Aktualności

19.12.2019 #WeKnowMore

Kobieta szef. Marzena Kamińska dla Forbes.pl

Feminizacja biznesu nabiera tempa. Czy to przypadek, czy potrzeba kobiecej wizji? A jeżeli potrzeba, to czy lepsza jest kobieta szef asertywna czy empatyczna? Swoją opinią z Forbes.pl podzieliła się Marzena Kamińska, Managing Partner w Up&More.

Pokolenie coraz młodszych pracowników potwierdza przekonanie, że silna męska ręka sterująca okrętem nie jest już wystarczająca. Zespół oczekuje wypełnienia pewnej przestrzeni na styku wsparcia, wiary w możliwości i pozytywnego zorientowania na cel. Pożądane są tzw. kompetencje miękkie wobec szefa, czyli trudniejsze do zmierzenia zdolności osobistej, oraz interpersonalne decydujące o tym, jak lider komunikuje się z zespołem. Umiejętności „miękkie” często przypisywane są płci żeńskiej, zatem panie świetnie mogłyby wypełniać wspomnianą lukę w przestrzeni. Co więcej kobiety perfekcyjnie przeszczepiły z życia prywatnego na grunt biznesowy umiejętność adaptacji do tego, co serwuje im zmieniająca się rzeczywistość.

Jack Zenger i Joseph Folkman, analizując wyniki badania liderów w aspekcie ich skuteczności i kompetencji, jednoznacznie stwierdzili, że kobiety piastujące wysokie stanowiska osiągają lepsze wyniki i są wyżej oceniane niż mężczyźni na podobnych stanowiskach. Ważnym aspektem jest fakt, iż większość z tradycyjnie „męskich” cech jest wysoko reprezentowana przez kobiety, obalając mit, iż konkretne cechy są uznawane jako typowo męskie. Jedynie planowanie strategiczne okazało się mieć silniejsze podstawy u mężczyzn. Czy zatem wraz z rosnącymi potrzebami pracowników, era bycia twardą szefową, z bezkompromisowym podejściem do osiągania sukcesu idzie w zapomnienie?

Przeczytaj cały artykuł autorstwa Marzeny Kamińskiej, managing partner w Up&More dla Forbes.pl

Chcesz skorzystać z naszej oferty? Daj nam znać!

Odezwij się do nas!