Spis treści

  TikTok przejął szturmem media społecznościowe podczas globalnej pandemii COVID-19. Izolacja od społeczeństwa, nuda i ciągłe przebywanie w jednym miejscu bardzo sprzyjało platformie, która proponowała kreatywne sposoby na urozmaicenie wolnego czasu, którego nadmiar nagle stał się dla wielu problemem. Trendy kulinarne takie jak dalgona coffee, krótkie układy taneczne czy zupełnie nowy rodzaj internetowych celebrytów umilały nam czas spędzony w domach i sprawiły, że TikTok zyskał na popularności w zatrważająco krótkim tempie. Dzisiaj, na platformie miesięcznie loguje się nawet miliard użytkowników, więc nie jest niczym dziwnym, że stała się ona świetnym miejscem na ukazanie swoich produktów i usług przez firmy wszelkiego rodzaju. Promowanie się na TikToku jest możliwe dzięki współpracy z influencerami, tworzeniu własnego contentu w ramach konta firmy na platformie, ale także w sposób bliższy wszystkim marketerom specjalizującym się w digital marketingu – poprzez platformę TikTok For Business. 

  Jakie możliwości daje marketerom TikTok For Business i jak ustawić kampanię, która dotrze do użytkowników TikToka? Dowiesz się tego wszystkiego i więcej, czytając poniższy tekst!

  Jak ustawić kampanię na TikToku?

  TikTok For Business to dedykowana platforma reklamowa, która umożliwia firmom promowanie swoich produktów i usług na TikToku. Daje ona marketerom wiele narzędzi i możliwości, które pozwalają dotrzeć do szerokiej publiczności użytkowników TikToka. Ustawienie kampanii na tej platformie nie różni się znacząco od tego na platformie Meta Ads, czy Snapchat Ads. Trzeba mieć jednak na uwadze, że istnieją unikalne funkcje i formaty reklamowe, które pod kilkoma względami jednak odróżniają TikTok For Business od innych platform reklamowych w kanałach social media. Rozłóżmy zatem proces tworzenia kampanii na TikToku na kilka kroków, by jak najlepiej zrozumieć, co tak właściwie oferuje nam to narzędzie. 

  1. Założenie konta firmowego na platformie TikTok For Business 

  Aby zacząć wyświetlać reklamy swojej firmy na TikToku, potrzebujesz zarejestrować się na platformie biznesowej należącej do platformy. Zrobisz to w kilka minut, zaczynając od strony głównej TikTok Business Center. Wystarczy, że wypełnisz kilka pół:

  • podstawowe informacje o firmie
  • czy będziesz reklamować bezpośrednio swoją firmę, a może jesteś przedstawicielem agencji reklamowej, która zajmuje się promocją
  • informacje potrzebne do rozliczeń oraz dogodną metodę płatności za działania reklamowe.

  Po tym procesie będziesz gotowy na to, by podbijać TikToka reklamami swojego biznesu! Przejdźmy zatem do procesu stworzenia Twojej pierwszej kampanii na TikToku.

  1. Określenie celu marketingowego 

  To pierwszy, bardzo ważny etap tworzenia kampanii na TikToku. Do wyboru mamy 7 celów reklamowych podzielonych na 3 kategorie, prezentujące się następująco:

  • świadomość — cel, który możemy wybrać w tej kategorii to  zasięg,
  • rozważanie zakupu — w ramach tej kategorii dostępne do wyboru są 4 cele reklamowe: ruch, wyświetlenia filmu, pozyskiwanie leadów oraz interakcje.
  • konwersje — w tej kategorii dostępne są 2 cele: promocja aplikacji i generowanie konwersji na stronie.

  Określenie konkretnego celu reklamowego pomaga skoncentrować się na głównym przekazie i strategii kampanii. Czy chcesz zwiększyć świadomość marki, zwiększyć liczbę instalacji aplikacji, zwiększyć zaangażowanie użytkowników czy osiągnąć konkretne konwersje? Wybór celu reklamowego pomoże Ci dostosować treści i optymalizować reklamy w celu osiągnięcia zamierzonego efektu.

  Chcesz poprowadzić kampanię na TikToku, która przyniesie realne efekty?

  Napisz do nas – pomożemy Ci opracować strategię, przygotować materiał kreatywny oraz uruchomić kampanię, która wygeneruje realne wyniki!

  1. Ustalenie docelowej grupy odbiorców

  Zdefiniuj i utwórz odpowiednią grupę odbiorców dla swojej kampanii reklamowej. Możesz stworzyć grupę niestandardowych, lub podobnych odbiorców. 

  Do wyboru masz wiele danych demograficznych oraz zainteresowań użytkowników TikToka, którym chcesz, aby wyświetlane były Twoje reklamy. Poza tym możesz określić także lokalizacje, w których chcesz, by Twoje reklamy były aktywne, a także kierować je do osób, które weszły w interakcje z danymi twórcami, hashtagami, a nawet konkretnymi filmami! Pozwala to zdecydowanie zawęzić target grupy i prezentować reklamy tylko tym osobom, które najprawdopodobniej zainteresują się ofertą Twojej firmy. 

  Wybierz także umiejscowienia reklam. TikTok For Business proponuje bowiem (poza oczywiście umiejscowieniem reklam na samym TikToku) emitowanie reklam na platformie Pangle, czyli platformie reklamowej wypełnionej krótkimi formatami wideo, pozwalającej docierać do dodatkowego grona odbiorców.

  Mimo powszechnych przekonań — TikTok to nie tylko makijaż, tańce i kulinaria. Reklamy możemy kierować między innymi do osób zainteresowanych technologią, sztuką, motoryzacją, a nawet rolnictwem! Jeśli oferujesz produkty bądź usługi należące do niszy, której ciężko przebić się na innych platformach, to TikTok i jego ogromna baza odbiorców, a także możliwość bardzo szczegółowego kierowania reklam może przełamać złą passę. 

  1. Określenie budżetu i czasu trwania kampanii

  Masz do wyboru budżet całkowity, lub dzienny dla kampanii. Następnie, dla grup reklam możesz również zdefiniować, na jakim poziomie chcesz utrzymywać wydatki, a także określić docelowy koszt za wynik. 

  Budżet powinien zależeć od celu reklamowego, branży, poziomu konkurencji na platformie oraz czasu trwania kampanii. Ta ostatnia kwestia jest szczególnie ważna, jeśli korzystasz z opcji budżetu całkowitego kampanii/grupy reklam. Pamiętaj także, że minimalny budżet dzienny dla kampanii na TikToku wynosi 80 złotych.  

  1. Tworzenie reklamy

  Ten krok to miejsce na popis kreatywności. Prześlij wcześniej przygotowany materiał wideo na platformę reklamową TikTok For Business, lub wykorzystaj narzędzia oferowane przez nią, by za pomocą zdjęć, napisów i dźwięków stworzyć materiał reklamowy od podstaw.  

  Przy tworzeniu materiału reklamowego na TikToku ważne jest, by wziąć pod uwagę dobre praktyki i ograniczenia, z jakimi wiąże się prowadzenie kampanii na tej platformie. 

  Na TikToku najdłuższa reklama może trwać maksymalnie 60 sekund, ale zaleca się, aby filmy były znacznie krótsze, idealnie 9-15 sekund.

  Długość nie jest jedynym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, aby stworzyć skuteczne materiały reklamowe. Oto kilka innych aspektów, na które powinieneś zwrócić uwagę:

  • Content: Profesjonalnie produkowane treści zazwyczaj nie są dobrze przyjmowane na TikToku. Najlepiej przyjmują się materiały nagrane smartfonem z komunikacją skierowaną bezpośrednio do widza.
  • Dźwięk: TikTok to aplikacja muzyczna, więc wybór odpowiedniej muzyki do Twoich reklam jest bardzo ważny. Skorzystaj z biblioteki muzycznej TikToka, gdzie znajdziesz trendujące utwory, które pomogą Twojej reklamie być odkrytą i unikniesz problemów z prawami autorskimi, które mogą prowadzić do zawieszenia Twojego konta.
  • Napisy: Włączenie napisów i wykorzystanie nakładek tekstowych jest równie istotne jak wybór odpowiedniej muzyki. Paradoksalnie bowiem niektórzy użytkownicy oglądają filmy na TikToku bez dźwięku. Dodanie napisów lub innego tekstu pozwoli przyciągnąć ich uwagę i zapewnić zrozumienie treści Twojej reklamy.

  Pamiętaj, że TikTok to platforma, która ceni oryginalność, kreatywność i autentyczność. Eksperymentuj z różnymi stylami, trendami i efektami, aby przyciągnąć uwagę użytkowników i wyróżnić się spośród innych treści.

  Możesz także wykorzystać (za wcześniejszą autoryzacją) materiał przesłany przez istniejące konto na TikToku. Ten format nazywa się Spark Ads i jest świetnym sposobem na wdrożenie do swojej marketingowej strategii współpracy z influencerami. 

  1. Opublikowanie reklamy i optymalizacja

  Po upewnieniu się, że zarówno budżet, targetowanie reklamy jak i materiał kreatywny są na swoim miejscu — pora kliknąć “opublikuj”! Teraz tylko wystarczy, że minie krótki okres weryfikacyjny i Twoja reklama zostanie zaakceptowana przez platformę. Następnie będziesz mógł obserwować wyniki kampanii w panelu centrum reklamowego TikToka. 

  W razie potrzeby, na każdym etapie możliwe jest także wprowadzanie zmian do kampanii. Warto kontrolować skuteczność zasobów kreatywnych, testować niestandardowe target grupy i kontrolować, czy nasza reklama nie jest ograniczana np. przez zbyt niski budżet. Ważna jest także regularna optymalizacja kampanii i upewnianie się, że nie doprowadzamy do zmęczenia materiału reklamowego. TikTok to bardzo dynamiczna platforma i częste wyświetlanie tej samej reklamy przez dłużej niż 2-4 tygodni może wzbudzić niechęć użytkowników. 

  Zacznij działać! 

  TikTok For Business daje marketerom możliwość dotarcia do szerokiej publiczności użytkowników TikToka i wykorzystania kreatywnych sposobów promocji swojego biznesu na tej platformie. To idealne narzędzie jeśli chcesz kierować reklamy swojej firmy do odbiorców z pokolenia Millenialsów, czy Gen Z. Wiesz już jak ustawić kampanię w tym kanale, więc na co czekasz? Zacznij rozwijać swoją markę dzięki kreatywnym reklamom na platformie TikTok!

  Porozmawiajmy!

  Martyna Malepszy
  Martyna Malepszy

  Z Up&more związana od kwietnia 2021 roku. Na codzień zajmuje się przede wszystkim prowadzeniem i optymalizacją kampanii zachęcających do instalacji aplikacji mobilnych, ale nie tylko.