Spis treści

  wybór słów kluczowych

  Od początku istnienia swojej wyszukiwarki, Google dąży do prezentowania najlepszej możliwej odpowiedzi na zapytanie użytkownika. Ciągle doskonali swoje algorytmy wyszukiwania, aby jak najlepiej zrozumieć intencje jakie ma osoba pytająca o dane słowo kluczowe. Google ocenia strony, które pokazuje jako odpowiedź na wyszukiwania użytkowników pod kątem technicznym (samo działanie strony i wygoda korzystania z niej przez użytkownika) oraz warstwy tekstowej, czyli właśnie zgodności z najczęstszymi zapytaniami.

  Jakie jest znaczenie słów kluczowych w pozycjonowaniu?

  W naturalny sposób nasuwa się nam wniosek, że słowa kluczowe mają ogromne znaczenie w pozycjonowaniu. Optymalizując stronę, tak aby Google chciał ją pokazywać użytkownikom musimy zastanowić się jakie pytania najczęściej mogą oni zadawać. Dzięki temu będziemy w stanie dostosować nasz content, tak aby stanowił odpowiedź na możliwie największą ilość zapytań.

  Chcąc osiągać wysokie pozycje oraz dużą widoczność organiczną w konkretnym temacie, musimy przeprowadzić szeroki research słów kluczowych, które mogą interesować użytkowników i przygotować wartościowe treści, które będą je zawierać.

  Możemy przyjąć, że słowa kluczowe, a co za tym idzie treści, w których się one znajdują to jeden z trzech kluczowych czynników (oprócz optymalizacji technicznej i link buildingu) sukcesu strony wy wyszukiwarce.

  Dobór słów kluczowych do celów pozycjonowania, a strategia SEO

  Dobór słów kluczowych do pozycjonowania to jeden z ważniejszych elementów strategii SEO. Jeszcze klika lat temu, strategie SEO budowało się w oparciu o przygotowanie zamkniętej listy słów kluczowych, która była niezmienna w czasie pozycjonowania strony. To pod nie optymalizowało się serwis i następnie tylko dla nich prowadziło link building.

  Jednak wraz z rozwojem algorytmu i coraz większym zrozumieniem przez niego intencji z jaką użytkownik wyszukuję daną frazę, ewoluowało także podejście do doboru słów kluczowych dla danej strony. Przede wszystkim nie buduje się już strategii w oparciu o jedną niezmienną listę słów kluczowych. Obecnie skupiamy się bardziej na tematach jakie mogą interesować użytkowników i staramy się tworzyć dotyczący ich content, tak aby użytkownik miał szansę dowiedzieć się z niego wartościowych informacji właśnie z naszej strony.

  Zmieniła się też sama forma słów kluczowych, krótkie frazy, zazwyczaj jedno czy dwuwyrazowe zapisywane w mianowniku zmieniły się w dokładniejsze dłuższe zapytania, ze względu na tendencje i nawyki wyszukiwania użytkowników Google. Wpływ na te zmiany mają także wyszukiwania głosowe, które z samej swej natury są po prostu dłuższe i częściej przybierają formę całych zdań.

  Jednak w swojej strategii SEO warto pamiętać także o pozostałych rodzajach słów kluczowych, takich jak wspomniane wcześniej, krótkie (generyczne) słowa kluczowe, które charakteryzują się dużą ilością wyszukiwań, ale ze względu na swoją wysoką ogólność mogą mieć zdecydowanie dłuższą ścieżkę konwersji. Trzecim rodzajem słów kluczowych, o których nie wolno zapomnieć są oczywiście frazy brandowe, które także powinny zostać uwzględnione w tworzonym przez nas contencie strony.

  Z jakich narzędzi warto korzystać przy analizie słów kluczowych do zamieszczenia na stronie?

  Istnieje cały szereg narzędzi SEO, które pozwalają na analizę słów kluczowych do wykorzystania w naszym procesie pozycjonowania, są to między innymi:

  • Senuto – narzędzie, które przede wszystkim pozwala zweryfikować widoczność danej strony na słowa kluczowe, a co za tym idzie jesteśmy w stanę ustalić na jakie słowa jesteśmy widoczni my, a na jakie nasza konkurencja. Możemy w ten sposób zadecydować czy pozycjonowane przez naszych konkurentów frazy powinny znaleźć się także w naszej strategii. Senuto posiada także Bazę Słów Kluczowych, gdzie po wpisaniu od 1 do 5 fraz jesteśmy w stanie sprawdzić ich wyszukiwania oraz otrzymać informację o powiązanych z nimi innymi frazami oraz dodatkowe informacje na ich temat.
  • SemRush – jest to narzędzie do bardzo szerokiej analizy obecności strony w wyszukiwarce zarówno w ramach działań organiczny jak i płatnych. W jego ramach jesteśmy w stanie sprawdzić między innymi, podobnie jak w Senuto, na jakie frazy jesteśmy widoczni my, a na jakie konkurenci oraz uzyskać propozycje dodatkowych słów kluczowych w ramach interesujących nas tematów.
  • Google Keywords Planner – narzędzie w ramach systemu Google Ads, które pokaże nam ilość miesięcznych wyszukiwań interesujących nas słów kluczowych oraz zaproponuje dodatkowe, które powinniśmy rozważyć.

  Dlaczego analizę i wybór słów kluczowych warto przeprowadzić już na etapie audytu SEO?

  Analiza i wybór słów kluczowych na etapie audytu SEO są kluczowymi krokami w procesie optymalizacji witryny internetowej pod kątem wyszukiwarek. Oto kilka powodów, dla których warto przeprowadzić te działania już na wczesnym etapie:

  • Skierowanie treści do odpowiedniej grupy docelowej – wybór słów kluczowych pomaga zrozumieć, jakie pytania i tematy są ważne dla Twojej grupy docelowej. Dzięki temu możesz dostosować treści na swojej stronie do ich potrzeb i oczekiwań, co zwiększa szanse na przyciągnięcie odpowiednich użytkowników.
  • Efektywność optymalizacji – poznanie słów kluczowych, które są najważniejsze dla Twojej branży i witryny, pozwala zoptymalizować treści i strukturę witryny tak, aby były bardziej widoczne w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu poprawia się szansa na osiągnięcie wyższych pozycji w wynikach organicznych.
  • Konkurencyjność – analiza słów kluczowych pozwala zrozumieć, jakie słowa i frazy są popularne wśród konkurencji. Możesz wtedy dostosować swoje działania SEO, aby konkurować skutecznie na rynku.
  • Planowanie treści – wybór słów kluczowych pomaga w planowaniu treści na stronie internetowej. Możesz tworzyć treści wokół tych słów kluczowych, które są najważniejsze dla Twojej strategii SEO, co przyczynia się do budowy autorytetu i pozycji witryny w wynikach wyszukiwania.

  Podsumowując, analiza i wybór słów kluczowych na etapie audytu SEO są niezbędne, aby efektywnie zoptymalizować witrynę internetową, dostosować ją do potrzeb użytkowników i zwiększyć jej widoczność w wynikach wyszukiwania. To kluczowy element strategii SEO, który może przyczynić się do osiągnięcia sukcesu online.

  Porozmawiajmy!

  Adrianna Napiórkowska
  Adrianna Napiórkowska

  Posiada 11-letnie doświadczenie zawodowe, karierę rozpoczynała w agencji Emarketing Experts jako młodszy specjalista SEO. Oprócz pozycjonowania stron, zajmowała się prowadzeniem projektów marketingu 360° jako Account Manager w They.pl. Pracowała dla firm z sektora finansowego (Bank Millennium, Bank Meritum, Finai S.A.), e-commerce (np. Black Red White, Autoland, Mumla). W Up&More odpowiada między innymi za projekty SEO dla Panek Car Sharing, Amerigas, Interparking, H+H czy Autoplaza.