Spis treści

  Pierwszą rzeczą, o której powinieneś pomyśleć w procesie lead generation, jest przygotowanie odpowiedniego landing page. Landing page to strona, na którą trafi potencjalny klient po kliknięciu w reklamę lub link. Poza niektórymi przypadkami, jak np. kampanie leadowe na Facebooku, zazwyczaj odbiorca trafi na Twoją stronę internetową i to za jej pomocą może stać się leadem. Dlatego warto zadbać o to, by była ona odpowiednio przystosowana.

  Tworzenie landing page pod lead generation

  Tworzenie landing page należy rozpocząć od określenia celu, który chcesz za jego pomocą osiągać. Strona internetowa powinna być zaprojektowana tak, by umożliwiała osiągnięcie tego celu w jak najprostszy sposób. Aby landing page był skuteczny, powinien w łatwy sposób przeprowadzić odbiorcę przez całą ścieżkę konwersji, aż do jej ostatniego punktu. 

  Pamiętaj, że landing page to nie strona internetowa Twojej firmy! Jego celem nie jest przedstawienie historii firmy ani pracującego w niej zespołu. Na stronie docelowej powinny być umieszczone jedynie te informacje, które są niezbędne do realizacji jej celu. Wszelkie elementy, które mogą potencjalnie odciągnąć uwagę odbiorcy od konwersji, będą skutkować obniżeniem skuteczności, a co za tym idzie, niższym współczynnikiem konwersji.

  Dopiero kiedy będziesz pewny, że zaprojektowany przez Ciebie landing spełni oczekiwania odbiorców i będzie spełniał swoją funkcję, możesz przystąpić do procesu generowania leadów. Jakie są najskuteczniejsze formy generowania leadów?

  Widoczność w sieci

  Najważniejszą w mojej ocenie kwestią, jest zadbanie o widoczność w sieci. Co z tego, że Twoja oferta bije na głowę konkurencję i jest nieporównywalnie lepsza, jeśli potencjalny klient nigdy nie otrzyma szansy zapoznania się z nią? Dlatego pierwszym elementem promocji Twojej strony powinna być próba zwiększenia jej widoczności. Możesz to zrobić w sposób organiczny (SEO) oraz nieorganiczny (PPC).

  Czym jest SEO?

  SEO, czyli Search Engine Optimization, to tzw. pozycjonowanie stron internetowych. Odnosi się do metod stosowanych w celu poprawy pozycji witryny w wyszukiwarkach, tj. serwisach takich jak Google, Yahoo! czy Bing. W ten sposób dąży się do uzyskania znacznie większego ruchu na stronie i finalnie przełożenia go na sprzedaż produktów i usług.

  W Polsce najczęściej wybieraną przez użytkowników wyszukiwarką internetową jest Google – ponad 96% internautów korzysta z jej usług. Dlatego też zdecydowana większość zagadnień związanych z pozycjonowaniem, a także lead generation, w przypadku naszego kraju odnosi się do wymogów jakie stawia nam Google.

  Na czym polega pozycjonowanie stron internetowych?

  Działanie wyszukiwarki oparte jest o robota, który skanuje wszystkie strony internetowe, których właściciele zamieścili w kodzie informacje, że chcą aby były one indeksowane. Następnie Google korzystając ze swoich algorytmów weryfikuje, czy dany serwis spełnia wymagania on-site i off-site, które im stawia. Na tej podstawie powstaje ranking wyników odpowiadających na pytanie użytkownika.

  Zatem aby znaleźć się wysoko w organicznych wynikach wyszukiwania, musimy dowiedzieć się jakie wymagania stawia Google wobec webmasterów i starać się je spełniać jak najlepiej. Działania SEO to proces długoterminowy. Na pierwsze efekty trzeba zwykle czekać minimum kilka miesięcy. Aby skutecznie prowadzić działania SEO, niezbędna jest fachowa wiedza oraz doświadczenie. Dlatego zwykle najlepiej powierzyć opiekę nad SEO agencji digitalowej.

  Dlaczego warto skorzystać z usług agencji SEO?

  Po pierwsze – osiągniesz lepsze efekty. Doświadczeni specjaliści wiedzą jak rozplanować działania, tak żeby realizować określone cele oraz w szybkim tempie reagują na zmiany i aktualizacje mające wpływ na pozycję witryny.

  Po drugie – specjaliści mają dostęp do wielu narzędzi, które są niezbędne do gromadzenia i analizowania danych z zakresu ruchu na stronie, zachowań użytkowników oraz działań konkurencji.

  Czym jest PPC i performance marketing? – Performance marketing a lead generation

  PPC, czyli pay per click, lub inaczej performance marketing to forma marketingu, w której płacisz dostawcom usług marketingowych dopiero po osiągnięciu danych celów biznesowych lub po podjęciu przez odbiorcę określonych działań. Mogą to być np. kliknięcie, sprzedaż lub wyświetlenia reklam. Innymi słowy, jest to marketing oparty na efektach, stąd nazwa marketing efektywnościowy.

  Ten rodzaj marketingu działa, gdy reklamodawcy łączą się z agencjami lub wydawcami, aby projektować i umieszczać reklamy swojej firmy w dostępnych kanałach, np. Google Ads czy Facebook Ads – w mediach społecznościowych, wyszukiwarkach, filmach czy osadzonych treściach internetowych. Zamiast płacić za reklamę w tradycyjny sposób, reklamodawcy płacą na podstawie skuteczności reklamy, mierząc wszystkie dostępne elementy w procesie emitowania reklam.

  Ten rodzaj marketingu cechuje się wysoką skutecznością w lead generation z kilku powodów:

  • Umożliwiają segmentację odbiorców i precyzyjne targetowanie. Możemy wykorzystać dane demograficzne, zachowania online i inne informacje, aby skoncentrować się na odbiorcach, którzy zaliczają się do naszej grupy docelowej.
  • Przynoszą natychmiastowe efekty. Kampanie performance marketingowe generują ruch i kliknięcia od razu po ich włączeniu. Jeśli potrzebujemy pozyskać leady na już, ponieważ mamy wolne moce przerobowe, lub panuje sezon ogórkowy, doraźne kampanie performance sprawdzą się w tym celu idealnie.
  • Pozwalają na bieżąco monitorować wyniki. Performance marketing umożliwia mierzenie wszystkich elementów reklam zawartych w kampanii. Prowadząc tego typu działania, możesz zbadać ile wyświetleń wygenerowały reklamy, liczbę kliknięć, częstotliwość kliknięcia w reklamy (CTR) itp. Dodatkowe dane będzie mógł przeanalizować po implementacji Google Analytics 4.
  • Formaty reklam przeznaczone do pozyskiwania leadów. WIększość systemów reklamowych pozwala na stosowanie formatów reklam, które polegają na dostarczeniu przez odbiorcę danych kontaktowych. Są to np. Lead Ads na Facebooku lub Lead Form Asset w Google Ads. Użytkownik zamiast wchodzić na stronę i zapoznawać się z jej treścią, może od razu pozostawić dane.

  Zależy Ci na skutecznym i szybkim pozyskiwaniu nowych klientów?

  Skontaktuj się z nami, a przedstawimy odpowiednie dla Twojego biznesu możliwości reklamowe i chętnie nawiążemy długofalową współpracę!

  Lead magnet – lead generation

  Lead magnet to rodzaj bezpłatnej oferty lub treści, którą firma oferuje potencjalnym klientom w zamian za ich dane kontaktowe. Może to być adres e-mail czy numer telefonu. Celem lead magnetu jest przyciągnięcie uwagi i zainteresowania potencjalnych klientów, a jednocześnie umożliwienie budowania listy klientów do dalszych działań marketingowych.

  Lead magnet może mieć np. formę:

  Quizu – użytkownik odpowiadając na pytania dot. preferencji, uzyskuje na e-mail rekomendacje produktów lub usług, które powinny mu odpowiadać.

  Video Poradnika – użytkownik wpisuje swój adres mailowy, po czym otrzymuje na skrzynkę dostęp do filmu związanego z ofertą.

  E-booka  – użytkownik wpisuje swój adres mailowy, po czym otrzymuje na skrzynkę e-booka o tematyce związanej z ofertą lub branżą.

  Kuponów rabatowych lub promocji – oferty specjalne, które są dostępne tylko dla tych, którzy zapiszą się na listę mailingową.

  Kalkulatorów i narzędzi online – interaktywne narzędzia, które pomagają użytkownikom rozwiązywać problemy lub planować coś. Np. kalkulatory kosztów instalacji lub kalkulatory zwrotu.

  Dostępu do webinaru – w zamian za adres mailowy, użytkownik otrzymuje możliwość wzięcia udziału w sesji online.

  Lead magnet pozwala w na zdobycie adresów mailowych. Dzięki nim możesz w przyszłości rozwinąć relację biznesową z klientami oraz pozyskać dane, które wykorzystasz w mailingach oraz newsletterach.

  Content Marketing

  Jednym z najskuteczniejszych sposobów na lead generation jest oferowanie im wartościowych treści. Blogowanie, tworzenie e-booków czy webinarów to świetne narzędzia. Pozwolą zbudować relację z klientem oraz wzbudzić u niego zaufanie do Twojej firmy. Treści, które tworzysz, powinny być wartościowe, skierowane do Twojej grupy docelowej i odpowiadać na ich pytania oraz problemy. Przykładem takiego contentu może być np. Kompletny Poradnik App Store Optimization

  Tworząc treści, zwracaj uwagę na kilka aspektów:

  • regularność – Jest ona kluczowa w dostarczaniu treści. Stwórz harmonogram publikacji i trzymaj się go. Regularność buduje zaufanie.
  • różnorodność – dywersyfikacja treści sprawia, że odbiorcy nie będą się nudzić. Klienci mają również preferencje. Niektórzy wolą czytanie, inni oglądanie wideo czy słuchanie podcastów.
  • wartość przed sprzedażą – unikaj bezpośrednich zachowań sprzedażowych. Skup się na dostarczaniu wartości i rozwiązaniu problemów klientów.
  • interakcja z odbiorcami – bądź dostępny dla swojej społeczności. Odpowiadaj na komentarze, pytania, angażuj się w dialog. 
  • promocja treści – publikacja treści to tylko pierwszy krok. Skoncentruj się również na ich promocji poprzez media społecznościowe, e-maile, kampanie reklamowe, itp.

  Generowanie leadów to jeden z najważniejszych elementów strategii marketingowej. Jak widzisz, sposobów na dotarcie do klientów jest wiele. Eksperymentuj z rozwiązaniami, a także postaraj się dobrać narzędzia tak, by odpowiadały Twoim celom biznesowym. I najważniejsze – myśl długoterminowo!

  Porozmawiajmy!

  Krystian Karasiński
  Krystian Karasiński

  Strateg marketingowy oraz specjalista SEM, posiadający doświadczenie w zarządzaniu zespołem. Od kilku lat związany z performance marketingiem. Jego ulubiony obszar zainteresowań to analiza danych.