Spis treści

  EEAT to akronim od Expertise, Experience, Authoritativeness, and Trustworthiness. To cztery kluczowe elementy oceny jakości witryny internetowej przez wyszukiwarki. Są one brane pod uwagę przez algorytm Google podczas rankingu witryn w wynikach wyszukiwania.

  Definicja eeat
  • Expertise odnosi się do wiedzy i doświadczenia osoby lub zespołu tworzącego witrynę. Może być ona wykazana poprzez publikację artykułów eksperckich, udział w konferencjach branżowych lub posiadanie dyplomów ukończenia studiów.
  • Experience odnosi się do doświadczenia osoby lub zespołu tworzącego witrynę w danej dziedzinie. Może być ono wykazane poprzez liczbę lat pracy w branży, liczbę zrealizowanych projektów lub liczbę otrzymanych nagród.
  • Authoritativeness odnosi się do reputacji witryny wśród użytkowników. Może być ona wykazana poprzez liczbę odwiedzin, linków zwrotnych i pozytywnych opinii.
  • Trustworthiness odnosi się do zaufania, jakim użytkownicy darzą witrynę. Może być ono wykazane poprzez stosowanie szyfrowania SSL, polityki prywatności i zwrotów pieniędzy.

  Tworzenie treści zgodnych z EEAT na swojej stronie internetowej

  Z każdym kolejnym rokiem Google coraz surowiej ocenia jakość stron pod kątem tego czy znajdują się na nich wartościowe treści. Pojęcie EEAT i szereg wytycznych z nim związanych powstały jako wskazówki, które mają pomagać tworzyć treści, które budują zaufanie użytkowników.

  Google w dokumencie Search Quality Evaluator Guidelines (wytyczne dla oceniających jakość wyszukiwania) przedstawia nam szereg pytań, na które powinniśmy odpowiedzieć sobie jako twórcy treści na strony internetowe. Pytania te podzielone są na dwie zasadnicze grupy – te dotyczące jakości treści oraz te dotyczące jej wiarygodności. Listę pytań można przejrzeć na stronie developers.google.com.

  Pierwszą z wymienionych grup pytań można podsumować następująco – wysokiej jakości treści wg zasady EEAT, które wyszukiwarka premiuje to takie, które są:

  • w 100% oryginalne
  • stworzone z wykorzystaniem wiarygodnych źródeł
  • wszechstronne, pomocne, interesujące
  • poprawne stylistycznie i ortograficznie
  • takie, którymi użytkownicy chcą się dzielić z innymi
  • poprawne redakcyjnie
  • treści publikowane są, aby coś przekazać, a nie w sposób masowy i przypadkowy

  Druga z wymienionych grup pytań dotycząca wiarygodności, określa, że treści wiarygodne to takie, które:

  • zawierają dowody na to, że posiadamy wiedzę w danej dziedzinie
  • odpowiadają na pytania użytkownika w taki sposób, że może nam on zaufać
  • twórca treści jest ekspertem w danej dziedzinie lub posiada wystarczające doświadczenie
  • nie zawierają błędów merytorycznych łatwych do zweryfikowania

  Tworzenie treści w tematach z zakresu „Your Money or Your Life” – YMYL

  Kilka lat temu, aby chronić użytkowników wyszukiwarki przed konsumowaniem treści, które mają wątpliwą wiarygodność, a mogą wpłynąć na ważne decyzje podejmowane przez nich w życiowych tematach, Google stworzył pojęcie stron Your Money or Your Life (w skrócie YMYL). Jest to sposób klasyfikacji stron internetowych, które poruszają ważne tematy takie jak: zdrowie, finanse czy komfort osobisty.

  Te bardzo szczegółowe wytyczne mają na celu doprowadzenie do sytuacji, w której jedynie strony mające wysoki poziom autorytetu w danym temacie, których autorzy posiadają doświadczenie związane z daną dziedziną, znajdą się na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania.

  Prowadząc sklep internetowy, bądź stronę internetową, która w oczywisty sposób zalicza się do kategorii YMYL, aby zdobyć i utrzymać wysoki ranking strony, na interesujące cię słowa kluczowe musisz szczególnie dbać o jakość treści i tworzyć je w myśl zasad EEAT.

  Znaczenie autora w tworzeniu treści

  Najważniejszym czynnikiem zapewniającym o merytorycznej poprawności treści znajdujących się na stronach internetowych jest autorytet jej autora. Google ocenia jakość strony internetowej pośrednio poprzez wiarygodność tego, kto pod jej zawartością się podpisuje.

  Dlatego dodawane do twojej strony teksty powinny zawierać informacje o ich autorze – istotne jest, aby była to osoba, która posiada dobrą reputację w ramach danej dziedziny oraz doświadczenie, które można z łatwością potwierdzić w wyszukiwarce Google (najlepiej aby sam artykuł zawierał odnośniki do takich dodatkowych informacji).

  Google zostawia nam też furtkę, jeśli chcemy generować treści za pomocą AI. Okazuje się, że algorytm Google nie będzie karał takich treści jeśli sprawdzimy samodzielnie ich poprawność merytoryczną oraz podpiszemy je jako stworzone przez sztuczną inteligencję.

  Powody tworzenia treści na strony internetowe

  Google postanowił także zadać nam pytanie dlaczego właściwie tworzymy treści i publikujemy je w internecie i tu poprawna odpowiedź ma być tylko jedna – chcemy przekazać coś ciekawego i wartościowego innym użytkownikom wyszukiwarki.

  Google jasno wskazuje, że treści dodawane na twojej stronie nie mogą być tworzone tylko i wyłącznie na potrzeby pozycjonowania, szczególnie w przypadku jeśli są to strony YMYL.

  Podsumowanie

  Aby poprawić EEAT witryny, należy skupić się na następujących działaniach:

  • Publikuj wysokiej jakości treści, które są zgodne z zainteresowaniami Twojej docelowej grupy odbiorców.
  • Uczestnicz w branżowych wydarzeniach i forach, gdzie możesz dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.
  • Pozyskaj linki zwrotne z innych witryn, które są uważane za autorytety w Twojej branży.
  • Stosuj szyfrowanie SSL, politykę prywatności i zwrotów pieniędzy, aby zapewnić użytkownikom bezpieczeństwo i komfort.

  Poprawiając EEAT swojej witryny, możesz poprawić jej ranking w wynikach wyszukiwania i zwiększyć liczbę odwiedzin.

  Porozmawiajmy!

  Adrianna Napiórkowska
  Adrianna Napiórkowska

  Posiada 11-letnie doświadczenie zawodowe, karierę rozpoczynała w agencji Emarketing Experts jako młodszy specjalista SEO. Oprócz pozycjonowania stron, zajmowała się prowadzeniem projektów marketingu 360° jako Account Manager w They.pl. Pracowała dla firm z sektora finansowego (Bank Millennium, Bank Meritum, Finai S.A.), e-commerce (np. Black Red White, Autoland, Mumla). W Up&More odpowiada między innymi za projekty SEO dla Panek Car Sharing, Amerigas, Interparking, H+H czy Autoplaza.