Spis treści

  Chcesz zwiększyć swoją efektywność operacyjną? Zależy Ci na automatyzacji działań marketingowych, by działać więcej, lepiej i w krótszym czasie? Poznaj AI marketing, dzięki któremu osiągniesz te cele, a ponadto lepiej zrozumiesz swoich odbiorców, zyskasz więcej istotnych danych i popchniesz marketing swojej firmy w kierunku nowoczesnych technologii i intensywnego rozwoju. To jak, wkraczasz na drogę sztucznej inteligencji w marketingu?

  AI marketing – co to jest?

  Jeszcze nie dołączyłeś do dyskusji o ChatGPT i sztucznej inteligencji w content marketingu? To znaczy, że… przegapiłeś ważną branżową imprezę. Pamiętaj jednak, że AI marketing to coś więcej niż narzędzie od OpenAI. W praktyce pod pojęciem AI marketingu rozumiemy wykorzystywanie sztucznej inteligencji do optymalizacji i automatyzacji działań marketingowych. AI marketing to wiele narzędzi i technik, które pozwolą Ci lepiej analizować dane, przewidywać trendy, wyprzedzać oczekiwania użytkowników, personalizować komunikację oraz podejmować bardziej efektywne decyzje biznesowo-marketingowe.

  AI marketing – przypadki zastosowania

  Marketing AI ma bardzo szerokie zastosowanie, a content marketing to najbardziej znany, ale nie jedyny obszar, w którym możesz podnieść swoją wydajność dzięki sztucznej inteligencji. Inne przypadki zastosowania AI w działaniach marketingowych to:

  • Segmentacja klientów – AI może analizować dane demograficzne, behawioralne i psychograficzne, aby precyzyjnie segmentować klientów. Umożliwia to tworzenie bardziej spersonalizowanych kampanii marketingowych, które lepiej odpowiadają potrzebom poszczególnych grup.
  • Personalizacja treści – dzięki AI firmy mogą dostosowywać treści marketingowe (np. e-maile, reklamy, oferty) do indywidualnych preferencji klientów. Personalizacja zwiększa zaangażowanie klientów i poprawia wskaźniki konwersji.
  • Automatyzacja kampanii reklamowych – AI może automatycznie zarządzać kampaniami reklamowymi, optymalizując budżet i targetowanie w czasie rzeczywistym. Narzędzia takie jak Google Ads czy Facebook Ads wykorzystują AI do maksymalizacji ROI z kampanii reklamowych.
  • Obsługa klienta – chatboty i asystenci wirtualni, oparte na AI, mogą zapewniać natychmiastową obsługę klienta, odpowiadając na pytania, rozwiązując problemy i prowadząc klientów przez proces zakupowy.
  • Analiza sentymenu – AI analizuje treści w mediach społecznościowych, recenzje i komentarze, aby zrozumieć, jak klienci postrzegają markę, produkty i usługi. Analiza sentymentu pomaga firmom reagować na opinie klientów i poprawiać swoje produkty oraz strategie marketingowe.
  • Prognozowanie sprzedaży i popytu – AI może analizować dane historyczne i obecne, aby przewidywać przyszłe trendy sprzedażowe i popytowe. Pozwala to firmom na lepsze planowanie produkcji, zarządzanie zapasami i dostosowywanie strategii marketingowych. Tę funkcję wykorzystuje już np. Google Analytics 4.
  • Rekomendacje produktowe – na podstawie analizy zachowań zakupowych klientów, AI może sugerować produkty, które mogą ich zainteresować. Rekomendacje produktowe są stosowane m.in. w e-commerce, aby zwiększyć wartość koszyka zakupowego.
  • Optymalizacja cen – AI może analizować dane rynkowe i konkurencyjne, aby dynamicznie dostosowywać ceny produktów i usług. Optymalizacja cenników pomaga firmom maksymalizować zyski i konkurować na rynku.
  • Kreowanie treści – sztuczna inteligencja może generować treści marketingowe, takie jak artykuły, posty na blogi, opisy produktów czy reklamy. Narzędzia do generowania treści, takie jak GPT-3, pomagają marketerom w tworzeniu atrakcyjnych i angażujących materiałów.
  • Analiza i raportowanie – AI automatyzuje proces zbierania i analizowania danych z kampanii marketingowych, tworząc szczegółowe raporty i analizy. Pozwala to marketerom na szybsze podejmowanie decyzji i optymalizację strategii marketingowych.
  • Przetwarzanie języka naturalnego (NLP) – tworzenie języka podobnego do ludzkiego do tworzenia treści, botów obsługi klienta, personalizacji doświadczeń i nie tylko.

  AI w marketingu – wyzwania i zagrożenia

  Choć zastosowanie AI w marketingu niesie ze sobą wiele korzyści, to nie można na nie patrzeć w kategorii samych superlatyw. Sztuczna inteligencja nie jest doskonała i ma także swoje wady, wiąże się również z wieloma wyzwaniami, którym musisz sprostać jako przedsiębiorca. Co może stanowić problem w marketingu z AI?

  • Czas szkolenia i jakość danych – narzędzia marketingowe AI nie wiedzą automatycznie, jakie działania podjąć, aby osiągnąć cele marketingowe. Wymagają czasu i szkolenia, tak jak ludzie, aby poznać cele organizacyjne, preferencje klientów i trendy historyczne, zrozumieć ogólny kontekst i zdobyć wiedzę specjalistyczną. Ten proces uczenia się wymaga również zapewnienia jakości danych. Załóżmy, że Twoje narzędzia marketingowe AI nie są szkolone przy użyciu wysokiej jakości danych, które są dokładne, aktualne i reprezentatywne. W takim przypadku skończysz z niedokładnymi decyzjami dotyczącymi danych, które nie odzwierciedlają w pełni pragnień konsumentów, przez co nawet najbardziej błyskotliwe narzędzie marketingowe AI może okazać sie wyłącznie niewiele wartą zabawką.
  • Prywatność – konsumenci i organy regulacyjne krytykują sposób, w jaki organizacje wykorzystują ich dane. Zespoły ds. marketingu cyfrowego muszą podczas wdrażania strategii marketingowej opartej na sztucznej inteligencji wykorzystywać dane konsumentów w sposób etyczny i zgodny ze standardami, takimi jak RODO, w przeciwnym razie narażają się na wysokie kary i utratę reputacji. Jeśli Twoje narzędzia marketingowe AI nie zostaną specjalnie zaprogramowane pod kątem przestrzegania określonych wytycznych prawnych, mogą wykraczać poza to, co jest uważane za dopuszczalne w zakresie wykorzystywania danych konsumentów do personalizacji marketingu.
  • Koszty implementacji AI w strategii marketingowej – wdrożenie technologii AI wiąże się z wysokimi kosztami początkowymi, w tym zakupem odpowiedniego sprzętu, oprogramowania i szkoleniem pracowników. Co więcej, Istniejące systemy firmy muszą być zintegrowane z nowymi narzędziami AI, co może wymagać znacznych nakładów na programowanie i adaptację infrastruktury IT. Dla mniejszych firm może to stanowić znaczną barierę. Technologia AI rozwija się szybko, co może wymagać regularnych inwestycji w najnowsze narzędzia i technologie, aby pozostać konkurencyjnym. Dodatkowo systemy AI mogą się szybko starzeć, a zastąpienie ich nowymi technologiami wiąże się z kolejnymi kosztami.
  • Zależność od technologii – Wykorzystanie AI do automatyzacji wielu aspektów marketingu może prowadzić do zmniejszenia roli ludzkiej kreatywności i intuicji w podejmowaniu decyzji. W efekcie nadmierne poleganie na algorytmach AI może ograniczać zdolność do szybkiej adaptacji strategii w odpowiedzi na zmieniające się warunki rynkowe.
  • Nadmierne poleganie na sztucznej inteligencji bez wiedzy ludzkiej – rozwój sztucznej inteligencji w marketingu wzbudził obawy dotyczące nadmiernego polegania na sztucznej inteligencji bez wiedzy ludzkiej. Sztuczna inteligencja może automatyzować procesy marketingowe i oferować przydatne informacje, ale brakuje jej ludzkiego dotyku i inteligencji emocjonalnej. Ludzka wiedza jest kluczowa w marketingu AI, ponieważ pozwala zrozumieć i zinterpretować złożone zachowania, emocje i preferencje konsumentów. Bez zaangażowania człowieka istnieje ryzyko przeoczenia istotnych niuansów i kontekstu, których sztuczna inteligencja może nie zrozumieć. Dlatego ważne jest, aby zrównoważyć możliwości sztucznej inteligencji i wiedzę ludzką w celu uzyskania skutecznych strategii marketingowych, które łączą się z docelowymi odbiorcami.

  Jak wykorzystać AI w marketingu? Praktyczne wskazówki

  64% specjalistów ds. marketingu twierdzi, że w jakimś obszarze wykorzystuje AI w marketingu. Jeśli Twoja marka jeszcze tego nie robi, to znak, że… czas zacząć. W jaki sposób wdrożyć technologie sztucznej inteligencji w swojej strategii marketingowej, by zachować spójność i kreatywność?

  Tworzenie treści z AI

  Pierwszy sposób wykorzystania AI w marketingu przychodzi do głowy od razu – to tworzenie treści. Jedna z najpowszechniejszych funkcji AI to rozumienie i przetwarzanie języka naturalnego, które pozwala narzędziom AI, takim jak ChatGPT, Copilot czy Gemini, na tworzenie treści przypominających te generowane przez człowieka. Tworzenie treści tekstowych to jednak nie wszystko – funkcje AI możesz wykorzystać także do obróbki wideo czy też do generowania grafik. Już teraz wsparcie AI oferuje na przykład Canva, a OpenAI stworzył narzędzie DALL-E, dostępne w płatnej subskrypcji ChatGPT. Ich wadą jest duża powtarzalność – grafiki wyglądają często identycznie i mają ten sam styl.

  Przykład grafiki wygenerowanej przez narzędzie DALL-E

  AI a analityka danych

  Masz trudności ze zrozumieniem dużych zbiorów danych? Większość narzędzi marketingowych zapewnia analizy, ale specjaliści muszą eksportować i łączyć dane samodzielnie, niczym elementy układanki, aby uzyskać pełniejszy obraz. Sztuczna inteligencja może zbierać i przeglądać duże ilości danych z wielu platform marketingowych oraz podsumowywać wnioski. Pomoże Ci to zaoszczędzić czas podczas planowania strategii i opracowywania zasobów marketingowych dla Twoich kampanii. Sztuczną inteligencję wykorzystasz między innymi do analizy sentymentu, prognozowania sprzedaży, popytu i podaży, optymalizacji zarządzania zapasami czy analizy historycznych danych sprzedażowych.

  Oszczędność czasu w marketingu AI

  Nie jest to typowe zadanie marketingowe, jednak wdrożenie sztucznej inteligencji pozwoli Ci zaoszczędzić dużo czasu, zwłaszcza na zadaniach powtarzalnych i administracyjnych. Planowanie spotkań, tworzenie podsumowań treści, odpowiedzi na opinie? Te wszystkie zadania możesz znacząco przyspieszyć za pomocą narzędzi AI. Efekt? Ty możesz przeznaczyć swój czas na bardziej kreatywne zadania, wymagające twórczego, ludzkiego zaangażowania.

  Personalizacja treści dzieki sztucznej inteligencji

  71% użytkowników twierdzi, że zastosowanie AI pozwala im spersonalizować doświadczenia użytkowników. Personalizacja umożliwia dopasowanie rpzekazu marketingowego w zalezności od indywidualnych cech odbiorcy = na przykład jego zachowań na stronie, wieku, płci. Przykład? Rekomendacje produktowe na Zalando, które uwzględniają wcześniej przeglądane produkty albo wiadomości przypominające o porzuconym koszyku, które zawierają zdjęcie produktu dodanego wczesniej do koszyka. Te technologi wykorzystuje także Netflix, który proponuje nowe filmy i seriale na podstawie wczesniej obejrzanych materiałów użytkownika oraz jego ocen.

  Przykład personalizacji we wiadomości e-mail

  AI w kampaniach PPC

  Jeśli kiedykolwiek korzystałeś z systemu aukcyjnego Google Ads, to zetknąłeś się już ze sztuczną inteligencją w marketingu internetowym. Platformy reklamowe, takie jak Google Ads, LinkedIn Ads, TikTok Ads i Facebook Ads, wykorzystują sztuczną inteligencję do wybierania najskuteczniejszych miejsc docelowych dla reklam, aby dotrzeć do docelowych odbiorców i zmaksymalizować zwrot z inwestycji. Przykładem wykorzystania AI w reklamie, jest stosunkowo nowy format reklamowy – Performance Max – dostepny w reklamie Google. Inne przykłady zastosowania sztucznej inteligencji w reklamach PPC to:

  • dynamiczne dostosowanie stawek – algorytmy AI analizują dane historyczne i bieżące, aby dostosować stawki w zależności od prawdopodobieństwa konwersji, pory dnia, lokalizacji użytkownika i innych czynników,
  • targetowanie odbiorców – AI analizuje dane demograficzne, behawioralne i psychograficzne, aby tworzyć szczegółowe segmenty odbiorców, co pozwala na bardziej efektywne targetowanie reklam. W efekcie algorytmy AI przewidują, które grupy odbiorców są najbardziej skłonne do kliknięcia na reklamę i dokonania zakupu, co pozwala na lepsze wykorzystanie budżetu reklamowego,
  • tworzenie treści reklamowych – narzędzia AI, np. AdEspresso czy Campaign Assistant pomagają z łatwością generować treści reklam,
  • remarekting – AI tworzy i wyświetla reklamy dostosowane do wcześniejszych zachowań użytkowników na stronie internetowej, zwiększając szanse na konwersję. Algorytmy mogą automatycznie dostosowywać treści reklam do indywidualnych użytkowników, pokazując im produkty, które wcześniej przeglądali lub dodali do koszyka.

  Chatboty przykładem AI w marketingu

  Jednym z zastosowań sztucznej inteligencji w marketingu, które obserwujemy od lat, są chatboty. Chatboty stworzone przy użyciu przetwarzania języka naturalnego (NLP) mogą odpowiadać na często zadawane pytania, pozyskiwać potencjalnych klientów, planować rozmowy demonstracyjne i nie tylko. Chatbot może spersonalizować podróż klienta na etapie konsumpcji treści marketingowych. Narzędzie to może również odpowiadać na pytania klientów. Co jeszcze sprawia, że warto wdrożyć chatboty AI?

  • gwarantuje dostepność do wsparcia 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, zapewniając natychmiastową odpowiedź na pytania dotyczące produktów, statusu zamówienia, polityki zwrotów itp.,
  • Chatboty mogą zbierać informacje od odwiedzających stronę w interaktywny sposób, zadając pytania i zapisując odpowiedzi w systemie CRM. Na podstawie odpowiedzi chatboty mogą przeprwoadzać kwalifikację leadów – oceniać ich jakość i przekazywać je do zespołu sprzedaży tylko wtedy, gdy spełniają określone kryteria, co zwiększa efektywność procesu sprzedaży,
  • chatboty mogą sugerować produkty komplementarne lub wyższej klasy na podstawie aktualnych zakupów, zwiększając wartość koszyka zakupowego,
  • w sklepie internetowym możesz używać chatbotów do informowania klientów o nowych promocjach i ofertach specjalnych. Działania moga polegać na wysyłaniu spersonalizowanych wiadomości o promocjach na podstawie historii zakupów albo angażować klientów w interaktywne kampanie marketingowe, np. poprzez quizy, gry lub konkursy,
  • używaj chatbotów do zbierania opinii – po zakończeniu interakcji lub zakupu, chatboty mogą prosić klientów o wypełnienie krótkiej ankiety lub ocenę usługi/produktu,
  • AI może także wesprzeć funkcjonowanie programów lojalnościowych -chatbot za Ciebie poinformuje klientów o aktualnym stanie punktów lojalnościowych, dostępnych nagrodach oraz nowych promocjach w ramach programu lojalnościowego.

  Podsumowanie

  AI marketing to innowacyjne podejście do działań marketingowych, które integruje sztuczną inteligencję w celu optymalizacji i personalizacji strategii komunikacyjnych. Technologie te, wykorzystując zaawansowaną analizę danych i algorytmy uczenia maszynowego, umożliwiają przedsiębiorstwom skuteczniejsze dotarcie do klientów, zrozumienie ich potrzeb oraz dostosowanie oferty w sposób niemożliwy do osiągnięcia w tradycyjnych metodach. Rozwój AI marketingu przyczynia się nie tylko do zwiększenia efektywności kampanii, ale także do tworzenia bardziej angażującego i satysfakcjonującego doświadczenia dla konsumentów. W miarę postępów w dziedzinie sztucznej inteligencji, możemy oczekiwać, że jej zastosowanie w marketingu będzie nadal ewoluować, otwierając nowe horyzonty dla innowacji i efektywności.

  Porozmawiajmy!

  Tomasz Starzyński
  Tomasz Starzyński

  Prezes zarządu i managing partner w Up&More. Odpowiada za rozwój agencji oraz koordynuje pracę działów SEM/SEO i paid social. Nadzoruje wprowadzanie nowych produktów i narzędzi reklamowych w firmie oraz automatyzację procesów.