Spis treści

  Planujesz uwzględnić reklamę na TikToku w strategii marketingowej swojej marki i zastanawiasz się, czy lepiej będzie promować content organiczny, czy jednak zwrócić się do influencera, który przygotuje materiał pod promocję? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji. W dzisiejszym artykule dokładnie je omówimy, aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, która będzie najbardziej sprzyjać Twojej firmie.

  Cel Kampanii

  Cele kampanii stanowią fundament każdej strategii marketingowej. W kontekście TikTok Spark Ads, istnieje konieczność dokładnego zdefiniowania tych celów, aby wybrać najefektywniejsze podejście do promocji. Jeżeli priorytetem jest błyskawiczne zwiększenie widoczności i zasięgu marki, TikTok Spark Ads z organicznym contentem staje się atrakcyjną opcją. W tym przypadku, korzystając z narzędzi reklamowych oferowanych przez platformę, Twoja firma może efektywnie promować opublikowane na jej profilu treści. To podejście może generować szybki wzrost liczby wyświetleń, interakcji i udostępnień, co przekłada się na zwiększenie ogólnej widoczności marki wśród użytkowników platformy. Natomiast, jeśli głównym celem w Twojej strategii jest zbudowanie autentycznej relacji z odbiorcami, współpraca z influencerami powinna być dla Ciebie kluczowym elementem strategii. Influencerzy, posiadający już zdefiniowaną i często bardzo lojalną publiczność, mają zdolność nawiązywania bardziej osobistych relacji z użytkownikami. Ich udział w kampanii może sprawić, że marka wydawać się będzie bardziej dostępna i wiarygodna w oczach społeczności. To zaś przekłada się na zwiększenie zaufania i całościowej wiarygodności marki, co jest często trudniejsze do osiągnięcia poprzez tradycyjne metody reklamowe.

  Grupa docelowa

  Skuteczność Twojej kampanii na TikToku zależeć będzie na pewno w dużej mierze od Twojego zrozumienia grupy docelowej. W przypadku promocji Spark Ads zawsze masz możliwość zdefiniowania grupy odbiorców w wyjątkowo szczegółowy sposób (możesz nawet określić, że chcesz trafić do osób, które weszły w interakcję z filmami oznaczonymi danym hashtagiem), jednak to, na jakim profilu zamieszczony został film, również ma spore znaczenie. Dotarcie do właściwej grupy odbiorców może zagwarantować więcej interakcji takich jak polubienia, komentarze, czy udostępnienia filmu. W przypadku emisji contentu poprzez profil influencera możesz spodziewać się tego typu interakcji od grona jego zagorzałych fanów, dlatego warto wiedzieć, do jakiej grupy wiekowej należą, jakimi zainteresowaniami się cechują i jakie są ich zwyczaje zakupowe. Pamiętaj jednak, że nie każdy influencer będzie gotów udostępnić Ci tego typu dane, a w przypadku profilu swojej firmy masz je zawsze pod ręką. 

  Jeśli, przykładowo, wejdziesz we współpracę z influencerem, który do tej pory głosił poglądy niezgodne z filozofią Twojej marki możesz spodziewać się napływu negatywnych komentarzy i reakcji innych, od tych, które byś sobie życzył. Ważne jest zatem, by zapoznać się zarówno z grupą odbiorców, jaka wchodzi w interakcje z filmami influencera oraz z treściami, jakie do tej pory ten publikował i upewnić się, że przy podjęciu współpracy z nim nie wywołasz skandalu, bądź fali negatywnych reakcji.  

  Budżet 

  W kontekście budżetu, reklamy TikTok Spark Ads z organicznym contentem mogą być bardziej opłacalne, ponieważ nie wymagają płacenia influencerowi za stworzenie materiału reklamowego. Często jednak warto zainwestować w tego typu materiał, jeśli influencer ma większe grono obserwujących, niż Twoja marka, a jego odbiorcy wykazują wysoki stopień zaangażowania w publikowane przez niego treści. Wtedy będziesz mógł przeznaczyć nieco niższy budżet na promocję poprzez Spark Ads, a nadrobisz zasięgiem organicznym materiału wideo. 

  Mam nadzieję, że omówienie powyższych czynników pomogło Ci w podjęciu decyzji dotyczącej tego, czy chcesz współpracować z influencerem, czy jednak promować organiczny content. Przejdźmy teraz do wskazówek dotyczących tego, jak sprawić, by współpraca z influencerem była jak najbardziej wartościowa, a jeśli zdecydujesz się na promocje contentu z profilu marki – jak stworzyć taki, który będzie najbardziej sprzyjał celom Twojej kampanii. 

  Jak dobrać influencera do współpracy na TikToku? 

  Chcesz nawiązać współpracę z influencerem, ale nie wiesz od czego zacząć?

  Napisz do nas – gwarantujemy, że współpraca przebiegnie płynnie i przyniesie Twojej firmie korzyści!

  Wybór odpowiedniego influencera do współpracy na TikToku wymaga starannej analizy i zrozumienia, jakie elementy są kluczowe dla osiągnięcia celów kampanii. Oto kilka kluczowych aspektów, które warto rozważyć:

  1. Grupa odbiorców twórcy:

  • Wiek i płeć: Sprawdź, czy grupa wiekowa i płeć odbiorców influencera koresponduje z grupą docelową Twojej marki.
  • Zainteresowania: Analizuj zainteresowania społeczności, która wchodzi w interakcje z filmami influencera. Upewnij się, że są zgodne z tematyką i wartościami Twojej marki.

  2. Stopień zaangażowania:

  • Liczebność obserwujących vs. zaangażowanie: Nie kieruj się wyłącznie liczbą obserwujących na profilu danego twórcy, bo często nawet gdy jest wysoka, filmy nie dotrą do wszystkich odbiorców, jeśli algorytm uzna wideo za niewystarczająco ciekawe. Sprawdź, czy społeczność komentuje posty, udostępnia je, a jeśli tak, to które z nich mają największy współczynnik zaangażowania. Wysoki stopień interakcji przekłada się na większy organiczny potencjał wideo. Możesz wskazać wybranemu influencerowi wideo, którym chcesz, by się inspirował przy tworzeniu contentu dla Ciebie. 

  3. Aktywność i wiarygodność influencera:

  • Liczba współprac: Sprawdź, czy influencer nie jest zaangażowany w zbyt wiele współprac. Zbyt częste podejmowanie się tworzenia kampanii reklamowych może obniżyć jego wiarygodność i lojalność jego społeczności.
  • Wiarygodność: Upewnij się, że influencer jest godny zaufania, a wartości, którymi się kieruje są zgodne z wartościami Twojej marki. Oceniaj go nie tylko pod kątem popularności, ale także autentyczności.

  4. Koszty współpracy:

  • Koszt stworzenia materiału: Skontaktuj się bezpośrednio z influencerem, bądź jego managerem, by dowiedzieć się, jakie są koszty stworzenia przez niego materiału. Jeśli są one zbyt wysokie, zastanów się, czy lepiej nie byłoby wybrać kogoś innego, bądź zainwestować te środki, które przeznaczyłbyś na materiał u niego, w stworzenie własnego contentu i jego promocję za pomocą TikTok Ads.

  5. Cele kampanii:

  • Zgodność z celami: Upewnij się, że influencer rozumie cele Twojej kampanii i jest zmotywowany do ich osiągnięcia. Ważne, by komunikacja między Wami była przejrzysta, bo dzięki temu możesz uniknąć zbędnych nieporozumień

  Dokładne zrozumienie powyżej wymienionych czynników pozwoli ci dokonać właściwego wyboru przy doborze influencera, co skutkować będzie bardziej efektywną kampanią na TikToku. Niech wybór influencera będzie zgodny nie tylko z rozmiarem jego społeczności, ale także z głębokim zrozumieniem i relacją z grupą odbiorczą, do której chcesz dotrzeć.

  Jak stworzyć wartościowy content organiczny pod promocję Spark Ads?

  Jeśli postanowiłeś stworzyć wideo na profilu swojej firmy, a następnie wypromować je za pomocą TikTok Spark Ads, istnieje kilka kluczowych kwestii, które powinieneś uwzględnić przed przystąpieniem do procesu tworzenia. Poniżej przedstawiam kilka wskazówek, które pomogą ci stworzyć wartościowy content organiczny, który po właściwym wyegzekwowaniu z pewnością zyska uznanie społeczności i skutecznie przyciągnie uwagę podczas promocji płatnej z użyciem formatu Spark Ads.

  1. Znajdź balans pomiędzy rozrywką a informacją

  Twój content powinien być nie tylko interesujący, ale także przekazywać najważniejsze informacje o reklamowanym produkcie, bądź usłudze. Wprowadź elementy rozrywki, które przyciągną uwagę użytkowników, ale jednocześnie dostarcz im w przystępny sposób istotnych informacji o Twojej marce. Najważniejsza jest równowaga między jednym a drugim aspektem.

  1. Dostosuj się do specyfiki platformy

  Zanim przystąpisz do tworzenia – poscrolluj trochę (bezkarne przeglądanie TikToka w godzinach pracy? Brzmi fajnie, co? 😀 ). Dzięki temu zrozumiesz dynamikę TikToka i będziesz mógł odpowiednio dostosować swój content do unikalnych cech tej platformy. Wykorzystaj krótkie, dynamiczne sekwencje i używaj aktualnych trendów, aby lepiej zintegrować się z użytkownikami korzystającymi z tej platformy.

  1. Poświęć uwagę estetyce

  TikTok to przede wszystkim wizualne medium, więc estetyka jest kluczowym elementem contentu publikowanego na platformie. Używaj jasnych kolorów, pamiętaj, by twórcy widoczni na filmie byli dobrze ubrani, zadbani i uśmiechnięci oraz zadbaj o czytelną kompozycję. To przyciąga uwagę i automatycznie zwiększa atrakcyjność twojego contentu.

  1. Zachęć do interakcji

  Twój content powinien skłaniać do interakcji, bo na TikToku interakcje oznaczają zasięg! Zachęcaj do udostępniania materiału, wykorzystuj CTA i angażuj się w dialog z odbiorcami w komentarzach pod filmem. To buduje więź i sprawia, że użytkownicy czują się zaangażowani w twoją markę.

  1. Testuj i analizuj

  Po opublikowaniu materiału wideo stale monitoruj reakcje społeczności. Sprawdź, jakie elementy zyskują popularność, a które wymagają poprawy. Wprowadzaj modyfikacje na podstawie analizy danych, aby stale doskonalić swoje podejście. Jeśli Twój pierwszy film nie stał się viralem, nie poddawaj się! Trening czyni mistrza także w tym obszarze. 

  Tworzenie wartościowego contentu organicznego dla Spark Ads na TikToku wymaga zrozumienia unikalnych cech tej platformy oraz skupienia się na dostarczeniu merytorycznej i atrakcyjnej treści. Przestrzeganie powyższych wskazówek pomoże ci wykreować wideo, które nie tylko przyciągnie uwagę, ale także efektywnie wzmocni skuteczność kampanii promocyjnej.

  Kilka słów na koniec

  Mam nadzieję, że po przeczytaniu dzisiejszego artykułu wiesz już, czy chcesz zaangażować się we współpracę z influencerami, czy stworzyć unikalny content na profilu swojej firmy, by następnie zwiększyć jego zasięg przy pomocy formatu Spark Ads. Pamiętaj jednak, że patrząc na długofalową strategię marki, możesz wziąć pod uwagę oba typy contentu i sprawdzić, który przynosi skuteczniejsze efekty. Na TikToku ważna jest przede wszystkim autentyczność i kreatywność, wiec miej to na uwadze niezależnie od wyboru materiału do promocji. 

  Porozmawiajmy!

  Martyna Malepszy
  Martyna Malepszy

  Z Up&more związana od kwietnia 2021 roku. Na codzień zajmuje się przede wszystkim prowadzeniem i optymalizacją kampanii zachęcających do instalacji aplikacji mobilnych, ale nie tylko.