Spis treści

  Jak wdrożyć strategię content marketingową w firmie?

  Sukces w dzisiejszym świecie biznesu zależy w dużej mierze od umiejętnego wykorzystania content marketingu. To właśnie treści dostarczane potencjalnym klientom pozwalają na nawiązanie z nimi relacji, zbudowanie zaufania i ostatecznie – sprzedaż produktu lub usługi. Jak zatem podejść do procesu wdrażania strategii content marketingowej w firmie? 

  Jakie są elementy wdrożenia strategii content marketingowej? Są to:

  • określenie odbiorców strategii content marketingowej,
  • określenie celów biznesowych i KPI,
  • wykonanie audytu treści,
  • wykonanie analizy treści konkurencji,
  • stworzenia Customer Journey Map,
  • wybranie formy treści,
  • określenie kanałów dystrybucji treści,
  • ustalenie budżetu na działania,
  • stworzenie content planu,
  • stworzenie treści i zoptymalizowanie ich pod kątem SEO
  • analizowanie i mierzenie wyników.

  1. Określ odbiorców strategii content marketingowej

  Zacznij od zdefiniowania swojej grupy docelowej. Kto jest Twoim idealnym klientem? Jakie ma potrzeby, zainteresowania, jakie problemy można rozwiązać dzięki Twoim produktom lub usługom? Zrozumienie swoich odbiorców to podstawa skutecznej strategii content marketingowej.

  2. Określ cele biznesowe i KPI

  Bez klarownie zdefiniowanych celów biznesowych oraz wskaźników efektywności KPI (Key Performance Indicators), trudno będzie ocenić skuteczność Twoich działań. Czy celem jest zwiększenie ruchu na stronie, budowanie społeczności, czy może zwiększenie sprzedaży? Jakie wskaźniki będą świadczyć o sukcesie Twoich działań?

  3. Wykonaj audyt treści

  Przeprowadź audyt już istniejących treści. Sprawdź, które z nich są popularne wśród odbiorców, które generują konwersje, a które nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Audyt pozwoli Ci zrozumieć, co już działa, a co wymaga poprawy. Może potrzebujesz więcej treści, która postawi Cię w roli eksperta, a może warto poprawić i rozbudować publikacje, które już masz?

  4. Wykonaj analizę treści konkurencji

  Zorientuj się, co robią Twoi konkurenci. Jakie treści publikują, jakie kanały dystrybucji wykorzystują? Analiza konkurencji da Ci cenne wskazówki, co do tego, co może być efektywne w Twojej branży.

  5. Rozważ zrobienie Customer Journey Map

  Zrozumienie ścieżki, jaką przechodzi klient od pierwszego kontaktu z marką aż do zakupu, jest kluczowe. Jakie treści będą potrzebne na poszczególnych etapach tej podróży? Jakie pytania i wątpliwości mogą się pojawić?

  6. Wybierz formy treści

  Czy Twoja strategia będzie opierać się na blogu, mediach społecznościowych, e-bookach, webinarach, czy może na video marketingu? Wybór formatów treści powinien wynikać zarówno z preferencji Twoich odbiorców, jak i z możliwości Twojej firmy.

  7. Wybierz kanały dystrybucji treści

  Każdy kanał dystrybucji ma swoje mocne i słabe strony, a wybór tych najodpowiedniejszych może znacząco wpłynąć na skuteczność Twoich działań. Czy skupisz się na SEO, e-mail marketingu, social media, czy może na płatnej promocji?

  8. Ustal budżet na działania 

  Określ, jakie środki finansowe są dostępne na realizację strategii content marketingowej. Podział budżetu na poszczególne działania (napisanie artykułów, ebooków, produkcja video itp.) i narzędzia pomoże w efektywnym zarządzaniu zasobami.

  9. Stwórz content plan

  Zaplanowanie tematów, harmonogramu publikacji, odpowiedzialności w zespole to klucz do regularności i jakości publikowanych treści. Dzięki temu możesz łatwo zarządzać treściami jakie mają powstać. Na rynku masz wiele narzędzi do wyboru, które pomogą Ci w planowaniu działań content marketingowych.  

  10. Stwórz treści i zoptymalizuj je pod kątem SEO

  Tworzenie wartościowych, angażujących treści to jedno, ale nie zapomnij również o ich optymalizacji pod kątem SEO, aby zwiększyć ich widoczność w wyszukiwarkach. Wybierz frazy kluczowe, które odpowiadają intencji wyszukiwania i rodzajowi treści.

  11. Analizuj i mierz wyniki strategii content marketingu

  Content marketing też można mierzyć. Regularna analiza wyników pozwoli na bieżąco oceniać efektywność działań, identyfikować obszary do poprawy i optymalizować strategię na przyszłość. Do mierzenia wyników i tworzenia wysokiej jakości contentu na pewno mogą Ci się przydać narzędzia takie jak np. Google Analytics 4, Google Search Console, Senuto, Ahrefs czy SurferSEO.

  Porozmawiajmy!

  Kamila Dębska
  Kamila Dębska

  She has been in marketing for 3 years. She feels most confident in the area of SEO and UX. At Up&More, as an SEO Specialist, she is in charge of increasing the visibility of our clients.