Spis treści

  Obecnie marketing cyfrowy jest nieodłączną częścią biznesu – firmy na całym świecie wydają coraz więcej pieniędzy na reklamę online. Jednak, aby osiągnąć z niego pełen potencjał, należy opracować skrupulatną strategię. W tym artykule omówimy kluczowe kroki, które należy podjąć, aby stworzyć skuteczną strategię performance marketingu. 

  performance marketing

  Czym jest Performance Marketing? 

  Krótko mówiąc, performance marketing to forma płatnej reklamy, która ma na celu osiągnięcie określonego celu marketingowego lub metryki, np. zwiększenie widoczności marki, intensyfikacja ruchu na stronie, generowanie leadów czy konwersji.

  Jakie są zalety Performance Marketingu?

  Główne korzyści, które można uzyskać dzięki wdrożeniu strategii performance marketingu, to:

  1. Płacenie za wyniki 

  W performance marketingu reklamodawcy płacą jedynie za konkretne, mierzalne wyniki, takie jak udane transakcje, leady generujące potencjalnych klientów, sprzedaż czy kliknięcia. Ten model eliminuje konieczność ponoszenia kosztów za kampanie reklamowe, które nie przynoszą pożądanych rezultatów. W rezultacie przedsiębiorstwa osiągają znacznie wyższy zwrot z inwestycji, ponieważ płacą tylko za rzeczywiste działania klientów, co prowadzi do bardziej efektywnego wykorzystania budżetu marketingowego.

  2. Śledzenie w czasie rzeczywistym

  Performance marketing umożliwia śledzenie kampanii w czasie rzeczywistym. Reklamodawcy mogą za pomocą narzędzi analitycznych na bieżąco monitorować i optymalizować kampanie, odpowiednio je dostosowując w celu poprawy wyników.

  3. Konkretne działania 

  Kampanie performance marketingu mogą być bardzo ukierunkowane, aby dotrzeć do określonych grup odbiorców na podstawie demografii, zainteresowań, lokalizacji i zachowań, zwiększając tym samym ich skuteczność.

  4. Szeroki zasięg 

  Dzięki performance marketingowi firmy mogą dotrzeć do potencjalnych klientów na wielu platformach, takich jak media społecznościowe, wyszukiwarki internetowe, e-mail i aplikacje mobilne.

  5. Przejrzysty zwrot z inwestycji 

  Ponieważ każda akcja jest śledzona, firmy mogą łatwo obliczyć zwrot z inwestycji (czyli ROI – ang. return on investment) i właściwie ocenić skuteczność swoich kampanii.

  6. Większa widoczność marki 

  Nawet jeśli użytkownik nie wykonuje pożądanej akcji, performance marketing nadal wyraźnie zwiększa ekspozycję marki.

  7. Małe ryzyko strat 

  Ponieważ płatność odbywa się tylko za wykonane akcje (np. kliknięcie w reklamę, dokonanie zakupu czy zapisanie się do newslettera), poziom ryzyka poniesienia strat jest niski w porównaniu do tradycyjnych metod marketingowych, gdzie płatność odbywa się bez względu na rezultat.

  8. Skalowalność 

  Kampanie performance marketingu można zwiększać lub zmniejszać, pozwalając firmom zarządzać swoimi działaniami marketingowymi w zależności od aktualnych potrzeb i budżetu, którym dysponują.

  Jak stworzyć skuteczną strategię Performance Marketingu?


  Aby zmaksymalizować zwrot z inwestycji w reklamę online, warto sporządzić firmowy dokument będący strategią performance marketingu Twojej marki. Oto kilka najważniejszych kroków: 

  1. Określ cele swoich działań 

  Podstawą każdej strategii jest wyraźne określenie celów, dlatego pierwszym krokiem w budowaniu skutecznej strategii performance marketingu powinno być określenie klarownych celów biznesowych oraz wskaźników kluczowych efektywności (czyli KPI – ang. Key Performance Indicators). Zanim rozpoczniesz jakiekolwiek działania marketingowe, zastanów się, co chcesz osiągnąć. Czy chcesz zwiększyć zasięg marki, podwyższyć sprzedaż, a może pozyskać nowych klientów? Określając konkretne cele, będziesz mieć możliwość bieżącego dostosowywania swoich działań marketingowych tak, aby skoncentrować się na osiągnięciu tych wyników. 

  2. Poznaj swój target 

  Zrozumienie swojej grupy docelowej jest kluczowe dla skutecznej strategii performance marketingu. Musisz wiedzieć, kim są Twoi potencjalni klienci oraz jakie są ich potrzeby, preferencje, zachowania i nawyki zakupowe. W tym celu prowadź badania rynkowe oraz gromadź i regularnie analizuj dane demograficzne, psychograficzne i behawioralne. Im lepiej poznasz swoich odbiorców, tym łatwiej będzie Ci dostosować swoje kampanie marketingowe, aby trafiały w ich oczekiwania! 

  3. Ustal przekaz swoich działań

  W zależności od ustalonych celów należy odpowiednio zdefiniować przekaz kampanii. Dopasuj go do stylu Twojej marki, jednocześnie używając języka i obrazów, które rezonują z Twoją grupą docelową, a także twórz krótkie, zdecydowane i konkretne wezwania do działania (czyli CTA – ang. Call to Action). 

  4. Wykorzystuj wartościowe treści

  Na potrzeby kampanii korzystaj z takiego contentu, który będzie interesujący, angażujący i przydatny dla Twojej grupy docelowej. Mogą to być artykuły na blogu, poradniki, infografiki, filmy czy webinary. Im bardziej wartościowe będą Twoje treści, tym większe będą szanse na zaangażowanie użytkowników i konwersję. Nie musisz tworzyć ich wszystkich na nowo – warto spożytkować stworzony wcześniej content, ewentualnie dopasowując go do aktualnych potrzeb. 

  5. Personalizuj komunikaty 

  Wykorzystuj zebrane dane na temat zachowań zakupowych Twoich klientów, aby dostarczać im jak najbardziej dopasowane i atrakcyjne treści marketingowe. Im bardziej spersonalizowana będzie Twoja komunikacja, tym wyższe szanse na zwiększenie zaangażowania i konwersji. 

  6. Zaplanuj pozycjonowanie swojej marki 

  Pozycjonowanie marki odnosi się do tego, w jaki sposób chcesz, aby Twoi odbiorcy ją postrzegali. Po ustaleniu przekazu kampanii zdecyduj, jak będziesz się pozycjonować. Możesz wybrać np. podkreślenie świetnej obsługi klienta, przystępnych cen lub tego, jak możesz pomóc klientom w rozwiązaniu ich problemów. Określ, co wyróżnia Cię od konkurencji i nie bój się tego wykorzystać! 

  7. Wybierz odpowiednie kanały i narzędzia 

  Performance marketing obejmuje szereg różnych kanałów i narzędzi, takich jak Google Ads, Google Display Network, reklamy w mediach społecznościowych, inteligentne kampanie programmatic, marketing afiliacyjny, a nawet e-mail marketing. Wybierz te, które najlepiej odpowiadają zarówno, Twoim celom biznesowym, jak i preferencjom oraz zachowaniom Twojej grupy docelowej. 

  8. Ciągle testuj i optymalizuj 

  Pamiętaj o wykorzystaniu narzędzi analitycznych do śledzenia i mierzenia efektywności Twoich kampanii. Performance marketing to proces ciągłego testowania, analizowania i optymalizowania kampanii marketingowych. Przeprowadzaj testy A/B (czyli porównywanie dwóch lub większej liczby wersji tego samego komunikatu) oraz eksperymentuj z różnymi treściami, ofertami i elementami graficznymi, aby zidentyfikować te, które generują najlepsze wyniki. Testuj rozmaite warianty reklam, ofert czy landing page’ów, aby dowiedzieć się, które są najbardziej optymalne dla Twojej firmy. Regularna analiza pozwoli Ci na szybką reakcję i wprowadzanie niezbędnych zmian, aby osiągnąć lepsze rezultaty. Monitoruj również wskaźniki efektywności, takie jak wskaźnik klikalności (czyli CTR – ang. Click-Through Rate), współczynnik konwersji czy koszt akwizycji klienta (czyli CAC – ang. Customer Acquisition Cost) i na bieżąco dostosowuj swoje działania w oparciu o uzyskane dane, a także porównuj wyniki z założonymi celami i identyfikuj obszary, które wymagają poprawy. 

  9. Przygotuj swoją stronę internetową 

  Po przeprowadzeniu kampanii marketingowej opartej na efektywności, prawdopodobnie zauważysz wzrost ruchu na swojej stronie internetowej. Dlatego upewnij się, że jest ona gotowa na ten wzrost oraz zgodna z przekazem kampanii. Pamiętaj, że niewłaściwie działająca witryna może zniechęcić klientów do korzystania z usług Twojej firmy! Nawet jeśli uda Ci się zwiększyć ruch na stronie/w sklepie, to wciąż możesz stracić potencjalnych klientów np. z powodu złego UX (czyli doświadczenia użytkownika – ang. User Experience).

  Ograniczenia Performance Marketingu

  Performance marketing jest swojego rodzaju następcą znacznie starszej dziedziny – reklamy bezpośredniej, polegającej zazwyczaj na dostarczeniu materiałów reklamowych wprost do potencjalnego klienta. Myślenie o performance marketingu jako „cyfrowej reklamie bezpośredniej” może pomóc zrozumieć jego ograniczenia, takie jak:

  • Brak koncentracji na budowaniu marki

  Performance marketing jest silnie ukierunkowany na cel i skoncentrowany na konwersjach, co oznacza identyfikację segmentu rynku najbardziej skłonnego do konwersji i pielęgnowanie go poprzez wiele punktów styku. Innymi słowy, jeżeli chcesz przedstawić swoją markę bardzo dużej liczbie ludzi, nie jest to najlepsza strategia.

  • Ryzyko rozmycia marki 

  Performance marketing jest napędzany działaniami z wywołaniem reakcji (zwykle za pomocą wspomnianego już CTA). Oznacza to, że niemal każda reklama online prosi odbiorcę o wykonanie jakiejś czynności, np. zakupu. Zatem jeśli chcesz budować wartość marki lub podkręcić jej rozgłos, zbyt wiele działań performance’owych może rozmyć komunikat Twojej marki i spowodować, że publiczność przestanie zwracać na nią uwagę.

  • Fałszywe przypisywanie przychodu

  Specjaliści od performance marketingu wciąż nie są w stanie powiedzieć z pewnością, ile dokładnie przychodu przyniosły ich reklamy. Częściowo wynika to z ostatnich zmian w politykach prywatności: wiele przeglądarek ogranicza zdolność reklamodawców do śledzenia działań użytkowników (takich jak konwersja). Aby podejmować właściwe decyzje dotyczące kampanii, marketingowcy coraz częściej korzystają z holistycznych modeli raportowania, które opierają się na wskaźnikach CAC i CLTV (ang. Customer Lifetime Value – współczynnik oznaczający wartość życia klienta), takich jak MER (ang. Marketing Efficiency Ratio – współczynnik efektywności marketingowej).

  Skuteczna strategia Performance Marketingu – przykłady inspiracji 

  Jeśli chcesz rozwinąć swoją wiedzę na temat budowania dobrych strategii marketingu online, możemy polecić Ci: 

  Skuteczna strategia Performance Marketingu – podsumowanie 

  Skuteczna strategia performance marketingu wymaga klarownych celów, głębokiego zrozumienia grupy docelowej, wyboru odpowiednich kanałów i narzędzi, personalizacji treści oraz ciągłego monitorowania danych, testowania i optymalizacji. Budowanie takiej strategii może być wyzwaniem, ale dzięki konsekwentnemu podejściu i systematycznej analizie danych, możesz osiągnąć znaczący wzrost efektywności swoich kampanii marketingowych, sprzedaży oraz zysków dla Twojej firmy. Jeśli potrzebujesz pomocy w budowie strategii marketingowej, skontaktuj sie Up&More – agencją performance marketingu.

  Zachęcamy do zainwestowania w budowę solidnej strategii, jednocześnie podkreślając, że nie zawsze pierwsza jej wersja odnosi natychmiastowy sukces. Dlatego nie zrażaj się, jeśli inwestycja w performance marketing nie od razu Ci się zwróci – często wymaga to dużo czasu spędzanego na obserwacjach, analizach, porównywaniach, wyciąganiu wniosków, burzach mózgów, tworzeniu odpowiednich kreacji czy… uczeniu się na błędach, aby w przyszłości ich nie powtarzać! Życzymy powodzenia 🙂 

  Porozmawiajmy!

  Tomasz Starzyński
  Tomasz Starzyński

  Prezes zarządu i managing partner w Up&More. Odpowiada za rozwój agencji oraz koordynuje pracę działów SEM/SEO i paid social. Nadzoruje wprowadzanie nowych produktów i narzędzi reklamowych w firmie oraz automatyzację procesów.