Spis treści

  Pewnie zauważyłeś nie raz, jak niektóre firmy zaskakująco sprawnie reagują na aktualne wydarzenia czy trendy, tworząc treści, które momentalnie stają się hitem w sieci. W takich momentach, kiedy spojrzysz na ich posty i widzisz lawinę like’ów oraz komentarzy, to nie przypadek. To efekt świadomej strategii związanej z Real Time Marketingiem. W dzisiejszym artykule nie tylko dowiesz się, jak dobrze to robić, ale także przyjrzymy się przykładom z Polski i ze świata. 

  real time marketing

  Czym jest Real Time Marketing?

  Real Time Marketing (w skrócie RTM) to dynamiczna strategia marketingowa, która podąża za pulsującym rytmem zmieniającego się świata online. W skrócie, RTM to sztuka reagowania na bieżące wydarzenia i trendy natychmiastowo, by efektywnie zaangażować swoją audiencję, obserwatorów. 

  W erze Internetu, gdzie informacje rozprzestrzeniają się z prędkością światła, zdolność do szybkiego reagowania staje się kluczowym elementem skutecznej kampanii marketingowej. Real Time Marketing nie tylko umożliwia firmom dostosowanie się do zmieniającej się rzeczywistości, ale także pozwala im tworzyć autentyczne, spersonalizowane interakcje z konsumentami. To strategia, która nieustannie podkreśla wagę chwili i zdolność do błyskawicznego dostarczania treści, co sprawia, że stanowi nieodłączny element nowoczesnego podejścia do promocji i budowy relacji z klientem.

  A czym nie jest Real Time Marketing?

  Nie jest to strategia, która opiera się na stałym kalendarzu wydarzeń, lecz raczej na spontanicznej reakcji na bieżące zdarzenia i trendy. Dlatego też kreacje tworzone na Święta Bożego Narodzenia czy Dzień Kobiet, nie możemy nazwać Real Time Marketingiem. 

  W odróżnieniu od planowanych kampanii związanych ze stałymi datami, Real Time Marketing nie jest również schematem rutynowych działań, które można przewidzieć z dużym wyprzedzeniem. Wręcz przeciwnie – to podejście wymaga elastyczności i gotowości do szybkiego dostosowania się do zmieniającej się rzeczywistości. 

  Kultura natychmiastowości

  Zanim przejdziemy do zalet czy przykładów Real Time Marketingu, warto zatrzymać się przy jeszcze jednej definicji, a mowa tu kulturze natychmiastowości (ang. culture of immediacy). To termin odnoszący się do społeczeństwa, w którym oczekuje się błyskawicznej dostępności informacji, rezultatów czy produktów. Jest to zjawisko charakterystyczne dla współczesnego świata, a szczególnie dla kultury internetowej, gdzie natychmiastowa reakcja i dostępność informacji stały się kluczowymi elementami naszego codziennego życia.

  Kultura natychmiastowości jest ściśle powiązana z dynamicznym tempem życia, otaczającą nas z każdej strony cyfrową technologią, mediami społecznościowymi oraz oczekiwaniem szybkiego i efektywnego zaspokojenia potrzeb. W tej kulturze istotne staje się natychmiastowe zadowolenie, reakcja na bieżące wydarzenia czy dostęp do treści online w czasie rzeczywistym.

  W kontekście marketingu kultura natychmiastowości jest bezpośrednio związana z Real Time Marketingiem. Firmy starają się dostosować do oczekiwań konsumentów, oferując szybkie reakcje na zmieniające się trendy, wydarzenia czy aktualności, aby utrzymać zainteresowanie swoją marką.

  Jednakże warto zauważyć, że kultura natychmiastowości może również niesie ze sobą wyzwania, takie jak presja na ciągłą produkcję treści, ryzyko popełnienia błędów w pośpiechu czy utrzymywanie autentyczności w tempie, które często jest niezwykle szybkie. Dlatego też, skuteczne dostosowanie się do współczesnej kultury natychmiastowości wymaga zbalansowanego podejścia i elastyczności ze strony firm i marketerów.

  Zalety Real Time Marketingu

  Real Time Marketing niesie ze sobą szereg niezaprzeczalnych zalet, które sprawiają, że jest niezwykle atrakcyjny dla przedsiębiorstw chcących skutecznie komunikować się z dzisiejszym dynamicznym rynkiem. Przyjrzyjmy się teraz kilku z nich. 

  Większe zainteresowanie marką

  Real Time Marketing doskonale wykorzystuje potencjał mediów społecznościowych, gdzie błyskawiczna reakcja na ważne wydarzenia może skutkować szybkim rozprzestrzenianiem się treści i zwiększeniem widoczności marki. W ten sposób, RTM nie tylko utrzymuje zainteresowanie, ale także sprzyja rozwojowi lojalności klientów, którzy widzą markę jako aktywnego uczestnika ich codziennego życia online. Dzięki temu, firma staje się nie tylko dostawcą produktów czy usług, ale również ważnym elementem interaktywnego środowiska internetowego, co znacząco zwiększa jej atrakcyjność wśród użytkowników.

  Budowa pozytywnego wizerunku

  RTM bez wątpienia sprzyja również budowaniu autentyczności i zbliżenia z klientem. Poprzez szybką i trafną reakcję na aktualne wydarzenia, firmy mogą ugruntować swoją pozycję jako aktywnych uczestników w społeczności online, co przekłada się na budowanie pozytywnego wizerunku marki, która ukazuje się jako dynamiczna, elastyczna i zawsze gotowa do interakcji.

  Personalizacja komunikatów

  Innym aspektem wartym uwagi jest zdolność do personalizacji komunikatów. RTM pozwala dostosować treści do aktualnych potrzeb i zainteresowań klientów, co z kolei wzmacnia skuteczność kampanii marketingowej. Ponadto, dzięki real-time analizom danych, firmy mogą szybko dostosować swoje podejście do zmieniających się preferencji konsumentów. Szybka reakcja na zmiany w otoczeniu biznesowym czy społecznym pokazuje, że firma naprawdę słucha swoich klientów i dostosowuje się do ich oczekiwań.

  Polepszenie kontaktu z grupą docelową 

  Warto również podkreślić, że Real Time Marketing stanowi skuteczne narzędzie do zwiększania zaangażowania użytkowników online. Interakcje na bieżąco, humorystyczne podejście czy udział w dyskusjach tematycznych przyciągają uwagę i budują pozytywny dialog z odbiorcami. To buduje więź i identyfikację klientów z marką.

  Chcesz skutecznie wykorzystać Real Time Marketing w swojej komunikacji z klientami?

  Skontaktuj się z nami, a nasi Specjaliści pomogą Ci w zakresie Social Media Marketingu! Opowiedz nam, na czym Ci zależy, a my przedstawimy Ci najlepsze rozwiązanie.

  Zasady dobrego Real Time Marketingu

  Dobry Real Time Marketing opiera się na kilku kluczowych zasadach, które pomagają firmom wykorzystać pełen potencjał tej strategii, jednocześnie minimalizując ryzyko popełnienia błędów. Poniżej znajdziecie kilka fundamentalnych zasad dobrego Real Time Marketingu:

  1. Szybkość i elastyczność
   Pierwszą zasadą RTM jest szybkość reakcji. Ważne jest, aby być gotowym do natychmiastowej odpowiedzi na bieżące wydarzenia czy trendy. Tutaj zdecydowanie liczy się “kto pierwszy ten lepszy”. Jeśli zareagujesz na dane wydarzenie po kilku dniach, może być już za późno i nie zyskasz żadnego rozgłosu.
  2. Zrozumienie kontekstu
   Skuteczny Real Time Marketing wymaga głębokiego zrozumienia kontekstu danego zdarzenia czy trendu. Staraj się unikać płytkich interpretacji. Zdecydowanie lepiej jest zagłębić się w istotę tematu, aby uniknąć nieporozumień i kontrowersji.
  3. Zgodność z marką
   Wszelkie działania RTM powinny być zgodne z wartościami i osobowością marki. Unikaj działań sprzecznych z wizerunkiem firmy, aby uniknąć negatywnych skutków dla reputacji.
  4. Kreatywność i innowacyjność
   Dobry RTM wymaga kreatywnego podejścia. Firmy, które potrafią zaskoczyć i zainteresować swoją publiczność poprzez innowacyjne podejście do treści, zwykle osiągają lepsze wyniki. Przed chwilą powiedziałam, że liczy się tu zasada “kto pierwszy, ten lepszy”. To prawda, jednak nie staraj się być za wszelką cenę pierwszy, jeśli przełoży się to na jakość Twojej publikacji. Real Time Marketing wymaga od nas znalezienia balansu pomiędzy prędkością a kreatywnością.
  5. Monitorowanie i analiza
   Stałe monitorowanie sytuacji oraz analiza danych są kluczowe w Real Time Marketingu. Działa to jak radar, który pozwala na zauważenie korzystnych okazji oraz szybkie dostosowanie strategii w razie potrzeby.
  6. Zachowanie profesjonalizmu
   Pomimo konieczności szybkiej reakcji, firmy powinny zachować profesjonalizm. Unikaj nieprzemyślanych działań czy żartów, które mogą być uznane za nieodpowiednie. Kontrowersyjność może być ryzykowna, dlatego ważne jest zachowanie umiaru.
  7. Sprawdzenie działalności w kontekście dłuższego okresu
   Real Time Marketing to nie tylko krótkotrwałe działania. Firmy powinny monitorować i analizować swoją działalność w kontekście dłuższego okresu czasu, aby ocenić rzeczywisty wpływ działań na reputację marki i poziom zaangażowania klientów.

  Przykłady Real Time Marketingu

  Przejdźmy teraz do chyba najprzyjemniejszej części, czyli do przykładów różnych grafik oraz postów, które nawiązywały do bieżących wydarzeń w danym czasie. 

  • Ślub Księcia Harrego 
   Ikea jest jedną z moich ulubionych firm w kontekście Real Time Marketingu. Tu mamy przykład ich postu nawiązującego do ślubu Księcia Harrego i tego, że mamy się nie martwić, bo u nich “Harry” jest cały czas dostępny. 
  real time marketing
  • Inauguracja Bidena na prezydenta Stanów Zjednoczonych
   W 2021 roku prezydentem USA został Joe Biden, który zastąpił swojego poprzednika… Donalda Trumpa.
  real time marketing
  • Lagun
   Również w 2021 roku Polskę obiegła informacja, że pewna kobieta zobaczyła dziwne zwierzę na drzewie nazywając go “Lagunem”. Postanowiła wezwać inspektorów Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Po ich przyjeździe okazało się, że na drzewie był… rogalik.
  real time marketing
  • Wysokie temperatury 
   A tu przykład, że w Real Time Marketingu można nawiązać do każdego wydarzenia, jeśli zrobi się to umiejętnie i kreatywnie. Tak jak Tefal, który stworzył poniższą grafikę pewnego lata, gdy w całej Polsce panował ogromny upał.
  real time marketing
  • Obraz Banksy’ego
   McDonald’s jest kolejną firmą, zaraz po Ikei, która przychodzi mi na myśl, gdy ktoś wspomina o trafnym Real Time Marketingu. Tu mamy ich nawiązanie do słynnej licytacji obrazu Banksy’ego. Po zakończeniu licytacji (obraz sprzedał się za 1 mln funtów, czyli za ok. 5 mln złotych!), obraz został do połowy pocięty, przez ukrytą w ramce niszczarkę.
  real time marketing

  Podsumowanie

  Real Time Marketing stanowi nieodłączny element nowoczesnej strategii marketingowej, umożliwiając firmom nie tylko dotrzymywanie kroku dynamicznemu rytmowi współczesnego rynku, ale także kreowanie pozytywnego wizerunku, który przyciąga uwagę i buduje lojalność klientów. Zrozumienie zasad RTM oraz umiejętne ich wdrożenie staje się niezwykle ważne dla firm pragnących być nie tylko widoczne, ale również istotne w świecie natychmiastowej cyfrowej komunikacji.

  Porozmawiajmy!

  Aleksandra Wrońska
  Aleksandra Wrońska

  Z marketingiem internetowym związana od dwóch lat, jednak mimo tej stosunkowo krótkiej obecności w branży na swoim koncie ma już prowadzenie kampanii reklamowych dla małych i dużych firm, zarówno na rynku polskim, jak i zagranicznym. Digital marketing traktuje nie tylko jako pracę, ale również i pasje, dlatego każdego dnia stara się poszerzać swoją wiedzę oraz umiejętności. Do Up&More dołączyła w styczniu 2023, gdzie zajmuje się obsługą projektów w Facebook Ads, Google Ads i Apple Search Ads.