Spis treści

  Skuteczność reklamy w Google Ads

  Zwykle jednym z najważniejszych celów kampanii w Google Ads jest zwiększenie ruchu na stronie internetowej i generowanie określonych konwersji, najczęściej przekształcenia wizyt na stronie w zamówienia, wypełnienie formularzy kontaktowych, zapisy na newsletter itp. Skuteczność reklamy można mierzyć na podstawie wskaźników konwersji, takich jak liczba transakcji, średnia wartość koszyka, wartość zamówienia itp. Więcej o konwersjach i o tym, jak je konfigurować, znajdziesz w tekście Śledzenie Konwersji.

  Najprostszym (choć często mylnym, o czym będzie w dalszej części tekstu) sposobem na ocenę skuteczności reklam jest zatem zestawienie wydatków na reklamy z tym, jaki przynoszą dochód. W świecie marketingu taką proporcję nazywamy ROAS’em (return on ad spend). Z zasady, im wyższy ROAS, tym dla nas lepiej. Jeśli korzystasz z usług agencji digitalowej lub freelancera, możesz również posłużyć się wskaźnikiem ROI, czyli return on investment (zwrot z inwestycji). By obliczyć ten współczynnik, do kosztów reklamy powinieneś doliczyć koszt obsługi kampanii oraz wszelkie koszty związane z prowadzeniem działań w Google Ads. To pozwoli Ci oszacować skuteczność działań reklamowych oraz to, na ile są one opłacalne.

  Wskaźniki skuteczności reklam

  W Google Ads znajdziemy masę danych na temat kampanii i zawartych w nich reklam. By nie zagubić się w gąszczu informacji, warto poznać najważniejsze czynniki, które pozwolę na ocenę skuteczności reklam.

  Pierwszym z nich jest CTR (click through rate) czyli współczynnik klikalności. Wyraża się go w procentach, a informuje o tym, z jaką częstotliwością użytkownicy klikają w reklamy. To statystyka, dzięki której możesz wydedukować, czy Twoje reklamy są interesujące dla odbiorców. Obliczysz ją dzieląc liczbę kliknięć przez liczbę wyświetleń. Im wyższy wskaźnik CTR, tym reklamy tekstowe lepiej radzą sobie z przyciąganiem uwagi odbiorców. Aby poprawić współczynnik CTR w kampaniach Google Ads, zadbaj o to, by Twoje reklamy były chwytliwe i przykuwały uwagę. Możesz w ich treści zamieścić wezwanie do działania (CTA, czyli Call to Action) oraz informacje o promocjach czy unikalnych produktach i usługach. Możesz również przeprowadzać testy A/B, wyświetlając zestawy reklam różnym grupom odbiorców i sprawdzać, która z nich przyniesie lepsze rezultaty.

  Kolejnym elementem, na który powinieneś zwrócić uwagę, jest śr. CPC (cost per click), czyli średni koszt kliknięcia. Zbadaj zatem, czy pozyskiwany przez Ciebie ruch nie jest przesadnie drogi – może okazać się, że część reklam, która przynosi podobny współczynnik konwersji do innych, jest jednocześnie dużo droższa od tych pozostałych. Jeśli zaobserwujesz taki precedens, warto jest wykluczyć te komponenty, które zawyżają stawkę. Jednak zanim to zrobisz, upewnij się, że takie działanie faktycznie ma sens. Czasem, pomimo tego, że kreacja jest droższa, to ma ona wyższą jakość lub konwertuje częściej.

  Dość oczywistym, jednak istotnym współczynnikiem, są kliknięcia w reklamę. Jeśli w swojej kampanii generujesz kliknięcia, znaczy to, że użytkownicy wchodzą na Twoją stronę. Jednak kliknięcia same w sobie nie muszą świadczyć o skuteczności reklam. Ważniejsza w tym przypadku jest jakość ruchu, który pozyskuje kampania. Aby sprawdzić jakość ruchu, przeanalizuj zachowanie użytkowników po trafieniu na stronę Twojej firmy, za pomocą dedykowanych narzędzi, jak Google Analytics 4. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób pracować z tym narzędziem, bądź chcesz poznać jego tajniki, zapoznaj się z naszym tekstem Google Analytics 4. Za pomocą GA4 zweryfikujesz, ile czasu użytkownicy spędzają na stronie docelowej, jakie podstrony odwiedzają, czy są zainteresowani Twoimi produktami oraz liczby konwersji.

  Możesz zwrócić uwagę na ranking reklamy. Jest to wartość, która służy do określania, jakie miejsca na stronie będą zajmować Twoje reklamy względem innych reklam oraz czy w ogóle będą się wyświetlać. Ustawione przez Ciebie reklamy biorą udział w aukcji, dlatego ich pozycja może się zmieniać w zależności od konkurencji, kryteriów wyszukiwania i jakości samej reklamy w danym momencie. Aby się dowiedzieć, na jakiej pozycji na stronie wyników wyszukiwania wyświetlają się Twoje reklamy, sprawdź współczynniki wyświetleń u góry strony i na najwyższej pozycji. Na ranking reklamy składają się:

  • Przewidywany współczynnik klikalności reklamy: zależy częściowo od historii kliknięć i wyświetleń reklamy (z uwzględnieniem takich czynników, jak komponenty i inne formaty, które mogły wpłynąć na widoczność klikniętej reklamy).
  • Trafność reklamy względem wyszukiwania: w jakim stopniu reklama jest powiązana z wyszukiwaniem prowadzonym przez użytkownika.
  • Jakość strony docelowej: jej trafność, przejrzystość i wygoda nawigacji.

  Pamiętaj, by reklamy Google Ads odpowiadały temu, co znajduje się w Twojej witrynie. Jeśli użytkownik po kliknięciu reklamy szybko opuści Twój serwis, ponieważ nie znajdzie tam tego, co obiecywała mu reklama, jedyne co uzyskasz w takim przypadku to przepalony budżet. Reklamę Google zoptymalizuj tak, by potencjalnym klientom wyświetlać treść, która odpowiada zawartości Twojej witryny.

  Skuteczność reklam Google – reklamy tekstowe w sieci wyszukiwania

  Skuteczność reklamy dostarcza informacji, które pomagają kierować do klientów odpowiedni przekaz. Ten wskaźnik określa trafność, jakość i różnorodność tekstu reklamy, podając jedną z tych ocen: „Niekompletna”, „Niska”, „Średnia”, „Dobra” lub „Świetna”. Skuteczność reklamy wskazuje, na ile dana kreacja jest zgodna z opracowanymi przez Google sprawdzonymi metodami optymalizacji skuteczności. Im wyższy poziom tego wskaźnika osiągniesz, tym większe prawdopodobieństwo na wygenerowanie dobrych wyników. Ten wskaźnik składa się z 2 elementów: ogólnej oceny, która wskazuje skuteczność odpowiedniej reklamy, i konkretnych działań, które mogą polepszyć skuteczność reklamy.

  Najłatwiej jest zadbać o skuteczność reklam tekstowych już na etapie ich tworzenia. Jednak jeśli nie zrobiłeś tego na tym wczesnym etapie, nic straconego, zawsze możesz skorzystać z opcji edycji, by wyświetlić w oknie dialogowym wskaźnik jej skuteczności. Aby zwiększyć skuteczność reklamy, postępuj zgodnie z rekomendacjami, które system umieszcza na górze okna konfiguracji reklamy. Ocena skuteczności reklamy i zalecane działania będą zmieniać się wraz z wprowadzanymi przez Ciebie danymi i wypełnianiem zasobów.

  Trzy najważniejsze działania, które możesz podjąć, by poprawić skuteczność reklam, to:

  • Dodanie maksymalnej liczy nagłówków oraz tekstów reklamy. Możesz dodać aż 15 nagłówków i 4 teksty reklamy, dlatego wypełnienie wszystkich pól może okazać się nie lada wyzwaniem, jednak postaraj się uzupełnić ile tylko Ci się uda. Takie działanie pozwoli Ci na uzyskanie jak największej kombinacji reklam i umożliwi algorytmowi wyświetlanie kombinacji tekstów o najwyższej skuteczności. W trakcie procesu tworzenia reklam, będą wyświetlać się sugestie komponentów, która mają za zadanie ułatwić Ci pisanie skutecznych nagłówków i tekstów reklamy. Możesz akceptować te propozycje w niezmienionej postaci, modyfikować je lub wykorzystywać tylko jako inspirację.
  • Dodanie unikalnych nagłówków i tekstów reklam. Nagłówki i teksty powinny się od siebie różnić, dzięki temu algorytm uzyska więcej możliwości ich wyświetlania. Opisz swoje produkty i usługi, ich unikalne cechy mogą zainteresować różnych klientów. Staraj się unikać powtarzania tych samych słów, wyrażeń i pomysłów.
  • Używanie w nagłówkach i tekstach reklamy słów kluczowych. staraj się umieszczać w nagłówkach i tekstach reklamy słowa kluczowe. W trakcie tworzenia reklam, Google Ads wyświetla popularne słowa kluczowe, aby ułatwić Ci wybranie odpowiednich komponentów reklamy. Korzystaj z tych podpowiedzi i używaj rekomendowanych słów w tekstach.

  Displayowe reklamy Google Ads

  Elastyczne reklamy displayowe, czyli reklamy graficzne, są najskuteczniejsze, gdy dodasz do nich wiele niepowtarzalnych zasobów kreacji. Jeśli nie masz zasobów graficznych, możesz skorzystać z darmowej biblioteki Google, w której znajduje się praktycznie nieskończoność kreacji. Dzięki temu, podobnie jak w przypadku reklam tekstowych, algorytm może testować wiele odmian reklamy, wyświetlając w efekcie każdemu użytkownikowi najtrafniejszą kompozycję.

  By maksymalnie podnieść jakość reklam displayowych, skorzystaj z następujących wskazówek:

  • Dopasuj swoją reklamę do różnych rozdzielczości – odbiorcy korzystają z wielu urządzeń.
  • Dodaj co najmniej jeden obraz kwadratowy.
  • Dodaj kilka różnych obrazów, by wyróżnić swoją reklamę.
  • Dodaj jak najwięcej niepowtarzalnych nagłówków.
  • Dodaj jak najwięcej tekstów reklamy.

  Podobnie jak w przypadku reklam w wyszukiwarce, na etapie tworzenia reklam displayowch, Google Ads wyświetli podpowiedzi, po zastosowaniu których podniesiesz jakość reklamy. Stosuj się do nich, a dzięki temu wywindujesz CTR oraz zmniejszysz średni koszt kliknięcia w reklamę.

  Istnieje kilka uniwersalnych metryk, które pozwalają ocenić skuteczność reklam, jednak w przypadku każdej kampanii Google Ads, wskaźniki, na które powinniśmy zwracać uwagę, różnią się. By ocenić jakość reklam, możesz zwracać uwagę na takie współczynniki, jak wartość konwersji, liczba konwersji, liczba kliknięć, wypełnienie formularza, stosunek kliknięć do konwersji, lub ile czasu użytkownicy spędzają w Twoim sklepie internetowym.

  Porozmawiajmy!

  Krystian Karasiński
  Krystian Karasiński

  Strateg marketingowy oraz specjalista SEM, posiadający doświadczenie w zarządzaniu zespołem. Od kilku lat związany z performance marketingiem. Jego ulubiony obszar zainteresowań to analiza danych.