Spis treści

  Świat digital marketingu jest pełen konkurencji, która próbuje pozyskać Twojego klienta. Jeśli chcesz, by Twój przekaz  wyróżniał się na tle innych, musisz przemyśleć każdą możliwą technikę i punkt styku z klientem. Jedną ze skutecznych strategii na przyciągnięcie uwagi jest tzw. lead magnet.

  Lead magnet to narzędzie marketingowe, które zwiększa liczbę nowych klientów, oferując jakąś wartość w zamian za dane kontaktowe. Prawdopodobnie nie raz sam byłeś poddany wpływowi lead magnetu, nie mając nawet o tym świadomości. Tylko pomyśl! Ile razy podałeś dane kontaktowe w zamian za zniżkę czy dostęp do treści?

  Lead magnet jest skuteczny, bo ponad połowa konsumentów ufa mailom otrzymywanym od firm, w których się zarejestrowali.W rezultacie marketing e-mailowy jest nadal jedną z najbardziej skutecznych metod zapewniających najwyższy zwrot z inwestycji, szczególnie w przypadku małych i średnich firm.

  lead magnet

  Dlaczego używanie lead magnet jest tak ważne dla Twojej firmy?

  Większość ludzi nie kupuje przy pierwszej lepszej okazji. Relacje biznesowe są takie same jak inne interakcje międzyludzkie. Z tego powodu bardzo niewygodne jest proszenie kogoś o dane osobowe przy pierwszym spotkaniu, zwłaszcza jeśli nie masz nic do zaoferowania w zamian.

  Dlatego ważne jest, aby Twoja firma najpierw zaoferowała źródło o niskim zaangażowaniu, aby móc kontynuować relację z potencjalnym klientem. Zaoferowanie lead magnet na Twojej stronie internetowej zachęca odwiedzających do podania swoich danych kontaktowych i nawiązania relacji.

  Inny ważnym aspektem jest konkurencyjność. W branżach wysoko nasyconych pokazanie wyróżników i wartości jest bardzo trudne przy pierwszym kontakcie. W tym samym czasie inwestycje w media i generowanie ruchu trwają. Aby zmaksymalizować efektywność w pierwszej fazie celem nie jest sprzedaż, ale właśnie budowanie bazy danych. Na tej podstawie łatwiej później utrzymać zainteresowanie klienta, aby ostatecznie wygenerować sprzedaż.

  Jakie są zalety strategii lead magnet?

  Strategia ta pomaga generować potencjalnych klientów, budować bazy danych kontaktów i finalnie zwiększać sprzedaż firmy. Aby zmaksymalizować efekty lead magnet:

  1. Pokaż się jako ekspert

  Twój lead magnet powinien zawierać interesujące, przydatne i istotne informacje dla docelowych odbiorców. Dzięki temu oderwiesz się od konkurencji i będziesz postrzegany jako ekspert w swojej branży.

  Przykład? Jeśli sprzedajesz obuwie sportowe, możesz opublikować poradnik wyboru butów najlepiej dostosowanych do Twoich potrzeb. 

  2. Stwórz poczucie wzajemności

  Oferowanie bezpłatnych, wartościowych treści sprawi, że ludzie chętniej skorzystają z Twoich usług w przyszłości. Przykład?

  W 1974 roku socjolog Phillip Kunz przeprowadził eksperyment. Rozesłał odręcznie napisane kartki świąteczne wraz z notatką i rodzinnym zdjęciem do około 600 losowo wybranych zupełnie obcych sobie osób. Wkrótce zaczęły napływać odpowiedzi.

  Kunz otrzymał około 200 odpowiedzi. Ale dlaczego ludzie mieliby odpowiadać komuś, kogo nawet nie znali? To jest właśnie wzajemność. Uprzejmy gest Kunza wobec nich (kartka świąteczna) skłonił te osoby do zrobienia czegoś w zamian. 

  3. Ustaw się w roli przewodnika

  Twoi klienci (lub powiedzmy persony) nie szukają kolejnego sklepu, oni szukają przewodnika, który pomoże im znaleźć najłatwiejszą drogę do osiągnięcia swoich celów. Twoja firma powinna przyjąć pozycję przewodnika, który pomoże klientom rozwiązać konkretny problem. Dzięki takiemu podejściu nie tylko sprawisz, że więcej osób Cię wysłucha, ale także będziesz postrzegany jako autorytet, do którego klienci będą się zwracać, gdy będą potrzebować Twoich rozwiązań (Twoich produktów lub usług). Przykład?

  Oferując plany treningowe możesz dorzucić bezp‍łatne wsparcie, spotkania motywacyjne czy możliwość rewizji pierwotnie zakupionej opcji.

  4. Bazuj na wysokojakościowych, potencjalnych klientach

  Dane kontaktowe danej osoby są najcenniejszą rzeczą jaką posiadają i nie chcą ich łatwo oddać. Jeśli ktoś zaoferuje im wartościową treść w zamian za dane kontaktowe, musi dotrzymać obietnicy. Pamiętaj o tym nie tylko w pierwszej fazie pozyskania danych, ale też w kolejnych okresach, kiedy zechcesz utrzymać klienta w procesie lead generation.

  5. Kontynuuj relacje ze swoimi klientami

  Dzięki lead magnetowi zyskasz informacje, których w innym przypadku byś nie otrzymał. Dzięki takiemu podejściu będziesz w stanie zdobyć ich zaufanie i zbudować z nimi relacje. Gdy potencjalny klient otrzyma lead magnet, musisz pozostać w kontakcie i utrzymać jego zainteresowanie. Można do tego wykorzystać np. narzędzia klasy marketing automation.

  Czujesz, że Twoja strategia digitalowa nie działa?

  Opowiedz nam o swoich wyzwaniach marketingowych, a my znajdziemy nowe rozwiązania oparte na danych.

  Pomysły na lead magnet dla sklepu internetowego

  Proszę bardzo! Oto pomysły dla e-commerce oferującego mrożone jedzenie *wprost z narzędzia Lead Magnet Generator w ramach FLOWGPT:

  • Bezpłatny e-book z przepisami: Zaoferuj bezpłatny e-book do pobrania z pysznymi i łatwymi do wykonania przepisami, wykorzystującymi mrożonki jako składniki. Przyciągnie to pasjonatów gotowania i smakoszy poszukujących nowych pomysłów na posiłki.
  • Kupon rabatowy: Podaj kupon rabatowy dla klientów, którzy zarejestrują się po raz pierwszy lub dla tych, którzy zapiszą się do Twojego biuletynu. Każdy uwielbia dużo, zwłaszcza wysokiej jakości mrożonek.
  • Tygodniowy plan posiłków: Stwórz bezpłatny tygodniowy plan posiłków obejmujący różnorodne przepisy wykorzystujące mrożone produkty spożywcze. Może to zaoszczędzić czas i wysiłek Twoich klientów przy planowaniu posiłków.
  • Interaktywny quiz: Opracuj interaktywny quiz, który pomoże klientom odkryć, które mrożonki najlepiej odpowiadają ich preferencjom smakowym i potrzebom dietetycznym. Oferuj spersonalizowane rekomendacje produktów na podstawie wyników quizów.
  • Film zza kulis: pokaż materiał zza kulis, pokazujący jak pozyskiwane, przygotowywane i pakowane są mrożonki. Ta przejrzystość może budować zaufanie wśród odbiorców.
  • Program lojalnościowy: Uruchom program lojalnościowy, w którym klienci zdobywają punkty za każdy dokonany zakup, które można wymienić na zniżki lub bezpłatne produkty. Zachęca to do ponownych zakupów i wzmacnia lojalność klientów.
  • Konkurs lub losowanie: Zorganizuj konkurs lub losowanie, w ramach którego uczestnicy będą mogli wygrać kosz upominkowy wypełniony różnorodnymi mrożonkami. Może to wywołać szum i emocje wokół Twojej marki.
  • Webinar edukacyjny: Zorganizuj webinar na żywo lub warsztaty online zawierające wskazówki dotyczące gotowania mrożonek, prawidłowego ich przechowywania i tworzenia pożywnych posiłków. To pozycjonuje Twoją markę jako autorytet w branży mrożonek.
  • Promocje sezonowe: Oferuj promocje sezonowe i ograniczone czasowo rabaty na określone mrożonki, aby wykorzystać wakacje lub zmieniające się preferencje konsumentów w ciągu roku.

  Każdy akapit to wstęp do czegoś, co można wykorzystać i dostosować na potrzeby własnego biznesu. Ostatecznie lead magnet to też koszt osobowy i zaangażowanie, a content marketing wbrew obiegowej opinii nie jest ani darmowy ani tani. Musisz pamiętać, aby oceniać lead magnet jak każdą inną akcję marketingową – policzyć koszt wytworzenia lead magnet, koszt mediowy, koszt pozyskania kontaktu i konwersji i ostatecznie wzrost sprzedaży w długim okresie z uzyskanej bazy danych.

  6 rekomendacji, jak zoptymalizować efekt strategii lead magnet

  1. Sprecyzuj materiał

  Lead magnet NIGDY nie powinien być ogólny i porównywalny z innym materiałem dostępnym na rynku od dawna. Musi oferować coś nowego i specyficznego dla danej niszy.

  2. Jedna wielka rzecz

  Każdy chciałby magicznej kuli, dlatego zawsze lepiej jest skupić się i spełnić jedną wielką obietnicę, niż wiele małych mało istotnych. Poszukaj więc czegoś, co ma szansę być przełomowe.

  3. Natychmiastowa satysfakcja

  Unikaj wykorzystywania wielodniowych czy tygodniowych kursów jako lead magnet. Rynek potrzebuje rozwiązania i chce go TERAZ!

  4. Wysoka postrzegana wartość

  To, że jest darmowy, nie oznacza, że powinien wyglądać jak darmowy. Kreacja i opakowanie jest tak samo ważne jak zawartość.

  5. Wysoka rzeczywista wartość

  Jeśli Twój lead magnet nie dowozi obietnicy, nie ma sensu. Stracisz zaufanie i pozyskane dane.

  6. Szybka gratyfikacja

  W naszym dopaminowym świecie na pewno nie chcesz, aby Twój lead magnet był przeszkodą w ścieżce sprzedaży, więc idealnie byłoby, gdyby można go było doświadczyć w ciągu kilku minut. Doświadczyć nie oznacza przeczytania i pełnej analizy, ale nabrania doświadczenia, że warto 🙂

  Podsumowanie. Lead magnet

  Lead magnety są istotną częścią skutecznej strategii digital marketing. Zasadniczo są to wartościowe treści lub oferty, które udostępniasz docelowym odbiorcom w zamian za ich dane kontaktowe, takie jak na przykład adres e-mail. Celem tego magnesu jest przyciągnięcie potencjalnych klientów i zbudowanie listy e-mailowej, przy jednoczesnym ugruntowaniu pozycji marki jako zaufanego źródła informacji w Twojej branży. Aby stworzyć skuteczny lead magnet, musisz zrozumieć swoją grupę docelową i zapewnić jej informacje odpowiadające jej potrzebom i zainteresowaniom. Przy okazji nie pominiesz analizy konkurencji i rynku, aby upewnić się, że dostarczasz unikalną wartość.

  Najbardziej popularne lead magnety to e-booki, dokumenty/szablony, webinary, grafiki, wykresy itd. Aby zoptymalizować lead magnety pod kątem konwersji, musisz upewnić się, że są one łatwo dostępne, atrakcyjne wizualnie i oferują jasne wezwanie do działania. Pamiętaj o monitorowaniu efektywności lead magnet w kontekście: budowy bazy danych, kosztu pozyskania kontaktu czy finalnego efektu sprzedaży z działań inbound marketingowych. 

  Porozmawiajmy!

  Tomasz Starzyński
  Tomasz Starzyński

  Prezes zarządu i managing partner w Up&More. Odpowiada za rozwój agencji oraz koordynuje pracę działów SEM/SEO i paid social. Nadzoruje wprowadzanie nowych produktów i narzędzi reklamowych w firmie oraz automatyzację procesów.