Spis treści

  Optymalizacja procesów doprowadziła do stworzenia wielu wtyczek w WordPressie. Potrzeba znalezienia się w na pierwszych stronach wyszukiwarek, w możliwie najłatwiejszy sposób, doprowadziła do powstania m.in. takich wtyczek jak: Yoast SEO, czy All in One SEO. Najłatwiejszy oczywiście zależy od tego czy będziemy potrafili odpowiednio wykorzystać to co nam oferują. W tym artykule chcemy przybliżyć działania dwóch liderów w kategorii seo-pomagacze w WordPressie. Porównanie będzie dotyczyć wersji podstawowych (bezpłatnych).

  Yoast i All in one - porównanie wtyczek SEO dla WordPress

  Pierwsze kroki, czyli instalacja i konfiguracja

  Obie wtyczki dostępne są w katalogu wtyczek, który znajduje się w kokpicie (panel administracyjny). Wystarczy wpisać odpowiednie nazwy, zainstalować i włączyć. Pamiętaj, aby na bieżąco aktualizować zainstalowane wtyczki – oprócz oczywistych nowych funkcji, które mogą pojawić się w związku z nowymi wersjami ważnym jest też to, że przestarzałe wersje wtyczek mogą prowadzić do ataków na stronę.

  Jak znaleźć wtyczkę Yoast SEO w WordPressie?

  YOAST SEO

  Po znalezieniu wtyczki w katalogu i włączeniu jej należy wykonać podstawową konfigurację. Wtyczka jest dostępna w spolszczonej wersji i mimo tego, że niektóre funkcje nie są przetłumaczone łatwo domyślić się o co chodzi. Poza tym tekst można zaznaczyć i przetłumaczyć za pomocą któregoś z ogólno dostępnych translatorów.

  yoast seo wtyczka wordpress

  Po zainstalowaniu i włączeniu wtyczki znajdziesz ją na szarym pasku w panelu administracyjnym, który powinien znajdować się po lewej stronie. Pierwsze zakładki, które warto przeklikać i uzupełnić to: Pierwsza konfiguracja, Funkcje oraz Narzędzia. Ostatnia w łatwy sposób pozwala między innymi na połączenie strony z Google Search Console. Pierwsza konfiguracja pozwoli na uzupełnienie podstawowych danych – typ witryny, logo, typy postów, które mają być widoczne, tytuł witryny, który będzie domyślnie ustawiony na każdej nowej stronie.

  pierwsze kroki wtyczki wordpress yoast seo

  Włączona wtyczka sprawia, że podczas edycji każdej strony pojawi się okienko, które będzie umożliwiało dodanie meta tagów oraz wykona analizę tekstu pod kątem fraz kluczowych czy też długości. Jeśli chcesz uzupełnić meta tagi hurtowo w zakładce Yoast SEO>Ustawienia możesz jednorazowo ustawić w sposób globalny schemat opisu meta title, jak i meta description. Pamiętaj jednak o tym, że ustawienie schematu opisów metadanych to dopiero początek pracy w obszarze optymalizacyjnym strony poszczególnych zakładek.

  Z kolei w zakładce Narzędzia>Edytor Plików dotrzeć możemy do edycji takich plików jak: robots.txt oraz .htaccess. Edytując, w szczególności plik .htaccess z pozycji wtyczki Yoast SEO trzeba być niezwykle ostrożnym, aby nie doprowadzić do błędów w obszarze witryny, które doprowadzą do braku jej działania. Zdecydowanie nie zalecamy edytowania pliku .htaccess poprzez wspomnianą wtyczkę. Edytując ten plik najlepiej robić to poprzez klienta FTP, mając przygotowany back up wspomnianego pliku.

  All in One SEO Pack

  Analogicznie, jak w poprzednim przykładzie po znalezieniu w katalogu wtyczek AIOSEO, zainstalowaniu jej oraz włączeniu przechodzimy do konfiguracji, która po włączeniu powinna uruchomić się automatycznie. Tutaj podobnie pojawi się: kategoria/ typ witryny do wyboru, tytuł i opis strony głównej. Pierwsze konfiguracja nie wymaga wiedzy technicznej. W przypadku tej wtyczki informacje podane są w języku angielskim.

  all in one seo wtyczka wordpress

  Funkcje tylko na Yoast SEO

  Ogromną wartością w Yoast SEO w wersji podstawowej jest analiza treści wraz z sugestiami, wspierająca przede wszystkim osoby początkujące. Konfiguracja nawigacji okruszkowej (breadcrumbs) oraz edycja bezpośrednich linków to również cechy tej wtyczki.

  • analiza czytelności wpisów, wraz z sugestiami
  • analiza fraz kluczowych
  • możliwość edycji wewnętrznej struktury linków
  • kreator konfiguracji
  • edycja bezpośrednich odnośników

  Funkcje tylko w All in One SEO

  Ta wtyczka oferuje opcje, które mogą przydać się bardziej zaawansowanym użytkownikom nawet w wersji podstawowej. Dla początkujących dane dotyczące wydajności strony czy duplikacja mogą być zbyt wymagające.

  • blokada złośliwych robotów
  • zaawansowane ustawienia opcji autorstwa
  • możliwość połączenia z Google Analytics
  • zarządzanie wydajnością strony

  Funkcje wspólne dla obu wtyczek

  Obie wtyczki zawierają podstawowe funkcje przydatne w optymalizacji strony. Generowanie mapy witryny, połączenie z Google Search Console czy zarządzenie indeksowaniem treści oraz meta danymi co jest istotne zwłaszcza w przypadku większych witryn.

  Wspólne funkcje dla obu wtyczek to:

  • możliwość generowania pliku sitemap.xml
  • zarządzanie indeksacją treści, podstron oraz mediów
  • połączenie z Google Search Console
  • możliwość dodawania meta danych (meta tittle, meta description) zbiorowo i pojedynczo
  • zarządzanie meta tagami w mediach społecznościowych
  • edycja plików robots.txt oraz .htaccess

  Podsumowanie porównania Yoast SEO i All in One SEO

  Obie wtyczki mają swoje plusy i minusy. Yoast SEO wydaje się najlepszym wyborem dla początkujących na ścieżce pozycjonowania, którzy dotychczas nie mieli za dużo wspólnego z tematyką pozycjonowania stron w organicznych wynikach wyszukiwania i nie mają dużej wiedzy na ten temat. Niewątpliwą zaleta jest też jej intuicyjność, której czasami brakuje w przypadku All in One SEO. Nie jest to jednak argument do rezygnacji z tej wtyczki – wiele opcji i ustawień sprawia, że dla osób bardziej zaawansowanych i obeznanych z technicznymi stronami działania strony będzie ona pierwszym wyborem. W szczególności odpowiada potrzebom sklepów internetowych.
  Którą wtyczkę wybrać? Odpowiedzią na te pytanie będzie określenie typu strony oraz wymagań, które mają być spełnione.

  Porozmawiajmy!

  Joanna Osiecka
  Joanna Osiecka