Spis treści

  Stworzenie landing page czy strony internetowej przy dostępie do niezliczonej ilości narzędzi, kursów i szkoleń, nie jest jakoś specjalnie trudne. Natomiast stworzenie strony docelowej, która konwertuje, nie jest już tak oczywistym zadaniem. 

  Co to znaczy i o co chodzi z konwertującym landing page? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

  Skuteczny landing page

  Na początku zastanówmy się, co to znaczy, że dany landing page czy też Twoja strona, jest skuteczna. Tak więc, skuteczna strona docelowa, najprościej rzecz ujmując ma za zadanie przekształcić odwiedzających witrynę w potencjalnych klientów. 

  Oczywiste, prawda? No dobrze, ale kopmy głębiej – przede wszystkim, Twój landing page powinien być doskonale dopasowany do konkretnego celu kampanii, czy to zbierania danych kontaktowych, sprzedaży produktu, czy promowania usługi. Kluczowym elementem jest również spójność treści na stronie docelowej z przekazem zawartym w reklamie, co sprawia, że użytkownik nie czuje się zdezorientowany po kliknięciu. Pamiętaj, że strona docelowa ma spełniać obietnicę z Twojej reklamy!

  Skuteczny landing page powinien być również zoptymalizowany pod kątem doświadczenia użytkownika. Pod tym hasłem kryją się takie aspekty: szybkość ładowania strony, czytelność treści oraz intuicyjna nawigacja. Dobrze dostosowana strona docelowa powinna być responsywna na różne urządzenia, co zwiększa szanse na konwersję ze strony użytkowników korzystających zarówno z komputerów, tabletów, jak i smartfonów.

  Kolejnym kluczowym aspektem jest dopasowanie słów kluczowych użytych w reklamie do treści na landing page. Odpowiednie umieszczenie słów kluczowych w treści i nagłówkach zwiększa spójność i poprawia pozycję strony w wynikach wyszukiwania, co wpływa na skuteczność kampanii.

  Strategia marketingowa szyta na miarę!

  Profesjonalne podejście, zrozumienie mechanizmów reklamy na danej platformie oraz kreatywne podejście, tylko pomoże w Twojej strategii marketingowej. Jako agencja digital oferujemy kompleksowe podejście! Skontaktuj się z nami!

  Jak dobrze zaprezentować swoją ofertę na landing page? 

  Podstawy tematu skutecznej optymalizacji strony docelowej już znasz. Przejdźmy teraz do bardzo ważnej części, a mianowicie skutecznego przedstawienia Twojej oferty na stronie. 

  W przypadku stron usługowych, istotne jest skoncentrowanie się na klarownym przedstawieniu oferty oraz zrozumieniu potrzeb klienta. Personalizacja treści, dostosowana do różnych segmentów klientów, może znacząco zwiększyć konwersję.

  Użytkownicy, którzy trafiają na stronę docelową, często mają określone oczekiwania i poszukują konkretnych informacji. Dlatego ważne jest, aby odwiedzający natychmiast zrozumieli, co strona oferuje, jakie korzyści mogą uzyskać oraz jak mogą podjąć pożądaną akcję. Jak możesz ułatwić to zadanie swoim potencjalnym klientom?

  1. Zwięźle i na temat (ale niekoniecznie krótko): Strona docelowa powinna zawierać zwięzłe i klarowne informacje dotyczące oferty. Kluczowe elementy, takie jak główne korzyści, cechy produktu lub usługi, oraz ewentualne promocje, powinny być przedstawione w sposób łatwy do zrozumienia dla Twojej grupy docelowej. Użyj jasnych i jednoznacznych nagłówków, punktów, czy też dobrze przygotowanych grafik, aby podkreślić najważniejsze aspekty oferty. Opisz co to za produkt lub usługa i co najważniejsze – zaznacz, jaki problem użytkownika rozwiązuje to, co oferujesz. Pamiętaj przy tym, aby Twój opis produktu to nie były 3 proste zdania, ale również nie pisz rozprawki na kilka stron A4, bo użytkownicy w internecie nie mają tyle czasu żeby to wszystko czytać 🙂 Jeśli natomiast Twój tekst jest dość długi i rozbudowany, pamiętaj o wyboldowaniu i podkreśleniu najważniejszych elementów. Dobry tekst to taki, który można zeskanować wzrokiem czytając tylko to, co jest wyróżnione i już po tym, móc streścić jego zawartość.  
  1. Jasne CTA (Call to Action): W przypadku prezentacji oferty, wykorzystanie wyraźnego i zachęcającego CTA jest bardzo, ale to bardzo istotne. CTA powinien jednoznacznie wskazywać, jakiego działania oczekujemy od odwiedzającego. Na przykład, “Kup Teraz”, “Zapisz się na okres próbny”, czy “Otrzymaj darmową wycenę”. Pamiętaj też, żeby nie przesadzić z ilością CTA. Zarówno pod kątem ilości CTA na stronie jak i różnorodności. 
  1. Przykłady zastosowań czyli do czego przyda się Twój produkt lub usługa: Dodanie konkretnych przykładów zastosowań produktu lub usługi może pomóc w lepszym zrozumieniu, jak oferta może być użyteczna dla odwiedzającego. Case studies, opinie klientów czy referencje również mogą budować zaufanie i przekonać do skorzystania z oferty.
  1. Dopasowanie treści do segmentów odbiorców: Jeśli strona docelowa jest używana w ramach różnych kampanii skierowanych do różnych segmentów odbiorców, ważne jest, aby treść była dostosowana do konkretnych potrzeb i oczekiwań każdego segmentu. Personalizacja komunikatu może znacząco wpłynąć na skuteczność strony.
  1. Zadbaj o aspekty wizualne Twojej oferty: Zastosowanie odpowiednich elementów wizualnych, takich jak atrakcyjne zdjęcia, grafiki lub wideo, może znacznie wzmocnić przekaz dotyczący oferty. Wizualizacja produktu w użyciu lub prezentacja cech usługi może być bardziej przekonująca niż same słowa.

  Strona docelowa Twojego produktu – o czym musisz pamiętać?

  Strona docelowa Twojego produktu w e-commerce to punkt styku między potencjalnym klientem, tym co zobaczył w reklamie, a oferowanym produktem. W tym przypadku również warto stosować takie same zasady jak wymienione powyżej, ale warto dodać do tego jeszcze kilka elementów ze względu na specyfikę produktu e-commerce:

  1. Szczegółowy opis i specyfikacja: Poświęcenie czasu na przygotowanie kompleksowych opisów produktów, wraz z dokładnymi specyfikacjami, pomaga potencjalnym klientom zrozumieć funkcje, możliwości, i korzyści płynące z zakupu. Klarowne przedstawienie informacji ułatwia później podjęcie decyzji zakupowej.
  1. Opinie klientów i oceny produktu, czyli dbamy o social proof: Dodanie recenzji klientów oraz ocen produktu zwiększa wiarygodność Twojej oferty. Pamiętaj też, że w internecie nic nie ginie i pod żadnym pozorem nie baw się w usuwanie niewygodnych, negatywnych opinii. Warto nawiązać kontakt z klientem, który wystawił niezbyt przyjemną opinię, wykazać się zrozumieniem i zaoferować jakąś rekompensatę. Takie zachowanie sprawdzi się o wiele lepiej, niż usuwanie lub ukrywanie negatywnych opinii, bo gwarantuję Ci, że to rozzłości takiego klienta jeszcze bardziej i sprowadzi się do gorszych konsekwencji. Na pozytywne opinie również warto reagować, tak, aby użytkownicy widzieli, że jesteś zaangażowany od początku do końca i również po realizacji zamówienia dbasz o swoich klientów.  
  1. Personalizacja i rekomendacje: Wykorzystanie systemów rekomendacyjnych, które proponują produkty podobne lub uzupełniające zakup, może zwiększyć szanse na sprzedaż dodatkowych artykułów. Personalizacja treści w zależności od zachowań użytkownika również wpływa na jego pozytywne wrażenia.
  1. Informacje o płatnościach, dostawie i możliwych zwrotach: Dla wielu klientów istotne są informacje dotyczące rodzajów płatności, dostawy, kosztów przesyłki oraz polityki zwrotów. Zapewnienie jasnych i przejrzystych informacji w tych kwestiach buduje zaufanie i może wpłynąć pozytywnie na decyzję zakupową. Nie ukrywaj tych informacji gdzieś na dole strony, drobnym druczkiem. Ułatwienie dostępu do takiej wiedzy, wpłynie również pozytywnie na wiarygodność Twojej strony w oczach potencjalnego klienta. 

  Pamiętaj, że skuteczna strona docelowa produktu w e-commerce musi zatem skoncentrować się na wizualnej atrakcyjności, dostarczaniu kompletnych informacji oraz stworzeniu intuicyjnego procesu zakupowego (nie można dopuścić do sytuacji, kiedy ikona koszyka jest gdzieś ukryta i klient ma problem w przejściu procesu zakupowego). To, w połączeniu z elementami personalizacji i rekomendacji, będzie mieć potencjał na przekształcenie odwiedzających w zadowolonych klientów.

  GA4, a analiza strony docelowej

  Jedną z najtrudniejszych rzeczy, z jaką trzeba się pogodzić sprzedając w internecie swoje produkty lub usługi, jest fakt, że nasza strona nie jest idealna 🙂 Nawet jeśli poświęciliście na nią ogrom czasu i pieniędzy, musicie liczyć się z tym, że w przyszłości będzie trzeba ją przerobić i nieco nad nią popracować. Zmieniają się potrzeby, zmieniają się konsumenci, zmieniają się też trendy w internecie i nie można zostawać w tyle. 

  Na szczęście Google Analytics 4 oferuje kilka pomocnych rozwiązań, które pomogą nam monitorować skuteczność naszej strony docelowej. Warto korzystać z:

  • Alertów. To pierwszy krok do poinformowania Cię jeśli dzieje się coś niepokojącego. Wystarczy, że ustawisz sobie w przypadku jakich sytuacji system ma Cię informować o zmianach (np. spadku ruchu o 30% w porównaniu do poprzedniego tygodnia) i na Twój adres mailowy poleci informacja o takiej sytuacji. Dzięki temu nie będziesz musiał zestresowany codziennie przeglądać każdego raportu w GA4 w poszukiwaniu potencjalnych błędów (mimo to, polecam to robić na bieżąco 🙂 )
  • Raportów standardowych. Poza raportami dotyczącymi ruchu, warto obserwować raporty “Strony docelowe”, który pokaże Ci co dzieje się na konkretnych stronach w obrębie Twojej witryny. Taki raport możesz zawsze edytować, dodawać porównania oraz różne, kolejne wymiary, które powiększą wachlarz Twojej analizy.
  • Raportów niestandardowych (sekcja Eksploracje). Tutaj przede wszystkim warto skupić się na raporcie “Eksploracja ścieżki” oraz “Eksploracja sekwencji ścieżki”. W pierwszym przypadku definiujemy poszczególne kroki, które wykonują użytkownicy i dzięki temu będziemy mogli zobaczyć na jakim etapie np. ścieżki zakupowej wysypuje się najwięcej potencjalnych klientów. Jest to dla nas bardzo cenna informacja, ponieważ możemy dokładniej przyjrzeć się temu konkretnemu etapowi i zdiagnozować problemy jakie mogą w nim występować. Natomiast raport “Eksploracja sekwencji ścieżki” daje nam możliwość wybrania punktu startowego (pierwszy punkt styku użytkownika ze stroną), a następnie wystarczy klikać poszczególne, interesujące nas kroki, aby zobaczyć, gdzie kierowała się większość użytkowników. W praktyce jako punkt startowy możemy wybrać stronę produktu, a następnie zobaczyć jakie eventy najczęściej wykonywali użytkownicy. 

  Mimo, że te wszystkie działania są czasochłonne, to bądź cierpliwy, ponieważ dla każdego przedsiębiorcy działającego online, inwestycja w optymalizację strony docelowej jest istotnym elementem całej strategii biznesowej i marketingowej. Gdybyś potrzebował wsparcia w konfiguracji analityki, konwersji lub działań marketingowych, nasz zespół specjalistów jest do Twojej dyspozycji! 

  Porozmawiajmy!

  Dominika Andrejko
  Dominika Andrejko

  Cześć! Nazywam się Dominika Andrejko, a w branży digital marketingu zajmuję się Google Ads oraz analityką. W UpMore dołączyłam do zespołu SEM i chętnie wyjaśnię Ci zawiłości najnowszego GA4 oraz poprowadzę kampanie w Google.