują się takie informacje jak na przykład, wyświetlenia reklamy, instalacje, czy koszt za kliknięcie. Aby do niej dotrzeć musimy się nieco nagimnastykować, ponieważ informacja o udziale w wyświetleniach jest dostępna tylko w predefiniowanych niestandardowych raportach Impression Share (oraz na stronie Recommendations). Aby zatem sprawdzić Impression Share najlepiej będzie wygenerować raport niestandardowy zawierający tę metrykę. Jak to zrobić? 

  1. Zaloguj się na konto Apple Search Ads.
  2. W prawym górnym rogu panelu wybierz opcję “Custom Reports” 
  3. Kliknij na “Create Report”
  4. Wybierz zakres dat, dla którego chcesz wygenerować raport oraz nadaj mu wybraną nazwę.
  5. Następnie, by w raporcie znalazła się informacja o Impression Share dla konkretnych fraz kluczowych, możesz skorzystać z dwóch opcji. W rubryce “Report Type” wybierz “Daily Impression Share Report” lub “Weekly Impression Share Report”. Różnią się one, jak łatwo się domyślić, przedziałem czasowym, dla którego przedstawiony zostanie zakres procentowy Impression Share. Dla pierwszego z wymienionych raportów będzie on dotyczył przedziału procentowego Impression Share dla każdego dnia występującego we wskazanym przez nas zakresie, a dla drugiego – dla tygodnia, licząc od niedzieli do soboty. 
  6. Dostosuj pozostałe metryki dostępne do dodania, bądź usunięcia z raportu.
  7. Ustal czy chcesz, by raport został wygenerowany jednorazowo, czy by był automatycznie generowany co wybrany okres czasu.
  8. Wygeneruj raport klikając na przycisk “Run Report”.

  Wykonanie tych czynności przeniesie Cię na powrót do strony Custom Reports, na której znajdziesz do pobrania wygenerowany w ten sposób raport w formacie .csv, zawierający metrykę impression Share. Przeanalizujesz w nim zakres procentowy udziału wyświetleń dla każdej z fraz, pod którą wyświetlała się reklama Twojej aplikacji w wybranym przez siebie wcześniej okresie. 

  Jak poprawić wynik Impression Share?

  Impression Share oraz pozycja w rankingu stanowią kluczowe wskaźniki dla reklam Apple Search Ads, dostarczając istotnych informacji na temat efektywności naszych kampanii. Analiza tych danych pozwala na lepsze zrozumienie potencjału konkretnych słów kluczowych oraz strategii, jakie można przyjąć w celu zwiększenia ich wpływu na target grupę. Jeśli dana fraza jest kluczowa dla naszej marki, monitorowanie jej udziału w wyświetleniach dostarcza nam wskazówek dotyczących możliwości wzrostu jej widoczności.

  By poprawić ten wynik, warto wyznaczyć docelowy poziom udziału w wyświetleniach i dostosować nasze stawki, aby osiągnąć ten cel. Właściwie skonstruowana strategia może mieć kluczowe znaczenie w efektywnym zarządzaniu Impression Share.

  Jednym z potencjalnych sposobów na zwiększenie Impression Share jest zwiększenie dziennego budżetu. To podejście znacząco zwiększa nasze szanse na pojawienie się reklamy w wynikach wyszukiwania, co przekłada się na większą widoczność. Również poszerzenie zakresu docelowej grupy odbiorców poprzez dostosowanie kryteriów grup reklam może skutkować większą widocznością naszych reklam wśród różnorodnych odbiorców. Warto także monitorować zakładkę Recommendations, w której często znajdziemy przydatne wskazówki dotyczące działań, jakie możemy podjąć by poprawić ogólny wynik reklamy – w tym także procent Impression Share.

  W niektórych przypadkach zdarza się, że nasz Impression Share mieści się w zakresie od 11% do 20%, jednakże mimo to utrzymuje się wysoka pozycja reklamy w rankingu. Jest to sygnał, że dane słowo kluczowe przyciąga oferty wielu reklamodawców. Połączenie wskaźników udziału w wyświetleniach i pozycji w rankingu pozwala nam określić potencjalny zakres wzrostu udziału.

  Niemniej jednak, warto mieć na uwadze, że choć taktyki takie jak dostosowanie stawek czy zwiększenie budżetu mogą zwiększyć nasze szanse w aukcjach, to nie gwarantują one automatycznie poprawy wydajności. Zmiany te mogą być także podatne na próbę czasu, dlatego istotne jest, aby stale monitorować wyniki i dostosowywać strategię do zmieniających się warunków rynkowych. 

  Przemyślane podejście oparte na analizie danych może znacząco wpłynąć na poprawę naszego Impression Share oraz ogólnej skuteczności naszych kampanii reklamowych w Apple Search Ads.

  Uwagi końcowe

  Impression Share jest bez wątpienia istotnym wskaźnikiem w naszym arsenale narzędzi do osiągnięcia wyznaczonego celu, ale warto pamiętać, że nie istnieje jedna uniwersalna strategia, która zagwarantuje doskonały wynik w każdym przypadku.

  Dostosowywanie stawek, zwiększenie budżetu, analiza rekomendacji na koncie i poszerzanie zakresu grupy docelowej to kilka kroków, które można podjąć w celu poprawy Impression Share. Jednakże, skuteczność tych działań może się różnić w zależności od konkretnej branży, sezonowości czy strategii konkurencji. Dlatego kluczowe jest zachowanie elastyczności i gotowości do ciągłej analizy oraz dostosowywania naszych działań.

  Impression Share jest jednym z filarów skutecznych kampanii reklamowych w Apple Search Ads, ale nie jest jedynym. Warto łączyć analizę Impression Share z innymi wskaźnikami, takimi jak CTR, liczbę i koszt instalacji czy koszt za kliknięcie, aby uzyskać pełny obraz efektywności naszych działań reklamowych.

  W miarę jak trendy, zachowania użytkowników i rynek się zmieniają, także nasza strategia reklamowa musi ewoluować. Śledzenie trendów, analiza wyników i otwarte podejście do dostosowywania strategii stanowią fundament skutecznych działań reklamowych. Impression Share, choć istotny, jest jednym z elementów tej układanki, która składa się na sukces w dzisiejszym konkurencyjnym świecie reklamy online.

  Podsumowując, Impression Share to nie tylko miara widoczności, ale również narzędzie do mierzenia naszego wysiłku w dążeniu do osiągnięcia lepszych wyników. Wykorzystajmy go jako przewodnika do lepszego zrozumienia naszych kampanii, analizy strategii i podejmowania decyzji opartych na danych. Sukces w Apple Search Ads wymaga wysiłku, elastyczności i nieustannej gotowości do doskonalenia się wraz z dynamicznym otoczeniem reklam online.

  Porozmawiajmy!

  Martyna Malepszy
  Martyna Malepszy

  Z Up&more związana od kwietnia 2021 roku. Na codzień zajmuje się przede wszystkim prowadzeniem i optymalizacją kampanii zachęcających do instalacji aplikacji mobilnych, ale nie tylko.