Spis treści

  Reklamy w sieci wyszukiwania to wciąż jedna z głównych gałęzi reklam Google Ads. Mimo pojawiania się co jakiś czas nowych rodzajów kampanii, te typu Search nadal stanowią trzon wielu kont reklamowych. Dlatego też ważne jest, by reklamy tworzone przez nas były możliwie jak najwyższej jakości. To, czy nasza reklama zostanie kliknięta przez klienta zależy od tego, czy wyróżnimy się na tle konkurencji w pozytywny sposób. Nie jest jednak prawdą, że wyłącznie nagłówki, teksty i słowa kluczowe wpływają na wynik jakości i CTR, jaki uzyskuje nasza reklama.

  Jak poprawić jakość reklam w Google Ads?

  Czym jest Quality Score? 

  Najprościej mówiąc, jest to “ocena”, którą Google wystawia naszej reklamie. Pozwala ona porównać jakość naszych reklam na tle konkurencji. Dzięki temu wiadomo, którą reklamę należy poprawić. Oceny są przedstawiane w skali od 1 do 10, a podejrzeć je możemy na poziomie słowa kluczowego. Wydaje się być to dziwnym sposobem — skoro mówimy o konkretnych reklamach, to właśnie one powinny być oceniane, a nie słowo kluczowe. Ma to jednak sens, kiedy spojrzymy na reklamę ze strony użytkownika. To on wpisuje hasło w wyszukiwarkę i to on ogląda reklamy. Jeżeli reklama nie ukazuje tego, czego szukał klient, to znaczy, że słowo kluczowe jest źle dobrane (lub treść reklamy wymaga poprawy).

  Warto pamiętać, że wynik jakości nie wpływa na stawki licytacji czy pozycje w aukcjach. Dotyczy on wyłącznie wrażeń użytkownika w kontakcie z reklamą po wyszukaniu konkretnych słów kluczowych.

  Co wpływa na wynik jakości?

  Google podaje, że tylko trzy czynniki mają wpływ na Quality Score. Są nimi:

  • Przewidywany współczynnik klikalności (CTR)
  • Trafność reklamy
  • Jakość strony docelowej

  Jeżeli zależy nam, by nasza reklama osiągała jak najwyższy wynik jakości, należy szczególnie przyjrzeć się tym elementom. 

  Przewidywany współczynnik klikalności (CTR)

  Czym jest CTR, większość osób, które mają do czynienia z marketingiem, wie. W ramach kronikarskiego obowiązku przypomnę jednak, że CTR (Click-through rate) to współczynnik określający stosunek liczby kliknięć w reklamę do liczby wszystkich jej wyświetleń. 

  Co to jest CTR?

  Służy on do określania skuteczności reklamy i doboru słów kluczowych. Wydaje się to logiczne: jeżeli słowa kluczowe są dobrze dobrane, a reklama jest atrakcyjna dla klienta, to prawdopodobieństwo, że kliknie on w reklamę jest większe. Im CTR jest wyższy, tym nasze reklamy są bardziej trafne.

  Jak poprawić przewidywany CTR? 

  1. Sprawdź, czy słowa kluczowe w danej grupie reklam odpowiadają treści reklamy. Jeżeli słowa kluczowe dotyczą obuwia zimowego, a w treści reklamy nagłówki zachęcają do zakupu sandałków, to coś jest nie tak.
  2. Popraw nagłówki i teksty reklam. Tworząc elastyczną reklamę w wyszukiwarce mamy podgląd oceny jakości reklamy. Skuteczność oceniana na “średnią” to minimum.
  Jak poprawić jakość reklam w Google Ads?
  1. Używaj tekstów wzywających do działania. Tzw. CTA często znacznie wpływają na CTR reklamy.
  2. Wyróżnij się na tle konkurencji. Niech Twoja reklama przyciąga klientów oryginalnością i zachęcającą treścią. Możesz tutaj wyróżnić np. cechę produktu lub zaletę Twojej firmy.

  Trafność reklamy

  Ten czynnik został już poruszony powyżej, bowiem jest on powiązany ze współczynnikiem klikalności. Trafność odnosi się do stopnia dopasowania treści reklamy do zapytania, które użytkownik wpisał w wyszukiwarkę. 

  Jak poprawić trafność reklamy?

  1. Wybieraj odpowiednie słowa kluczowe. Reklama musi być związana tematycznie i pod względem treści z wybranymi słowami kluczowymi. Im bardziej precyzyjne słowa kluczowe, tym lepiej, jednak niesie to za sobą tworzenie wielu wariantów reklam.
  2. Stwórz wiele wariantów reklam i testuj ich skuteczność. Takie działania pomagają sprawdzić, które reklamy są bardziej trafne i lepiej przyciągają klientów.
  3. Dostosuj grupę docelową. Reklama powinna przemawiać do potrzeb i zainteresowań użytkowników. 

  Jakość strony docelowej

  Jest to stopień prawdopodobieństwa, w jakim treść strony docelowej jest tym, czego szuka użytkownik. Treść strony powinna oddawać to, o czym jest reklama i czego szukał potencjalny klient. W przypadku, kiedy użytkownik kliknie w reklamę obuwia zimowego, to strona docelowa powinna zawierać kozaki i trapery, a nie sandałki czy klapki. Oprócz tego czynnik bierze pod uwagę łatwość w nawigacji po stronie czy prędkość ładowania treści.

  Jak poprawić jakość strony docelowej?

  1. Dopasuj reklamy do treści strony. Zbyt ogólne reklamy lub kierowanie całego ruchu na stronę główną może nie być najlepszym rozwiązaniem.
  2. Sprawdź, czy strona odpowiada standardom UX. Klienci częściej opuszczają stronę, jeżeli poruszanie się po niej jest nieintuicyjne.
  3. Dostosuj stronę do urządzeń mobilnych i tabletów. To, że strona wygląda dobrze w przeglądarce komputera, nie znaczy, że jest tak samo na urządzeniach mobilnych. Z roku na rok rośnie odsetek osób, które przeglądają Internet właśnie przy wykorzystaniu smartfonów.
  4. Spraw, by Twoja strona internetowa ładowała się szybciej. Jeżeli treści w witrynie ładują się zbyt długo, to współczynnik odrzuceń będzie wyższy. Możesz to zrobić np. przez dedykowaną stronę Google PageSpeed Insights

  Czym jest Google PageSpeed Insights?

  Google PageSpeed Insights to darmowe narzędzie opracowane przez firmę Google, które mierzy wydajność i prędkość strony internetowej. Zapewnia cenne informacje i sugestie dotyczące optymalizacji wydajności witryny na urządzeniach mobilnych i komputerach stacjonarnych.

  Aby skorzystać z narzędzia, należy przejść na stronę PageSpeed Insights i w okienko w centralnej części strony wkleić link do witryny, którą chcemy przetestować. Narzędzie przeanalizuje zawartość strony i pokaże wynik wydajności w stustopniowej skali. Im wyższy wynik, tym wydajność i prędkość ładowania naszej strony jest lepsza. Jeżeli wynik będzie niski, to na dole strony znajdziemy sugestie co należy zrobić, aby go poprawić.

  Jakościowe reklamy to dla nas żaden problem!

  Tworzenie jakościowych reklam może być męczące, zwłaszcza gdy nie wiesz, jak się za to zabrać! Nasi specjaliści potrafią to robić. Jesteśmy doświadczonym zespołem, który doskonale rozumie wszystkie mechanizmy Google Ads. Poprowadzimy Twoją kampanię z dbałością o każdy detal!

  Co nie wpływa na wynik jakości?

  Mimo że wynik jakości reklam ustalany jest na podstawie danych historycznych, to nie wszystkie wymiary i ustawienia mają na niego wpływ. Wynik jakości nie ulegnie zmianie, jeżeli:

  1. Podniesiesz stawki przy słowach kluczowych w naszej grupie reklam.
  2. Przeniesiesz grupy reklam do innej kampanii lub na inne konto Google Ads.
  3. Podniesiesz budżet kampanii.
  4. Zwiększy się liczba konwersji uzyskanych dzięki kampanii lub grupie reklam.
  5. Dodasz lub zmodyfikujesz rozszerzenia reklam.

  Powyższe czynniki mają znaczenie w przypadku np. rankingu reklamy, skuteczności reklamy czy częstotliwości wyświetlania reklam. Te kryteria są ważniejsze niż wynik jakości reklamy, więc mimo wszystko warto wziąć je pod uwagę podczas prowadzenia konta (ale nie jeżeli zależy nam tylko na wyniku jakości). 

  Jak sprawdzić wynik jakości na naszym koncie?

  Tak jak wspominałem na początku, wynik jakości reklam dotyczy słów kluczowych, a więc znajdziemy go… No właśnie w podglądzie słów kluczowych. Aby to zrobić, należy przejść do wybranej kampanii i wybrać zakładkę “Słowa kluczowe -> Wyszukiwane słowa kluczowe”. 

  Przy pierwszym podglądzie Quality Score, należy dodać nową kolumnę do podglądu. Robimy to przez wybranie opcji “Kolumny” (nad danymi, pod wykresem), a następnie wskazanie opcji “Modyfikuj”. Tutaj znajdujemy segment “Wynik jakości”, rozwijamy go i zaznaczamy interesujące nas wymiary. Następnie zapisujemy zmiany i wracamy do słów kluczowych.

  Gdzie znaleźć wynik jakości na koncie Google Ads?

  Jak widać na zrzucie ekranu, kolumna z wynikiem jakości będzie widoczna w prawej części naszej tabeli. 

  Dlaczego warto regularnie sprawdzać wynik jakości?

  Okresowe monitorowanie jakości reklam jest ważne, zwłaszcza w przypadku, gdy nasze reklamy “łapią” dużą liczbę wyświetleń. Reklamy są wtedy nieustannie eksponowane przed szeroką publicznością, dlatego ważne jest, aby ich jakość była utrzymywana na wysokim poziomie. Regularne sprawdzanie wyników jakości reklam pozwoli Ci na identyfikowanie potencjalnych problemów i wprowadzanie odpowiednich korekt. Dzięki temu można zoptymalizować treści, słowa kluczowe i segmentację, aby zwiększyć skuteczność reklam i osiągnąć lepsze wyniki. Monitorowanie jakości reklam powinno być traktowane jako rutynowe działanie, przeprowadzane regularnie we współpracy z agencją Google Ads.

  Czy powinniśmy przejmować się wynikiem jakości naszych reklam?

  Na to pytanie można odpowiedzieć w najbardziej ogólny sposób — i tak i nie. Wyższy wynik jakości oznacza większe szanse na to, że nasza reklama przyciągnie uwagę i zachęci do kliknięcia. To kluczowe dla osiągnięcia zamierzonych rezultatów. Oczywiście, nie można bagatelizować innych czynników, takich jak konkurencja czy budżet reklamowy, ale skupienie się na jakości naszych reklam to dosyć ważna sprawa. Chcemy przecież, aby nasze reklamy były nie tylko efektywne, ale także trafne i interesujące dla odbiorców. Dzięki temu wyróżnimy się spośród konkurencji i zwiększymy szanse na sukces naszej kampanii.

  Oczywiście, nie należy popadać w skrajności i wpadać w panikę, jeśli wynik jakości nie spełnia naszych oczekiwań. Ważne jest regularne monitorowanie, analizowanie i podejmowanie odpowiednich działań w celu poprawy jakości reklam. To nieustanny proces, który wymaga testowania, optymalizacji i dostosowywania naszych strategii.

  Podsumowując, warto zwracać uwagę na wynik jakości reklam, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na skuteczność naszych kampanii. Troszczenie się o wysoką jakość reklam to jeden z kroków, który pozwoli na osiągnięcie lepszych rezultatów. Nie zapominajmy, że nasze reklamy są twarzą naszej marki, dlatego warto zadbać o to, aby były one atrakcyjne, profesjonalne i wartościowe dla potencjalnych klientów.

  Porozmawiajmy!

  Patryk Żakowicz
  Patryk Żakowicz

  Cześć! Z marketingiem internetowym jestem związany od prawie dwóch lat. Klikam w komputer i wydaje nieswoje pieniądze w taki sposób, by było to najbardziej opłacalne dla właściciela tych pieniędzy : ) Mimo relatywnie krótkiej obecności w branży marketingowej miałem do czynienia z największymi polskimi E-commercami. W UpMore odpowiadam za obsługę projektów m.in. w Google Ads, Facebook Ads oraz Apple Search Ads.