Spis treści

  Pozycjonowanie Shoper - sprawdź poradnik SEO

  W dzisiejszym świecie e-commerce, gdzie konkurencja jest nieustannie na wysokim poziomie, kluczowe znaczenie dla sukcesu sklepu internetowego ma jego widoczność w wyszukiwarkach. Pozycjonowanie Shoper, jako jedna z wiodących platform e-commerce, staje się nie tyle opcją, co koniecznością dla każdego przedsiębiorcy pragnącego zwiększyć zasięg i sprzedaż swoich produktów. Ten poradnik działań SEO w Shoper jest nie tylko mapą drogową do lepszego rankingu w Google, ale także kompendium najlepszych praktyk, które pomogą Ci wykorzystać pełny potencjał Twojego sklepu online. Od podstaw SEO, przez optymalizację treści i struktury sklepu, aż po zaawansowane techniki SEO off-site i techniczne – każdy aspekt jest tutaj dokładnie wyjaśniony, abyś mógł efektywnie zwiększyć swoją obecność w internecie i przyciągnąć więcej potencjalnych klientów.

  Czym jest Shoper?

  Shoper to popularne oprogramowanie CMS (Content Management System), które umożliwia tworzenie i zarządzanie sklepami internetowymi. Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i używanych platform e-commerce w Polsce. Shoper oferuje szeroki zakres funkcji, które ułatwiają prowadzenie sklepu online, takie jak łatwa konfiguracja, obsługa płatności, zarządzanie zamówieniami i wiele innych.

  Ile kosztuje oprogramowanie CMS Shoper?

  Koszty korzystania z Shoper zależą od wybranej wersji i planu cenowego. Shoper oferuje różne pakiety, które różnią się ceną i funkcjonalnością. Możesz wybrać plan dostosowany do potrzeb Twojego sklepu, a ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Warto dokładnie zapoznać się z ofertą, aby wybrać najlepszy plan dla swojego biznesu.

  Jakie funkcje posiada platforma Shoper?

  Platforma Shoper oferuje wiele przydatnych funkcji, które ułatwiają zarządzanie sklepem internetowym. Oto niektóre z nich:

  • Proste zarządzanie produktem: Dodawanie, edytowanie i usuwanie produktów jest łatwe i intuicyjne.
  • Obsługa płatności: Shoper umożliwia integrację z różnymi systemami płatności, co ułatwia klientom dokonywanie zakupów.
  • Zarządzanie zamówieniami: Możesz łatwo śledzić zamówienia klientów i zarządzać nimi w panelu administracyjnym.
  • Integracja z systemami logistycznymi: Shoper pozwala na łatwe zarządzanie dostawą i wysyłką produktów.
  • Wsparcie techniczne: Oferowane jest wsparcie techniczne, które pomaga rozwiązać ewentualne problemy.

  Od czego zacząć pozycjonowanie sklepu na Shoper? Poradnik SEO

  Skuteczne pozycjonowanie sklepu internetowego w Shoperze to proces optymalizacji, który ma na celu poprawę widoczności Twojej witryny w wynikach wyszukiwania Google. Dzięki temu Twoja strona będzie wyświetlana wyżej w wynikach, co zwiększa szanse na to, że użytkownicy ją odwiedzą. Kluczowe elementy skutecznego pozycjonowania to:

  1. Otwórz swój sklep i wybierz domenę

  Pierwszym kluczowym krokiem w procesie pozycjonowania sklepu internetowego w Shoperze jest założenie własnego sklepu i odpowiednie dobranie domeny. To właśnie od domeny zaczyna się pierwszy kontakt klienta z Twoją marką w internecie. Oto korzyści z odpowiedniego podejścia do tego kroku:

  a) Własny sklep

  Założenie własnego sklepu w Shoperze oznacza, że masz pełną kontrolę nad swoją witryną e-commerce. Nie jesteś ograniczony przez żadne ograniczenia innych platform ani nie musisz dzielić swoich zysków z innymi dostawcami. To twój własny kawałek internetu, na którym możesz tworzyć swoją markę, budować zaufanie klientów i rozwijać swój biznes zgodnie ze swoimi potrzebami.

  b) Wybór domeny

  Wybór odpowiedniej domeny to kluczowa decyzja. Domena powinna być związana z nazwą Twojego sklepu lub zawierać kluczowe słowa związane z Twoją branżą. Odpowiednio dobrana domena sprawia, że Twoja marka jest łatwiej zapamiętywana przez klientów. Ponadto, domena z zawartymi słowami kluczowymi może pomóc w pozycjonowaniu, ponieważ Google uwzględnia domenę przy określaniu relevancji strony dla wyszukiwanych fraz.

  2. Wybierz przejrzysty wygląd sklepu

  Wygląd Twojego sklepu ma ogromne znaczenie dla pierwszego wrażenia, jakie odnosisz na klientach. Przejrzysty i estetyczny design ma wiele korzyści:

  a) Pierwsze wrażenie

  Przejrzysty i atrakcyjny wygląd sklepu internetowego przyciąga uwagę klientów i zachęca ich do przeglądania oferty. Jeśli strona jest chaotyczna lub nieestetyczna, może odstraszyć potencjalnych klientów.

  b) Łatwość nawigacji

  Przejrzysta nawigacja i łatwo dostępne kategorie produktów sprawiają, że klienci mogą łatwo znaleźć to, czego szukają. To ważne dla użytkowników i wpływa na ich zadowolenie z korzystania ze sklepu.

  c) Wiarygodność

  Estetyczny wygląd sklepu wskazuje na profesjonalizm i dbałość o szczegóły. To z kolei buduje zaufanie klientów, którzy są bardziej skłonni do dokonywania zakupów w miejscach, które wydają się być wiarygodne i profesjonalne.

  3. Przeprowadź audyt SEO

  Audyt SEO to kluczowy etap pozycjonowania sklepu internetowego w Shoperze. To szczegółowa analiza strony, która ma na celu zidentyfikowanie obszarów do poprawy pod kątem optymalizacji SEO. Korzyści z przeprowadzenia audytu SEO to:

  a) Identyfikacja problemów – poprawa efektywności

  Audyt SEO pomaga zidentyfikować wszelkie problemy związane z optymalizacją strony. Mogą to być błędy techniczne, duplikaty treści, problemy z indeksowaniem czy nieoptymalne użycie słów kluczowych. Rozpoznanie tych problemów pozwala na ich naprawę, co z kolei poprawia efektywność pozycjonowania.

  b) Słowa kluczowe – skoncentrowana strategia

  Audyt SEO pozwala na identyfikację odpowiednich słów kluczowych, które są ważne dla Twojej branży. Możesz dowiedzieć się, jakie frazy są często wyszukiwane przez potencjalnych klientów i dostosować swoją strategię pozycjonowania do tych fraz.

  c) Konkurencyjność – wyprzedź konkurencję

  Analiza konkurencji to ważna część audytu SEO. Pozwala ona zrozumieć, jakie strategie stosują konkurencyjne sklepy i jak można przewyższyć ich wyniki. Dzięki temu możesz wyprzedzić konkurencję i zdobyć lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania.

  4. Połącz sklep z Google Analytics i Google Search Console

  Integracja Twojego sklepu w Shoperze z narzędziami Google Analytics i Google Search Console jest kluczowym elementem efektywnego pozycjonowania. Pozwala to na śledzenie i analizowanie zachowań użytkowników oraz monitorowanie wydajności witryny w wynikach wyszukiwania. Oto, dlaczego warto to zrobić:

  • Śledzenie wydajności – Google Analytics dostarcza szczegółowych informacji na temat odwiedzających Twoją stronę. Możesz dowiedzieć się, skąd pochodzą użytkownicy, jakie strony odwiedzają, ile czasu spędzają na stronie, oraz wiele innych cennych danych. Dzięki tym informacjom możesz lepiej zrozumieć swoją widownię i dostosować swoją strategię pozycjonowania do ich potrzeb.
  • Analiza słów kluczowych – Google Search Console umożliwia śledzenie wyników wyszukiwania Twojej witryny. Możesz zobaczyć, jakie frazy kluczowe przynoszą ruch na Twoją stronę, oraz monitorować pozycje Twojej witryny w wynikach wyszukiwania. To pomaga ocenić, które słowa kluczowe są najbardziej efektywne i skoncentrować się na ich optymalizacji.
  • Błędy i problemy – Google Search Console informuje o wszelkich błędach i problemach technicznych na Twojej stronie, które mogą wpływać na pozycjonowanie. Dzięki temu możesz szybko reagować i naprawiać ewentualne problemy, zanim wpłyną negatywnie na widoczność Twojej witryny.

  5. Dodaj HTTPS i certyfikat SSL

  Dodanie certyfikatu SSL i przejście na protokół HTTPS to istotne działanie, które ma wpływ na bezpieczeństwo Twojej witryny i jej pozycjonowanie. Oto, dlaczego to jest istotne:

  • Bezpieczeństwo Użytkowników: Certyfikat SSL zapewnia szyfrowane połączenie między przeglądarką użytkownika a serwerem. Dzięki temu dane przesyłane przez użytkowników są chronione i bardziej bezpieczne. To buduje zaufanie klientów i może wpłynąć na ich skłonność do zakupów.
  • SEO: Wyszukiwarki, w tym Google, przykładają coraz większą wagę do bezpieczeństwa witryn internetowych. Strony z certyfikatem SSL i protokołem HTTPS są traktowane jako bardziej wiarygodne i bezpieczne. To pozytywnie wpływa na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania.
  • Unikanie Kar: Brak certyfikatu SSL może skutkować ostrzeżeniami dla użytkowników o niebezpiecznej stronie internetowej. To może odstraszyć potencjalnych klientów i prowadzić do utraty ruchu na stronie.

  6. Dodaj poprawny plik robots.txt

  Plik robots.txt to kluczowy element optymalizacji SEO w Shoperze, który kontroluje, jakie treści na Twojej stronie internetowej mają być indeksowane przez roboty wyszukiwarek. Aby to zrobić poprawnie, wykonaj następujące kroki:

  1. Zaloguj się do Panelu Administracyjnego Shoper:
   • Rozpocznij logowanie do swojego panelu administracyjnego Shoper, używając swoich danych dostępowych.
  2. Przejdź do Ustawień SEO:
   • W menu bocznym panelu administracyjnego znajdź opcję “Ustawienia” lub “Konfiguracja” (nazwa może różnić się w zależności od wersji Shoper). Kliknij na nią.
  3. Wybierz Zakładkę “Robot.txt”:
   • W sekcji ustawień SEO znajdź zakładkę o nazwie “robots.txt” i kliknij na nią, aby przejść do konfiguracji pliku robots.txt.
  4. Dostosuj Plik robots.txt:
   • Teraz jesteś w edytorze pliku robots.txt. Ten plik ma strukturę tekstową i pozwala określić, które sekcje Twojej witryny mają być indeksowane, a które mają być wykluczone. Przykładowy plik robots.txt może wyglądać tak: User-agent: *
    Disallow: /private/
    Disallow: /admin/
    Allow: /public/
    • User-agent: *: Oznacza, że te reguły dotyczą wszystkich robotów wyszukiwarek.
    • Disallow: /private/: Wyklucza zawartość strony znajdującej się w katalogu “/private/” z indeksowania przez roboty wyszukiwarek.
    • Disallow: /admin/: Podobnie, wyklucza zawartość strony w katalogu “/admin/”.
    • Allow: /public/: Natomiast pozycjonowanie strony w katalogu “/public/” jest dozwolone.
  5. Testuj Plik robots.txt:
   • Po skonfigurowaniu pliku robots.txt zaleca się przetestowanie go, aby upewnić się, że działa zgodnie z oczekiwaniami. Możesz to zrobić za pomocą narzędzi dostępnych w Google Search Console, które pozwoli ci sprawdzić, czy Twoje strony są poprawnie zindeksowane i czy nie ma błędów w pliku robots.txt.
  6. Publikuj Zmiany:
   • Gdy upewnisz się, że plik robots.txt działa zgodnie z oczekiwaniami, publikuj zmiany. To spowoduje, że plik ten będzie dostępny dla robotów wyszukiwarek i będzie regulować ich działanie na Twojej stronie.

  7. Dobierz słowa kluczowe dla każdej podstrony

  Dobieranie odpowiednich słów kluczowych dla każdej podstrony Twojego sklepu Shoper ma kluczowe znaczenie dla skutecznej optymalizacji SEO. Słowa kluczowe pomagają wyszukiwarkom zrozumieć, o czym jest dana strona i w jaki sposób powinna być wyświetlana w wynikach wyszukiwania. Oto jak to zrobić:

  a. Analiza Słów Kluczowych – Rozpocznij od przeprowadzenia analizy słów kluczowych związanych z produktami lub usługami, które oferujesz. Wybierz te, które są najbardziej odpowiednie dla każdej kategorii lub podstrony.

  b. Rozmieszczenie Słów Kluczowych – Umieść wybrane słowa kluczowe w treści podstron. Staraj się, aby były naturalnie wplecione w tekst, nagłówki i opisy.

  c. Unikalność Treści – Upewnij się, że treść na każdej podstronie jest unikalna i dostosowana do wybranych słów kluczowych. Unikaj duplikatów treści.

  d. Nagłówki i Meta Dane – Użyj słów kluczowych w nagłówkach (H1, H2, itd.) oraz meta danych, takich jak meta title i meta description dla każdej podstrony.

  e. Linkowanie Wewnętrzne –Twórz linki wewnętrzne między podstronami, używając słów kluczowych jako anchor text. To pomaga w budowaniu struktury witryny i wskazuje na istotne podstrony.

  8. Skonfiguruj przyjazne adresy URL w panelu shopera

  Przyjazne adresy URL są istotnym elementem SEO, który pomaga zarówno użytkownikom, jak i wyszukiwarkom zrozumieć strukturę Twojej witryny. Przyjazne adresy URL są krótkie, opisowe i zawierają słowa kluczowe. Oto jak to zrobić w Shoperze:

  a. Przejdź do Ustawień Adresów URL – Zaloguj się do Panelu Administracyjnego Shoper i przejdź do opcji dotyczących konfiguracji adresów URL.

  b. Włącz Przyjazne Adresy URL – Upewnij się, że opcja “Przyjazne adresy URL” lub podobna jest włączona. To pozwoli na dostosowanie adresów URL do optymalnej formy.

  c. Zdefiniuj Strukturę Adresów URL – Określ, jak mają wyglądać adresy URL Twoich kategorii, produktów i innych podstron. Staraj się, aby były one zrozumiałe, opisowe i zawierały słowa kluczowe.

  d. Unikaj Znaków Specjalnych – Staraj się unikać znaków specjalnych i identyfikatorów numerycznych w adresach URL. Postaraj się, aby były one czytelne i przejrzyste.

  e. Monitoruj Wydajność – Po zastosowaniu przyjaznych adresów URL monitoruj wydajność Twojej witryny w wynikach wyszukiwania. To pozwoli ocenić, czy nowa konfiguracja przynosi pozytywne rezultaty.

  9. Ustaw meta title i meta description

  Meta Title i Meta Description to ważne elementy optymalizacji SEO, które wpływają na to, jak Twoje strony i produkty są wyświetlane w wynikach wyszukiwania. W Shoperze możesz to zrobić w następujący sposób:

  • Meta Title: To jest tytuł, który będzie wyświetlany w wynikach wyszukiwania Google. Upewnij się, że każda strona i produkt ma unikalny Meta Title, zawierający słowa kluczowe związane z treścią. Ogranicz długość Meta Title do około 60-70 znaków, aby zmieścił się w wynikach wyszukiwania.
  • Meta Description: To jest krótki opis, który również pojawia się w wynikach wyszukiwania. Opis ten powinien być atrakcyjny i zachęcający użytkowników do kliknięcia na stronę. Podobnie jak Meta Title, upewnij się, że każda strona i produkt ma unikalny Meta Description. Ogranicz długość Meta Description do około 150-160 znaków.

  10. Zadbaj o odpowiednią nawigację sklepu

  Skonfigurowanie odpowiedniej nawigacji w sklepie Shoper jest kluczowe zarówno dla użytkowników, jak i dla SEO. Oto jak to zrobić:

  • Kategorie i Podkategorie: Organizuj swoje produkty w klarowne kategorie i podkategorie. Upewnij się, że nazwy kategorii są opisowe i zawierają słowa kluczowe.
  • Menu Nawigacyjne: Dostosuj menu nawigacyjne tak, aby było łatwe w użytkowaniu i umożliwiało szybkie znalezienie produktów. Użyj opisowych etykiet dla pozycji menu.
  • Mapa Strony (Sitemap): Utwórz mapę strony XML i dodaj ją do Google Search Console. To ułatwi wyszukiwarkom indeksowanie Twoich stron.
  • Linkowanie Wewnętrzne: Twórz linki wewnętrzne między powiązanymi produktami i kategoriami. To pomaga w budowaniu struktury witryny i pomaga użytkownikom w nawigacji.
  • Przyjazne Adresy URL: Upewnij się, że przyjazne adresy URL są czytelne i odzwierciedlają strukturę kategorii i produktów.
  • Przeszukiwalność: Zapewnij, że wszystkie strony są dostępne dla wyszukiwarek i że nie ma błędów 404.
  • Mobile-Friendly: Upewnij się, że nawigacja na Twojej stronie działa równie dobrze na urządzeniach mobilnych, co na komputerach.
  • Testuj Nawigację: Regularnie testuj nawigację ze strony użytkownika, aby upewnić się, że jest intuicyjna i efektywna.

  11. Stwórz stopkę

  Stopka na stronie sklepu Shoper to istotna część, która może wpłynąć na poprawę pozycji Twojego sklepu w wynikach wyszukiwania. Oto, jak to zrobić krok po kroku:

  • Dodaj linki do kluczowych sekcji: Umieść w stopce linki do najważniejszych kategorii produktów lub stron, aby ułatwić nawigację użytkownikom i poprawić indeksację przez wyszukiwarki.
  • Krótki opis sklepu: Wprowadź krótki opis sklepu lub informacje o ofercie. Skoncentruj się na treści, która przyciąga uwagę i zachęca do odwiedzin sklepu.
  • Informacja o dostępności online: Jeśli Twój sklep jest dostępny online, podkreśl tę informację w stopce. To może przyciągnąć klientów zainteresowanych zakupami przez internet.

  12. Optymalizuj obrazy 

  Optymalizacja obrazów jest istotna dla poprawy wydajności i SEO w sklepie Shoper. Oto, jak to zrobić:

  • Wybór odpowiednich rozmiarów obrazów: Przed dodaniem obrazów, upewnij się, że mają odpowiednie rozmiary, aby były czytelne i nie spowalniały ładowania strony.
  • Kompresja obrazów: Shoper automatycznie kompresuje obrazy, ale przed ich dodaniem, zoptymalizuj je, aby zmniejszyć rozmiar plików i poprawić czas ładowania strony.
  • Opisy alternatywne (alt text): Dodawaj opisy alternatywne do obrazów, które są opisowe i pomagają użytkownikom z niepełnosprawnościami oraz wyszukiwarkom zrozumieć zawartość obrazów.

  13. Ustaw poprawne nazwy plików

  Nazwy plików obrazów są ważne dla SEO. Oto, jak to zrobić:

  • Opisowe nazwy plików: Przed dodaniem obrazów, nadaj im opisowe nazwy, które odzwierciedlają zawartość obrazu. Na przykład, zamiast “obraz1.jpg”, użyj nazwy “buty-sportowe-nike.jpg”.
  • Unikaj znaków specjalnych: Unikaj stosowania znaków specjalnych i spacji w nazwach plików. Zamiast tego, używaj myślników (-) lub podkreśleń (_) do oddzielania słów.
  • Zrozumiała identyfikacja: Nazwy plików powinny jasno identyfikować zawartość, co ułatwia zarówno użytkownikom, jak i wyszukiwarkom zrozumienie, o czym jest obraz.

  14. Ustaw poprawne nagłówki Hx

  Nagłówki Hx są ważnym elementem struktury strony, który wpływa na czytelność treści oraz SEO. Oto, jak poprawnie ustawić nagłówki w Shoperze:

  • Hierarchia nagłówków: Upewnij się, że używasz hierarchii nagłówków, zaczynając od <h1> dla tytułu strony, a następnie <h2> dla sekcji podtytułów i <h3> dla kolejnych poziomów. To pomoże wyszukiwarkom zrozumieć strukturę treści.
  • Użyj słów kluczowych: Staraj się zawierać ważne słowa kluczowe związane z treścią strony w nagłówkach. To może pomóc w lepszym zrozumieniu tematu strony przez wyszukiwarki.
  • Unikaj nadmiernego formatowania: Nie nadużywaj formatowania w nagłówkach, takiego jak pogrubienie czy kursywa. Nagłówki powinny być czytelne i spójne z resztą treści.

  15. Wprowadź przekierowania 301 w Shoper

  Przekierowania 301 są istotne dla utrzymania linków i SEO, zwłaszcza po zmianach struktury URL lub przeniesieniu stron. Oto, jak to zrobić w Shoperze:

  • Zidentyfikuj stare adresy URL: Przed wprowadzeniem zmian w strukturze URL, zidentyfikuj stare adresy, które zostaną zmienione.
  • Ustaw przekierowania 301: W panelu administracyjnym Shoper, znajdź opcję do ustawiania przekierowań 301. Skonfiguruj przekierowania z odpowiednich starych adresów URL na nowe, zachowując przy tym strukturę strony.
  • Monitoruj błędy 404: Regularnie monitoruj stronę w poszukiwaniu błędów 404, które wskazują na niedziałające linki. Jeśli takie błędy się pojawią, zaktualizuj przekierowania.

  16. Zaplanuj linkowanie wewnętrzne

  Linkowanie wewnętrzne to ważny element optymalizacji SEO, który pomaga użytkownikom i wyszukiwarkom nawigować po stronie. Oto, jak to zaplanować w Shoperze:

  • Identyfikuj istotne strony: Zidentyfikuj kluczowe strony i treści na swoim sklepie, które warto połączyć wewnętrznie. Mogą to być strony produktów, kategorie, blogi lub inne istotne treści.
  • Twórz naturalne linki: Dodawaj linki wewnętrzne w sposób naturalny i logiczny, aby użytkownicy mogli łatwo przechodzić między stronami. Staraj się używać anchor tekstów, które opisują zawartość docelowej strony.
  • Zadbaj o spójność: Upewnij się, że linkowanie wewnętrzne jest spójne i logiczne. Strony powinny być ze sobą powiązane tematycznie.

  17. Dodaj zoptymalizowane teksty na stronę

  Dodawanie treści tekstowych na stronę sklepu Shoper ma kluczowe znaczenie dla SEO i przyciągania klientów. Oto, jak to zrobić:

  • Zawartość wartościowa dla użytkowników: Twórz treści, które są wartościowe i informacyjne dla użytkowników. To może być opis produktów, artykuły na blogu lub inne treści związane z Twoją branżą.
  • Słowa kluczowe: Wykorzystaj odpowiednie słowa kluczowe w treściach, ale rób to naturalnie. Unikaj nadmiernego keyword stuffing, czyli przesadnego umieszczania słów kluczowych.
  • Formatowanie tekstu: Formatuj teksty w sposób czytelny, używając nagłówków, list, pogrubień i kursyw. To pomaga użytkownikom w łatwiejszym zrozumieniu treści.

  18. Stwórz opisy kategorii twoich produktów

  Opisy kategorii produktów są ważne dla organizacji sklepu i SEO. Oto, jak to zrobić:

  • Kategorie logiczne: Twórz logiczne kategorie produktów, które ułatwiają nawigację klientom. Każda kategoria powinna mieć opis opisujący jej zawartość.
  • Opisy unikalne: Każdy opis kategorii powinien być unikalny i opisywać charakterystykę produktów w danej kategorii. Unikaj kopiowania opisów z innych źródeł.
  • Słowa kluczowe: Wprowadź odpowiednie słowa kluczowe związane z kategorią produktów, ale nie przesadzaj. Treść powinna być przede wszystkim czytelna dla użytkowników.

  19. Optymalizuj podstrony produktów

  Podstrony produktów są kluczowe dla konwersji. Oto, jak je zoptymalizować:

  • Unikalne tytuły: Każda podstrona produktu powinna mieć unikalny tytuł, który zawiera nazwę produktu i ważne słowa kluczowe.
  • Opisy produktów: Dodawaj szczegółowe i atrakcyjne opisy produktów. Opisuj cechy, korzyści i zastosowania produktu.
  • Obrazy: Dodawaj wysokiej jakości obrazy produktów z odpowiednimi opisami alternatywnymi (alt text).
  • Ceny i dostępność: Upewnij się, że informacje o cenach i dostępności są aktualne.

  20. Dodaj dane strukturalne 

  Dane strukturalne (schema markup) pomagają wyszukiwarkom lepiej zrozumieć zawartość strony i wyświetlać bogatsze wyniki w wynikach wyszukiwania. Oto, jak to zrobić:

  • Wykorzystaj schema.org: Korzystaj z oznaczeń schema.org, które są zrozumiane przez większość wyszukiwarek, w tym Google.
  • Typy danych strukturalnych: Dodawaj odpowiednie typy danych strukturalnych dla produktów, opinii, sklepów, cen itp.
  • Testowanie danych strukturalnych: Przed publikacją, przetestuj dane strukturalne za pomocą narzędzi dostępnych online, aby upewnić się, że są one poprawnie zaimplementowane.

  21. Sprawdź szybkość ładowania strony

  Szybkość ładowania strony to kluczowy czynnik wpływający na doświadczenie użytkownika i SEO. Oto, jak to zrobić:

  • Użyj narzędzi do pomiaru: Skorzystaj z narzędzi do pomiaru szybkości ładowania strony, takich jak Google PageSpeed Insights lub GTmetrix. Te narzędzia dostarczą informacje o wydajności Twojej strony.
  • Optymalizacja obrazów: Upewnij się, że obrazy są zoptymalizowane pod kątem rozmiaru i formatu, aby zmniejszyć czas ładowania.
  • Minimalizuj skrypty i pliki CSS: Zredukuj liczbę niepotrzebnych skryptów i plików CSS na stronie. Możesz to zrobić poprzez kompresję i łączenie tych plików.
  • Hostowanie: Jeśli Twój sklep jest hostowany na serwerach Shoper, nie musisz się martwić o infrastrukturę. Jednak jeśli korzystasz z własnego hostingu, upewnij się, że jest on odpowiednio skonfigurowany.

  22. Zaplanuj linkowanie zewnętrzne

  Linkowanie zewnętrzne to proces zdobywania wartościowych linków prowadzących do Twojego sklepu. Oto, jak to zaplanować:

  • Zidentyfikuj wartościowe źródła: Szukaj stron, blogów lub mediów społecznościowych związanych z Twoją branżą, które mogą udostępnić linki do Twojego sklepu.
  • Kampanie promocyjne: Rozważ organizowanie kampanii promocyjnych, które przyciągną uwagę innych witryn i zachęcą do udostępnienia linków.
  • Budowanie relacji: Nawiąż kontakty z innymi właścicielami stron internetowych i blogów. Budowanie relacji może prowadzić do naturalnych linków.
  • Monitorowanie linków: Regularnie monitoruj linki prowadzące do Twojego sklepu i usuwaj te, które są niskiej jakości lub potencjalnie szkodliwe.

  23. Ułóż content plan na bloga

  Blog to doskonałe narzędzie do tworzenia wartościowych treści i przyciągania użytkowników. Oto, jak ułożyć plan treści na bloga:

  • Określ tematy: Zidentyfikuj tematy związane z Twoją branżą, które są interesujące dla Twojej grupy docelowej.
  • Planuj regularność: Określ, jak często będziesz publikować nowe treści na blogu. Staraj się utrzymywać regularność.
  • Słowa kluczowe: Wybieraj słowa kluczowe związane z tematem każdego wpisu i używaj ich w treści.
  • Wartość dla czytelników: Staraj się dostarczać treści, które są wartościowe i pomocne dla czytelników. Odpowiadaj na pytania, rozwiązuj problemy i udzielaj informacji.
  • Promocja treści: Po opublikowaniu wpisów, promuj je na swoich mediach społecznościowych i w innych kanałach marketingowych.

  24. Analityka SEO

  Analityka SEO to kluczowy element skutecznej strategii pozycjonowania w Shoperze. Oferuje ona wgląd w to, jakie działania SEO przynoszą rezultaty, co pozwala dostosować strategię do potrzeb. Oto, jak efektywnie wykorzystać analitykę SEO w Shoperze:

  • Konfiguracja narzędzi analityki – pierwszym krokiem jest skonfigurowanie narzędzi analityki, takich jak Google Analytics i Google Search Console, dla swojego sklepu Shoper. Te narzędzia umożliwiają śledzenie ruchu na stronie, analizowanie zachowań użytkowników i monitorowanie widoczności w wynikach wyszukiwania.
  • Śledzenie wskaźników kluczowych – pozwala monitorować, jakie słowa kluczowe przynoszą ruch na stronę i generują konwersje. Możesz sprawdzić, które frazy są najbardziej efektywne i dostosować treści pod kątem tych słów kluczowych.
  • Analiza konkurencji – umożliwia również analizę konkurencji. Możesz sprawdzić, jakie słowa kluczowe używają Twoi konkurenci i porównać swoje wyniki z nimi. To pozwala na identyfikację obszarów, które wymagają poprawy.
  • Monitorowanie wskaźników jakości – pozwala ocenić jakość treści na stronie, czas ładowania strony i inne wskaźniki, które wpływają na doświadczenie użytkownika. Poprawa tych parametrów może znacząco wpłynąć na pozycje w wynikach wyszukiwania.
  • Raportowanie i optymalizacja – regularne raportowanie wyników z analityki SEO jest kluczowe. Na podstawie tych raportów można dostosowywać strategię SEO, identyfikować słabe punkty i podejmować konkretne działania optymalizacyjne.
  • Monitorowanie zmian w algorytmach wyszukiwarek – śledzenie zmian w algorytmach wyszukiwarek, takich jak Google, jest istotne. To pozwala uniknąć ewentualnych spadków widoczności w wynikach wyszukiwania i dostosować strategię do nowych wytycznych.
  • Kontrola linków i indeksacji – umożliwia kontrolę linków prowadzących do Twojego sklepu i monitorowanie indeksacji strony przez wyszukiwarki. Możesz usuwać niepożądane linki i upewnić się, że wszystkie ważne strony są indeksowane.
  • A/B testing – pozwala również przeprowadzać testy A/B, które pozwalają porównywać różne wersje treści i struktury strony, aby znaleźć najlepsze rozwiązania pod kątem SEO.
  • Kontrola błędów i problemów technicznych: Analityka SEO pozwala wykrywać błędy i problemy techniczne na stronie, takie jak błędy 404, problemy z indeksacją czy złe przekierowania. To pozwala na szybką interwencję i naprawę tych problemów.

  Korzystanie z analityki SEO jest kluczowe dla skutecznej strategii pozycjonowania w Shoperze. Daje ona pełny obraz efektywności działań i pozwala podejmować świadome decyzje o optymalizacji strony internetowej.

  Jak długo trzeba czekać na efekty pozycjonowania?

  Określenie czasu, jaki potrzeba na efekty pozycjonowania w Shoperze, jest istotne dla planowania strategii SEO. Jednak czas oczekiwania na widoczne rezultaty może być zróżnicowany i zależy od wielu czynników. Oto, co warto wiedzieć na ten temat:

  1. Wiek sklepu online: Starsze sklepy internetowe, które istnieją od dłuższego czasu, mogą zazwyczaj oczekiwać szybszych rezultatów pozycjonowania. Nowe sklepy mogą potrzebować więcej czasu, aby zyskać zaufanie wyszukiwarek.
  2. Konkurencja w branży: Poziom konkurencji w danej branży ma ogromne znaczenie. Jeśli rynek jest nasycony i konkurencyjny, osiągnięcie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania może zająć więcej czasu.
  3. Zawartość i jakość treści: Jakość treści na stronie ma kluczowe znaczenie. Treści o wysokiej jakości, bogate w informacje i wartościowe dla użytkowników, mogą przyczynić się do szybszego pozyskiwania ruchu organicznego.
  4. Struktura strony: Optymalna struktura strony internetowej, w tym przejrzysta nawigacja, odpowiednie tytuły i metaznaczniki, może wpłynąć na skrócenie czasu oczekiwania na efekty.
  5. Słowa kluczowe: Wybór odpowiednich słów kluczowych i długoogonowych fraz jest istotny. Pozycjonowanie pod popularnymi frazami może być bardziej konkurencyjne, dlatego warto inwestować również w długoogonowe słowa kluczowe.
  6. Zbudowanie linków i wartościowych źródeł: Budowanie wartościowych linków prowadzących do strony może przyspieszyć proces pozycjonowania. Jednak konieczne jest to, aby te linki były naturalne i pochodziły z wiarygodnych źródeł.
  7. Algorytmy wyszukiwarek: Wyszukiwarki, takie jak Google, regularnie aktualizują swoje algorytmy. To może wpłynąć na zmiany w widoczności strony. Dlatego monitorowanie i dostosowywanie strategii jest ciągłym procesem.
  8. Analiza i optymalizacja: Regularna analiza wyników i optymalizacja treści oraz strony internetowej są niezbędne do utrzymania i poprawy pozycji w wynikach wyszukiwania.

  Sprawdź artykuł: Optymalizacja sklepu internetowego – 13 najczęstszych błędów

  Pozycjonowanie sklepu internetowego Shoper z agencją SEO Up&More

  Pozycjonowanie sklepu na platformie Shoper to klucz do sukcesu online. Nasza agencja SEO Up&More specjalizuje się w wspieraniu pozycjonowania sklepów Shoper. Dzięki naszym ekspertom zyskasz przewagę w widoczności online. 

  Porozmawiajmy!

  Kamila Dębska
  Kamila Dębska

  She has been in marketing for 3 years. She feels most confident in the area of SEO and UX. At Up&More, as an SEO Specialist, she is in charge of increasing the visibility of our clients.