Spis treści

  Poszukujesz odpowiedzi na pytanie, jakich kanałów użyć, aby skutecznie zareklamować swoją firmę w Internecie? Powinieneś zacząć do reklamy w wynikach wyszukiwania, optymalizacji witryny pod kątem wyszukiwarek (SEO), a następnie rozszerzać działania o reklamą w social mediach, display czy mailing. To, jakich kanałów finalnie użyjesz i w jakiej propozycji zawsze będzie zależało od Twoich celów, grupy docelowej i całościowej strategii biznesowej.

  Reklama na portalach społecznościowych

  Jednym z najpopularniejszych miejsc promocji dla firm w internecie są portale społecznościowe, takie jak Facebook/Meta, Instagram, Twitter/X czy LinkedIn. Dużym plusem tych platform jest zasięg, który gwarantuje dotarcie do szerokiej publiczności w bardzo krótkim czasie. Wg raportu Gemius, PBI i IAB Polska zaprezentowanego podczas Forum IAB Polska w 2023r. z social mediów korzysta ponad 28 mln Polaków. Można powiedzieć, że ponad 90% osób z dostępem do sieci korzysta z serwisów społecznościowych.

  Innym plusem reklam socialowych jest różnorodność formatów, takich jak reklamy tekstowe, graficzne, video czy promowane posty. Możesz także precyzyjnie targetować reklamy na podstawie demografii, zainteresowań i zachowań użytkowników, lub korzystać z własnych baz danych. To wszystko oczywiście zadziała, jeśli dostarczyć wartościowy i angażujący content, a witryna będzie szybka, mobilna i zadbana od strony UX.

  Reklama na portalach społecznościowych może być również skutecznym narzędziem do budowania świadomości marki i zwiększania zaangażowania użytkowników. Możesz tworzyć konkursy, promocje i oferty specjalne, które przyciągną uwagę użytkowników i zachęcą ich do interakcji. 

  Jak wykorzystać Google Ads do reklamy firmy?

  Powinieneś skupić się na wykorzystaniu Google Ads w taki sposób, aby osiągnąć zakładany zwrot z inwestycji lub poziom zysku. Kluczowe jest dobranie takich wskaźników, które rzeczywiście powiedzą, czy Google Ads jest efektywne dla biznesu czy nie. Przykładem wskaźnika może być ROAS, czyli procentowy zwrot z wydatków reklamowych, lub zysk netto, czyli przychody – koszty (zakupu i reklamy).

  Google to najpopularniejsza wyszukiwarką na świecie, co czyni ją platformą reklamową pierwszego wyboru. Reklama w Google Ads pozwala Ci wyświetlać reklamy tekstowe, graficzne, video oraz w sieci reklamowej partnerów Google. Dzięki dokładnemu targetowaniu i możliwości wyświetlania reklam w odpowiednich momentach, możesz dotrzeć do konkretnych osób poszukujących produktów lub usług, które oferujesz. To wszystko głównie dzięki nauczaniu maszynowemu. Ponadto, kampanie Google Ads oferują możliwość monitorowania skuteczności reklam za pomocą narzędzi analitycznych, co pozwala Ci dostosowywać kampanie reklamowe i optymalizować kampanie. Głównym narzędziem wykorzystywanym w tym celu jest Google Analytics 4.

  Google Ads to również strategie licytacji, które dążyć będą do osiągnięcia danego wyniku w założonym budżecie, w zależności od wybranego celu: konwersji, ruchu czy zasięgu.

  Jak używać LinkedIna do promocji marki?

  Dzięki Linkedin możesz dotrzeć do osób na podstawie branż, w których pracują lub w których się specjalizują, dzięki czemu łatwiejsze będzie targetowanie i oferowanie produktów B2B do promocji marki. Jeśli Twoja firma ma usługi lub produkty skierowane do innych firm lub profesjonalistów, warto rozważyć reklamę na LinkedIn. Platforma ta oferuje narzędzia targetowania, które umożliwiają Ci dotarcie do konkretnych branż, stanowisk czy grup docelowych.

  LinkedIn w Polsce to około 5 500 000 kont, co oznacza wzrost o prawie 900 000 w ciągu ostatniego roku. Ile osób publikuje treści na swoich wallach? Okazuje się, że w Polsce ta liczba jest to stała i wynosi 2,70%. Popularnymi branżami są usługi specjalistyczne, technologiczne, informatyczne i media. Jeśli Twoich targetem są osoby z tych branż, będziesz miał duże możliwości dotarcia do tych osób.

  LinkedIn to typowa platforma marketingu treści. Musisz dostarczać wiarygodnych, ciekawych i unikalnych, autorskich treści, aby zbudować zaufanie. Regularne publikacje pomogą w budowie przyzwyczajeń i odpłacą się zwiększonymi zasięgami organicznymi.

  Warto również korzystać z funkcji społecznościowych LinkedIn, takich jak grupy dyskusyjne czy komentarze do postów. Możesz angażować się w rozmowy z innymi dzielić się wiedzą, spostrzeżeniami i budować relacje biznesowe. 

  Czas na nowy plan marketingowy dla Twojego biznesu?

  Dobra decyzja. W oparciu o dane, zbudujemy nowy plan marketingowy dla Twojej firmy, który skutecznie zrealizuje Twoje cele biznesowe.

  Czy SEO jest ważne w promocji marki?

  SEO (Search Engine Optimization) odgrywa kluczową rolę w promocji marki, dzięki możliwości dostarczenia dużego poziomu ruchu i bardzo zaangażowanych użytkowników.

  W początkowym etapie pozycjonowania warto skupić się na optymalizacji treści, struktury strony i linków wewnętrznych. Powinieneś przygotować rozbudowaną analizę słów kluczowych oraz zweryfikować częstotliwość tych zapytań. Dzięki temu łatwiej zaplanujesz publikację nowych treści.

  Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest fakt, że SEO może pomóc w budowaniu zaufania i wiarygodności marki. Strony internetowe o wysokim rankingu w wynikach organicznych są często postrzegane jako bardziej wiarygodne i profesjonalne. Wyniki te nie są oznaczone jako reklama, więc użytkownicy postrzegają je jako naturalny wybór.

  Ważnym elementem optymalizacji pod kątem wyszukiwarek jest również linkowanie. Linki wewnętrzne i zewnętrzne mogą pomóc w lepszym zrozumieniu kontekstu robotom wyszukiwania. Dzięki wykorzystaniu słów kluczowych roboty indeksujące wiedzą, na jakie frazy wskazuje dana podstrona. Im więcej trafnych linków kierujących w określony adres URL, tym lepsza będzie jej widoczność.

  Warto również pamiętać o znaczeniu słów kluczowych. Prawidłowo dobrane i umieszczone w odpowiednich miejscach na stronie słowa kluczowe mogą pomóc w lepszym indeksowaniu Twojej strony przez wyszukiwarki. Jeśli dobrze wykonałeś punkt pierwszy SEO, a więc dogłębną analizę słów kluczowych, łatwiej będzie Ci przygotować trafny plan publikacji.

  SEO jest niezwykle istotne dla reklamy online przy promocji marki.. Poprawna optymalizacja pod kątem wyszukiwarek może przyczynić się do zwiększenia widoczności Twojej strony, skuteczności reklam oraz budowania zaufania i wiarygodności marki. 

  Jakie znaczenie ma content marketing dla firm?

  Content marketing wpływa na zwiększony poziom zaufania, buduje widoczność w wynikach organicznych i przyciąga zainteresowane osoby. Dzięki temu firmy mogą wykorzystać content marketing do promocji swoich produktów czy usług. Marketing treści może obejmować artykuły, infografiki, e-booki, video czy podcasty. Udostępnianie atrakcyjnych i przydatnych treści może pomóc w budowaniu zaufania, zwiększeniu świadomości marki i przyciągnięciu potencjalnych klientów.

  Pamiętaj, że treści powinny być dostosowane do oczekiwań i potrzeb grupy docelowej. Warto je również regularnie aktualizować i udostępniać nowe treści, aby utrzymać zainteresowanie i angażować odbiorców. 

  Treści pisane, czyli artykuły są popularne ze względu na swoją wszechstronność i możliwość przedstawienia szczegółowych informacji. Infografiki będą atrakcyjne wizualnie i mogą pomóc w przekazaniu skomplikowanych danych w prosty sposób. E-booki są idealne do dłuższych treści, które mogą być udostępniane jako darmowe materiały do pobrania. Filmy i podcasty są coraz bardziej popularne, ponieważ umożliwiają dostarczanie treści w formie audio i wideo, co jest po prostu wygodne dla pewnej grupy odbiorców.

  Jak wykorzystać bloga do promocji firmy?

  Możesz wykorzystać bloga firmowego, aby publikować tam atrakcyjne treści, które następnie pozwolą na pozyskanie nowych klientów wzbudzając zainteresowanie i zaangażowanie.. Tworzenie wartościowych treści na blogu firmowym daje Ci możliwość dzielenia się ekspertyzą, informacjami branżowymi, poradami czy historiami związanych z firmą czy marką. Blogowanie nie tylko pomaga w budowaniu wizerunku eksperckiego, ale pozwala w długiej perspektywie na skuteczniejsze wyniki pozycjonowania (SEO).

  Prowadzenie bloga to proces długoterminowy i wymagający regularnego publikowania. Chęć natychmiastowego zwrotu z inwestycji zawsze będzie kusząca, ale content marketing to kanał cierpliwości. Nie oczekuj efektów po tygodniach czy miesiącach. Perspektywa roku czy dwóch lat już jest bardziej realna.

  E-mail marketing jako trafne narzędzie marketingu

  E-mail marketing to popularny i skuteczny sposób promocji firmy w internecie. Możesz wysyłać spersonalizowane wiadomości e-mailowe do swojej listy mailingowej, zawierające ważne informacje, oferty promocyjne czy ciekawe treści. Kluczem do sukcesu w e-mail marketingu jest dostarczanie wartościowych treści i częste interakcje z odbiorcami.

  Warto również segmentować swoją listę mailingową na podstawie demografii, zainteresowań i zachowań odbiorców, aby dostarczać im bardziej odpowiednie treści. Wg badań Hubspot z 2023r. 33% marketerów wysyła e-maile co tydzień, a 26% kilka razy w miesiącu. Dodatkowo,segmentacja subskrybentów to najskuteczniejsza strategia kampanii e-mail marketingowych.

  Segmentacja listy mailingowej pozwoli Ci dostosować wiadomości e-mailowe do konkretnej grupy odbiorców, co zwiększa szanse na skuteczność kampanii. Możesz segmentować swoją listę na podstawie różnych czynników, takich jak geolokalizacja, preferencje zakupowe czy stopień zaangażowania odbiorcy. Dzięki segmentacji możesz dostarczać bardziej trafne treści i spersonalizowane oferty, co naturalnie zwiększy szansę na konwersję. Na przykład, jeśli prowadzisz sklep internetowy z odzieżą, możesz segmentować swoją listę na podstawie preferencji zakupowych, takich jak preferowane marki, rodzaje odzieży czy rozmiary. W ten sposób będziesz mógł wysyłać spersonalizowane oferty i rekomendacje, które będą bardziej skuteczne w przyciąganiu uwagi i generowaniu sprzedaży.

  Segmentacja listy mailingowej może również uwzględniać stopień zaangażowania odbiorców. Możesz podzielić swoją listę na aktywnych odbiorców, którzy regularnie otwierają i klikają w Twoje wiadomości, oraz na nieaktywnych odbiorców, którzy nie reagują na Twoje e-maile. Dzięki temu będziesz mógł skoncentrować swoje wysiłki na aktywnych odbiorcach, dostarczając im jeszcze bardziej wartościowe treści i oferty, które będą skuteczniejsze w pobudzaniu ich do działania. Z drugiej strony, możesz zbudować strategię w jaki sposób uratować lub odzyskać zaangażowanie klientów, którzy dawno nie kupowali.

  Jak analizować wyniki reklamy w Internecie?

  Analizę powinieneś zacząć od planu marketingowego i doboru odpowiednik metryk. Na podstawie zebranych danych analitycznych, będziesz mógł zidentyfikować mocne i słabe strony swoich kampanii i podjąć odpowiednie działania w celu ich optymalizacji. Z drugiej strony będziesz mógł ocenić, jak skuteczna jest strona internetowa, landing pages czy aplikacja mobilna, gdzie w lejku sprzedażowym są punkty, w których użytkownicy się gubią. To punkt wyjściowy do zaplanowania testów A/B i optymalizacji współczynnika konwersji

  Podsumowanie reklamowania firmy w Internecie

  Reklama w internecie to szereg możliwości dotarcia do grupy docelowej z wykorzystaniem różnych formatów. Do wyboru będą dostępne platformy społecznościowe, wyszukiwarki internetowe, inne witryny, aplikacje mobilne, platformy video etc. Ponad kanałami płatnymi będą kanały organicznie takie jak SEO czy marketing treści, które pomogą w budowaniu zaufania i świadomości marki.

  Nie ma prostej, jednej i zawsze trafnej strategii reklamowania firmy w Internecie. Budowę media planu powinieneś rozpocząć od strategii marketingowej, analizy grupy docelowej, określenia swoich celów, możliwości budżetowych i harmonogramu pracy. Możesz również zlecić przygotowanie planu marketingowego agencji digitalowej.

  Porozmawiajmy!

  Tomasz Starzyński
  Tomasz Starzyński

  Prezes zarządu i managing partner w Up&More. Odpowiada za rozwój agencji oraz koordynuje pracę działów SEM/SEO i paid social. Nadzoruje wprowadzanie nowych produktów i narzędzi reklamowych w firmie oraz automatyzację procesów.