Spis treści

  Możemy wyróżnić kilka uniwersalnych możliwości targetowania reklam, które są dostępne w niemal każdym systemie reklamowym. Jakie są rodzaje i możliwości targetowania w performance marketingu?

  Rodzaje i możliwości targetowania w performance marketingu – targetowanie demograficzne

  Jednym z najbardziej podstawowych rodzajów targetowania jest to oparte na danych demograficznych. Obejmuje ono kategorie takie jak wiek, płeć, położenie geograficzne, wykształcenie i status społeczno-ekonomiczny. Dzięki tym informacjom możemy wyświetlać reklamy na podstawie dosyć ogólnych danych. Ten rodzaj targetowania sprawdzi się świetnie jako pierwszy ogranicznik naszego targetu. Mimo, że jest on mało zaawansowany, to za jego pomocą, możemy w łatwy sposób odrzucić zdecydowaną część osób, która nie wpisuje się w naszą grupę docelową. Okaże się pomocny również w przypadku produktów czy usług dla danej grupy wiekowej, np. kosmetyki odmładzające.

  Targetowanie behawioralne

  Behawioralne targetowanie koncentruje się na śledzeniu zachowań online użytkowników. To obejmuje analizę ich historii przeglądania, zakupów online, interakcji z treściami na stronach internetowych i w mediach społecznościowych. Dzięki temu możemy przewidzieć, co może zainteresować danego użytkownika i dostarczyć mu spersonalizowane reklamy.

  Targetowanie behawioralne stwarza kontrowersje, zwłaszcza w kontekście prywatności. Zbieranie i wykorzystywanie danych behawioralnych użytkowników może budzić obawy związane z ochroną prywatności. Dyskusja nt. gromadzenia przez firmy danych użytkowników oraz cookies, czyli tzw. ciasteczek, toczy się od dobrych kilku lat. Jeśli chcesz być na bieżąco z regulacjami prawnymi oraz rozwiązaniami marketingowymi dotyczącymi tego zagadnienia, sprawdź nasz artykuł pt. “Świat marketingu bez ciasteczek – jak sobie z tym poradzić?

  Targetowanie kontekstowe

  Targetowanie kontekstowe opiera się na treściach, które użytkownik przegląda lub wyszukuje online. To może obejmować słowa kluczowe, tematy czy kontekst strony internetowej. Dzięki tej metodzie reklamy są wyświetlane w kontekście, który jest związany z zainteresowaniami użytkownika, co zwiększa szansę na kliknięcie.

  Jak działa kierowanie na słowa kluczowe w Display & Video 360?

  Display & Video 360 wykorzystuje technologię wyszukiwania Google do sprawdzania, czy w tekście na stronie internetowej, opisach w sklepie z aplikacjami lub metadanych wideo występują określone słowa kluczowe.

  Google indeksuje strony, opisy w sklepach z aplikacjami i metadane wideo, aby być na bieżąco ze zmianami w treściach. Pozwala to na stałe utrzymywanie zgodności zasobów reklamowych ze słowami kluczowymi.

  Retargetowanie (Remarketing)

  Retargetowanie to strategia, która polega na ponownym dotarciu do osób, które już miały kontakt z marką, na przykład odwiedziły stronę internetową czy obejrzały produkt, ale nie dokonały zakupu. Dzięki retargetowaniu reklamy są wyświetlane tym użytkownikom w innych miejscach online, przypominając im o ofercie marki.

  To również świetny sposób na dotarcie do odbiorców, którym produkt zużywa się w określonym czasie – np. kosmetyki lub produkty spożywcze, lub którzy ponownie będą potrzebować skorzystania z usługi, np. barberskiej lub kliniki medycyny estetycznej. Więcej o remarketingu przeczytasz w naszym artykule pt. “Jaki rodzaj remarketingu wybrać?”.

  Geotargetowanie

  Geotargetowanie pozwala na dostarczanie treści reklamowych na podstawie lokalizacji geograficznej użytkownika. To szczególnie przydatne dla firm działających lokalnie, umożliwiając im dotarcie do klientów w określonym obszarze geograficznym. Zazwyczaj minimalny zakres geotargetingu to 1 km od wyznaczonego na mapie punktu. Ten rodzaj targetowania umożliwia również wybranie konkretnych dzielnic w dużych miastach, a czasem nawet pojedynczych osiedli czy ulic.

  Targetowanie na podstawie urządzeń

  W dobie rosnącej liczby urządzeń mobilnych, targetowanie użytkowników na podstawie rodzaju urządzenia, na którym przeglądają treści, staje się istotne. To pozwala dostosować kreacje do różnych formatów i specyfiki korzystania z różnych urządzeń.

  Okazuje się również, że użytkownicy IOS mają różne przyzwyczajenia oraz sposoby na spędzanie czasu od użytkowników z Androidem. Dodatkowo, to mieszkańcy większych miast częściej korzystają z urządzeń Apple. Dzięki takim informacjom możemy docierać do pożądanych grup odbiorców za pomocą nieoczywistych metod.

  Targetowanie na podstawie cyklu życia klienta (customer lifecycle)

  Targetowanie w oparciu o cykl życia klienta obejmuje różne etapy relacji z klientem, począwszy od pozyskania nowego klienta, poprzez budowanie lojalności, aż do ponownego zaangażowania klienta.

  Cykl życia klienta dzieli się na pięć etapów: świadomość, zaangażowanie, konwersję, retencję i lojalność. Reklamy efektywnościowe możemy wykorzystać na każdym z nich, będzie to wymagało jednak dopasowania strategii, dostosowania komunikacji oraz kreacji do potrzeb i oczekiwań klienta na danym etapie cyklu.

  By skutecznie retargetować użytkowników, zwróć uwagę na rodzaj atrybucji w prowadzonych przez Ciebie kampaniach oraz upewnij się, że posiadasz poprawnie zaimplementowane i skonfigurowane narzędzia analityczne. Pomoże Ci w tym Checklista GA4 – sprawdź czy jesteś gotowy na nową erę analityki.

  Rodzaje i możliwości targetowania w performance marketingu – lookalike targeting

  Lookalike targeting polega na poszukiwaniu nowych użytkowników, którzy mają podobne cechy i zachowania do istniejących klientów. Działa to na zasadzie poszerzania grupy docelowej o osoby, które są podobne do tych, które już przyniosły pozytywne rezultaty.

  Aby utworzyć grupę podobnych odbiorców, system reklamowy wykorzystuje informacje, takie jak dane demograficzne, zainteresowania i zachowania źródłowej grupy odbiorców w celu znalezienia nowych osób o podobnych cechach.

  Facebook Ads umożliwia dodatkowo wybranie procentowego stopnia dopasowania nowych odbiorców do źródłowej grupy odbiorców. Wybrana wartość zależy zatem od celów, jakie chcesz osiągnąć. Mniejsze wartości procentowe oznaczają większe dopasowanie do źródłowej grupy odbiorców, ale większe wartości procentowe pozwalają na utworzenie szerszego grona odbiorców.

  Targetowanie na podstawie first-party data

  W przypadku, gdy posiadasz własne dane o użytkownikach (first-party data), możesz je wykorzystać do precyzyjnego targetowania. Możesz pozyskać informacje o klientach z różnych źródeł, takich jak strona internetowa, aplikacje mobilne, formularze rejestracyjne, interakcje z klientami czy transakcje. Tymi informacjami mogą być dane o zakupach, preferencjach, historii przeglądania, adresach e-mail czy dane demograficzne.

  Korzystając z first-party data, możesz dostosować treści reklamowe do indywidualnych preferencji użytkowników. Na przykład, jeśli wiesz, że użytkownik interesuje się konkretną kategorią produktów, możesz wyświetlić mu reklamy związane z tą kategorią.

  First-party data możesz również integrować z innymi kanałami marketingowymi, takimi jak e-mail marketing czy kampanie w mediach społecznościowych. Dzięki temu uzyskujesz możliwość spójnej komunikacji na różnych frontach.

  Rodzaje i możliwości targetowania w performance marketingu – lookalike targeting – agencja digitalowa

  Rodzajów targetowania jest wiele, a wybór nie zawsze jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać. Rodzaje i możliwości targetowania w performance marketingu nieustannie ewoluują. Jeśli chcesz, by Twoje reklamy były kierowane w profesjonalny sposób i wyświetlały się odpowiednim odbiorcom, skorzystaj z usług Agencji Digitalowej. Agencja zajmuje się przede wszystkim planowaniem oraz realizacją działań marketingowych online. Mogą one polegać na budowaniu marki, reklamie w wyszukiwarkach, public relations, tworzeniu komunikacji marketingowej, optymalizacji kampanii internetowych czy analityce danych. Dział marketingu agencji oceni podział budżetu, zarekomenduje rozwiązania w reklamie ppc oraz wprowadzi ewentualne zmiany na stronie www.

  Porozmawiajmy!

  Krystian Karasiński
  Krystian Karasiński

  Strateg marketingowy oraz specjalista SEM, posiadający doświadczenie w zarządzaniu zespołem. Od kilku lat związany z performance marketingiem. Jego ulubiony obszar zainteresowań to analiza danych.