Spis treści

  Każdy rok przynosi nowe wyzwania i możliwości, a zatem zrozumienie nadchodzących trendów staje się kluczowym elementem utrzymania swojej marki na wysokim poziomie. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej prognozowanym trendom w digital marketingu na 2024 rok, ukazując, jakie nowości czekają branżę, jakie technologie będą dominować, oraz w jaki sposób przedsiębiorstwa mogą dostosować swoje strategie do stale ewoluującego krajobrazu cyfrowego świata.

  Od personalizacji treści i rosnącej roli wideo, poprzez ekologiczne podejście i dominację sztucznej inteligencji, aż po eksplorację metawersum. Zapraszam Cię do zagłębienia się w świat innowacji i trendów, które będą stanowić fundamenty skutecznego digital marketingu w 2024 roku.

  Podsumowanie trendów marketingowych w 2023 roku

  Zanim jednak przejdziemy do prognozy trendów na nadchodzący rok, spójrzmy jeszcze na to, co działo się w dobiegającym końca roku 2023. 

  Sztuczna inteligencja stała się głównym czynnikiem rewolucji w digital marketingu. AI umożliwiło personalizację treści na niespotykanym dotąd poziomie oraz przyspieszyła procesy marketingowe poprzez ich automatyzację. Wykorzystywanie narzędzi takich jak ChatGPT czy AdCreative.AI pozwala firmom być bardziej elastycznymi i usprawniać, na przykład, tworzenie copy reklamowych, czy grafik do kampanii. To podejście otwiera przed firmami nowe możliwości dotarcia do swojej publiczności i zdobywania przewagi w świecie marketingu.

  Kolejnym trendem, jaki mogliśmy zaobserwować w 2023 roku, był influencer marketing. Poprzez współpracę z wpływowymi osobami marki budowały autentyczne połączenia z konsumentami, korzystając z ich wiarygodności i oddziaływania, aby skutecznie dotrzeć do swojej docelowej publiczności. Autentyczność i osobiste relacje stały się priorytetem, co sprawia, że influencer marketing stanowił nieodzowny element strategii digital marketingowych w mijającym roku.

  W 2023 roku również treści interaktywne, takie jak quizy, ankiety i sondaże, wyłoniły się jako istotny trend w marketingu cyfrowym. Firmy coraz częściej wykorzystywały interaktywne narzędzia do angażowania swojej publiczności. Dzięki nim, użytkownicy brali aktywny udział w treściach reklamowych, co nie tylko zwiększało zasięgi i zaangażowanie, lecz także tworzyło bardziej personalne i zapadające w pamięć doświadczenia konsumenckie.

  Oczywiście to nie wszystkie trendy, jakie mogliśmy zaobserwować w 2023 roku w świecie digital marketingu, jednak teraz skupmy się na tym, czy przewiduje się rozkwit któregoś z nich, jakich nowości możemy się spodziewać oraz o czym będzie głośno w świecie digital marketingu w 2024 roku!

  Zrównoważony rozwój  

  Wszyscy chcą być EKO! 

  W 2024 roku ekologia i zrównoważony rozwój staną się kluczowym trendem w marketingu. Firmy stale integrują odpowiedzialność społeczną jako główny element swoich strategii marketingowych, aktywnie promując zrównoważony rozwój, redukcję emisji CO2 i deklarując korzystanie z przyjaznych dla środowiska materiałów. W końcu wszyscy chcą wypadać dobrze w oczach konsumentów, a jako że ci są z dnia na dzień coraz bardziej świadomi, to nic nie działa lepiej od faktycznego zaangażowania w sprawy, które naprawdę mają znaczenie.

  Zrównoważony rozwój będzie zatem niezwykle istotnym wskaźnikiem efektywności dla firm, odzwierciedlając ich zaangażowanie w społeczną i ekologiczną odpowiedzialność. To pozytywna wiadomość, że firmy coraz bardziej zwracają uwagę na odpowiedzialność społeczną, zdając sobie sprawę z rosnącej świadomości konsumentów w zakresie kwestii ekologicznych, a zwiększenie swojego udziału w dbaniu o planetę wyznaczają jako jedno z KPIs. Właśnie z taką energią wszyscy powinniśmy wkraczać w Nowy Rok! 😀

  Hiperpersonalizacja 

  Wiele firm coraz bardziej indywidualizuje swoje podejście, dostosowując treści reklamowe i oferty do unikalnych preferencji każdego klienta. Dzięki zaawansowanym technologiom analizy danych i sztucznej inteligencji (do tematu której jeszcze wrócimy), hiperpersonalizacja nie tylko zwiększa zaangażowanie, ale także buduje trwałe relacje z klientami, zwiększając tym samym ich lojalność wobec marki. To podejście umożliwia jeszcze skuteczniejsze dotarcie do swojej docelowej publiczności, oferując spersonalizowane doświadczenia konsumenckie.

  Dzięki ogromnej ilości danych dostępnych z różnych punktów styku – czy to mediów społecznościowych, stron internetowych, czy nawet sklepów fizycznych – marki mogą wykorzystać te informacje za pomocą zaawansowanej analityki. Skutkuje to hiper-spersonalizowanymi strategiami marketingowymi, w których treści, rekomendacje produktów, a nawet reklamy są dostosowane do indywidualnych potrzeb konsumentów.”, pisze Jennifer Gaier, dyrektorka marketingu w Elwyn, dla magazynu Forbes. 

  Chcesz by Twoje kampanie wykorzystywały najnowsze trendy?

  Napisz do nas – zadbamy o najwyższą jakość usług marketingowych dla Twojego biznesu!

  Dominacja krótkich treści wideo

  Coraz większa popularność platform takich jak TikTok oraz formatów takich jak YouTube Shorts i Reels sprawia, że firmy skupiają się na kreatywnym i przyciągającym uwagę formacie wideo. Krótkie treści wideo stanowią efektywny sposób na szybkie przekazywanie informacji, angażując widzów w krótkim czasie. Tego typu podejście nie tylko dostosowuje się do krótkiego czasu uwagi, jaki jesteśmy w stanie poświęcić danemu materiałowi online, ale także tworzy interaktywne i atrakcyjne doświadczenia dla odbiorców, zwiększając skuteczność kampanii marketingowych poprzez zwiększenie prawdopodobieństwa ich interakcji z materiałem tego typu. Ten trend jest także ściśle powiązany z kwestią, która przytoczona została w predykcjach trendów marketingowych portalu Kantar, a mianowicie z narastającą walką o uwagę i wywołanie emocji wśród widzów: 

  Marketerzy zdają sobie teraz sprawę, że uwaga jest wielowarstwowa, a potrzeby w zakresie pomiaru odbiorców wykraczają poza wskaźniki widoczności”, możemy przeczytać w tekście Very Sidlovej oraz Duncana Southgate’a. 

  Sztuczna inteligencja na jeszcze wyższym poziomie

  Możliwości sztucznej inteligencji w branży digital nie przestają zaskakiwać. Bardzo dynamicznie rozwijającym się narzędziem w tym polu są Chatboty, które oferują udostępnianie użytkownikom szybkich odpowiedzi dotyczących rabatów, produktów lub usług. Ponadto, chatboty zapewniają spersonalizowaną i wydajną obsługę klienta o każdej porze dnia. Nie są one jednak jedynym narzędziem opartym na sztucznej inteligencji, którego rozwinięcie prognozuje się na 2024 rok. Dzięki zaawansowanym algorytmom uczenia maszynowego, AI analizuje ogromne ilości danych związanych z preferencjami, zachowaniami i interakcjami użytkowników online. W rezultacie, marketingowcy mogą skuteczniej personalizować treści reklamowe, dostosowując je do indywidualnych oczekiwań i potrzeb swojej docelowej grupy. To z kolei nie tylko zwiększa efektywność kampanii, ale również minimalizuje straty wynikające z nieprawidłowo prowadzonych działań reklamowych. 

  Sztuczna inteligencja znowu będzie królować i w ciągu najbliższych miesięcy na pewno utrzyma się na językach wszystkich aktywnych w branży. 

  AR, VR jako nowe formy interakcji

  W kontekście marketingu cyfrowego, AR i VR zmieniają sposób, w jaki marki budują relacje z klientami. Kreowanie doświadczeń, które wyróżniają się spośród tradycyjnych kampanii, staje się kluczowym elementem strategii marketingowych. Wzrost popularności AR i VR w 2024 roku będzie niewątpliwie napędzał innowacje w kreowaniu treści, zwiększając zarówno zaangażowanie, jak i pamięć konsumencką. Co za tym idzie – możemy spodziewać się pojawienia się nowych formatów kampanii reklamowych, które będą mogły być emitowane podczas udziału użytkownika w doświadczeniach AR i VR. 

  Testowanie nowych produktów przed ich zakupem, organizacja wirtualnych wydarzeń, czy interaktywnych prezentacji produktowych w świecie VR to tylko niektóre strategie, których popularność z całą pewnością wzrośnie w nadchodzącym roku. To zjawisko wpisuje się idealnie w ewolucję marketingu cyfrowego, podkreślając potrzebę interaktywności i innowacji w działaniach reklamowych.

  Wzrost znaczenia aplikacji mobilnych

  Badania rynku pokazują, że sprzedaż poprzez aplikacje mobilne ma stanowić 70% sprzedaży detalicznej w branży e-commerce do 2024 roku. Dominujące wykorzystanie urządzeń mobilnych w podejmowanych przez konsumentów działaniach online wprowadza nowy zestaw czynników, które zespoły e-commerce muszą wziąć pod uwagę przy opracowywaniu i optymalizacji swoich strategii marketingowych. W kontekście marketingu zatem, wzrost znaczenia aplikacji mobilnych oznacza, że firmy muszą poświęcić więcej uwagi swoim aplikacjom oraz ich promocji, aby zwiększyć ich udział w sprzedaży. Personalizacja ofert, dostosowanych powiadomień oraz interaktywnych funkcji stają się kluczowymi elementami, które przyciągają uwagę użytkowników i budują trwałe relacje z klientami.

  Mimo tego należy podkreślić, że znaczenie aplikacji mobilnych w marketingu nie ogranicza się jedynie do sprzedaży. Firmy coraz częściej wykorzystują aplikacje do budowania społeczności wokół swojej marki, oferując unikalne treści, konkursy czy programy lojalnościowe. Warto również podkreślić, że aplikacje mobilne umożliwiają zbieranie danych na temat preferencji użytkowników, co z kolei pozwala na bardziej ukierunkowane i skuteczne kampanie marketingowe.

  3…2…1… Szczęśliwego Nowego Roku!

  Rok 2024 w obszarzedgita marketingu zapowiada się naprawdę ciekawie. Przyjmowanie innowacyjnych strategii, dostosowywanie się do ewoluujących preferencji konsumentów oraz wykorzystanie zaawansowanych technologii staną się kluczowymi czynnikami sukcesu dla firm dążących do utrzymania konkurencyjnej pozycji w cyfrowym świecie. Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, na których platformach reklamowych wystąpi w tym roku rewolucja, jakie formaty reklamowe zagwarantują Ci zmniejszenie kosztów kampanii oraz chcesz stale poznawać nowe strategie i sposoby na optymalizację swoich działań marketingowych, koniecznie bądź na bieżąco z artykułami publikowanymi na blogu Up&More. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku i wielu sukcesów w branży życzy cały nasz zespół! 

  Porozmawiajmy!

  Martyna Malepszy
  Martyna Malepszy

  Z Up&more związana od kwietnia 2021 roku. Na codzień zajmuje się przede wszystkim prowadzeniem i optymalizacją kampanii zachęcających do instalacji aplikacji mobilnych, ale nie tylko.