Spis treści

  Każdy przedsiębiorca, właściciel firmy czy marketer, wie, że w dzisiejszych czasach reklamy stanowią kluczowy element strategii marketingowej dla wielu firm. Firmy wielokrotnie inwestują naprawdę duże kwoty w reklamy, aby przyciągnąć klientów i zwiększyć swoje zyski. Google Ads jest jednym z najpopularniejszych platform reklamowych, umożliwiając firmom dotarcie do swojej docelowej grupy odbiorców w wyszukiwarkach Google. Niemniej jednak wiele osób korzysta z wtyczek blokujących reklamy, co może wpłynąć na skuteczność kampanii reklamowych. W tym artykule omówimy, jak na wspomniane powyżej kampanie Google Ads mogą oddziaływać wtyczki blokujące reklamy oraz jak można temu przeciwdziałać.

  wtyczki blokujące reklamy

  Wpływ wtyczek blokujących reklamy na kampanie Google Ads

  Codziennie, z każdego kąta przeglądanych przez nas stron w Internecie wyskakują reklamy. Nie tylko w przeglądarce, ale także np. na YouTube, w Gmailu czy w aplikacjach. Nierzadko zasłaniają nam interesujące nas okna czy treści. Zdarza się też, że czasami wystraszą nagłym dźwiękiem. To wszystko sprawia, że reklamy w internecie coraz bardziej nas irytują i szukamy możliwości ich wyłączenia. Jednym z takich rozwiązań, po które często sięga użytkownik to wtyczki blokujące reklamy. Oczywiście, w przypadku kampanii Google Ads, blokowanie reklam może stanowić problem dla firm, które chcą dotrzeć do swojej docelowej grupy odbiorców, ponieważ takie wtyczki mogą powodować, że reklamy nie są wyświetlane, a to z kolei może ograniczać skuteczność kampanii reklamowych i wpływać na jej gorsze wyniki. Jeśli spojrzymy na tę sprawę nie tylko z poziomu oceny działań reklamowych, to pojawia się, z poziomu biznesowego – jeszcze większy problem. Jeśli nasi odbiorcy stosują blokady reklam, nie jesteśmy w stanie dotrzeć do nich z naszym komunikatem reklamowym, a co za tym idzie – z naszymi produktami.

  Ilu użytkowników blokuje Twoje reklamy?

  Sięgając do ostatnio przeprowadzanych badań, wg. Backlinko.com okazuje się, że ponad 42% użytkowników na świecie regularnie używa wtyczek do blokowania reklam. Ciekawymi informacjami podzielił się w swoim raporcie również blockthrough.com. Z danych za 2022 rok wynika, że jedna czwarta Polaków blokuje reklamy, a aż 64% światowego blokowania reklam dzieje się na urządzeniach mobilnych. 

  Jak polscy internauci wypadają w skali Europy? Nasze 25% to mniej więcej średnia unijna, podobnie jak my blokują reklamy Francuzi, Hiszpanie czy Niemcy. Natomiast więcej adbloków niż my używają Czesi, Węgrzy, Rumuni czy Chorwaci. Dla porównania – w Stanach Zjednoczonych reklamy blokuje 19% użytkowników. 

  Jako najpopularniejsza wtyczka oczywiście wygrywa Adblock, według statystyk stosuje ją ponad 60 milionów użytkowników. Jako marketer musisz mieć też na uwadze, że przeglądarka Chrome daje możliwość korzystania ze wbudowanych funkcji, które pozwalają blokować najbardziej nachalne reklamy. Inne podejście zastosowała Opera, która z automatu blokuje wszystkie reklamy displayowe.

  Wtyczki blokujące reklamy w Google Ads stanowią wyzwanie dla skutecznej promocji Twojej marki!

  Nasza wiedza i doświadczenie pozwolą Ci osiągnąć zamierzone cele, dotrzeć do nowych klientów i zwiększyć liczbę konwersji, niezależnie od wtyczek blokujących reklamy.

  Najpopularniejsze wtyczki blokujące reklamy, których mogą używać Twoi odbiorcy

  1. AdBlock

  AdBlock jest jednym z najpopularniejszych rozszerzeń do blokowania reklam. Wtyczka ta blokuje wiele rodzajów reklam, w tym te wyświetlane w Google Ads. AdBlock jest dostępny na różne przeglądarki internetowe, takie jak Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari, czy Opera.

  2. uBlock Origin

  uBlock Origin to kolejna popularna wtyczka blokująca reklamy. Jest to jedna z najszybszych i najbardziej efektywnych wtyczek blokujących reklamy, co przyciąga wielu użytkowników.

  3. Ghostery

  Ghostery to wtyczka, która umożliwia blokowanie reklam oraz śledzenia działań użytkowników w sieci. Wtyczka ta blokuje reklamy wyświetlane w przeglądarce oraz umożliwia zarządzanie prywatnością użytkowników, co może przyciągać wielu użytkowników szukających ochrony swojej prywatności w sieci.

  4. Adblock Plus

  Adblock Plus to kolejna popularna wtyczka blokująca reklamy. Wtyczka ta blokuje wiele rodzajów reklam, w tym m.in reklamy na YouTube, przez co jest bardzo często wybieranym dodatkiem do przeglądarek takich jak Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari, czy Opera.

  5. Privacy Badger

  Privacy Badger to wtyczka, która blokuje reklamy oraz śledzenie działań użytkowników w sieci. Wtyczka ta może blokować niektóre reklamy wyświetlane w Google Ads, ale jej głównym celem jest ochrona prywatności użytkowników.

  Jak przeciwdziałać wtyczkom blokującym reklamy?

  Prowadzenie kampanii reklamowych w Google Ads oraz analiza ich wyników to niemałe wyzwanie w erze adblockerów i coraz bardziej zaostrzonych zasad polityki prywatności. Reklamowi giganci, tacy jak Google na wiele sposobów starają się ograniczać nachalność i ilość reklam dla użytkownika. 

  Jakiś czas temu Google przeprowadziło badanie na temat Better Ads Standards, mające na celu określenie standardu reklam i wyłonienie tych, których użytkownicy zdecydowanie nie akceptują oraz takich, które są przez nich wręcz pożądane. 

  Jakich przekazów i materiałów reklamowych powinni unikać reklamodawcy według przeprowadzonych badań?

  • reklam z wyskakującymi okienkami, które uniemożliwiają przeglądanie strony
  • wideo z automatycznie odtwarzanym dźwiękiem
  • duże, statyczne reklamy zasłaniające większość strony i uniemożliwiające jej przeglądanie (reklamy zajmujące ponad 30% powierzchni ekranu)

  Pewnie zauważyłeś, że mimo włączonej wtyczki AdBlock i tak wyświetlają Ci się niektóre reklamy. Jak to możliwe? Przecież wtyczka miała je blokować? 

  To sprawka jednej z funkcji tej wtyczki – Acceptable Ads, dzięki której wyświetlają się reklamy uznane przez algorytm jako “neutralne”. Jest ona standardowo włączona, przez co większość internautów może nawet nie wiedzieć o tej możliwości. Stosowanie tej funkcji nie tyle co pomaga zwiększać standard reklam w internecie, wyświetlając te najbardziej przyjazne, ale też nie blokuje całego przekazu reklamowego.

  Reklamy neutralne dla użytkownika – czyli jakie?

  1. Przyjazne i nienachalne reklamy

  Bardzo ważne, aby nasze reklamy nie przeszkadzały użytkownikom w przeglądaniu stron internetowych. Zamiast korzystać z agresywnych form reklamowych, takich jak popupy czy włączające się nagle filmy reklamowe, warto stawiać na reklamy w formie banerów lub tekstu. Tego typu reklamy są mniej irytujące dla użytkowników i są mniej narażone na blokowanie przez wtyczki.

  2. Stworzenie atrakcyjnych treści reklamowych

  Wtyczki blokujące reklamy są często używane przez osoby, które uważają, że reklamy są nudne i nieatrakcyjne. Dlatego, aby przyciągnąć uwagę odbiorców, warto stworzyć atrakcyjne treści reklamowe. Powinny być one interesujące, wciągające i przyciągające uwagę odbiorców.

  3. Korzystanie z różnych formatów reklamowych

  Istnieje wiele różnych formatów reklamowych, które można wykorzystać w kampaniach Google Ads. Korzystanie z różnych formatów reklamowych, takich jak reklamy wideo, reklamy graficzne czy tekstowe może zwiększyć szanse na dotarcie do odbiorców, którzy używają wtyczek blokujących reklamy np. na portalach informacyjnych, ale nie na YouTube.

  4. Częstotliwość Twoich reklam graficznych

  Jeśli wiesz, że Twoje reklamy wyświetlają się za często, możesz zmienić ustawienia częstotliwości w panelu Google Ads. Przejdź do swojej kampanii display, a następnie w ustawienia. Kiedy rozwiniesz dodatkowe ustawienia, znajdziesz opcję “Zarządzanie częstotliwością wyświetleń”. W tym miejscu możesz ustawić częstotliwość zarówno każdej reklamy, każdej grupy reklam lub też całej kampanii.  

  5. Dostosowanie reklam do urządzeń mobilnych

  W dzisiejszych czasach zdecydowana większość użytkowników korzysta z urządzeń mobilnych, dlatego szczególnie tutaj warto przyjrzeć się wytycznym według Better Ads Standards. Są to m.in te same zasady co wymienione powyżej plus:

  • zbyt duża gęstość reklam (czyli reklamy zajmujące więcej niż 30% strony)
  • migające, gwałtownie zmieniające kolory i animowane materiały reklamowe
  • pełnoekranowe reklamy, wymuszające na użytkowniku scrollowanie, aby mógł on w końcu dostać się do interesującej go zawartości strony

  Podsumowanie

  Pewnie zastanawiasz się, czy w dobie tak popularnych wtyczek typu AdBlock nadal opłaca się prowadzić kampanie w Google Ads. Co prawda, popularność rozszerzeń blokujących reklamy mocno to utrudnia, ale nie jest to niemożliwe i zdecydowanie nie powinno Cię to zniechęcać! Pamiętaj, że istnieją setki jak nie tysiące użytkowników, którzy nie korzystają z adblockerów, a jeśli już, to zainstalowanie wtyczki na komputerze jest o wiele łatwiejsze niż na telefonie. W dalszym ciągu większość użytkowników przegląda treści na mobile wraz z reklamami. Dla Ciebie jako reklamodawcy najważniejsze kwestią jest tworzenie reklam zgodnie z zasadami Better Ads Standards. Jeśli tak jest, nie ma potrzeby do obaw. Natomiast jeśli chcesz zweryfikować widoczność  swoich reklam zarówno na desktopie jak i na mobile, zachęcam do sprawdzenia tego poprzez narzędzie Google Search Console. Taka analiza da Ci odpowiedź, czy Twoje reklamy nie są zbyt nachalne i irytujące, przez co będziesz mógł pracować nad poprawą ich skuteczności.

  Porozmawiajmy!

  Dominika Andrejko
  Dominika Andrejko

  Cześć! Nazywam się Dominika Andrejko, a w branży digital marketingu zajmuję się Google Ads oraz analityką. W UpMore dołączyłam do zespołu SEM i chętnie wyjaśnię Ci zawiłości najnowszego GA4 oraz poprowadzę kampanie w Google.