Spis treści

  Bezpłatne narzędzia SEO - 20 darmowych programów!

  SEO to dziedzina, która nieustannie się rozwija, a wiedza na jej temat jest niezbędna zarówno dla małych, jak i dużych firm pragnących zwiększyć widoczność w Google i poprawić ranking swojej strony internetowej. Dziś skupimy się na najlepszych darmowych narzędziach SEO, które są prawdziwym skarbem w arsenale każdego specjalisty SEO.

  Bezpłatne narzędzia SEO do analizy on-site, off-site, contentu

  Te bezpłatne narzędzia nie tylko pomagają w zrozumieniu, jak strona jest postrzegana przez wyszukiwarkę Google, ale również dostarczają cennych wskazówek, jak poprawić jej ranking. Od analizy fraz kluczowych, przez monitoring ruchu na stronie, aż po diagnostykę technicznych aspektów SEO na stronie – wszystko to jest dostępne bez żadnych kosztów.

  Wśród SEO Tools znajdziemy narzędzia SEO do:

  • analizy on-site,
  • technicznego SEO,
  • linkowania wewnętrznego i zewnętrznego,
  • szukania tematów pod content marketing,
  • gromadzenia wyników.

  Oto selekcja najlepszych bezpłatnych narzędzi SEO.

  1. Google Search Console

  Google Search Console to darmowe narzędzie od Google, które każdy specjalista SEO powinien mieć w swoim zestawie. Jest to narzędzie nieocenione w monitorowaniu i utrzymywaniu obecności Twojej strony w wyszukiwarce Google. Dostarcza bezcennych informacji o tym, jak Google widzi witrynę, co jest fundamentalne dla każdego, kto chce poprawić widoczność w Google i ranking swojej strony internetowej.

  Jedną z najważniejszych funkcji GSC jest możliwość identyfikowania i rozwiązywania problemów technicznych na stronie. Narzędzie to dostarcza szczegółowych informacji na temat błędów indeksowania, problemów z bezpieczeństwem, a także problemów związanych z mobilnością strony. Takie informacje są kluczowe do utrzymania zdrowej i dobrze funkcjonującej strony, co bezpośrednio przekłada się na lepsze wyniki w wyszukiwarce.

  2. Google Analytics 4

  Google Analytics to narzędzie, które dostarcza szczegółowych danych o ruchu na stronie. GA4 pozwala na głębszą analizę interakcji użytkowników z Twoją witryną, dając możliwość śledzenia danych w sposób bardziej zintegrowany i holistyczny niż poprzednie wersje. Dzięki temu narzędziu, można lepiej zrozumieć ścieżkę klienta, od pierwszego wejścia na stronę aż po konwersję. To kluczowe dla optymalizacji stron pod kątem doświadczeń użytkowników i efektywności marketingowej.

  Także oferuje również nowe metryki i typy raportów, które są bardziej dostosowane do zmieniającego się krajobrazu cyfrowego. Na przykład, narzędzie skupia się na danych związanych z wydarzeniami na stronie, co pozwala na dokładniejsze śledzenie działań użytkowników. Te informacje są nieocenione w planowaniu działań SEO, ponieważ umożliwiają dokładniejsze dopasowanie treści i funkcji strony do potrzeb i zachowań odbiorców.

  3. Yoast SEO – optymalizacja witryn w WordPressie

  Yoast SEO to wyjątkowo popularne narzędzie SEO, szczególnie cenione przez użytkowników WordPressa. Jako plugin do tego systemu zarządzania treścią, Yoast SEO znacząco ułatwia optymalizację pod kątem SEO każdej strony i wpisu na blogu. Skupia się na kilku kluczowych aspektach, które są niezbędne do osiągnięcia dobrego rankingu w wyszukiwarce.

  4. Screaming Frog SEO Spider

  Screaming Frog SEO Spider to narzędzie do analizy technicznego SEO na stronie. Pomaga identyfikować problemy techniczne, linki, duplikaty treści, brakujące tagi tytułów i wiele innych. Jest to bezpłatny program  (w ograniczonej wersji), niezastąpione w diagnostyce problemów SEO.

  5. Google pagespeed insights

  Google Pagespeed Insights to narzędzie od Google, które koncentruje się na jednym z najważniejszych aspektów współczesnego SEO – szybkości ładowania strony internetowej. Jest to kluczowy czynnik, który wpływa nie tylko na optymalizację pod kątem SEO, ale także na ogólne doświadczenie użytkownika. W dobie rosnących oczekiwań co do szybkości i wydajności stron internetowych, to narzędzie dostarcza istotnych informacji na temat tego, jak szybko ładuje się strona i co można zrobić, aby ten czas skrócić.

  Po wprowadzeniu adresu URL strony, Google Pagespeed Insights przeprowadza analizę, dostarczając wyniku wydajności w skali od 0 do 100. Wynik jest podzielony na dwie kategorie: dla wersji mobilnej i desktopowej strony. Narzędzie to dostarcza również konkretnych i szczegółowych rekomendacji, jak poprawić czas ładowania strony.

  6. Ubersuggest – analiza słów kluczowych

  Ubersuggest to kompleksowe narzędzie do analizy fraz kluczowych i konkurencji. Pomaga w znalezieniu odpowiednich fraz, które mogą zwiększyć ruch w witrynie i poprawić widoczność w wyszukiwarce Google.  Założone przez znanego eksperta w dziedzinie marketingu cyfrowego, Neila Patela, narzędzie to zapewnia kompleksowe funkcje analizy SEO, które są szczególnie przydatne dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz osób indywidualnych pracujących nad optymalizacją swoich stron internetowych.

  7. MozBar

  MozBar jako rozszerzenie do przeglądarki internetowej, MozBar dostarcza natychmiastowych, szczegółowych informacji SEO bezpośrednio w przeglądarce, co sprawia, że jest on nieoceniony w szybkiej analizie zarówno własnych stron, jak i stron konkurencji.

  Podstawową funkcją MozBar jest zdolność do wyświetlania kluczowych metryk SEO dla każdej odwiedzanej strony. Zawiera to informacje takie jak autorytet domeny (Domain Authority – DA) i autorytet strony (Page Authority – PA), które są ważnymi wskaźnikami siły i wiarygodności strony w kontekście SEO. Pozwala to na szybką ocenę potencjalnej wartości i skuteczności linków zwrotnych oraz możliwości rankingu danej strony.

  8. SEMRush (ograniczona darmowa wersja)

  SEMRush to jedno z najlepszych narzędzi SEO na rynku, choć jego darmowa wersja ma pewne ograniczenia. Wersja darmowa posiada funkcje:

  • Podstawowa analiza słów kluczowych – możliwość przeglądania wolumenu wyszukiwań, trudności w pozycjonowaniu oraz powiązanych słów kluczowych.
  • Analiza konkurencji – podstawowe informacje na temat słów kluczowych i strategii SEO używanych przez konkurentów.
  • Ograniczona analiza linków zwrotnych – możliwość zobaczenia podstawowych danych o linkach zwrotnych do strony, w tym ogólna liczba linków i niektóre źródła tych linków.
  • Podstawowy audyt SEO strony – funkcje do identyfikacji podstawowych problemów technicznych i on-page, które mogą wpływać na wydajność strony w wyszukiwarkach.
  • Monitoring pozycji – możliwość śledzenia pozycji wybranych słów kluczowych w wyszukiwarkach, choć z ograniczoną liczbą słów kluczowych.
  • Ograniczona liczba raportów i zapytań – darmowa wersja SEMRush zazwyczaj ogranicza liczbę raportów i zapytań, które możesz wykonać każdego dnia.
  • Wgląd w ruch organiczny – podstawowe informacje o ruchu organicznym na witrynie i stronach konkurentów.
  • Analiza treści i pomysły na treść – narzędzia do analizy treści na stronie i sugestie dotyczące poprawy optymalizacji pod kątem SEO.

  9. Ahrefs Backlink Checker

  Ahrefs Backlink Checker to specjalistyczne narzędzie w ramach platformy Ahrefs, skoncentrowane na analizie linków zwrotnych. Choć pełna wersja Ahrefs jest płatna, darmowa wersja Backlink Checker oferuje cenne wglądy w profil linków zwrotnych dowolnej strony internetowej, co czyni ją użytecznym narzędziem dla specjalistów SEO na różnych poziomach zaawansowania.

  10. Majestic SEO (ograniczona darmowa wersja)

  Majestic SEO to kolejne narzędzie do analizy linków. Jego unikalność polega na szczegółowych metrykach jak Trust Flow czy Citation Flow, mapa linkowania, historia linków,  które pomagają zrozumieć jakość i siłę profilu linkowego.

  11. SEOptimer

  SEOptimer t

  to proste w użyciu, ale skuteczne darmowe narzędzie do audytu SEO strony internetowej. Jest to idealny wybór dla małych firm, freelancerów oraz osób odpowiedzialnych za SEO, które chcą szybko ocenić ogólny stan swojej witryny internetowej pod kątem optymalizacji dla wyszukiwarek.

  Główne funkcje obejmują:

  • analiza strony WWW,
  • wskazówki dotyczące SEO On-Page,
  • analiza wydajności strony,
  • generowanie raportów SEO.

  12. SEOquake

  SEOquake to narzędzie SEO dostępne jako rozszerzenie przeglądarki, które oferuje szybką analizę różnych parametrów SEO na dowolnej stronie internetowej. Od fraz kluczowych po linki zwrotne, SEOquake jest nieocenionym narzędziem dla każdego specjalisty SEO.

  13. SmallSEOTools

  SmallSEOTools oferuje szereg małych narzędzi, które mogą być bardzo przydatne w codziennej pracy nad SEO. 

  Jest to popularny wybór dla osób zajmujących się SEO, copywritingiem oraz marketingiem cyfrowym, oferując łatwe w użyciu narzędzia dla różnych zadań.

  Główne funkcje to:

  • sprawdzanie plagiatu – narzędzie do wykrywania plagiatu w treściach, które pomaga w utrzymaniu unikalności i oryginalności treści,
  • rewriter tekstu – funkcja do przepisywania tekstu, która pomaga w modyfikacji istniejących treści, jednocześnie zachowując ich oryginalny sens,
  • narzędzia do sprawdzania gramatyki i ortografii – pomagają w poprawieniu jakości pisanych treści, eliminując błędy gramatyczne i ortograficzne,
  • narzędzia do analizy linków zwrotnych – umożliwiają sprawdzenie profilu linkowego strony, co jest kluczowe w strategiach SEO,
  • konwertery i kompresory obrazów – narzędzia do optymalizacji obrazów dla stron internetowych, co pomaga w poprawie szybkości ładowania strony,
  • generator słów kluczowych – pomaga w znalezieniu odpowiednich słów kluczowych dla treści i SEO,
  • narzędzia do analizy SEO strony – dostarczają ogólnych informacji o stanie SEO strony, wskazując obszary do poprawy.

  14. Sitechecker.pro (podstawowe funkcje)

  Sitechecker.pro to narzędzie do kompleksowego audytu SEO strony. W darmowej wersji dostępne są podstawowe funkcje, które pozwalają na zrozumienie ogólnego stanu optymalizacji pod kątem SEO.

  Przykładowe funkcje:

  • analiza strony – umożliwia przeprowadzenie szczegółowego audytu SEO strony internetowej,
  • monitoring pozycji słów kluczowych – śledzi, jak zmienia się pozycja strony dla wybranych słów kluczowych w wynikach wyszukiwania,
  • analiza linków zwrotnych – oferuje podstawowe informacje o profilu linkowym strony,
  • sprawdzanie szybkości strony – pozwala na ocenę czasu ładowania strony oraz sugeruje możliwe ulepszenia,
  • sprawdzanie bezpieczeństwa – analizuje strony pod kątem potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa.

  15. SERP Simulator

  SERP Simulator pozwala zobaczyć, jak strona będzie wyglądała w wynikach wyszukiwania Google. To świetny sposób na optymalizację meta tagów i zapewnienie, że Twój adres URL jest atrakcyjny dla potencjalnych odwiedzających.

  16. GTmetrix (podstawowe funkcje)

  GTmetrix to całkowicie darmowe narzędzie do analizy wydajności strony internetowej. Pomaga zidentyfikować czynniki, które wpływają na szybkość ładowania strony, co jest kluczowe dla skuteczności działań SEO.

  17. Keywords Everywhere

  Keywords Everywhere to rozszerzenie przeglądarki, które pokazuje dane o frazach kluczowych bezpośrednio w wynikach wyszukiwania. To szybki sposób na zdobycie cennych informacji o potencjalnym ruchu i trudnościach w pozycjonowaniu.

  18. Answer The Public

  Answer The Public to unikalne narzędzie do generowania pomysłów na treści. Wykorzystuje danej frazy w Google, aby sugerować pytania i tematy, które są popularne wśród użytkowników internetu. Idealne, aby zwiększyć swoją widoczność w Google i do tworzenia angażujących treści SEO.

  19. Google Trends

  Google Trends to narzędzie, które pełni kluczową rolę w strategii SEO każdej firmy. To narzędzie pozwala na analizowanie trendów fraz kluczowych oraz zainteresowania tematami na przestrzeni czasu i w różnych regionach. Dzięki Google Trends, możesz odkryć, które frazy są obecnie popularne i jak zmienia się ich popularność, co umożliwia dostosowanie treści na Twojej stronie internetowej do aktualnych zainteresowań użytkowników.

  20. Looker Studio (Google Data Studio)

  Dzięki temu narzędziu, możesz w prosty sposób prezentować dane dotyczące ruchu na swojej stronie, widoczności w Google czy skuteczności wybranych słów kluczowych. Ten program pozwala na tworzenie interaktywnych raportów, które są łatwe w obsłudze i zrozumieniu, nawet dla osób, które nie są specjalistami w dziedzinie SEO.

  W kontekście kampanii SEO, oferuje nieocenioną wartość, umożliwiając analizę i porównanie wyników w czasie, co jest kluczowe dla oceny skuteczności działań SEO. Jest to idealne narzędzie dla firm wszelkich rozmiarów, które chcą zwiększyć swoją widoczność i lepiej zrozumieć zachowania swoich użytkowników.

  Darmowe i płatne narzędzia SEO – co daje lepsze wyniki optymalizacji?

  Decydując się na darmowej wersji narzędzia, takie jak Google Analytics czy Google Search Console, mamy dostęp do podstawowych, ale niezwykle istotnych informacji dotyczących naszej strony. Te darmowe funkcjonalności pozwalają na skuteczną analizę ruchu na stronie, fraz kluczowych oraz widoczności. Są one doskonałym punktem startowym dla firm, które dopiero wchodzą w świat SEO lub mają ograniczony budżet na działania SEO.

  Z drugiej strony, płatne narzędzia SEO, takie jak SEMRush czy Ahrefs (to prawdziwy kombajn SEO), Surfer SEO, oferują znacznie szerszy zakres funkcji. Umożliwiają one głębszą analizę linków zwrotnych, zaawansowane śledzenie fraz kluczowych, a także bardziej szczegółową analizę konkurencji. Dla firm, które chcą uzyskać bardziej kompleksowe i szczegółowe dane, płatne narzędzia mogą zapewnić większe możliwości i precyzję w optymalizacji.

  Wybór między dostępnymi za darmo narzędziami SEO a płatnymi programami zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar firmy, specyfika branży, cele marketingowe i budżet. Dla wielu firm, szczególnie tych mniejszych, darmowe narzędzia SEO od Google i inne bezpłatne programy są wystarczające do osiągnięcia dobrych wyników. Natomiast dla większych przedsiębiorstw, które chcą uzyskać bardziej szczegółowe wglądy i mają większe wymagania w zakresie analizy danych, płatne wersje mogą być lepszym wyborem.

  Podsumowując, zarówno darmowe, jak i płatne programy mogą przynieść skuteczne wyniki w optymalizacji strony internetowej. Kluczowe jest jednak odpowiednie zrozumienie własnych potrzeb i celów, a także umiejętne wykorzystanie dostępnych zasobów. W idealnym scenariuszu, połączenie obu rodzajów narzędzi może zapewnić najbardziej optymalne rezultaty w optymalizacji SEO.

  Porozmawiajmy!

  Kamila Dębska
  Kamila Dębska

  She has been in marketing for 3 years. She feels most confident in the area of SEO and UX. At Up&More, as an SEO Specialist, she is in charge of increasing the visibility of our clients.